Vibromasážne stroje (vibračné plošiny): Odborný poradca s výberom

Hovorí sa, že vibromasážne stroje, inak nazývané aj vibračné plošiny, pomáhajú až 3-násobne zefektívniť chudnutie. Počas života sa vyskytnú úlohy a problémy, ktoré sa celkom prirodzene snažíme vyriešiť rôznymi skratkami, ktoré nám majú pomôcť rýchlejšie dosiahnuť cieľ a ušetriť energiu. Inak tomu nie je ani pri snahe znížiť svoju telesnú hmotnosť. Sú vibračné stroje podobnou diskutovanou témou ako napríklad tabletky na chudnutie (o ktorých efektivite, resp. neefektivite, tentoraz hovoriť nechceme) alebo naozaj pomáhajú chudnúť?

Čo je vibračná plošina

Vibromasážne stroje sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube. Postupne sledujeme ich presun z fitness i rehabilitačných centier aj do slovenských domácností. Pokiaľ ste o týchto zariadeniach ešte nepočuli, tak práve vám sú určené nasledujúce riadky. Vysvetlíme ich princíp a tiež dôvod, prečo vibračné plošiny naozaj pomáhajú pri chudnutí.

Vibromasážne stroje sú v obľube

Vibromasážne stroje inak nazývané aj vibračné plošiny sa tešia veľkej obľube. Fotografia: Jens Brüggemann | 123rf.com

Ako to funguje a kde sa vzali vibromasážne prístroje?

Princíp vibromasážnych strojov je veľmi jednoduchý. Už zo samotného názvu vyplýva, že ide o zariadenie, ktoré funguje na princípe vibrácií. Pri používaní plošiny sú tieto vibrácie prenášané do celého svalstva na miesta, kde dochádza k reflexnému sťahovaniu svalov. Práve „vnikanie“ vibrácii má pozitívny vplyv na cvičenie. Skúsenosti viacerých ľudí dokazujú, že pozitívne zmeny na postave badať aj v prípade, že trénujete len 3-krát do týždňa.

Asi by vám nenapadlo, že za vznikom tejto myšlienky je americký vesmírny program. Výskumníci sa snažili prísť na to, ako kozmonautov udržiavať v top kondícii a ako zabrániť úbytku svalovej či dokonca kostrovej hmoty na dlhých. mimo planetárnych misiách. Vibračné plošiny sa osvedčili a z testov funkčnosti vyšli najlepšie. Rýchlo si získali svojich zástancov pri rehabilitácii a rekonvalescencii po úrazoch spojených nielen so svalstvom ako takým.

V súčasnosti môžeme na trhu nájsť dostupné vibromasážne stroje, ktorých cena začína už od nižších stoviek eur. Môžete ich smelo využívať pre stimuláciu svalstva, ale aj pre posilnenie kostí a kĺbov. Preukázateľné výsledky majú vibračné plošiny aj pri prekrvovaní, obmedzovaní celulitídy alebo pri precvičovaní stabilizačného systému tela.

Cvičenie s vibračnou plošinou – Hlavné výhody

Vibračné plošiny sú vhodné na chudnutie, odbúravanie nadbytočného telesného tuku a na spomínanú rehabilitáciu po úrazoch. Aké ďalšie výhody prináša cvičenie na vibromasážnej plošine?

  • lepší krvný obeh
  • zvýšená svalová sila a pružnosť
  • pomáha spáliť kalórie
  • lepší rozsah pohybu
  • lepšie držanie tela
  • zmiernenie celulitídy
  • zvýšená hustota kostí
  • znížená bolesť svalstva

A keďže sú tieto benefity cvičenia s vibračnými plošinami zaujímavé, pripravili sme si pre vás stručný prehľad týchto zariadení.

Naše tipy na cenovo dostupné vibračné plošiny

Prinášame najobľúbenejšie a cenovo dostupné tipy na vibračné plošiny – predovšetkým od spoločnosti inSPORTline. Práve táto firma totiž prináša dobrý pomer kvality, výkonu a v neposlednom rade ceny.

Vibromasážne stroje a chudnutie

Vibromasážny stroj do domácnosti

Pri výbere vibračnej plošiny inSPORTline sú pre väčšinu zákazníkov rozhodujúcimi faktormi: systém vibrácií a zaťaženie. Vibrácie môžu byť horizontálne, vertikálne alebo kombinované v prípade dvoch motorových plošín. Pre domáce použitie postačí jednomotorová vibromasážna plošina s výkonom motora od 200 do 350 W a zaťažením do 120 kg. Náročnejším užívateľom a do fitness centier alebo do wellness centier odporúčame dvojmotorové plošiny so zdvojeným systémom vibrácií a zaťažením do 150 kg.

Vibromasážne stroje Insportline

Vibračné plošiny na domáce cvičenie a tréning bývajú obvykle vybavené 1 motorom, ktorý pomocou vibračných vahadiel vytvára horizontálne vibrácie (pohyb vibračnej dosky do strán alebo s náznakom krute) alebo vertikálne vibrácie (pohyb vibračnej dosky hore a dolu obvykle ako hojdačka cez priečnu os). Prístroje majú rôznu frekvenciu vibrácií, počet kmitov za sekundu a amplitúdu (miera vychýlenia plošiny pri vibrácií). Bežný rozsah hodnôt vibrácií je 1 – 40 Hz a amplitúda 1 – 5 mm. Široký rozsah hodnôt býva vykúpený vyššou cenou prístroja.

Vibračná plošina inSPORTline Lilly

Príkladom cenovo dostupnej a efektívnej plošiny pre formovanie postavy je model Lilly od spomínanej značky inSPORTline. Vibračná plošina Lilly pomôže zintenzívniť tréning a už jednoduché cviky prinesú výsledky. Odporúčame 5 minútové státie s mierne pokrčenými kolenami – opakujte niekoľko dní a sami sa presvedčíte o význame vibračných plošín.

Vibračné plošiny - Vibromasážna plošina inSPORTline-Lilly

Vibračné plošiny inSPORTline, model Lilly

Tento stroj má moderný dizajn, disponuje vertikálnymi vibráciami pre posilnenie svalstva a pomáha formovať postavu. Podložka prístroja má adhézne vrúbkovanie – to znamená, že lepšie prekrvuje, uvoľňuje a masíruje chodidlá, dlane či chrbát cvičiaceho.

Vibromasážny stroj dokáže nastaviť čas a intenzitu vibrácií a nechýbajú ani senzory na meranie tlaku. Monitor zobrazuje základné informácie o programe, čase, telesnom tuku a rýchlosti. Cena je veľmi prijateľná, model Lilly môžete kúpiť už za 267,20 € (cena platná ku dňu 29.4.2019).

 

VibroGym inSPORTline Lotos

Druhým príkladom vibračnej plošiny do vašej domácej posilňovne je vibračný posilňovací stroj VibroGym inSPORTline Lotos. Aj tento vibromasážny stroj pomáha prostredníctvom intenzívnych vibrácií (vertikálnych) precvičovať svalstvo až 3-krát efektívnejšie. Disponuje všetkými potrebnými funkciami, rovnako ako model Lilly, má LED displej, rozmerné rukoväte a výkon motora až 300 W.

Vibračné plošiny - model VibroGym inSPORTline Lotos

Vibračná plošina inSPORTline Lotos

Frekvencia vibrácii je od 5,86 do 13,7 Hz, amplitúda je 6 – 8 mm. Modely VibroGym patria medzi najspoľahlivejšie na trhu a rozhodne ich odporúčame do domácnosti. Cenovka je oproti Lilly mierne vyššia a aktuálne si vibračný stroj môžete kúpiť za 316,60 €.

Profesionálne vibračné plošiny

Profi vibromasážny stroj do fitka alebo pre náročných

Výkonnejšie vibračné plošiny sú vybavené 2 motormi. Jeden motor obvykle vytvára horizontálne a druhý vertikálne vibrácie. Pri väčšine vibromasážnych prístrojov možno horizontálne a vertikálne vibrácie používať samostatne, ale aj synergicky (oba systémy naraz). Spravidla disponujú aj širším spektrom funkcií.

VibroGym inSPORTline Alex

Alex je skutočný chlap, teda v tomto prípade poriadny vibromasážny stroj. Jeho robustná konštrukcia a jeden výkonný 400 W motor zabezpečí zefektívnenie každého tréningu. Nenechajte sa oklamať, napriek jeho vyššej sile je vibračná plošina inSPORTline tichá a má plynulý chod. VibroGym inSPORTline Alex je praktický pomocník nielen na chudnutie, ale hlavne aj na zlepšenie pohyblivosti kĺbov, relaxačné cvičenia a odbúranie nervozity.

Vibračné plošiny - Vibromasážny stroj inSPORTline Alex

Vibromasážny stroj inSPORTline Alex

Na rozdiel od jeho vyššie uvedených kolegov disponuje aj účinnými 3D vibráciami pre ešte efektívnejšie posilňovanie svalov. VibroGym Alex má navyše tlačidlo umožňujúce jednoduché prepínanie frekvencie vibrácií (25, 34 a 45 Hz) a frekvencia 3D vibrácií je od 15 až do 60 Hz. Celkom môže používateľ vyskúšať akýkoľvek z 22 programov vibrácií. Vibromasážny stroj inSPORTline má 2 ovládacie konzoly, je vybavenými aj nadštandardnými funkcionalitami, ako napríklad systém vyrovnania nerovnosti, a vlastný užívateľský program.

VIDEO recenzia VibroGym inSPORTline Alex:

 

 

Vibračné plošiny – Zaujímavosť na záver

Vibračné plošiny využívajú pri cvičení aj také celebrity ako Madonna, Julia Roberts, Heidi Klum, či česká modelka Simona Krainová. Dokonca ich pri tréningu využíva aj množstvo profesionálnych športových tímov – napríklad klub z NBA Chicago Bulls, ale tiež napríklad aj futbalový klub Inter Miláno, či dokonca pracovníci vesmírnej stanice NASA!

Fotografie: Vibromasážne stroje inSPORTline

 

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

Start typing and press Enter to search