Ľuboš Benkovský o tréningovej metóde Coerver Coaching

Prednedávnom sme sa v jednom z našich článkov zaoberali tým, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý. Keďže ide o tému, ktorá má na Schudni hravo svoje opodstatnené miesto, rozhodli sme sa v nej naďalej pokračovať. Pýtate sa, prečo? Veď aj niektoré štúdie dokazujú, že deti, ktoré sú pohybovo aktívnejšie, sa sústredia lepšie ako deti, ktoré trávia deň sedením. A práve pohybu detí sa venuje aj metóda Coerver Coaching.

Čo je to Coerver Coaching

Coerver Coaching je metóda učenia futbalových zručností vhodná predovšetkým pre deti vo veku od 5 do 16 rokov. Sústredí sa na vývoj individuálnych zručností a hry s malým počtom hráčov.

 

Svoju históriu začala písať koncom 70. rokov 20. storočia, kedy holandský tréner Wiel Coerver odštartoval revolúciu v tréningu futbalu. Neskôr, konkrétne v roku 1984, vytvorili Alfred Galustian a Charlie Cooke to, čo je v súčasnosti celosvetovo známe ako Coerver Coaching. Na Slovensku sa tento program etabloval v roku 2013. Venujú sa mu špičkoví tréneri, medzi ktorých patrí aj Ľuboš Benkovský.

Tréner Ľuboš Benkovský

Rodený Trnavčan Ľuboš Benkovský je absolventom magisterského a doktorandského štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu (FTVŠ) Univerzity Komenského v Bratislave, absolvent viacerých Coerver kurzov a držiteľ trénerskej licencie UEFA A. V minulej sezóne doviedol spoločne s kolegom Bohumilom Andrejkom druholigovú Lokomotívu Košice k záchrane v súťaži na úkor Trebišova. Vzhľadom na to, že sa ale košický celok neprihlásil v ročníku 2019/2020 do 2. ligy, zasadol v aktuálnej sezóne k Vladimírovi Rusnákovi na trénerskú lavičku spomínaného Trebišova, ktorý v súťaži nahradil práve Lokomotívu Košice.

Tréner Ľuboš Benkovský

Autor: Spartak Trnava
Zdroj: spartak.sk

Ahoj, Ľuboš. V mene celej redakcie ti veľmi pekne ďakujem, že si si našiel na nás čas. Predtým, ako prejdem k otázkam o Coerver Coachingu, by som sa rád spýtal na tvoje trénerské začiatky.

Prečo si sa rozhodol stať sa trénerom?

V poslednom roku štúdia na strednej škole som si vyhodnotil, že nebudem profesionálnym hráčom. Na základe toho som zvažoval moje ďalšie možnosti. Keďže môj otec bol trénerom, cesta bola jasná.

Mohlo by vás zaujímať:  Hormonálna joga pre ženy - ako vám môže pomôcť?

Počas uplynulých rokov si absolvoval niekoľko neľahkých kurzov a školení. Bolo tvojou víziou ísť tak „vysoko“ už od začiatku?

Moje ciele sú vždy najvyššie. Podriaďujem tomu všetko a verím, že postupom času sa mi hodiny venované práci budú aj vracať.

Ľuboš Benkovský a Edwin Van Der Sar

Ľuboš Benkovský s futbalovou legendou, bývalým brankárom a kapitánom holandskej futbalovej reprezentácie, pánom Edwin van der Sar. Na mieste – Ajax jeugdcomplex De Toekomst. Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/bendzo.benkovsky

Momentálne vedieš spoločne s Vladimírom Rusnákom druholigový SLAVOJ Trebišov, o ktorom som písal vyššie. Čo očakávaš od tvojho aktuálneho pôsobenia na východe Slovenska a aké sú ambície tímu v sezóne 2019/2020?

Ambícia klubu je záchrana v druhej lige, no cesta je náročná. Keďže klub v nej nemal pôsobiť, odišlo veľa hráčov. V krátkom čase sme však vytvorili nový mladý tím. Popri skúsenom trénerovi naberám množstvo nových skúseností a verím, že sa mám bude tvrdá práca odzrkadľovať aj vo výsledkoch.

Keďže v prípade Coerver Coachingu nejde o tréningovú metódu, ktorú využíva každý klub či tréner, ako si sa k nej dostal ty?

Na začiatku trénerskej kariéry som začal analyzovať a sledovať jednotlivé futbalové školy vo svete. Medzi nimi som objavil Coerver Coaching, ktorý ma zaujal a následne som ho detailnejšie študoval.

Ľubomír Benkovský

Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/lukasgrinaj.eu/

Aké je momentálne tvoje postavenie v programe Coerver Coaching a čo všetko máš v rámci neho na starosť?

