Pitný režim a chudnutie

Ako vplýva voda a dodržiavanie pitného režimu na chudnutie?

Pitný režim a chudnutie spolu úzko súvisia. Voda pomáha zrýchliť metabolizmus, očistiť telo od odpadu a pôsobiť môže aj ako potláčač chuti do jedla. Práve pitie dostatočného množstva vody pomáha predchádzať zadržiavaniu nadbytočnej vody v tele.

Voda prirodzeným spôsobom potláča chuť do jedla

Kedy vieme, že máme dosť? Keď žalúdok pocíti, že je plný, odošle signály do mozgu, aby sme prestali jesť. Práve pitie vody môže pomôcť “naplniť” žalúdok skôr a viesť k pocitom plnosti a zníženiu hladu. V konečnom dôsledku tak môžeme zjesť menej, ako sme si pôvodne mysleli, že zjeme.

Fotografia: Engin Akyurt | Pexels.com

Človek si často môže myslieť, že je hladný, aj keď je v skutočnosti iba smädný

Preto je formulka “hlad je prezlečený smäd” často pravdivá. Pri pocitoch hladu vypite pohár vody a počkajte, možno ste naozaj ani neboli hladný.

Pitie väčšieho množstva vody je spojené so zníženým príjmom kalórií a nižším rizikom dlhodobého prírastku hmotnosti

Je ľahké zvýšiť denný príjem kalórií pitím nealkoholických nápojov, ktoré majú často vysoký obsah kalórií a cukru, sladenej kávy alebo čaju a alkoholických nápojov. Nahradenie niekoľkých nápojov s vyšším obsahom kalórií denne za vodu alebo iné nekalorické nápoje, napríklad nesladený bylinkový čaj, môže mať za následok dlhodobý úbytok hmotnosti.

Keďže je voda prirodzene bez kalórií, vo všeobecnosti je spojená aj s nižším alebo žiadnym príjmom kalórií. Ak vám čistá voda príde nudná, pridajte si do nej plátky citróna, pomaranča alebo mätu.

Pitný režim a chudnutie

Fotografia: whiteshoes91 | 123rf.com

Voda pomáha odstraňovať odpad z tela

Keď je telo dehydrované, nemôže správne a efektívne odstrániť odpadové látky z tela. Správny pitný režim a dostatok vody pomáha obličkám filtrovať toxíny a odpad, zatiaľ čo si uchováva základné živiny a elektrolyty. Piť dostatočné množstvo vody a zostať hydratovaný je dobrý spôsob, ako zabrániť zadržiavaniu odpadu a extra vody, ktoré môžu pridať niekoľko kilogramov navyše.

Pitie vody pomáha pri cvičení

Jedným z najdôležitejších krokov akéhokoľvek plánu na zníženie hmotnosti je cvičenie.

Voda pomáha pri pohybe nielen svalom a kĺbom, ale aj pľúcam, srdcu a iným orgánom pracovať efektívne pri zvýšenej aktivite. Dôležité je byť hydratovaný a znížiť riziko svalových kŕčov a únavy, ktoré môžu prísť nečakane a skomplikovať celý tréning. Vodu pite vždy pred, počas a po cvičení, aby ste predišli dehydratácii. Nevyhnutné je to najmä, keď cvičíte počas teplých mesiacov.

Fotografia: freepik | www.freepik.com

Koľko vody by ste mali vypiť?

Určite sme sa už všetci stretli s tvrdením, že by sme mali vypiť približne 1,5 – 2,5 litra vody alebo 8 pohárov vody denne. Tvrdenie je však všeobecné a množstvo vody, ktorú musíme počas dňa vypiť, záleží od viacerých faktorov:

  • vek
  • zdravotný stav – pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach (horúčka, vracanie alebo hnačka) stráca telo veľké množstvo tekutín a vyžaduje vyšší príjem vody
  • aktivita – pri vykonávaní akejkoľvek fyzickej aktivity je potrebné piť dostatočné množstvo vody na pokrytie straty tekutín, ktoré sme vypotili počas cvičenia
  • prostredie – horúce alebo vlhké počasie môže spôsobiť zvýšené potenie a vyžaduje si zvýšený príjem tekutín

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť zvýšiť príjem vody a ľahšie dodržiavať pitný režim:

  • vodu si noste všade so sebou a pohár vody majte vždy vedľa postele
  • pite extra vodu pri cvičení alebo počas zvýšenej fyzickej aktivity
  • pite extra vodu pri teplom, slnečnom a vlhkom počasí
  • jedzte viac polievok a potravín bohatých na vodu
  • jedzte ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody

Ako vidíte, dostatočný prísun vody je pre ľudský organizmus mimoriadne dôležitý. Osvojte si preto správny pitný režim a vaše chudnutie bude jednoduchšie. Vašu vytúženú postavu tak môžete získať ešte rýchlejšie! Ak hľadáte spôsob, ako osviežiť svoj každodenný pitný režim pri chudnutí, vyskúšajte napríklad kokosovú vodu.

COCO natural 15 x 8g Box – Instantná kokosová voda za 14,90.-€

Kokosova voda . nápoj na chudnutie Kvalitná, až 90% instantná kokosová voda, je v ponuke internetového obchodu prezdravie.sk. Doprava už od 1,90.- €

Kokosová voda obsahuje množstvo minerálnych látok (napr. draslík, horčík, zinok, železo) a antioxidantov, ktoré môžu účinne zvýšiť rýchlosť vášho metabolizmu. Kokosová voda sa postará aj o hydratáciu tela a lepšie spaľovanie tukov.

Obsahuje viac výživných látok a oveľa menej kalórií ako rôzne džúsy a energetické nápoje. Kokosová voda vás zasýti a stimuluje na dlhší čas. Radí sa medzi unikátne prirodzené izotonické nápoje.

COCO natural je ideálny nápoj pre ľudí, ktorí preferujú aktívny životný štýl. Instantná 100% kokosová voda v prášku, ktorú si jednoducho zriedite s vodou, je dostupná v tomto obchode.

https://akozhodit.sk | https://skolaobjemu.eu

Podporte tento projekt zdieľaním!

About Author /

Fitness tréner a výživový poradca. Autor programov na chudnutie, zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search