Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

2.8. 20191181x0 Komentárov

Dávid Moravec je s trnavským futbalom spojený od mladého veku. Už ako malý fanúšik Spartaka Trnava si totižto v mládežníckych kategóriách vyskúšal, aký je to pocit obliekať „červeno-čírny“ dres. Neskôr, konkrétne v roku 2012, absolvoval v tamojšom klube aj svoje prvé trénerské skúsenosti. Pri prípravke do 11 rokov pôsobil ako asistent hlavného trénera.

Po strednej škole sa rozhodol pre štúdium na Fakulte telesnej výchovy a športu (FTVŠ) Univerzity Komenského v Bratislave v odbore Kondičný tréner vo vrcholovom športe so zameraním na kolektívne športy. Popritom nezaostával ani v doplňujúcom vzdelávaní a praxi. Postupne nadobudol trénerskú licenciu UEFA B a SFZ FITNESS a v roku 2016 sa stal kondičným trénerom tímu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže – FC Spartak Trnava. V sezóne 2017/2018 sa spoločne s celým tímom tešil zo zisku majstrovského titulu v domácej Fortuna lige. Nasledovalo úspešné ťaženie v pohárovej Európe a celkové víťazstvo v Slovenskom pohári 2018/2019. 

Aktuálne zažíva 25-ročný Dávid Moravec turbulentné obdobie. V klube „Bílych andelov“ prišlo totižto k viacerým zmenám. Obmenil sa nielen hráčsky káder, ale aj realizačný tím. Ako jeden z mála však zostal vo svojej funkcii a ďalej pripravuje po fyzickej stránke hráčov z FC Spartak Trnava. Navyše, okrem toho sa naďalej vzdeláva a snaží sa o získanie trénerskej licencie UEFA A.

Kondičný tréner Dávid Moravec

Ahoj, Dávid. V prvom rade ti veľmi pekne ďakujeme, že si si v tvojom nahustenom programe našiel na nás čas. Na úvod trochu všeobecnejšia otázka, na ktorú si už možno odpovedal niekoľkokrát.

David Moravec, Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Čo ťa viedlo k štúdiu na FTVŠ a rozhodnutiu stať sa kondičným trénerom?
Dobrý deň, jednoznačne motivácia a sen pracovať v profesionálnom športe a v klube, v ktorom som odmalička vyrastal.

Keďže sa v uplynulých týždňoch začali rozbiehať futbalové súťaže, mohol by si nám z tvojho pohľadu priblížiť, ako vyzerá predsezónna príprava klubu, akým je FC Spartak Trnava?
Pre nás bola táto príprava tentokrát trošku iná, na akú sme zvyknutí, pretože sa prakticky buduje nový klub. Do súťaže nenastúpil takmer ani jeden hráč, ktorý skončil minulú sezónu. Avšak, po športovej stránke prebehlo všetko tak, ako má – od dvojfázových tréningov cez prípravné zápasy až po týždenné sústredenie.

David Moravec a FC Spartak Trnava 2019

V posledných dvoch sezónach žal trnavský Spartak úspechy aj na domácej, aj na európskej scéne. Aké sú ciele tímu v aktuálnom ročníku?
Ciele by mali byť vždy objektívne a reálne. Z krátkodobého hľadiska musíme byť v lige lepší ako minulú sezónu.

Mohlo by vás zaujímať:  Futbal na výške - Stále nám srdce bije futbalovo

Neustále vzdelávanie trénerov je v súčasnom futbale považované za nesmierne dôležité. Vzhľadom na to, že sa momentálne snažíš o získanie trénerskej licencie UEFA A, mohol by si nám priblížiť, čo všetko sa za takýmito školeniami skrýva?
Hlavne veľa času. Napriek tomu, že pracujem ako kondičný tréner, snažím sa po vysokoškolskom štúdiu postupnými krokmi získať najvyššiu futbalovú licenciu UEFA PRO a otvoriť si ďalšie pole pôsobnosti. Nemám ambíciu byť hlavným trénerom, ale podľa môjho názoru je vzdelávanie potrebné pri akomkoľvek športe. Súčasné školenie UEFA A trvá rok a pozostáva každý mesiac z 2-dňových alebo 3-dňových blokov, kde tréner absolvuje niekoľko hodín teórie a praxe z trénerskej oblasti – od anatómie až po taktickú prípravu.

Kondičný tréner David Moravec

Pri pohľade na tvoj kariérny posun vpred a na záujem o vzdelávanie je cítiť, že máš vysoké ambície. Čo by si chcel ako kondičný tréner ešte dokázať?
Neustále cítiť, že to, čo robím, ma posúva dopredu. Presne tak, ako tomu bolo doteraz. Ak si človek splní čiastkové ciele, dosiahne ambície, ktoré má. No a k tým mojim sa stále snažím dopracovať.

Životný štýl

Magazín Schudni hravo sa vo všeobecnosti zaujíma aj životný štýl. Čo rád robíš vo svojom voľnom čase?
Záleží to od pracovných povinností, ale snažím sa byť každý deň aktívne v pohybe. Či už cvičením v posilňovni alebo behom v parku. Počas štúdia som veľmi rád plával a v rámci sezónnych športov pravidelne v zime lyžujem a v lete si párkrát zahrám tenis.

David Moravec FC Spartak Trnava

A čo tvoja strava? Potrpíš si na zdravé jedlo?
Ak mám byť úprimný, nekontrolujem sa, pretože na to nie som odkázaný. Samozrejme, záleží mi na tom, čo jem. Otázkou však je, čo si predstavíme v dnešnej dobe pod pojmom „zdravé jedlo“.

Zamerajme sa aj na ľudí, ktorí vyznávajú aktívny životný štýl a radi športujú. Aké potraviny by si im odporučil pred a po fyzickej záťaži?
Veľmi široká otázka, na ktorú je milión publikácií, takže vtesnať to do jednej odpovede sa dá len veľmi ťažko. Vždy to závisí od mnoho faktorov, ako napríklad, o akú fázu dňa ide alebo aká fyzická aktivita nasleduje, resp. aký tréning sme absolvovali. Dôležitým je aj zamyslenie sa nad tým, čo chceme tou stravou dosiahnuť – či chudneme alebo budujeme svalovú hmotu. Okrem stravy je však rovnako dôležitým základom aj pitný režim. Po tréningu by mal človek postupne dopĺňať 1,5-násobok stratených tekutín, ktoré vypotil. Najdôležitejšie je, aby sa nešlo do tréningu s plným bruchom.

Mohlo by vás zaujímať:  Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Kondičný tréner David Moravec, Trnava

Konkrétnejšie by som pred záťažou odporúčal potraviny s nízkym glykemickým indexom, ktoré uvoľňujú energiu postupne (ovocie, banány, sušené ovocie, ovsené vločky, cestoviny) a po záťaži práve naopak – tie, ktoré majú glykemický index vyšší + bielkoviny. Či už ide o profi športovca alebo normálnych pracujúcich ľudí, z celodenného pohľadu by som sa nezameral len na potraviny ako také, ale skôr na výživové hodnoty. To znamená, aby človek prijal ideálne množstvo sacharidov, lipidov, proteínov, minerálov a vitamínov. Všetko podľa toho, aký má cieľ.

Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Ako kondičný tréner sa špecializuješ predovšetkým na fyzickú pripravenosť futbalistov. Predstav si ale situáciu, že by za tebou prišiel napríklad „nešportovec“ s nadváhou a žiadal ťa o pomoc. Ako by si mu vedel poradiť?
Presne tak, ako hocikomu inému. Ide totižto o komplexnú starostlivosť, ktorá zahrňuje vstupnú diagnostiku, konzultáciu s lekárom, nastavenie správneho jedálnička u dietológa a systematickú pohybovú aktivitu s kondičným trénerom. Ak sa človek rozhodne ísť do toho, najdôležitejším je, aby to bolo s dlhodobým odhodlaním. Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.

Kto je David Moravec?

Dávid, ešte raz ti ďakujeme za tvoju ochotu a prajeme ti veľa úspechov nielen v kariérnom napredovaní, ale aj v súkromí. Je niečo, čo by si chcel na záver odkázať trnavským fanúšikom a našim čitateľom?
Snáď len toľko, aby boli trpezliví a mali zo športu radosť. Či už sa bavíme o futbale alebo o voľno-časovom pohybe.

Ak vás rozhovor s kondičným trénerom Dávidom Moravcom zaujal, prečítajte si aj náš ďalší rozhovor: Ľuboš Benkovský o tréningovej metóde Coerver Coaching.

Zdroj fotografií: Lucas Grinaj – freelancer

Autor článku

Mgr. Patrik Putera
Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Ak sa vám článok páčil, podporte prosím autora zdieľaním!

Ako schudnúť z brucha
Ja neviem ako vás, ale ak mňa v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to, že som vlastne…
Celý článok
Prerušovaný pôst
Čo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…
Celý článok
Rýchla chôdza, schudnúť chôdzou, ilustračné foto
Potrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…
Celý článok
Inca collagen čistý morský kolagén
Inca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…
Celý článok
Športová podprsenka - ako vybrať
Ako docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…
Celý článok
Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie
Niektoré potraviny sa oplatí pridať do jedálnička nielen ako sezónnu stravu na posilnenie imunity - lenže zimné…
Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik
Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…
Celý článok
Jablčný ocot a chudnutie
Čo je jablčný ocot, je účinný aj na chudnutie - ako ho užívať? Jablčný ocot sa vyrába kvasením…
Celý článok
Tabletky na chudnutie - recenzie
Pri svojom pátraní po kvalitných výživových doplnkoch sľubujúcich úbytok telesnej hmotnosti som narazil na tento nesporne zaujímavý…
Celý článok
tréner Matúš Špirko vie ako sa dá účinne schudnúť
Mnoho ľudí už zažilo ten pocit, že sa snažili schudnúť, no aj napriek tomu, že sa im…
Celý článok
Ako schudnúť po pôrode
Mnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…
Celý článok
Dáma s šálkou - banner
Podľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…
Celý článok