Ľuboš Benkovský o tréningovej metóde Coerver Coaching

Prednedávnom sme sa v jednom z našich článkov zaoberali tým, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý. Keďže ide o tému, ktorá má na Schudni hravo svoje opodstatnené miesto, rozhodli sme sa v nej naďalej pokračovať. Pýtate sa, prečo? Veď aj niektoré štúdie dokazujú, že deti, ktoré sú pohybovo aktívnejšie, sa sústredia lepšie ako deti, ktoré trávia deň sedením. A práve pohybu detí sa venuje aj metóda Coerver Coaching.

Čo je to Coerver Coaching

Coerver Coaching je metóda učenia futbalových zručností vhodná predovšetkým pre deti vo veku od 5 do 16 rokov. Sústredí sa na vývoj individuálnych zručností a hry s malým počtom hráčov.

 

Svoju históriu začala písať koncom 70. rokov 20. storočia, kedy holandský tréner Wiel Coerver odštartoval revolúciu v tréningu futbalu. Neskôr, konkrétne v roku 1984, vytvorili Alfred Galustian a Charlie Cooke to, čo je v súčasnosti celosvetovo známe ako Coerver Coaching. Na Slovensku sa tento program etabloval v roku 2013. Venujú sa mu špičkoví tréneri, medzi ktorých patrí aj Ľuboš Benkovský.

Tréner Ľuboš Benkovský

Rodený Trnavčan Ľuboš Benkovský je absolventom magisterského a doktorandského štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu (FTVŠ) Univerzity Komenského v Bratislave, absolvent viacerých Coerver kurzov a držiteľ trénerskej licencie UEFA A. V minulej sezóne doviedol spoločne s kolegom Bohumilom Andrejkom druholigovú Lokomotívu Košice k záchrane v súťaži na úkor Trebišova. Vzhľadom na to, že sa ale košický celok neprihlásil v ročníku 2019/2020 do 2. ligy, zasadol v aktuálnej sezóne k Vladimírovi Rusnákovi na trénerskú lavičku spomínaného Trebišova, ktorý v súťaži nahradil práve Lokomotívu Košice.

Tréner Ľuboš Benkovský

Autor: Spartak Trnava
Zdroj: spartak.sk

Ahoj, Ľuboš. V mene celej redakcie ti veľmi pekne ďakujem, že si si našiel na nás čas. Predtým, ako prejdem k otázkam o Coerver Coachingu, by som sa rád spýtal na tvoje trénerské začiatky.

Prečo si sa rozhodol stať sa trénerom?

V poslednom roku štúdia na strednej škole som si vyhodnotil, že nebudem profesionálnym hráčom. Na základe toho som zvažoval moje ďalšie možnosti. Keďže môj otec bol trénerom, cesta bola jasná.

Mohlo by vás zaujímať:  Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

Počas uplynulých rokov si absolvoval niekoľko neľahkých kurzov a školení. Bolo tvojou víziou ísť tak „vysoko“ už od začiatku?

Moje ciele sú vždy najvyššie. Podriaďujem tomu všetko a verím, že postupom času sa mi hodiny venované práci budú aj vracať.

Ľuboš Benkovský a Edwin Van Der Sar

Ľuboš Benkovský s futbalovou legendou, bývalým brankárom a kapitánom holandskej futbalovej reprezentácie, pánom Edwin van der Sar. Na mieste – Ajax jeugdcomplex De Toekomst. Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/bendzo.benkovsky

Momentálne vedieš spoločne s Vladimírom Rusnákom druholigový SLAVOJ Trebišov, o ktorom som písal vyššie. Čo očakávaš od tvojho aktuálneho pôsobenia na východe Slovenska a aké sú ambície tímu v sezóne 2019/2020?

Ambícia klubu je záchrana v druhej lige, no cesta je náročná. Keďže klub v nej nemal pôsobiť, odišlo veľa hráčov. V krátkom čase sme však vytvorili nový mladý tím. Popri skúsenom trénerovi naberám množstvo nových skúseností a verím, že sa mám bude tvrdá práca odzrkadľovať aj vo výsledkoch.

Keďže v prípade Coerver Coachingu nejde o tréningovú metódu, ktorú využíva každý klub či tréner, ako si sa k nej dostal ty?

Na začiatku trénerskej kariéry som začal analyzovať a sledovať jednotlivé futbalové školy vo svete. Medzi nimi som objavil Coerver Coaching, ktorý ma zaujal a následne som ho detailnejšie študoval.

Ľubomír Benkovský

Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/lukasgrinaj.eu/

Aké je momentálne tvoje postavenie v programe Coerver Coaching a čo všetko máš v rámci neho na starosť?

Momentálne je moja práca obmedzená a funguje na základe danej výpomoci na školeniach a individuálnej komunikácii s najvyššími predstaviteľmi Coerver Coachingu na Slovensku a v Česku.

Mohlo by vás zaujímať:  Vyskúšala som Inca Collagen - Do kelu, niečo na tom asi bude!

Aké sú podľa teba najväčšie rozdiely medzi štandardnými tréningovými metódami využívanými pri trénovaní mládeže a metódou Coerver Coaching?

Dalo by sa to vystihnúť jedným slovom, ktorým je detail. Táto metóda pracuje s detailom, ktorý ju odlišuje od ostatných. Je to komplexná metóda zahrňujúca všetko potrebné pre rozvoj individuality.

Tréner Benkovský využíva tréningovú metódu Coerver Coaching

Práca ako hobby, najlepšia kombinácia! Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/bendzo.benkovsky

Ako vnímaš skutočnosť, že veľká časť mládeže v súčasnosti uprednostňuje nové technológie pred pohybovými aktivitami, a v čom vidíš podstatu, resp. nutnosť, pohybu u detí?

Znova to môžeme vystihnúť krátkym pomenovaním. V zdravom tele zdravý duch. Dieťa bez pohybu nemôže byť zdravé a výkonné po všetkých stránkach.

Ako by si zhodnotil to, čo si doposiaľ dosiahol vo svojej trénerskej kariére? Máš ešte nejaké nenaplnené ambície, o ktorých by si nám rád povedal?

Momentálne som nedosiahol ešte nič veľkého. Vydal som sa na ťažkú cestu a snažím sa po nej kráčať a postupovať smerom nahor. Verím, že postupne si budem napĺňať krátkodobé (UEFA Pro licencia) a dlhodobé ciele (úspechy).

Coerver Coaching, Tréner Ľuboš Benkovký na Coerver camp 2015

Tréner Ľuboš Benkovský na Coerver camp 2015. Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/bendzo.benkovsky

Ľuboš, ešte raz ti ďakujem, že si odpovedal na naše otázky a prajem ti všetko dobré nielen v kariérnom, ale aj osobnom živote. Chcel by si niečo na záver odkázať mládežníckym trénerom a našim čitateľom?

Určite by som všetkým odporúčal vytrvalosť, tvrdú prácu, neustále vzdelávanie sa, prax a hlavne pokoru! Nie vždy to pôjde ľahko, ale treba ísť za svojím cieľom.

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Dievča so šálkou a škorica

Škorica a jej účinky na zdravie, krásu a chudnutie

Škorica je známa ako chutná a voňavá korenina s blahodarnými účinkami na zdravie človeka. Používa sa predovšetkým…

Celý článok
Nina Ladvenicová a Matúš Kočar, CrossFit

Nina Ladvenicová a Matúš Kočar – z Different Athletics Trnava až na CrossFit Games

Dnešok je pre Schudni hravo prinajmenšom špeciálnym dňom, keďže sme si prizvali na rozhovor hneď dvoch vzácnych…

Celý článok
Lukáš Andrássy reprezentant v bowlingu

Bowlingový tréner a hráč Lukáš Andrássy: Náš šport sa v spoločnosti škatuľkuje medzi krčmové zábavy

Bowling patrí medzi pohybové aktivity, ktoré zaznamenávajú na Slovensku veľký progres. Do tajov tohto zaujímavého športu vás…

Celý článok

Cesnak - prírodné antibiotikum s liečivými účinkami

Cesnak je dlhodobo spájaný s liečivými účinkami pre ľudský organizmus, o čom svedčia aj viaceré fakty z…

Celý článok
Hokejista Andreas Štrauch, tréning s gumou

Hokejový reprezentant Andreas Štrauch: V lete nám po pár dňoch naskakujú bruchá

Vo veku 25 rokov toho popradský odchovanec Andreas Štrauch dosiahol v hokeji pomerne dosť. Nič z toho…

Celý článok
Marta 89

Moja najnežnejšia nežná revolúcia - Spomienky jednej plavovlásky

Narodila som sa v januári 1974, čiže ako občianka Československej socialistickej republiky. Áno, vyrastala som v socializme…

Celý článok
Ten plač, keď sa pokazí čerpadlona vodu, Darling

Darling je miláčik, ak je žena sama, aj pokazené čerpadlo na vodu

Neznášam, keď mám niečo pokazené a môj záchranca, iným slovom opravár, príde a pýta sa: „A toto…

Celý článok

Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?

Plávanie môžeme pokojne označiť ako športovú aktivitu, ktorá je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti.…

Celý článok
Attila Vegh, viťaz zápasu storočia, OKTAGON MMA

Attila Végh vs Karlos Vémola - Ako Attilka nakŕmil leva

Môžete si hovoriť, čo chcete, ale osobne som presvedčený, že MMA, teda zmiešané bojové umenia, sú šport…

Celý článok
Kúrenie drevom

Moje prvé kúrenie drevom - Ako založiť oheň v krbe a nezblázniť sa

Tak a je to tu zas, prišlo obdobie kúrenia. Myslím, že ho neznášam, Nie, nemyslím, viem to.…

Celý článok
Ovsené vločky na raňajky

Ako pripraviť ovsené vločky na raňajky?

Ovsené vločky sa tešia celosvetovej popularite predovšetkým vďaka svojim nutričným hodnotám a vitamínom či minerálom, ktoré obsahujú.…

Celý článok
Marta a príbeh o dôvere

Príbeh o dôvere - čo sa môže stať, keď si ľudia prestanú veriť

Neviem, čo to so mnou je. Niečo sa v mojom živote stalo a ja presne neviem, kde…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov