Futbal deťom – kempy, ktoré spájajú tréning so zábavou

O tom, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý, svedčí aj každoročne narastajúci počet rôznych športových kempov, ktoré sú určené práve pre mládež. Ich cieľom je vo väčšine prípadov spojiť zábavnéužitočným, čo je možné dosiahnuť kombináciou rozličných herných aktivít a tréningových metód. Medzi takéto kempy patrí aj Futbal deťom.

Kempy Futbal deťom

Futbal deťom vznikol v roku 2015 s cieľom zorganizovať pre deti lepšie a zábavnejšie futbalové kempy ako tie, ktoré boli v tom čase dostupné. Hlavnou víziou bolo spojenie kvalitných tréningov v podaní špičkových trénerov s tou najlepšou zábavou. Za zrodom tohto združenia stál Marek Tajber, ktorý nám o spomínaných kempoch porozprával viac.

Futbal deťom - kempy

Deti sú pod pravidelným drobnohľadom trénerov.

Ahoj, Marek. V prvom rade ti veľmi pekne ďakujem, že si súhlasil so zodpovedaním niekoľkých otázok pre náš magazín. Síce som už v úvode naznačil hlavnú myšlienku kempov Futbal deťom, no rád by som sa k nej ešte raz vrátili.

Mohol by si nám podrobnejšie priblížiť, ako vôbec vznikol nápad zorganizovať takéto kempy a prečo si sa rozhodol ísť touto cestou?

Ahoj, Paťo. Predovšetkým ďakujem celej redakcii za oslovenie. Tento nápad vznikol na základe toho, že sme chceli inú, hlavne zábavnejšiu, formu futbalových kempov. Nie dril, ktorý sa podľa môjho názoru nehodí na takéto kempy. Myslím si, že chlapci a dievčatá sa vo svojich kluboch poriadne nadrú počas celého roka. Letné prázdniny by mali byť pre nich oddychom a zábavou zároveň.

Bublinový futbal

Bubble football, resp. bublinový futbal, je jednou z atrakcií, ktoré ponúka Futbal deťom.

Aké typy kempov vašim účastníkom ponúkate a čo môžu na nich zažiť?

Máme dva druhy kempov – kempy s ubytovaním a denné kempy bez ubytovania. Oba typy sú šesťdňové. Tie s ubytovaním majú v cene 4-krát denné stravovanie – raňajky, obed a 2-krát večeru. Keďže v prípade denných kempov sú deti pripravené na odchod domov po 17 hodine, tak dostávajú desiatu, obed a končia olovrantom. Samozrejmosťou je pravidelný pitný režim.

Pri oboch typoch dostáva každý účastník pri nástupe kompletnú kvalitnú výstroj – dres, trenky, štulpne, tréningovú loptu, fľašku a vrecko. Počas týchto 6 dní zažijú decká naozaj kopec zábavy. Ako súčasť tréningov sú pripravené trampolíny na skákanie a bublinový či plážový futbal. V rámci regenerácie máme zase na programe Aquapark Relax v Trnave. Počas osobného voľna môžu deti využiť pri kempoch s ubytovaním športové hry ako bowling, tenis či ping-pong. Chceme potešiť aj rodičov, a preto je pre ich ratolesti pripravený kurz anglického jazyka s lektorkou a to 2-krát v priebehu každého turnusu.

Tréner prednáša deťom

Súčasťou kempu Futbal deťom je aj prednáška trénerov.

Prednáška trénerov je zase zameraná najmä na disciplínu, motiváciu a celkové napredovanie mladého športovca. V tom majú naši tréneri bohaté skúsenosti, keďže si prešli takmer všetkými kategóriami v FC Spartak Trnava. Ako pamiatku na kemp si deti odnesú medailu a certifikát s menom a fotku s hráčmi Spartaka, ktorí nám každý rok radi chodia urobiť autogramiádu pre decká. Posledný ročník prišli aj s trofejou pre víťaza Slovenského pohára.