Momentálne je moja práca obmedzená a funguje na základe danej výpomoci na školeniach a individuálnej komunikácii s najvyššími predstaviteľmi Coerver Coachingu na Slovensku a v Česku.

Mohlo by vás zaujímať:  Pohyb je pre deti nesmierne dôležitý

Aké sú podľa teba najväčšie rozdiely medzi štandardnými tréningovými metódami využívanými pri trénovaní mládeže a metódou Coerver Coaching?

Dalo by sa to vystihnúť jedným slovom, ktorým je detail. Táto metóda pracuje s detailom, ktorý ju odlišuje od ostatných. Je to komplexná metóda zahrňujúca všetko potrebné pre rozvoj individuality.

Tréner Benkovský využíva tréningovú metódu Coerver Coaching

Práca ako hobby, najlepšia kombinácia! Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/bendzo.benkovsky

Ako vnímaš skutočnosť, že veľká časť mládeže v súčasnosti uprednostňuje nové technológie pred pohybovými aktivitami, a v čom vidíš podstatu, resp. nutnosť, pohybu u detí?

Znova to môžeme vystihnúť krátkym pomenovaním. V zdravom tele zdravý duch. Dieťa bez pohybu nemôže byť zdravé a výkonné po všetkých stránkach.

Ako by si zhodnotil to, čo si doposiaľ dosiahol vo svojej trénerskej kariére? Máš ešte nejaké nenaplnené ambície, o ktorých by si nám rád povedal?

Momentálne som nedosiahol ešte nič veľkého. Vydal som sa na ťažkú cestu a snažím sa po nej kráčať a postupovať smerom nahor. Verím, že postupne si budem napĺňať krátkodobé (UEFA Pro licencia) a dlhodobé ciele (úspechy).

Coerver Coaching, Tréner Ľuboš Benkovký na Coerver camp 2015

Tréner Ľuboš Benkovský na Coerver camp 2015. Fotografia – zdroj: https://www.facebook.com/bendzo.benkovsky

Ľuboš, ešte raz ti ďakujem, že si odpovedal na naše otázky a prajem ti všetko dobré nielen v kariérnom, ale aj osobnom živote. Chcel by si niečo na záver odkázať mládežníckym trénerom a našim čitateľom?

Určite by som všetkým odporúčal vytrvalosť, tvrdú prácu, neustále vzdelávanie sa, prax a hlavne pokoru! Nie vždy to pôjde ľahko, ale treba ísť za svojím cieľom.

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Rozoznajte fitnes mýty a klamstvá

Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak

Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom…

Celý článok
Jablka

Jablká pre zdravú a krásnu pleť. Vďaka nim budete nádherne voňať!

Približne pred mesiacom sme pre vás pripravili článok o banánoch a o ich účinkoch pre ľudský organizmus. Už vtedy sme…

Celý článok
Chcete chudnúť naozaj alebo len robíte dojem?

Chcete chudnúť naozaj, alebo len robíte dojem, že chudnete?

Človek odjakživa túži v niečom vynikať. Chcel by byť múdrejší, šikovnejší, vzdelanejší ako jeho známi. Mieru ctižiadostivosti…

Celý článok
Tréner Ľuboš Benkovský

Ľuboš Benkovský o tréningovej metóde Coerver Coaching

Prednedávnom sme sa v jednom z našich článkov zaoberali tým, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý. Keďže ide…

Celý článok
Vajíčko, žltok

Čo obsahujú vajíčka a prečo ich jesť

Vajíčka predstavovali jednu zo základných surovín, resp. potravín, už pre minulé generácie. Naši predkovia síce o nich pravdepodobne…

Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik

Nielen o testoch potravín a marketingových trikoch veľkých spoločností

Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…

Celý článok
Blogerka marta vyskúšala Inca Collagen

Vyskúšala som Inca Collagen - Do kelu, niečo na tom asi bude!

Mám 45 rokov a vysokú ohybnosť kĺbov. Odborne sa to volá hypermobilita. Nakoľko nie som a ani…

Celý článok
pozadie

Dojemné rozprávanie o bolestných stratách a ľudskom hyenizme

Život je zvláštny. Nie je len o veciach, ktoré sa vám dejú z nepochopiteľných dôvodov. O situáciách,…

Celý článok
Cvičenie vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné…

Celý článok
Pani kupuje banany

Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len…

Celý článok
Blogerka Marta bez kolieska salámy

Ako sa koliesko salámy na vandrovku do sveta vybralo

Pár dní do výplaty, ja už týždeň obkuskávam suchý chleba a dnes, cestou do roboty, mi z…

Celý článok
Užívanie Inca Collagen v tehotenstve a po pôrode

Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Nedávno som sa dostala k článku O kolagéne značky Inca Collagen a jeho užívaní po pôrode. Zaujala…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov