Kajakovanie a Morský kajak na Dunaji: Príbeh začínajúceho pádlera
Kto ma pozná vie, že vskutku nepatrím medzi športové typy. Ale musím sa priznať, úplne bez športu nevydržím ani ja. A zo všetkého najviac ma to ťahá do lesa. Preto, keď som sa presťahoval z Bratislavy na Žitný ostrov, netrvalo dlho a začal som pociťovať akútnu absenciu kopcov. Navyše, bicykel na rovine ma veľmi nebaví. Tak mi napadlo, keď už teraz žijem medzi dvomi Dunajmi, že náhradným riešením by mohlo byť kajakovanie. Super nápad! Morský kajak mi učaroval už dávnejšie. A vďaka kajaku sa dostanem do lesa, aj keď len toho lužného. Príbeh začínajúceho pádlera sa môže začať.
Morský kajak ma okrem dokonalého dizajnu vždy fascinoval svojou rýchlosťou. Úžasné na ňom je to, že aj napriek tej rýchlosti sa môžu kajakári spoľahnúť na jeho dobrú bočnú stabilitu. To mi dodávalo istú dávku odvahy, aby som sa odhodlal vyskúšať „sea kajak“ a kajakovanie na Dunaji.
Kajak a kanoe – Dôvod, prečo som si vybral kajakovanie
Kajak aj kanoe mám rovnako rád, hoci nemôžem povedať, že by bol môj vodácky život až do tejto chvíle nejak zvlášť bohatý. Obe plavidlá majú svoje výhody aj nevýhody, dôležité je, čo od nich očakávate. Do istého času som o čosi viac preferoval kanoe. Ale len pokiaľ som na internete neobjavil morský kajak. Dovtedy ma kajaky nejak zvlášť nevzrušovali. Možno ešte tak kajak K1, keď v ňom súťažila Jana Dukátová.
Morský kajak, to je takmer umelecké dielo. Keď sa bežný jazerný alebo turistický kajak natiahne do dĺžky, hneď opeknie. To je vám celkom tak, ako keď má žena pekné dlhé nohy.
Pýtate sa prečo som si nakoniec vybral kajak? Nebolo to len pre jeho krásu. Riadením životných udalostí som sa ocitol v situácii, keď sa čas stal mojím nepriateľom a rýchlosť zohrávala v mojom živote dôležitú úlohu. Faktom je, že z domu som sa mohol vzdialiť len výnimočne a maximálne na pár hodín. Preto splavy ani iné časovo náročnejšie športové aktivity neprichádzali do úvahy.
Plán bol využiť morský kajak na okruhové kajakovanie na Dunaji
Rozhodol som sa využiť relatívnu blízkosť Malého či veľkého Dunaja na časovo menej náročné “okruhové” kajakovanie. Čo si pod pojmom kajakársky či vodácky okruh predstaviť?
Plánoval som “vybehnúť” na najbližšiu vodácku lokalitu a urobiť si na vode nejaký kratší okruh. To znamenalo naplánovať si plavbu tak, aby začala aj skončila na tom istom mieste.
Veril som, že morský kajak vďaka svojim vlastnostiam a rýchlosti umožní plavbu proti prúdu aj netrénovanému babrákovi ako som ja.
Mojim cieľom bolo nájsť spôsob ako si prakticky kedykoľvek, keď mi to okolnosti dovolia, zamakať na morskom kajaku. Pokochať sa prírodou, možno urobiť zopár záberov na kameru. Zrelaxovať na vode, vyčistiť si hlavu a vrátiť kajak do požičovne. Prípadne ho po pár hodinách naložiť na auto a vrátiť sa domov.
Pracovne vyťažení kajakári veľmi dobre chápu o čo mi šlo.
Kde si môže začiatočník vyskúšať morský kajak?
Na kanoe som už zopár záberov odvesloval ale s kajakom som mal doposiaľ len jednu jedinú skúsenosť. A bolo to už naozaj dávno. Pred mnohými rokmi, keď len Eskimáci vedeli, že existujú aj morské kajaky. My suchozemci sme o nich ešte vôbec netušili. Kajak to bol plátený a vzbudzoval minimálnu dôveru. O nejakom mori samozrejme takisto ani len nechyroval. Priplavila ho po Dunaji veľká voda možno až z Rakúska. Naši spolubočania by povedali, že už bol vykajakovaný ale na “kajakovanie prvého kontaktu” to stačilo.
Nuž a s takouto skúsenosťou som sa vybral hľadať požičovňu lodí, klub alebo lodenicu. Chcel som si morský kajak poriadne vyskúšať a prípadne na to miesto chodiť kajakovať aj pravidelne.
Pokus prvý – Morský kajak a kajakovanie na Malom Dunaji
Malý Dunaj je na splavovanie ako stvorený a vodácka mapa vám ponúkne sieť poskytovateľov lodí aj služieb pre vodákov. Rieka je to pokojná, tečie pomaly. Splav Malého Dunaja je bezpečný a vhodný aj pre začiatočníkov. Moja prvá voľba preto celkom logicky padla na jednu nemenovanú požičovňu lodí na Malom Dunaji.
Moja misia však skončila neúspešne. Meno požičovne kajakov neuvádzam, bolo by to nefér voči jej prevádzkovateľovi. Nebolo to jeho vinou, že som sa k nemu nakoniec vôbec nedostal.
V miestnom bufete som totiž narazil na partičku vodákov alebo skôr konkurenčnú firmu. Bolo leto a oni posedávali v príjemnom chládku, každý pri inom stole. Najprv som si myslel, že sú rozhádaní. Lebo stoly to boli ozaj veľké. Až neskôr som pochopil, že boli rozsadení prísne v duchu protipandemických “opatrení”.
Vraj kajaky sú nanič, lebo špliecha do nich voda
Dozvedel som sa od nich, že oni síce lode požičiavajú ale kajaky “vo svojom portfóliu nedržia”. Robia len splavy Malého Dunaja na kanoe a morské kajaky majú tí odvedľa. Ale kajaky sú vraj aj tak nanič, lebo do nich špliecha voda a jeden z partičky vodákov sa dokonca s kajakom prevrátil. Nadobudol som pocit, že morské kajaky asi nemajú príliš v láske.
“Nevadí”, pomyslel som si, “aj zlá referencia sa počíta”. Ale už som sa od nich nič viac rozumného nedozvedel. Nezaujímali ich kanoe, kajaky ba ani splavy. Jediné o čom chceli so mnou vášnivo debatovať bol kovid.
Tak som sa poďakoval a odkráčal som k svojmu autu.
Výber splavov na Malom Dunaji je síce bohatý ale s kajakármi „okruhového typu :)” tu asi veľmi nerátajú. Vyplýva to z daností toku alebo len z neochoty komplikovať si život plynúci pokojne ako voda v Malom Dunaji? To sa mi žiaľ zistiť nepodarilo.
Po presťahovaní z mesta na vidiek, som bol ako správny lokálpatriot rozhodnutý, že svoje peniaze budem utrácať v mieste svojho bydliska. Žiaľ, v prípde kajakovania sa tak nestalo. Ako uvidíte už o chvíľu, peniaze opäť skončili v Bratislave a moje kajakovanie na Malom Dunaji sa zatiaľ odkladá na neurčito.
Pokus druhý – Dunajčík, morský kajak a kajakovanie na Dunaji
Nenechajte sa zmiasť. Dunajčík nie je rozprávková postavička ale najstarší slovenský vodácky klub. Sídli pri Starom moste na petržalskej strane Dunaja. Za svoju prvú reálnu skúsenosť s naozajstným morským kajakom ďakujem jeho členovi Ondrovi Michalíkovi.
Ondrej sa spolu s Katarínou Schlosser profesionálne venuje organizovaniu tímových aktivít. Medzi ne patrí aj kajakovanie na Dunaji. Ja som z ich ponuky využil možnosť vyskúšať si morský kajak na “Jarovskom ramene”.
Hurá! Objavil som svoj prvý kajakársky okruh!
Jarovecko-rusovecká sústava ramien sa nachádza medzi bratislavskou Petržalkou a Rusovcami. Lokalita je známa množstvom hausbótov a spočiatku na mňa pôsobí ako paródia na plávajúcu obytnú zónu niekde na rieke Mekong. Ale našťastie sme na Dunaji a nájde sa tu aj kus divokej prírody v podobe zvyškov lužného lesa. Mimochodom, počas mojej návštevy ramena som napočítal najmenej sedem Rybárikov riečnych.
Jarovské rameno je pre svoju pokojnú hladinu ideálne miesto kde môžu začínajúci kajakári získať svoje prvé skúsenosti. Rôzne vodácke športy si tu môžu vyskúšať aj rodiny s deťmi. Ak vás morský kajak nebaví, môžete si tu vyskúšať aj raft alebo paddleboard.
Moje prvé dojmy: Ako sa sedí v kajaku?
Po krátkej inštruktáži si prvý krát v živote sadám do nefalšovaného morského kajaku a dobrodružstvo môže začať.
Ako sa sedí v morskom kajaku? Moje prvé pocity boli mierne rozpačité. Suchozemec sa spočiatku snaží kolenami a celým telom neustále kontrolovať bočnú rovnováhu plavidla. Pôsobí to vcelku groteskne. Človek začne podchvíľou pochybovať, či nemá parkinsona. Ale po čase ten hlúpy pocit prejde. Prichádza uvoľnenie a pôžitok z plavby a okolitej prírody. A tá radosť, keď človek pláva naozaj tam, kde má namierené…
Takto som aspoň svoju prvú plavbu na morskom kajaku prežíval ja. Zážitky sa môžu líšiť v závislosti od vašej šikovnosti, konštrukcie plavidla a samozrejme aj počasia.
A čo kajakári, ktorým kajakovanie na Jarovskom ramene nestačí?
Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť. Čo vám bráni urobiť si kurz kajaku a začať brázdiť vlny Dunaja? Ale nebojte sa, škola kajaku nie je podmienkou plavby, splavovať Dunaj môže každý, kto len chce.
Morský kajak si môžete vyskúšať aj priamo na Dunaji. Pred lodenicou Dunajčík rieka tečie veľmi pomaly, čo pádlerom dáva na výber z viacerých rôzne náročných okruhov. Okruh si môžete vybrať podľa dĺžky a svojich schopností. Výhodou je, že si tu môžete zakajakovať aj skoro ráno alebo po práci. Stačí si len požičať kajak a vybrať okruh.
Ak s kajakom len začínate a chcete si plavbu na Dunaji naozaj vychutnať, odporúčam vám využiť služby inštruktora.
Kajakovanie na Dunaji v centre mesta je luxus, ktorý si určite čoskoro doprajem.
Pokus 3. – Vodácke centrum, požičovňa lodí, Karloveská zátoka
Ako by som mohol nespomenúť kajakovanie na Dunaji v bratislavskej Karloveskej zátoke. Do Lodenice neďaleko Botanickej záhrady UK som už prišiel ako mierne ostrieľaný “danube kajaker”. Po pravde ma sem priviedla informácia, že toto je ďalšia lokalita vhodná aj pre začínajúcich kajakárov.
Vodácke centrum ma príjemne prekvapilo tým, že si požičanie lode netreba zarezervovať niekoľko dní dopredu. Prenájom plavidla som si dohodol telefonicky a prakticky z hodiny na hodinu. Nie, určite nemám potrebu cvičiť s ľuďmi ani zneužívať ich ochotu. Ale bol som vtedy v takej situácii, že ak sa u mňa našla chvíľka na kajakovanie, bolo treba okamžite reagovať a vystreliť do lodenice.
Ak si chcete požičať morský kajak alebo kanoe, vo Vodáckom centre vám určite výdu v ústrety. Ale závisí to aj od toho, či sa náhodou nekoná splav a či sú lode k dispozícii. Alebo či je v lodenici človek, ktorý vám ich požičia. Odporúčam sa predtým telefonicky ohlásiť.
“Každý Bratislavčan by sa mal naučiť kajakovať, tak ako vie bicyklovať.” Hovorí skúsený vodák Tomáš Lukačovič z Vodáckeho centra.
Dovolím si oponovať, nie len Bratislavčan! Veď prečo inak by som sa sem trmácal takmer 50 km? Predsa aby som sa naučil kajakovať. A pokojná hladina Karloveskej zátoky mi na to ponúka tie najlepšie podmienky.
Karloveská rameno je prietočné ale pri nižšom stave Dunaja nie je splavné po celej dĺžke
Začína kúsok pod devínskym kameňolomom a do hlavného toku Dunaja ústi pri botanickej záhrade. Je jedným z mála dunajských ramien na Slovensku, ktoré prúdi a prirodzene reaguje na stav hladiny Dunaja. Vytvára meandre, ktorých dno je pokryté vrstvami štrku a naplavenín. A všetkému kraľuje mohutný lužný les. Alebo skôr húževnato odoláva útokom developerov. Kvôli nánosom je v niektorých úsekoch hladina vody v ramene pomerne nízka. V čase nižšieho vodného stavu Dunaja na takýchto miestach dokonca úplne vysychá.
Karloveskú zátoku som si vychutnal už viackrát. Mal som tú česť ako kajakár začitočník splaviť ju aj celú. Pri vysokej hladine Dunaja som pochopil, čo je to dynamika rieky. Vlastne som ju odmakal proti prúdu oboma smermi. Najskôr, keď sa rameno napúšťalo a potom, keď po naplnení nakrátko “chytilo” reverzný tok. Prúd bol samozrejme len slabý, ide tu skôr o výnimočnosť siruácie. Ešteže som vsadil na morský kajak. 🙂
Bonusový tip na kajakovanie – Západ slnka v Karloveskom ramene
Chcete si morský kajak vyskúšať ale potrebujete najskôr prekonať strach? V tom prípade vám odporúčam “Západ slnka v Karloveskom ramene” – podujatie pre kajakárov začiatočníkov. Organizujú ho Michaela Davidovič a Vodácke centrum. Aj keď som už nebol úplný začiatočník, prihlásil som sa z čírej zvedavosti a neľutoval som. Veď, čo ťa nezabije, to ťa posilní! Môžem len potvrdiť, že Karloveská zátoka je naozaj bezpečné miesto, ako stvorené na prvý kontakt s kajakovaním!
Podujatie trvá približne pol druha hodiny a prebieha v nádhernej prírode Karloveskej zátoky pri romantickom západe slnka. Podobná podvečerná akcia sa organizuje aj pri Dunajčíku ale priznám sa, že na zážitkovú plavbu na hlavnom toku Dunaja som si zatiaľ ešte netrúfol.
Michaela je veľká sympaťáčka. Nerobí zo seba majstra sveta, takže po chvíli máte pocit, že sa poznáte už dlhé roky. Základy kajakovania vás naučí za pochodu a človek si pri tom nepripadá, že je celkom nemožný. Morský kajak si bez stresu ohmatáte, naučíte sa pracovať s pádlom. Každý pohyb či manéver si podľa potreby vyskúšate aj viackrát.
V absolútnej pohodičke si pádlujete, rozprávate sa a pozorujete prírodu. Ak máte chuť, okúpete sa. Pri tom si opakujete, čo ste sa už naučili a zrazu zistíte, že morský kajak vám takpovediac prirástol k zadku. Alebo radšej k srdcu? 🙂
Žitný ostrov - mokrina v prírodnej záhrade - video | schudnihravo.sk
2 roky ago[…] po meandroch bývalých dunajských ramien objavíte na satelitnej mape ešte aj dnes. Typickým pozostatkom takého prastarého dunajského […]