Počuj podcast – vyspovedali sme Fi a Maťu, autorky obľúbeného podcastu

20.6. 2019 Mgr. Lesana Vaneková 171x

Pripravila som si pre vás ďalší zaujímavý rozhovor. Tentoraz sa však bude životného štýlu dotýkať naozaj okrajovo. Ako ste si mohli všimnúť, začali sme na schudnihravo.sk tvoriť aj podcasty k článkom, pričom tomuto umeniu som sa niekde musela priučiť. Našťastie, priamo v Trnave, kde už nejaký ten rok žijem, som narazila na seminár o podcastoch a zoznámila sa s dvoma úžasnými mladými babami.

Filipa Donaldson a Martina Tomašovičová sú dve úžasné osôbky, ktoré tvoria pomaly už štvrtú sériu obľúbeného Počuj podcastu. Pozvala som ich teda k sebe a trochu ich vyspovedala. Celý rozhovor nájdete priamo v podcaste a pre tých, čo radi čítajú, som spravila menší výcuc.

 

Ďakujem veľmi pekne, že ste prišli. Prejdime rovno na otázky. V prvom rade bude asi všetkých čitateľov a našich poslucháčov zaujímať, čo je vlastne Počuj podcast.

Maťa a Fi z Počuj podcast

Maťa a Fi z Počuj podcastu

Čo je podcast ako taký?

Maťa: Podcast je ako taká relácia, ktorú počúvate na svojom telefóne. Je to audio, pričom podcasty môžete odoberať rovnako ako YouTube kanály. Podcasty sú na najrôznejšie témy, od vážnych až po humorné.

Je to médium, ktoré je v Amerike veľmi rozšírené. Na Slovensku to ešte rok a pol dozadu nebolo tak rozšírené, a tak sme si povedali, že to skúsime istým spôsobom priniesť aj sem.

O čom je Počuj podcast?

Fi: V našom podcaste vtipne rozoberáme rôzne témy, vážne aj banálne. Sme veľmi široký podcast, čo by sme asi ale nikomu ďalšiemu neodporučili. (smiech) Len my sme to asi inak nevedeli. Báli sme sa ísť do jednej témy, pretože nič poriadne nevieme. Zo všetkého vieme trochu. (smiech)

Maťa: Riešime to tak, že čo zaujíma nás, to rozoberáme a veríme, že to bude zaujímať aj iných ľudí v našom veku. (smiech)

Fi: No, trošku to tým našim poslucháčom podsúvame, že “toto vás teraz musí zaujímať, lebo nás to zaujíma a týmto žijeme”. (smiech) Veľakrát to máme tak, že keď niečo prežívame, rozhodneme sa to preberať. Ja to beriem ako takú psychológiu. Pomáha mi to spracovať si svoje myšlienky.

Fi z Počuj podcast

Fi a zákulisie tvorby podcastov

Ako vznikol Počuj podcast?

Fi: Bolo to vlastne 29.10. 2017.

Maťa: To si tak pamätáš?

Fi: No, dávala som vtedy jednu fotku na Instagram, tak si vždy pozriem, kedy to bolo, a podľa toho viem. (smiech) Vlastne vtedy, v roku 2017, vznikla tá myšlienka. Boli sme ešte s jednou kamarátkou v kaviarni, mali sme už nejaký ten pohárik za sebou a pripadali sme si strašne múdre. (smiech) Hovorili sme si, prečo toto všetci nepočujú? Toto by sme mali zdieľať so svetom.

Tak sme si povedali, že si založíme podcast. Ešte sme sa smiali, aké je to mileniálske, že v 90. rokoch zakladali ľudia, čo nevedeli hrať na gitare, kapelu. My sme si povedali, že si založíme podcast bez toho, aby sme o tom hocičo vedeli. Potom sa to formovalo a tretia kamarátka zistila, že nebude mať toľko času.

Kedy vyšiel váš prvý podcast?

Fi: Prvá epizóda vznikla v januári 2018, čiže v podstate štyri mesiace mám trvalo to spracovať a vytvoriť. Potom vo februári 2018 sme začali vydávať epizódy, ktoré sme si prednahrali.