Mohlo by vás zaujímať:  Nina Ladvenicová a Matúš Kočar – z Different Athletics Trnava až na CrossFit Games

Pre aké deti je vlastne Futbal deťom určený? Musia spĺňať nejaké špeciálne vekové či pohybové požiadavky a kritéria?

Kemp je určený pre deti a mládež od 6 do 17 rokov. Čo sa týka kritérií, nemusia spĺňať vôbec žiadne. Dokonca, nemusia byť ani registrovaní vo futbalovom klube. Hlavné je, aby mali radi futbal a samotný pohyb.

Koľko detí sa zvykne v priemere prihlásiť na jeden kemp, resp. aký je maximálny možný počet zúčastnených?

Kapacita jedného kempu (turnusu) je 50 detí. Tá sa nám však pomerne rýchlo napĺňa, a tak sme pri niektorých turnusoch, bohužiaľ, nútení záujemcov nad rámec kapacity odmietnuť.

Fotenie detí s futbalovou trofejou

Fotenie s hráčmi FC Spartak Trnava je príjemným spestrením celého programu.

Keďže ide o pomerne vysoký počet detí, predpokladám, že na ne nedohliada len jedna osoba. Kto sa stará o deti počas kempov?

Počas kempov sa starajú o deti tréneri, ktorí majú na starosti hlavne tréningové jednotky, konkrétne 3-krát za deň. Deťom sa však venujú aj počas ich osobného voľna. Trénerom výborne sekundujú animátorky, ktoré s deťmi hrávajú v priebehu voľného času rôzne spoločenské a športové hry a pri ubytovacích kempoch často pomáhajú aj v kuchyni reštaurácie. Všetci tvoria veľmi dobre zohraný tím a klape im to naozaj perfektne. V rámci zdravotnej starostlivosti je k dispozícii na každom kempe náš zdravotník, ktorý je u chlapcov mimoriadne obľúbený a zvyknú za ním chodiť, aj keď ich žiadne zranenie netrápi.

Byť v kontakte s toľkými deťmi naraz musí byť občas poriadne zábavné. Spomínaš si na nejaké úsmevné momenty, ktoré ti kempy priniesli?

Zábavných príhod je počas tých rokov naozaj veľa. Za zmienku možno stojí situácia, keď sa nám počas tréningu nečakane spustila búrka a museli sme deti zviezť v kufroch našich áut. Mali z toho veľkú šou a nesmierne sa zabávali.

Deti, šantenie v pene

Projekt Futbal deťom je predovšetkým o zábave a dobrej nálade.

Od roku 2015 urobil Futbal deťom pomerne slušný krok. Môžeš nám prezradiť, čo sa chystá v roku 2020 a aké sú tvoje vízie s týmto združením do budúcna?

Vďační sme hlavne za neustále sa zvyšujúci počet záujemcov. Kým v roku 2015 štartovalo na kempe 44 detí, tak posledný ročník to bolo dokopy na všetkých kempoch vyše 250 detí. Rodičia aj deti nám dávajú veľmi pekné recenzie a dobrá reklama sa šíri medzi ďalších ľudí. Pre rok 2020 máme pre deti pripravenú špeciálnu atrakciu a myslím si, že sa im bude veľmi páčiť. Čo sa týka mojej vízie, tak budeme pokračovať v nastolenom trende – aby sa nám podarilo každý rok zdvihnúť latku ešte o kúštik vyššie. Taktiež sa budeme snažiť prekvapiť nielen deti, ale aj rodičov, ktorí nám venujú svoju dôveru.

Mohlo by vás zaujímať:  Bowlingový tréner a hráč Lukáš Andrássy: Náš šport sa v spoločnosti škatuľkuje medzi krčmové zábavy

Keď ti prvýkrát napadla myšlienka zorganizovať kempy Futbal deťom, predpokladal si, že sa z nich stane taká tradícia, akou sú dnes?

Úprimne? Asi nie. Ale po prvých ohlasoch na úvodný ročník sa to stalo mojím malým snom a pomaly sa ho snažíme aj s ostatnými členmi napĺňať. Futbal deťom je tam, kde je, najmä vďaka všetkým ľudom, ktorí sa o deti starajú a berú tento projekt naozaj zodpovedne. Každému z tímu Futbal deťom patrí jedno veľké ďakujem!

