Nízkosacharidová diéta: funguje vôbec? [Hľadanie pravdy]

Jej obľúbenosť je neuveriteľná a rastie z roka na rok. Reč je o nízkosacharidovej diéte, ktorá získala priam fanatických fanúšikov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. A to dokonca aj vtedy, keď nič neschudli. Nuž, fakty hovoria niečo iné. Nízkosacharidová diéta nemusí byť tou najlepšou voľbou, dokonca, pre niektorých ľudí môže byť priamo úplne nevhodnou.

Aby som jej nekrivdil, tak áno, funguje, ale iba ak viete, ako na ňu správne a nepreháňate to do extrémov. V tomto článku sa dozviete objektívny a neskreslený pohľad na to, ako funguje, kedy je na ňu ten správny čas a hlavne, ako na ňu s rozumom.

Nízkosacharidová diéta - banner

Fotografia: yuliyafurman | freepik.com

Nízkosacharidová diéta – fakty vs. mýty

Existuje veľa výskumov ohľadom účinnosti nízkosacharidovej diéty. Začali sa robiť odvtedy, čo doktor Atkins odporučil na chudnutie obmedzenie sacharidov. Stala sa z neho v Amerike veľká celebrita. Keď sa na tie výskumy pozriete, takmer všetky prišli na to, že pri obmedzení sacharidov bola táto diéta oveľa účinnejšia ako nízkutučná diéta, ktorá bola dovtedy odporúčaná pre zdravé fungovanie a udržanie si hmotnosti.

Stal sa tak z nej obrovský hit, ktorý fanaticky uchvátil celú Ameriku. Postupom času, ako to už býva, sa to dostalo aj do sveta a táto diéta čoskoro zavítala aj na Slovensko. Má to však jeden háčik. Všetky prvé štúdie, ktoré boli ohľadom nízkosacharidovej diéty vykonané, mali zásadnú chybu v tom, ako boli navrhnuté. Dojednej. Tá chyba spočíva v tom, že experimenty prebiehali na obéznych ľuďoch s cukrovkou a nie na zdravých ľuďoch.

Ak by ste náhodou nevedeli, tak pri cukrovke telo horšie reaguje na príjem sacharidov, kvôli zníženej citlivosti na inzulín a teda telo takéhoto človeka nevie sacharidy a cukry správne prijať. Preto boli nízkosacharidové diéty účinnejšie oproti nízkotučným, lebo nízkotučné majú spravidla aj nízky príjem bielkovín, ktoré pri chudnutí potrebujete, a vysoký príjem sacharidov. Bežne vyšší príjem sacharidov ako reálne potrebujete.

Keď sa robili nové výskumy, tentokrát už na zdravých ľuďoch, nenašli sa žiadne rozdiely v efektívnosti nízkosacharidovej diéty oproti nízkosacharidovej diéte, keď ste v kalorickom deficite – teda prijímate menej energie, ako počas dňa spálite.

Zdanlivá vyššia efektívnosť nízkosacharidovej diéty

Keď sa pozrieme na dlhodobú účinnosť nízkosacharidovej diéty, takisto to nie je žiadny zázrak oproti iným typom diét. 

Táto štúdia, ktorá porovnávala jej účinnosť, neprišla na to, že by bola z dlhodobého hľadiska efektívnejšia, ako iné typy diét. Jediná vyššia účinnosť je v prvých týždňoch čo sa však dá veľmi ľahko vysvetliť. Tá váha nie je zo spáleného tuku, ale z niečoho iného.

Chudnúť sa totižto dá viacerými spôsobmi. Až štyrmi:

  • spálite tuk (to je to najideálnejšie),
  • budete zadržiavať menej vody (to sa stane vždy, keď obmedzíte kalórie),
  • budete mať menšie zásoby glykogénu vo svaloch (to sa bežne stane, keď obmedzíte kalórie),
  • stratíte svalovú hmotu (ten najhorší prípad).

Ako vidíte, nie je chudnutie ako chudnutie

Funguje nízkosacharidová diéta?

Fotografia: Engin_Akyurt | pixabay.com

Zaujímavé je teraz to, čo sa deje počas nízkotučnej diéty vo vašom tele a ako na nej vlastne chudnete.

Prvý spôsob, ktorý výrazne zníži vašu hmotnosť počas nízkosacharidovej diéty, spočíva vo vode. Čím viac sacharidov prijímate, tým viac vody v tele zadržiavate. Naopak, čím menej sacharidov prijímate, tým menej vody zadržiavate. Keďže väčšina rád a jedálničkov na túto tému odporúča znížiť príjem sacharidov na maximálne 50 gramov za deň, váhu počas prvého týždňa stratíte najmä z vody. Môže to byť až niekoľko kilogramov. Kľudne aj 3 kilogramy, keď to zoberiete zhurta ako niektorí maniaci, ktorí si dajú maximálne 20 gramov sacharidov za deň.

Druhý spôsob, ktorý zníži vašu váhu, hoci už nie tak výrazne, je znížená hladina glykogénu vo svaloch. Je to forma energie, ktorú vaše svaly využívajú hlavne pri posilňovaní, ale… pri výraznom obmedzení sacharidov sa vám znížia aj zásoby glykogénu. A vôbec to nie je zanedbateľné číslo.

Dlho sa nevedelo, koľko glykogénu sú vaše svaly schopné uložiť. Až do tohto výskumu, ktorý zistil, že dokážete zadržiavať približne 15 gramov glykogénu na kilogram hmotnosti, čo pokojne môže spôsobiť úbytok na váhe až pol kilogramu.

Čo sa týka tuku, pri drastickej diéte to môže byť aj kilogram za prvý týždeň, no zdravé chudnutie sa pohybuje na úrovni okolo pol kilogramu týždenne.

Čiže áno, schudnete prvý týždeň aj 5 kíl, ale z toho nie je ani tretina tuk.

Nižšia hladina inzulínu vám nepomôže 

Častým dôkazom, ktorý má potvrdzovať vyššiu účinnosť nízkosacharidovej diéty, je nízka hladina inzulínu, ktorý sa spája s chudnutím. Často sa dokonca označuje ako hormón priberania. Nuž, nič nie je ďalej od pravdy.

Inzulín totižto nespôsobuje priberanie. Priberanie spôsobuje to, že nemáte pod kontrolou svoj kalorický príjem a prejedáte sa. Je vedecky dokázané, že inzulín nemá vplyv na priberanie na hmotnosti. Iba prejedanie sa. 

Dokonca aj pri konzumácií bielkovín sa vám zvyšuje hladina inzulínu a tých máte v nízkosacharidovej diéte viac ako v bežnej strave.

Neexistujú potraviny na chudnutie alebo priberanie. Samozrejme, prejedať sa deň čo deň nezdravými kalorickými bombami nie je práve najlepšie, ale pokiaľ prijmete menej kalórií ako spálite, podarí sa vám schudnúť aj na nezdravej strave. Pokiaľ to nebudete s cukrom preháňať a budete mať správny denný príjem sacharidov, bielkovín a tukov, bude jedno na akej diéte budete.

Verdikt: funguje nízkosacharidová diéta?

Áno, nízkosacharidová diéta funguje. Ak budete prijímať menej kalórií ako spálite, bude fungovať. Na druhej strane, ak prijmete viac kalórií ako spálite, nebude fungovať.

Obrázok k článku, Nízkosacharidová diéta

Fotografia: jarmoluk | pixabay.com

Je vhodná pre každého? Určite nie, pretože existujú ľudia, ktorým nižší príjem sacharidov nevyhovuje a cítia sa pri ňom vyčerpaní. Takisto počas cvičenia potrebujete dopĺňať zásoby glykogénu vo svaloch a bez sacharidov to nepôjde. Z bielkovín ani tuku si ho telo nevytvorí.

Určite je vhodná pre ľudí trpiacich cukrovkou a takisto pre ľudí, ktorí sa rozhodnú schudnúť bez cvičenia (čo nie je úplne múdre), keďže nebudú potrebovať doplniť zásoby glykogénu do svalov.

Stačí mať svoj kalorický príjem pod kontrolou

V každom prípade, nie je potrebné sa báť sacharidov ani cukrov. Pokiaľ budete mať pod kontrolou kalorický príjem a prijmete menej kalórií, ako spálite, môžete si občas dopriať aj sladké. Vaše chudnutie to žiadnym spôsobom neohrozí.

Viac vedecky overených a spoľahlivých rád nájdete na fitnessrevolution.sk.

Pre Magazín Schudni hravo:
Pre Magazín Schudni hravo:
Fitness revolution

Fitnessrevolution.sk je web o cvičení, fitness, chudnutí a strave. Preskúmané vedecké štúdie z každej strany. Praktické odporúčania. Brutálny fokus na výsledky, pretože váš čas a energia, ktorú vkladáte do chudnutia, je príliš cenná na to, aby ste ju premrhali neefektívnymi radami.

Mohlo by vás zaujímať:  Prerušovaný pôst - Chudnutie aj bez pohybu a zložitých diét?

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Mohlo by vás zaujímať:  Ovocie naše každodenné

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

Ak vás článok zaujal, zdieľajte ho prosím!

Ten plač, keď sa pokazí čerpadlona vodu, Darling

Darling je miláčik, ak je žena sama, aj pokazené čerpadlo na vodu

Neznášam, keď mám niečo pokazené a môj záchranca, iným slovom opravár, príde a pýta sa: „A toto…

Celý článok

Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?

Plávanie môžeme pokojne označiť ako športovú aktivitu, ktorá je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti.…

Celý článok
Attila Vegh, viťaz zápasu storočia, OKTAGON MMA

Attila Végh vs Karlos Vémola - Ako Attilka nakŕmil leva

Môžete si hovoriť, čo chcete, ale osobne som presvedčený, že MMA, teda zmiešané bojové umenia, sú šport…

Celý článok
Kúrenie drevom

Moje prvé kúrenie drevom - Ako založiť oheň v krbe a nezblázniť sa

Tak a je to tu zas, prišlo obdobie kúrenia. Myslím, že ho neznášam, Nie, nemyslím, viem to.…

Celý článok
Ovsené vločky na raňajky

Ako pripraviť ovsené vločky na raňajky?

Ovsené vločky sa tešia celosvetovej popularite predovšetkým vďaka svojim nutričným hodnotám a vitamínom či minerálom, ktoré obsahujú.…

Celý článok
Marta a príbeh o dôvere

Príbeh o dôvere - čo sa môže stať, keď si ľudia prestanú veriť

Neviem, čo to so mnou je. Niečo sa v mojom živote stalo a ja presne neviem, kde…

Celý článok

Zdravé stravovanie - krabičková diéta, donáška jedla každý deň

Vzhľadom na to, že Schudni hravo je projekt o chudnutí a aktívnom a zdravom životnom štýle, je…

Celý článok
Futbal deťom

Futbal deťom – kempy, ktoré spájajú tréning so zábavou

O tom, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý, svedčí aj každoročne narastajúci počet rôznych športových kempov, ktoré…

Celý článok
Potravinová alergia a intolerancia

Potravinová alergia a intolerancia - Život s potravinovými obmedzeniami

Z roka na rok postihujú rôzne potravinové intolerancie a alergie čoraz väčšie a väčšie množstvo ľudí. Sama…

Celý článok
Tvaroh

Tvaroh pri chudnutí – zázračná surovina plná výhod

Staršie generácie si tvaroh spájajú predovšetkým s jeho širokým využitím v kuchyni. Naopak, mladší ľudia oceňujú zase…

Celý článok
Crossfit cvičenie

CrossFit – životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste

Pred niekoľkými týždňami sme si prostredníctvom článku podrobnejšie rozobrali, čo je to cvičenie s vlastnou váhou a aké sú…

Celý článok
Rozoznajte fitnes mýty a klamstvá

Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak

Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov