Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

Dávid Moravec je s trnavským futbalom spojený od mladého veku. Už ako malý fanúšik Spartaka Trnava si totižto v mládežníckych kategóriách vyskúšal, aký je to pocit obliekať „červeno-čírny“ dres. Neskôr, konkrétne v roku 2012, absolvoval v tamojšom klube aj svoje prvé trénerské skúsenosti. Pri prípravke do 11 rokov pôsobil ako asistent hlavného trénera.

Po strednej škole sa rozhodol pre štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu (FTVŠ) Univerzity Komenského v Bratislave v odbore Kondičný tréner vo vrcholovom športe so zameraním na kolektívne športy. Popritom nezaostával ani v doplňujúcom vzdelávaní a praxi. Postupne nadobudol trénerskú licenciu UEFA B a SFZ FITNESS a v roku 2016 sa stal kondičným trénerom tímu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže – FC Spartak Trnava. V sezóne 2017/2018 sa spoločne s celým tímom tešil zo zisku majstrovského titulu v domácej Fortuna lige. Nasledovalo úspešné ťaženie v pohárovej Európe a celkové víťazstvo v Slovenskom pohári 2018/2019. 

Aktuálne zažíva 25-ročný Dávid Moravec turbulentné obdobie. V klube „Bílych andelov“ prišlo totižto k viacerým zmenám. Obmenil sa nielen hráčsky káder, ale aj realizačný tím. Ako jeden z mála však zostal vo svojej funkcii a ďalej pripravuje po fyzickej stránke hráčov z FC Spartak Trnava. Navyše, okrem toho sa naďalej vzdeláva a snaží sa o získanie trénerskej licencie UEFA A.

Kondičný tréner Dávid Moravec

Ahoj, Dávid. V prvom rade ti veľmi pekne ďakujeme, že si si v tvojom nahustenom programe našiel na nás čas. Na úvod trochu všeobecnejšia otázka, na ktorú si už možno odpovedal niekoľkokrát.

David Moravec, Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Čo ťa viedlo k štúdiu na FTVŠ a rozhodnutiu stať sa kondičným trénerom?
Dobrý deň, jednoznačne motivácia a sen pracovať v profesionálnom športe a v klube, v ktorom som odmalička vyrastal.

Keďže sa v uplynulých týždňoch začali rozbiehať futbalové súťaže, mohol by si nám z tvojho pohľadu priblížiť, ako vyzerá predsezónna príprava klubu, akým je FC Spartak Trnava?
Pre nás bola táto príprava tentokrát trošku iná, na akú sme zvyknutí, pretože sa prakticky buduje nový klub. Do súťaže nenastúpil takmer ani jeden hráč, ktorý skončil minulú sezónu. Avšak, po športovej stránke prebehlo všetko tak, ako má – od dvojfázových tréningov cez prípravné zápasy až po týždenné sústredenie.

David Moravec a FC Spartak Trnava 2019

V posledných dvoch sezónach žal trnavský Spartak úspechy aj na domácej, aj na európskej scéne. Aké sú ciele tímu v aktuálnom ročníku?
Ciele by mali byť vždy objektívne a reálne. Z krátkodobého hľadiska musíme byť v lige lepší ako minulú sezónu.

Neustále vzdelávanie trénerov je v súčasnom futbale považované za nesmierne dôležité. Vzhľadom na to, že sa momentálne snažíš o získanie trénerskej licencie UEFA A, mohol by si nám priblížiť, čo všetko sa za takýmito školeniami skrýva?
Hlavne veľa času. Napriek tomu, že pracujem ako kondičný tréner, snažím sa po vysokoškolskom štúdiu postupnými krokmi získať najvyššiu futbalovú licenciu UEFA PRO a otvoriť si ďalšie pole pôsobnosti. Nemám ambíciu byť hlavným trénerom, ale podľa môjho názoru je vzdelávanie potrebné pri akomkoľvek športe. Súčasné školenie UEFA A trvá rok a pozostáva každý mesiac z 2-dňových alebo 3-dňových blokov, kde tréner absolvuje niekoľko hodín teórie a praxe z trénerskej oblasti – od anatómie až po taktickú prípravu.

Mohlo by vás zaujímať:  Chodím peši, milujem môj vláčik a každé ráno sa teším do práce!!!

Kondičný tréner David Moravec

Pri pohľade na tvoj kariérny posun vpred a na záujem o vzdelávanie je cítiť, že máš vysoké ambície. Čo by si chcel ako kondičný tréner ešte dokázať?
Neustále cítiť, že to, čo robím, ma posúva dopredu. Presne tak, ako tomu bolo doteraz. Ak si človek splní čiastkové ciele, dosiahne ambície, ktoré má. No a k tým mojim sa stále snažím dopracovať.

Životný štýl

Magazín Schudni hravo sa vo všeobecnosti zaujíma aj životný štýl. Čo rád robíš vo svojom voľnom čase?
Záleží to od pracovných povinností, ale snažím sa byť každý deň aktívne v pohybe. Či už cvičením v posilňovni alebo behom v parku. Počas štúdia som veľmi rád plával a v rámci sezónnych športov pravidelne v zime lyžujem a v lete si párkrát zahrám tenis.

David Moravec FC Spartak Trnava

A čo tvoja strava? Potrpíš si na zdravé jedlo?
Ak mám byť úprimný, nekontrolujem sa, pretože na to nie som odkázaný. Samozrejme, záleží mi na tom, čo jem. Otázkou však je, čo si predstavíme v dnešnej dobe pod pojmom „zdravé jedlo“.

Zamerajme sa aj na ľudí, ktorí vyznávajú aktívny životný štýl a radi športujú. Aké potraviny by si im odporučil pred a po fyzickej záťaži?
Veľmi široká otázka, na ktorú je milión publikácií, takže vtesnať to do jednej odpovede sa dá len veľmi ťažko. Vždy to závisí od mnoho faktorov, ako napríklad, o akú fázu dňa ide alebo aká fyzická aktivita nasleduje, resp. aký tréning sme absolvovali. Dôležitým je aj zamyslenie sa nad tým, čo chceme tou stravou dosiahnuť – či chudneme alebo budujeme svalovú hmotu. Okrem stravy je však rovnako dôležitým základom aj pitný režim. Po tréningu by mal človek postupne dopĺňať 1,5-násobok stratených tekutín, ktoré vypotil. Najdôležitejšie je, aby sa nešlo do tréningu s plným bruchom.

Kondičný tréner David Moravec, Trnava

Konkrétnejšie by som pred záťažou odporúčal potraviny s nízkym glykemickým indexom, ktoré uvoľňujú energiu postupne (ovocie, banány, sušené ovocie, ovsené vločky, cestoviny) a po záťaži práve naopak – tie, ktoré majú glykemický index vyšší + bielkoviny. Či už ide o profi športovca alebo normálnych pracujúcich ľudí, z celodenného pohľadu by som sa nezameral len na potraviny ako také, ale skôr na výživové hodnoty. To znamená, aby človek prijal ideálne množstvo sacharidov, lipidov, proteínov, minerálov a vitamínov. Všetko podľa toho, aký má cieľ.

Mohlo by vás zaujímať:  Hormonálna joga pre ženy - ako vám môže pomôcť?

Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Ako kondičný tréner sa špecializuješ predovšetkým na fyzickú pripravenosť futbalistov. Predstav si ale situáciu, že by za tebou prišiel napríklad „nešportovec“ s nadváhou a žiadal ťa o pomoc. Ako by si mu vedel poradiť?
Presne tak, ako hocikomu inému. Ide totižto o komplexnú starostlivosť, ktorá zahrňuje vstupnú diagnostiku, konzultáciu s lekárom, nastavenie správneho jedálnička u dietológa a systematickú pohybovú aktivitu s kondičným trénerom. Ak sa človek rozhodne ísť do toho, najdôležitejším je, aby to bolo s dlhodobým odhodlaním. Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.

Kto je David Moravec?

Dávid, ešte raz ti ďakujeme za tvoju ochotu a prajeme ti veľa úspechov nielen v kariérnom napredovaní, ale aj v súkromí. Je niečo, čo by si chcel na záver odkázať trnavským fanúšikom a našim čitateľom?
Snáď len toľko, aby boli trpezliví a mali zo športu radosť. Či už sa bavíme o futbale alebo o voľno-časovom pohybe.

Zdroj fotografií: Lucas Grinaj – freelancer

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

Ak sa vám článok páčil, podporte prosím autora zdieľaním!