Žitný ostrov: Čaro vidieckeho života ukryté v maličkostiach
„Pokiaľ zrovna nepatríte medzi horných desaťtisíc, naučíte sa hľadať krásu a potešenie aj v každodenných maličkostiach. Nič iné vám totiž nezostáva. Podobne to platí aj v prípade, ak by ste chceli objaviť skryté čaro vidieckeho života na Žitnom ostrove. Tu nenájdete impozantné skalné bralá, priepasti ani hučiace vodopády. Aby ste pochopili prostú krásu Žitného ostrova, máte len dve možnosti. Musíte ho vnímať srdcom alebo ho máte od nepamäti hlboko zakódovaný vo svojich génoch. Tretia možnosť, zvaná “z núdze cnosť”, sa neráta. Človek, ktorý na Žitný ostrov nepatrí, skôr či neskôr sám odíde svojou cestou.“
Čo za genius loci privádza odpradávna ľudí na Žitný ostrov?
Žitný ostrov je najväčší riečny ostrov v Európe. Je aj najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. A kedysi býval aj našou najvýznamnejšou obilnicou. Aj vďaka Žitnému ostrovu dosahovalo bývalé Československo takmer úplnú potravinovú sebestačnosť.
V pradávnej minulosti bol tento ostrov výrazne močaristý, s hustou spleťou dunajských ramien. Ešte donedávna sa predpokladalo, že to bola nehostinná bažinatá oblasť, ľuďmi obývaná len veľmi riedko. Ale opak je pravdou.
Žitný ostrov je intenzívne obývaný už od stredoveku
Archeologický výzkum počas výstavby rýchlostnej cesty R7 priniesol doslova prevratný objav. Vykopávky pri obci Trnávka potvrdili, že Žitný ostrov nesie stopy po intenzívnom osídlení už v 10. – 11. storočí (Zdroj: TASR).
Čo sem odjakživa privádzalo ľudí, aby tu hľadali svoj domov? Ľahkosť obživy a hojnosť v podobe rýb alebo krásne víly, ktoré sa tu spomínajú v miestnej ľudovej mytológii? Ktovie, možno tým pravým dôvodom bol pocit bezpečia, ktorý miestnym ľuďom v pohnutých časoch poskytovali práve tie zradné bažiny…
Dnes je Žitný ostrov výrazne poznačený úpravami vodných tokov a meliorizačnými zásahmi najmä z konca 19. storočia. Celá oblasť je pretkaná sústavou kanálov, ktoré slúžia na zavlažovanie aj odvodňovanie priľahlého územia.
Ako by sa vám páčila prírodná záhrada s pôvodným močiarom?
Zvyšky po meandroch bývalých dunajských ramien objavíte na satelitnej mape ešte aj dnes. Typickým pozostatkom takého prastarého dunajského ramena je mokraď.
Na Žitnom ostrove sa vám ľahko môže stať, že na pozemku takmer uprostred dediny budete mať vlastný močiar. Ale je to len vec pohľadu. Niekto vidí mokraď a iný zase originálne prírodné jazierko. Biotop, ktorý je domovom mnohých vzácnych živočíchov. Takáto mokrina tvorí prírodný ekosystém, ktorý má veľký ekologický význam pre trvalé udržanie biodiverzity krajiny.
Mokrina sa na Žitnom ostrove volá lapoš
Podľa miestnych povestí sa Žitný ostrov označuje aj ako Zlatá záhrada. To preto, lebo kedysi dávno tu žili zlatovlasé víly.
Predstavujem vám krátke časozberné video, ktoré letmo zachytáva môj život na dedine. Rok v jednej prírodnej záhrade na Žitnom ostrove. Pravda, táto záhrada je zlatá už len na jeseň. Ale určite je zaujímavá tým, že je v nej ukrytý jeden taký prastarý lapoš.
Toto video je o živote na vidieku, o Žitnom ostrove a tak trochu aj o mne. Čaro vidieckeho života sa často ukrýva v maličkostiach. Takto vnímam a tvorím svet okolo seba ja.
Príjmite malé osvieženie v podobe krátkej prechádzky prírodnou záhradou. Doprajte si ešte jedno poohliadnutie sa za uplynulým rokom a možno aj jeden príbeh so šťastným koncom. Viac uvidíte vo videu.
Nech už bol minulý rok aký bol – patrí sa povedať: „Koniec dobrý, všetko dobré“. Pretože štedrovečerný kapor bol zachránený. Akoby aj nie, veď pri tom pomáhali aj dve malé víly!
Video a fotografie: Ivan Chmelař
Žitný ostrov a Wikipédia
Ak ma chcete podporiť v písaní blogu, neváhajte prosím tento článok zdieľať a lajkovať.