Plavky, bikiny – zmeňte túto svoju nočnú moru na výzvu!

Rozhodla som sa, že Facebook budem používať výhradne na prácu, aby som na ňom netrávila viac času, ako treba. Sledujem iba stránky zamerané na zdravý životný štýl a fitnes. Moja nástenka v týchto dňoch vyzerá ako katalóg plaviek. Odvšadiaľ na mňa vyskakujú dokonalé ženské postavy. A plavky. Jednodielne, dvojdielne, bikiny. Hlavne fitnes portály sa napĺňajú heslami typu „makaj, leto sa blíži“, „aká je tvoja forma do plaviek?“, „nevzdávaj sa, nech sa hrdo prejdeš po pláži“… 

Zmierte sa s tým, že dokonalú postavu za dva týždne nezískate

Neviem, ako na vás, ale na mňa to vôbec nepôsobí motivačne, skôr naopak. Ako keby sa za dva týždne dala dosiahnuť dokonalá postava.

Bikiny plavky leto a Fitmama

Kým plavky sadnú ako uliate, treba čosi pre to urobiť…

Každý, kto už čo-to vyskúšal vie, že postava do plaviek sa rysuje v zime, lepšie povedané, celú zimu. Ak neberieme do úvahy ľudí, ktorí sa živia športom, môžeme pokojne vyhlásiť, že minimálne polovica sledovateľov týchto webov so svojou aktuálnou formou spokojná nie je.

Pri pohľade na tie ukážkové formy sa v nich, podľa mňa, vôbec neprebudí motivácia, ale sklamanie zo seba, prípadne zlosť. Akoby na pláž mohli len tí, ktorí budú pastvou pre oči. Akoby prejsť sa hrdo s noštekom namiereným k slnku malo byť ústredným významom letnej sezóny. Tí, ktorým brucho prekáža pri viazaní šnúrok na topánkach, nech radšej ostanú doma. Nedajbože pohoršia tých, ktorí sa na kúpalisko neprišli kúpať, ale robiť selfíčka.

Plavky, leto a ružová stena

Dajte si plavky, kašlite na dokonalú postavu. Fotografia: lightfieldstudios | 123rf.com

Kašlite na super postavu, pokojne si dajte bikiny, aj keď máte nejaké to kilo navyše

Aké mám pre vás riešenie? Kašlite na tie fotky i na všetky promenádujúce sa nádhery. Pri vstupe na pláž či kúpalisko vám nikto percento tuku merať nebude. Vaše deti si nezapamätajú vašu celulitídu na stehnách, ale to, aká bola s vami sranda vo vode. Vám iste urobí lepšie zaplávať si v bazéne, ako potiť sa zabalená v osuške na lehátku predstierajúc, že vám je zima. Pokojne si dajte bikiny, ak túžite chytiť bronz, slnko sa za oblaky kvôli vám neskryje.

Leto rovnako patrí všetkým, či ste štíhla a či moletka, no nestaňte sa k svojmu telu ľahostajnou

No pozor! Nezamieňajte si prijatie svojho tela s ľahostajnosťou. To, že leto patrí rovnako štíhlym ako moletným, neznamená, že sa na nadváhu treba vykašľať úplne, lebo leto je už aj tak tu. To by ste urobili úplne to isté, ako tí, ktorí sa vás snažili „motivovať“ nadchádzajúcim letným obdobím. Urobili by ste z „leta“ jediný dôvod so sebou niečo robiť. Vyzerať pekne v plavkách je podľa mňa veľmi prchavá motivácia. Napokon, niektorí z nás sa na pláž ani nedostanú, a tých zopár návštev kúpaliska všetci prežijeme.


Najlepšou motiváciou je vždy zdravie. Fyzické i psychické. Z môjho pohľadu obe s rovnakou mierou vplyvu. Cítiť sa fajn fyzicky dokáže zázraky aj s našou psychikou. Prežiť leto s veselou mysľou ja zaiste lepšie ako byť v každodennej depresii kvôli nadváhe. Neberte leto ako zrkadlo svojho neúspechu, ale ako príležitosť naštartovať želanú zmenu.

Leto je na chudnutie ideálne

Z môjho pohľadu je na to ako stvorené. Sama mám veľké plány. Aby som bola konkrétna, tu je niekoľko dôvodov, prečo považujem leto za ideálny čas na chudnutie:

Plavky, leto, more

Jedzte zdravo, hýbte sa a plavky vám budú fajn 🙂

  • Trávime viac času vonku. Z toho dôvodu nemáme jedlo „pod nosom“ a myslíme na neho oveľa menej ako v chladných dňoch. Horúčavy dokonca spôsobujú nechuť do jedla. Trávenie na vzduchu je väčšinou aktívne, tým pádom je odstránená nuda, ako aj častý dôvod zbytočného zobkania.
  • V obchodoch, alebo ideálnejšie v záhradke, nachádzame dostatok ovocia a zeleniny, ktoré poskytujú množstvo nápadov na zdravé varenie, a takisto skvele osviežia či zaženú hlad bez zbytočných nezdravých kalórií.
  • Pijeme viac tekutín. Nedostatok tekutín je častým dôvodom neúspešného chudnutia či stagnácie. V zime smäd pociťujeme zriedka, a preto veľa ľudí pije málo. V lete je prijímanie tekutín prirodzené.
  • Sme menej chorí. Chrípkové obdobia, či iné zdravotné komplikácie, sú súčasťou prechodných období či zimy. Práve choroba naše chudnutie často nielenže preruší, ale v mnohých prípadoch i zastaví. Iba skutočne odhodlaný človek sa vie počas upršaných jesenných dní, či chladnej zimy opätovne naštartovať.
  • Hýbeme sa viac. A to aj tí, ktorým šport veľmi nevonia. Práca okolo domu, výlety, prechádzky… to všetko sa ráta do výdaja energie. Tí, ktorí trávia zimu v posilňovni, privítajú príjemnú zmenu pohybu na vzduchu.
  • Máme lepšiu náladu. Teplo, slnko, prázdniny. Už len pomyslenie na tieto veci spôsobia úsmev na tvári. Väčšina z nás sa na leto teší celý rok. Dlhá zima či chladné počasie vedia psychicky vyčerpať, a potom sa energia na chudnutie či šport hľadá ťažko. Leto je tým obdobím, ktoré si ľudia vedia užívať a dobrá nálada k tomu jednoducho patrí. Slnečné lúče nám dodávajú vitamín D, ktorý mimo viacerých svojich benefitov priaznivo pôsobí na našu psychiku.

Náš tip na nákup: Dámske plavky RELLECIGA – Celosvetovo úspešná módna značka dámskych plaviek

Relleciga, plavky, banner

Bezkonkurenčná značka dámskych plaviek. Dámske plavky pre aktívne ženy. Pozrite si aktuálne modely, ceny a zľavy!

Jedzte zdravo, hýbte sa a začnite chudnúť. Potom sa budete cítiť perfektne aj v plavkách!

Verím, že nemáte výhrady a súhlasíte s mojimi argumentami. Verím, že by ste vedeli pridať aj ten svoj dôvod navyše. Práve k tomu vás chcem aj vyzvať.

Nájdite ten svoj dôvod, ktorý vás naštartuje!

Leto je nepochybne tu, takže môžete hneď začať. Jedzte zdravo, hýbte sa! Nech je toto leto nielen zvyčajne príjemným obdobím, ale aj časom, kedy konečne začne vaša úspešná premena. To, že sa vám to doposiaľ nepodarilo, možno nebola vaša chyba, ale chyba obdobia, v ktorom ste to skúsili. 😉

Buďte tými, ktorí budú nabíjať energiou všetkých, čo sa budú na jeseň odhodlávať k chudnutiu. Verím, že keď sa do toho vrhnete už teraz, ani zima vás nezastaví. Na jar už len doladíte detaily a ďalšie leto nám pošlete fotky z pláže. Veľa šťastia!

Keď vám žiadne plavky nesadnú

Keď ste nestihli schudnúť na leto a plavky neoblečiete, mám pre vás ešte jedno riešenie 😉

Kto je fitmama JUDr. Valéria Krenická?

Prečítajte si náš rozhovor s fitmamou: Ako schudnúť po pôrode a pri deťoch.
Tu je odkaz na predchádzajúci článok: Nejedla som buchty… alebo žiadne skratky neexistujú!
Toto je odkaz na ďalší článok.

Fotografie: Archív autorky, istockphoto.com

Vyštudovaná právnička, mama, výživová poradkyňa a blogerka. Jej snahou je motivovať ženy, aby sa stali a ostali fit. Snaží sa ukázať, že chudnutie nie je žiadna veda a že pekná štíhla postava nie je len pre vyvolených.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search