Ako ste zisťovali témy, o ktorých budete v podcastoch rozprávať?

Maťa: Rozmýšľali sme, čo bude taký dobrý začiatok pre náš podcast. Niečo, čo nás možno tak najviac definuje, pretože tie prvé epizódy sú viac-menej najdôležitejšie. Vlastne dodnes je naša prvá epizóda jedna z najpočúvanejších, ak nie najpočúvanejšia.

Fi: Je najpočúvanejšia.

Maťa: Ale vyslovene sme na to od začiatku išli tak, že sme si spísali témy, ktoré nás zaujímajú a možno vtedy ešte nie, ale dali sme si brainstorming a povedali si, že toto vyzerá ako taký fajn začiatok. Šťavnatá téma.

Maťa z Počuj podcast

Maťa v zákulisí tvorby podcastov

Mne osobne sa najviac páčil váš podcast s trnavským primátorom, Petrom Bročkom.

Nie som trnavčanka, no žijem tu už necelé štyri roky a primátora zbožňujem. Prišla som sem, keď už sa tu diali nejaké zmeny a z tohto mesta som bola ohúrená. Myslím si, že každý, kto len videl jeho meno v názve podcastu, ho chcel počuť.

Fi: Áno, dokazujú to naše dáta. Je to jedna z najpočúvanejších epizód. Pre nás to bolo špeciálne, pretože s Peťom sme to plánovali už dlhšie, no stále na to nebol čas. My máme totiž len obmedzené množstvo rozhovorov na sériu. Tých šikovných ľudí je strašne veľa, no epizód nie. Bolo to špeciálne, pretože Peťo je super a do médií moc rozhovory nedáva.

Mohlo by vás zaujímať:  Inca Collagen si môžete kúpiť už aj u nás

Maťa: No veď to. Peťo má rád podcasty, a tak sme k tomu mali trochu našliapnuté, že si nás vybral a ten rozhovor s nami spravil.

Fi: Peťo nerád dáva rozhovory, no je super. Zobral nás pod svoje krídla, asi tým, že sme z Trnavy. A ten rozhovor je skvelý, pretože je veľmi priamočiary a otvorene rozpráva o veciach, o ktorých politici neradi rozprávajú.

Pamätám si, že keď som mu chcela dať rozhovor vypočuť, či tam niečo ešte nechce zmeniť. Povedal mi, že nie, že on si stojí za všetkým, čo povedal. Je autentický.

Maťa, FI a primátor Trnavy

Maťa a Fi s primátorom mesta Trnava, Petrom Bročkom

Viete, koľko ľudí vás už počúva?

Fi: Áno, vieme. Máme štatistiky cez náš hosting, kde dávame podcasty. Ono to kolíše, ale priemerne máme týždenne medzi 1200 až 1500 stiahnutí.

Kde všade vás môžeme počuť?

Maťa: Všade, kde sa nachádzajú podcasty. Je veľmi veľa rôznych aplikácií. Na iPhone je natívna aplikácie iTunes podcasty, potom sú tu Google podcasty, Spotify, SoundCloud a mnohé iné. Chceli sme byť všade, kde by nás mohli ľudia počuť.

Mysleli ste si, že to všetko pôjde týmto smerom?

Že budete robiť semináre “Ako začať svoj vlastný podcast”? Na tom sme sa totiž aj spoznali a hneď vtedy som vás oslovila, že s vami chcem v budúcnosti jeden urobiť. Potom som došla domov, bolo pomaly desať hodín večer a mala som chuť hneď ísť robiť podcasty. (smiech)

Maťa: V to sme dúfali, že to bude mať taký efekt.

Fi: Tešíme sa. (smiech)

Maťa: Filipa áno, ale ja ani náhodou. (smiech) Filipa je vizionár a už má asi 10 rôznych timeline, ako sa vyvinú naše životy či podcastová kariéra. Ja som skôr taká, že doteraz si poriadne neuvedomujem, kde už sme a ako sme sa sem dostali. Ale ja som prirodzený skeptik, takže som vždy prekvapená, keď vymyslíme niečo nové. (smiech)

Fi: My sa v tomto veľmi dopĺňame. Keby som to mala robiť sama, už dávno sa vzdám. A keby to mala robiť Maťka, tak ani nezačne. (smiech) V tomto sme sa tak našli.

Maťa a Fi na prechádzke v Trnave

Maťa a Fi na prechádzke v Trnave

Keby ste mali odporučiť ľuďom, čo je lepšie? Tvoriť podcasty v skupine, vo dvojici alebo sám? Záleží na tom, aký má človek charakter?

Fi: Určite na tom záleží.

Maťa: Určite záleží aj na charaktere a aj na tom, čo od svojho podcastu očakávaš. Pretože sú formáty podcastov, ktoré fungujú lepšie, keď ich nahráva jeden človek, keďže ten druhý by ťa tam zbytočne vyrušoval.

Ten náš podcast je založený na vzájomnej interakcii a autenticite s tým, že podľa mňa by to vôbec nefungovalo, keby to robila len jedna z nás. Nemôžeš ísť 45 minút do mikrofónu a vtipkovať si sama so sebou. Tá prirodzenosť plynie z toho, že sme dve.

Fi: Sú aj podcasty, ktoré robia traja ľudia a viac, no ja osobne ich nemám moc rada, pretože potom nevieš rozlíšiť, kto je kto. Ale ak sú tie osobnosti silné a rozlíšiteľné, tak prečo nie.

Prejdime k životnému štýlu. Máte niečo svoje, vďaka čomu sa viete v tom zhone odreagovať?

Maťa: Ja sa najviac odreagujem na koncerte. Som veľmi veľký hudobný milovník. Pre mňa je brutálny oddych, keď môžem vidieť a počuť niečo krásne. Len tak si sadnúť a počúvať, alebo si tam tancovať.

Mohlo by vás zaujímať:  Ako začať chudnúť a dosiahnuť tak svoje ciele - rozhovor s trénerom Matúšom Špirkom

Takisto rada oddychujem so svojim mužom. Možno je to taká obyčajná vec, no keď si už na seba konečne nájdeme čas, sme radi, že sme spolu. Pre mňa je najväčší oddych byť s ním.

Fi: Ja som nad tým už minule rozmýšľala. Ja vlastne neviem, ako sa oddychuje. (smiech)

Maťa: Perpetum mobile. (smiech)

Fi: Môj pes je definitívne môj odreagus. Pre mňa je ona taký záchranca môjho zlého dňa. A tiež mám rada svojho muža (smiech), ale vidím sa s ním možno menej ako Maťa so svojím. My spolu ale tiež veľmi nevieme oddychovať. Stále niečo robíme.

Počuj podcast a seminár

Maťa a Fi na svojom seminári Ako začať svoj vlastný podcast

Čo od vás môžeme očakávať v blízkej budúcnosti?

Fi: Oddych.

Maťa: Oddych. Oddych je jediná méta, ktorú momentálne máme pred sebou. Už končíme tretiu sériu a naše jazyky sú vyplazené až po zem. Už sa nevieme dočkať, kedy to zabalíme. Nie nadobro, ale na leto.

Máme to nastavené tak, že máme štvormesačnú sériu a dvojmesačný oddych. Je to tak preto, aby sme dokázali mať od toho trošku aj odstup a začať potom s novou vervou. Ale trošku sme si to pokazili počas poslednej medzery medzi dvoma sériami, pretože sme boli v Londýne a robili tam rozhovory, ktoré sme následne aj vydali. Potom sme si uvedomili, že sme vlastne vôbec neoddychovali a teraz sme extra vyčerpané. Ale už sa tešíme na ďalšie veci.

Fi: Plánujeme robiť ďalšie prednášky, na ktorých si bola aj ty, Lesana, Ako začať svoj vlastný podcast. Počas leta plánujeme aj viacero eventov.

Maťa: Môžeme to nazvať tak všeobecne – festivaly.

Fi: Potrebujeme to ešte doklepnúť a nechceme hovoriť o niečom, čo nie je ešte dohodnuté. Ja mám aj ďalšie nápady, ale Maťka o nich ešte nevie. (smiech)

Maťa: Ešte sme nemali meeting. (smiech)

Fi: Teraz sme už dlhšie neboli spolu, takže musíme dať teambuilding, aby sme si spomenuli, že sme aj kamky. (smiech) Pred letom potom môžeme začať riešiť všetky moje výmysly sveta. Už teraz vidím, ako Maťka prevracia očami.

Maťa: Zase to dobre preosieme. (smiech)

Fi: Ja mám takú radosť, že žijeme v dobe, kedy môžeme robiť takmer všetko.

Takže budete oddychovať a potom sa pustíte do ďalších podcastov?

Fi: Áno.

Maťa: Áno. Na jeseň bude séria číslo 4.

Osobne sa už teraz teším na ďalšiu sériu. Babám ešte raz ďakujem za veľmi príjemný rozhovor a dúfam, že sa im bude aj naďalej dariť v tom, čo robia a aj v tom, čo ešte len plánujú robiť. 🙂

P.S.: Toto nie je celý rozhovor.

Ak chcete počuť všetko z nášho rozhovoru, vypočujte si priložený podcast. Tak neprídete o žiadnu myšlienku týchto dvoch skvelých báb.

 

Zdroje fotografií: archív Počuj podcast, autori Jakub Benko a Samuel Kušnír

 

Autor článku
Autor článku
Mgr. Lesana Vaneková

Skĺbiť sedavú prácu so zdravým životným štýlom je niekedy naozaj drina. Popri písaní sa snažím nájsť si čas na rodinu, priateľov, cvičenie a samozrejme dobré jedlo.

vanekova.sk | dennikpozitivnehomyslenia.sk

 

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

pozadie

Dojemné rozprávanie o bolestných stratách a ľudskom hyenizme

Život je zvláštny. Nie je len o veciach, ktoré sa vám dejú z nepochopiteľných dôvodov. O situáciách,…

Celý článok
Cvičenie vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné…

Celý článok
Pani kupuje banany

Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len…

Celý článok
Blogerka Marta bez kolieska salámy

Ako sa koliesko salámy na vandrovku do sveta vybralo

Pár dní do výplaty, ja už týždeň obkuskávam suchý chleba a dnes, cestou do roboty, mi z…

Celý článok
Užívanie Inca Collagen v tehotenstve a po pôrode

Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Nedávno som sa dostala k článku O kolagéne značky Inca Collagen a jeho užívaní po pôrode. Zaujala…

Celý článok
Pohyb je pre deti dôležitý, banner

Pohyb je pre deti nesmierne dôležitý

Pohyb je jednou zo základných činností zdravého ľudského organizmu. O jeho dôležitosti pre prirodzený vývoj detí vedia podrobnosti…

Celý článok
Nízkosacharidová diéta - banner

Nízkosacharidová diéta: funguje vôbec? [Hľadanie pravdy]

Jej obľúbenosť je neuveriteľná a rastie z roka na rok. Reč je o nízkosacharidovej diéte, ktorá získala…

Celý článok
Lietajúci Holanďan, Petrohrad

Zacvičte si na Lietajúcom Holanďanovi

Ten, kto niekedy navštívil Petrohrad, nám dá určite za pravdu, že ide o skutočne očarujúce mesto. Benátky severu,…

Celý článok
Myška a syr

O bláznoch, strachu a hlodavcoch veľkých ako mačka

Žijem už skoro rok a pol mimo mojej rodnej Bratislavy. Žijem už skoro rok a pol sama…

Celý článok
Kôpor, titulka k článku

Kôpor ako korenina a liečivá bylina

Kôpor voňavý je v našich končinách známy predovšetkým vďaka tradičnej kôprovej omáčke, ktorá sa zvykne podávať v kombinácii s vareným…

Celý článok
Pitie vody v lete - Blog | Marta Antalová Ráczová

Aj ty zanedbávaš pitie vody v lete? Nebuď Cuky Luky, piť sa musí!

Nemám rada horúce leto. Som presvedčená, že od narodenia. Som totiž zimné dieťa. Narodila som sa začiatkom…

Celý článok
David Moravec, Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

Dávid Moravec je s trnavským futbalom spojený od mladého veku. Už ako malý fanúšik Spartaka Trnava si totižto…

Celý článok