Futbal deťom, spoločné fotenie

O kvalite kempov Futbal deťom svedčia nielen pozitívne referencie, ale aj vysoký záujem zo strany detí a rodičov.

Možno trošku všeobecnejšia otázka, ale ako vnímaš fakt, že sa deti čoraz častejšie upínajú k používaniu nových technológií aj vo voľnom čase práve na úkor pohybových aktivít? Pociťuješ túto skutočnosť nejakým spôsobom aj prostredníctvom kempov?

Bohužiaľ, je digitálna doba a deti sú zaplavené elektronikou na každom kroku. Mobily majú už vo veľmi nízkom veku, no na druhej strane, je to v niektorých prípadoch potrebné. Sám som rodič a mobil považujem hlavne u mojej staršej dcérky za nevyhnutný. Rád by som ale pochválil rodičov, ktorí sa túto skutočnosť snažia kompenzovať zdravým pohybom a pravidelným športovaním svojich detí. Avšak, rozhodnutie, či budú viesť svoje deti pohybom k zdravému životnému štýlu, je len na nich. My sa snažíme, aby deti na kempe nemali čas na telefóny ani v priebehu voľna. Práve preto je v rámci kempu tak veľa aktivít, ktoré čas na elektroniku obmedzujú.


Marek, ešte raz ti v mene celej redakcie ďakujem za príjemný rozhovor. Želám ti veľa šťastných a záslužných chvíľ strávených so všetkými malými deťmi, o ktoré sa Futbal deťom vzorne stará. Je niečo, čo by si chcel na záver odkázať vašim fanúšikom a našim čitateľom?

Ešte raz ďakujem celej redakcii za oslovenie a prajem všetko dobré. Je to pre mňa príjemná skúsenosť.

Zdroj fotografií: Futbal deťom – Marek Tajber

 

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Ako schudnúť z brucha

7 rád ako schudnúť z brucha a získať pekné ploché bruško

Ja neviem ako vás, ale ak mňa osobne v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to bolo práve…

Celý článok
Prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst - Chudnutie aj bez pohybu a zložitých diét?

Čo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…

Celý článok
Inca collagen čistý morský kolagén

Inca Collagen, recenzia na morský kolagén prémiovej kvality

Inca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…

Celý článok
Dá sa schudnúť chôdzou?

Dá sa schudnúť aj obyčajnou chôdzou?

Potrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…

Celý článok
Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie

Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

Toto sú 3 skupiny potravín, s ktorými môžete schudnúť ľahšie! V zimnom období je potrebné konzumovať potraviny, ktoré…

Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik

Nielen o testoch potravín a marketingových trikoch veľkých spoločností

Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…

Celý článok
Športová podprsenka - ako vybrať

Športové podprsenky - Poradíme vám, ako si správne vybrať

Ako docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…

Celý článok
Jablčný ocot a chudnutie

Jablčný ocot a chudnutie - Keď všetkého veľa škodí

Čo je vlastne jablčný ocot? Jablčný ocot sa vyrába kvasením čerstvých, rozdrvených jabĺk v nádržiach - podobne…

Celý článok

Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský - rozhovor

Kto je Matej Leščinský? Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský sa stal naším spolupracovníkom, z čoho…

Celý článok
Ako schudnúť po pôrode

Ako schudnúť po pôrode - Valéria má tri deti a postavu ako modelka

Mnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…

Celý článok
Sacharidove vlny - naštartovať chudnutie.

Sacharidové vlny sú účinný spôsob, ako naštartovať chudnutie

V súčasnosti existuje XY diét a spôsobov chudnutia, alebo všeobecne stravovania sa, ktorými dokáže človek dosiahnuť svoje ciele. Všetky…

Celý článok
Dáma s šálkou - banner

Káva má pozitívne účinky na chudnutie. Pravda alebo lož?

Podľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov