Ambassadors Football: Jedinečné šírenie evanjelia skrz šport

Šport a náboženstvo ide ruka v ruke už stáročia. Na Slovensku sa o toto spojenie pokúša ambiciózna kresťanská futbalová organizácia Ambassadors football. Momentálne sa venujú najmä futsalu, no vďaka ich smelým plánom budú šíriť evanjelium skrz iné športy určite v čo najkratšom časovom horizonte. O tomto projekte sme sa porozprávali so slovenským národným koordinátorom Lukášom Davidom.

Ambassadors football je jedinečným konceptom spojenia športu a viery. V čom tkvie jeho výnimočnosť?

Hlavná myšlienka je šíriť živé evanjelium skrz futbal, cez osobné svedectvá, ktoré sme zažili so živým Bohom. To je primárny cieľ. Snažíme sa to však urobiť unikátnym spôsobom, aký možno nie je zvykom v našej krajine, ktorá je tradičná katolická. Okrem toho sme si stanovili ako jeden z hlavných cieľov, budovať generáciu mužov, ktorí budú poznať svoju identitu, hodnotu a vybudujú sa v silných otcov, kolegov, hráčov, bratov alebo aj bežných rodinných príslušníkov.

Aká je minulosť tohto projektu?

Ak sa pozrieme globálne na začiatok, celé sa to začalo v roku 1990 v Boltone (Anglicko). Samotná práca na Slovensku sa začala v roku 2013, keď som ako malý chlapec šiel na futbalový kemp, ktorý sa vtedy konal v meste Vsetín v Česku. Tam som spoznal túto organizáciu. Vtedy niesla ešte meno Ambassadors in sport. Zapáčilo sa mi to. Bolo to profesionálne nie len po futbalovej stránke, ale tak isto som tam asi prvý krát spoznal Boha trošku inak ako som ho dovtedy vnímal.  Celé ma to fascinovalo, preto som si to zopakoval aj ďalšie dva ročníky. Šport ma navyše veľmi baví.

Ako som dospieval, stále som ostal  v kontakte s Ambassadors v Česku. Absolvoval som s nimi aj futbalové turné u nich či na Slovensku. Bolo niekoľko pokusov o otvorenie Ambassadors i nás, no vždy nám niečo vliezlo do cesty, prečo to nebolo reálne. Retrospektívne to hodnotím pozitívne, pretože som ani ja a ani naša kultúra ešte na to neboli asi pripravení.

V októbri 2018  sa Ambassadors na Slovensku stal realitou a po stretnutí so svetovým riaditeľom, európskym riaditeľom a Českým riaditeľom sme sa do toho pustili.  Cítil som povolenie do tejto služby dlhé roky a inak tomu nie je ani teraz. Za celým týmto projektom je ale jeden dlhý a silný príbeh, ktorý sa nedá porozprávať na posedenie.

Kde vás teda môžeme na Slovensku nájsť?

V súčasnosti pôsobíme v Nesvadoch. Momentálne však ide len o základnú centrálu. Vízia je posúvať sa ďalej naprieč celým Slovenskom, čo sa aj snažíme plniť tým, že chodíme do iných miest a pomaly rozhadzujeme siete a tvoríme si meno skrz šport a Boha. Oficiálne však stále patríme pod českú pobočku Ambassadors Football, nakoľko sa trápime s vlastnou právnou formou. U nás to nie je také jednoduché. Splniť treba prísne pravidlá samotnej organizácie, v neposlednom rade treba spomenúť financie a hlavne múdrosť a rozvážnosť. Nechceme sa do tejto skvelej myšlienky púšťať len preto, aby sme to len pretavili v realitu. Musí to byť v maximálnej možnej miere pripravené.

Momentálne zastupujem pozíciu slovenského národného koordinátora a mám na starosti chod celého Ambassadors Football v našej krajine. Po otvorení oficiálnej pobočky by som mal prevziať funkciu riaditeľa. V tíme však disponujeme tromi osobami, ktoré spĺňajú byť vo vedení organizácie u nás alebo v Českej republike.

Nestačí trénovať svoj talent na ihrisku. Trénuj aj svoje srdce a Ducha mimo ihriska aby si sa mohol stať profesionálom

Kedy si sa začal venovať projektu aj v inej pozícii ako návštevník či jeho fanúšik?

V prvom rade musím povedať, že by som bol veľmi rád, ak by to bola moja práca a mohol by som sa jej venovať na plný úväzok. Aktuálne to robím vo voľnom čase. Vďaka mojim iným zamestnaniam sa jej môžem venovať aj v rámci nich, čo sa týka najmä marketingovým záležitostiam. Ja som od prvých návštev kempu sníval o tom, že sa tu zamestnám a ďakujem Bohu, že je Ambassadors Football so mnou spojený po väčšiu časť života.

Akým pohybovým aktivitám sa venujete?

Na Slovensku ide primárne o futsal. Radi by sme ale začali aj s malým futbalom a ako doplnkový šport je v pláne florbal. Pre nás ale stále ostane primárny futsal, ktorý v sebe nesie veľké množstvo pohybových prvkov. Ak sa teda správne trénuje…

Počas vašich akcií vidno na športoviskách všetky vekové kategórie…

Momentálne sa do našich aktivít zapájajú hlavne chlapci okolo dospelosti. Najmladší má 16 a najstarší niečo cez 50… Je dôležité vybudovať si budúcich trénerov alebo vedúcich, to by mal byť základ úspechu a budúcnosti Ambassadors Football. Tento rok máme na pláne rozbehnúť aj detský futsal. Už máme niekoľko adeptov vo veku od 12 do 14 rokov, ktorí sa nevedia dočkať prvých hodín.

Nezakladáme si na tom, aby bol hráč, či už je to dieťa alebo dospelý, nejako extra talentovaný či technicky kvalitný. Ak každý odovzdá maximum zo seba a je na ňom vidieť bojovnosť, veľa krát má pre mňa jeho výkon omnoho väčšiu hodnotu, ako keď o tri triedy lepší hráč ide na 60 percent.

Myslím si, že aj so slabším hráčom vieš veľmi dobre pracovať a zakomponovať ho do zostavy. Za posledný rok som sa naučil robiť tréningové zostavy tak, aby aj oni vynikli. Je to skvelé aj pre psychiku tímu. Zrazu vidíš obraz, ako si mladík dokáže vytvoriť akciu proti 130 kilovým mužom…Motivujú sa potom navzájom a trénera to hreje pri srdci.

Pre organizáciu je veľmi náročné materiálne zabezpečiť jej chod

Ako vyhľadávate ľudí, ktorí sa zapoja do vašich aktivít a čo hovoríte na odozvu zo strany škôl či rodičov?

Po pravde, nevyhľadávame. Oni sa ozvú sami. Na začiatku sme pozvali pár našich kamarátov, ktorí obľubujú šport. Ja som potom trošku tlačil značku a udalosti do povedomia a začínajú sa ozývať sami. Prišiel nám hráč zo Senca, aby si zahral Ambassadors Futsal, to platí o prípade z Komárna, pravidelne k nám chodí chlapec zo Šale. To sú všetko vzdialenosti v desiatkach kilometrov. Keď sa človek zamyslí, toto asi nie je pri kresťanských krúžkoch na Slovensku pravidlom. Je naozaj obrovským svedectvom a unikátom, že máme skôr naopak z času na čas pretlak a miesto na palubovke sa tak neujde každému. Preto musíme pracovať aj na priestoroch či organizácii, aby sme mohli privítať také počty aj pri detskom futsale, florbale či malom futbale.

Prečo je podľa teba vhodné, aby sa spájalo náboženstvo a šport? Nájdu sa tu nejaké paralely?

V prvom rade by som bol rád ak by sme nespájali naše aktivity s náboženstvom. V Ambassadors football  nám ide skôr o vyrozprávaní ľuďom o tom, čo sme prežili v osobných životoch so živým Bohom a o zvestovanie evanjelia. Nechceme učiť nejaké náboženské zvyky, tradície, rituály alebo sviatosti. Hovoríme o vlastných skúsenostiach a osobnom presvedčení. Boh nám dal slobodnú voľbu sa rozhodnúť, či chceme okúsiť život s ním alebo nie. A tak to robíme aj my.

Ak sa bavíme o nejakých paralelách, je ich obrovské kvantum. Či už pri biblických princípoch, ktoré sú úzko späté so športom či v našom prevedení s futsalom. Spomenúť môžeme aj samotné budovanie charakteru a identity na základe Božích princípov

Napríklad v Biblií sa píše, že sme chrámom Božím. Naše telo je chrám. A ako sa budeš starať o svoj chrám (o svoj dom) ? No nebudeš sa „prežierať“, fajčiť, drogovať. Skôr sa sústreďme na hygienu, poriadok, športovanie…Toto je maximálne odľahčený príklad, samozrejme nás zaujímajú aj hlbšie významy.

Jedno je dôležité si uvedomiť. Futbal a jemu podobné športy sú len mostom k tomu, aby sme mohli hovoriť a správne vysvetliť Božie veci. Pre mnohých ľudí to znie abnormálne a nevedia si to ani len trochu predstaviť. Ja stále hovorím, že nech si to prídu pozrieť a vyskúšať.

Nadviazali ste v rámci Ambassadors Football aj konkrétne spolupráce doma či v zahraničí?

Po pravde, v tomto smere sme na tom biedne. Ak poviem, že funguje zázrakom a z milosti, nebudem klamať. Z dosť veľkej miery nám pomáha Ambassadors Football Czech Republic, čo je zatiaľ naša materská pobočka. To platí o materiálnom zabezpečení či financiách. Vďaka nim môžeme spolupracovať so značkami Adidas či sportisimopro. Financie sme získali aj od našej domovskej Apoštolskej cirkvi v Nesvadoch. Organizácia Atléti v Akcii nám poskytla niekoľko lôpt.

Ostatné veci si prakticky riešime po vlastnej osi. Vedenie do toho dáva financie „z vlastného vrecka“, mnohé záležitosti si z vlastnej iniciatívy platia samotní hráči. Určite nám chýba klasický sponzor či mediálny partner. Tu nás tlačí topánka.

Veľmi dobrú spoluprácu má slovenská organizácia s tou z Česka

Aká je vaša vízia do budúcna?

Tu sa pozeráme hlavne na problematiku infraštruktúry a samotných aktivít. Našim cieľom je rast v rámci celého Slovenska, nech čo najviac miest môže spoznať Ambassadors Football v určitej forme a hlavne s minimálne dvoma vyškolenými trénermi. Radi by sme vytvorili veľkú komunitu ľudí a rodín, aby to bolo o viac veciach ako len o futbale.  Skvelým krokom by bolo vybudovanie vlastného ihriska, kde by sa hrala Ambassadors liga v malo futbale, no to sa už bavíme o vzdialenejšej budúcnosti

Samozrejmosťou je propagovať šport prostredníctvom organizácie campov pre mládež a dorast či organizovanie dvoch-troch turnajov ročne, z ktorých by bol jeden medzinárodný. Momentálne chceme prioritne dostať organizáciu do profesionálneho chodu a začať sa aktívne venovať hráčom, deťom ale aj rómskej komunite. Musíme vytvoriť silný tím, ktorý sa bude budovať na ihrisku aj mimo neho. Pretože pekné telo a športový talent sú ti na nič ak sám nevieš poriadne kto si a nemáš vybudovaný charakter a svojho ducha. Zatiaľ je to všetko podmienené finančnými a časovými možnosťami, lebo chuť a plánov máme neobmedzene.

Ak by si mal definovať osobu, ktorú chcete aj vďaka vašim aktivitám „vybudovať“ a po ľudskej či fyzickej stránke vymodelovať, vedel by si ju opísať?

Mal by to byť človek, ktorý je vzorom pre všetkých. Je svetlom všade kde príde. Má v sebe dostatočne veľa pokory ale zároveň zdravého sebavedomia. Je to človek, ktorý presne vie kto je a kam kráča. Mal by to byť osobou, ktorá sa chce neustále vnútorne budovať a skenuje svoju identiru. A samozrejme by to mal byť človek, ktorý spozná Boha takého, aký je bez predsudkov.

Čiže ak som to pochopil správne, najdôležitejšie pre vás bude nájsť podporovateľov či pomocníkov. Ak niekoho tento projekt zaujal, kto má teda u vás dvere v tomto smere otvorené?

Máme dve dôležité úlohy:

  1. Potrebujeme nájsť sponzora (podporovateľa), ktorý pomôže finančne zabezpečiť chod Football Ambasadors z pohľadu vedenia. Všetci to robíme popri práci, čo nás neuveriteľne časovo limituje. Dnes len ťažko vybavíme po večeroch alebo cez víkend.
  2. Potrebujeme financie na chod ako taký. Od reklamných predmetov, cez preplatenie cestovania až po vybavenie pre hráčov pre konkrétny šport.

Partnerom vieme poskytnúť reklamný priestor a oddanosť tomuto projektu. Tu nejde o finančnú návratnosť či naše zbohatnutie. Všetci môžeme byť súčasťou niečoho, čo rastie a bude rásť a hlavne buduje charakter a mení ľudské životy. Ja osobne sa väčšinu môjho života venujem tvorbe kampaní či reklamnej sfére a marketingu, v tomto smere vieme aj my byť plnohodnotným partnerom pre každého, kto sa nám rozhodne pomôcť. Ak vás projekt zaujal, kontaktujte nás napríklad prostredníctvom nášho Facebooku, prípadne vyjadrite svoj názor na projekt či možnú spoluprácu v komentári pod rozhovorom.

Fotografie a výukový obrázkový materiál: Archív Ambassadors football

About Author /

Keď je práca tvojim koníčkom - takto nejako by som charakterizoval moje pôsobenie na tomto webe, ktoré mi umožňuje spojiť moje dve najväčšie záľuby - šport a písanie. Našťastie to už chápe veľké množstvo profesionálov či amatérov na Slovensku, ktorí sa venujú nejakému športu či pohybovej aktivite. Preto o rozhovory z mojej strany tu nebude nikdy núdza. Nečakajte klasické otázky, na ktoré sa nedá odpovedať inak ako "Tak určiteee...". Moje články musia baviť nie len čitateľov, nemenej dôležitým cieľom je pri ich tvorbe dopriať príjemné chvíle aj respondentovi.

Start typing and press Enter to search