Lyžovanie – šport, ktorý spája príjemné s užitočným

Pokiaľ hľadáte spôsob, ako si spríjemniť vianočné obdobie, môže byť pre vás tým správnym riešením lyžovačka. Je síce pravdou, že v dôsledku klimatických zmien je lyžovanie na Slovensku vyhľadávané väčšinou až po Novom roku, no viaceré možnosti ponúkajú aj zahraničné strediská. Každopádne, lyžovanie sa bezpochyby radí medzi najobľúbenejšie zimné športy nielen u nás, ale aj v ďalších krajinách.

Z historického hľadiska bolo lyžovanie spočiatku spájané s lovom a prepravou potravy. Najstaršie objavené lyže pochádzajú z obdobia 8000 až 7000 pred n. l. a boli nájdené v Rusku. Rekreačný a súťažný rozmer však nadobudol tento šport oveľa neskôr.

lyžovanie na Slovensku - zimné športy

Lyžovanie patrí medzi najpopulárnejšie zimné športy. Zdroj: unsplash.com

Lyžovanie ako dynamický šport

Okrem toho, že lyžovanie patrí medzi najobľúbenejšie zimné športy, ho môžeme pokojne označiť aj ako dynamický šport. Pri lyžovaní sa totižto zapájajú viaceré svalové partie súčasne, pričom sa striedavo prenáša váha z jednej strany na druhú. Najväčšia záťaž je v tomto prípade kladená na nohy, konkrétne na stehenné a lýtkové svaly, a na ruky, ktoré by mali prirodzene udávať smer pohybu.

Výhody a nevýhody lyžovania

Faktom je, že v súvislosti s každým športom vieme hovoriť nielen o jeho výhodách, ale tiež nevýhodách. Inak tomu nie je ani pri lyžovaní. Zatiaľ, čo jeho pozitíva spočívajú vo svojej jedinečnosti, negatíva možno označiť za pomerne všeobecné.

Výhody

  • spevnenie tela a budovanie svalovej hmoty
  • spaľovanie kalórií a možnosť chudnutia
  • zlepšenie celkovej kondície a koordinácie
  • zvýšenie adrenalínu a stúpnutie hladiny glukózy, kedy srdce pumpuje viac krvi a svaly dostanú viac energie
  • pobyt na čerstvom vzduchu a v prírode
  • výborný spôsob rekreácie a oddychu

Nevýhody

  • riziko úrazu a „svalovice“
  • nevhodné pre ľudí s problémovými kĺbmi (kolenami)
vianočné obdobie - zimné športy

Lyžovanie sa radí k najobľúbenejším zimným športom nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Zdroj: unsplash.com

Lyžovanie spája príjemné s užitočným

Lyžovanie na Slovensku môže skutočne predstavovať spojenie príjemného s užitočným. Krajina pod Tatrami je totižto známa svojou prekrásnou a jedinečnou prírodou, ktorá dodáva tejto aktivite špecifický rozmer. Samozrejme, vianočné obdobie prináša so sebou problémy s preplnenými zjazdovkami, no keď sa vám podarí vystriehnuť tú správnu chvíľu, určite nám dáte za pravdu. V každom prípade, pobyt na čerstvom vzduchu, ktorý je okorenený športovou aktivitou, zahreje pri srdci nejedného milovníka aktívneho životného štýlu.

Nezanedbávajte prípravu, rozcvičku a vybavenie

Aj napriek tomu, že lyžovačka môže byť príjemným spôsobom rekreácie a spestrením vianočného obdobia, nemali by ste zanedbávať a prehliadať určité faktory. Samozrejmosťou by mala byť prilba a okuliare, ktoré neplnia len ochrannú funkciu, ale tiež užitočnú. Napríklad taká prilba vás zahreje a vďaka lyžiarskym okuliarom budete lepšie vidieť na zjazdovku aj v nepriaznivom počasí.

Špecifickou kategóriou sú však príprava na lyžovanie a rozcvička bezprostredne pred ním. Mnohí ľudia, ktorí príliš neholdujú športovým aktivitám, si totižto myslia, že zvládnu absolvovať lyžovačku bez akejkoľvek prípravy a rozcvičky. Na prvý pohľad sa im to síce môže podariť, no keď sa večer alebo na ďalší deň dostaví takzvaná „svalovica“ a bolesť celého tela, začnú si spytovať svedomie. V horšom prípade dochádza aj k nepríjemným zraneniam. Výborným spôsobom prípravy sú napríklad drepy či výpady. Na druhej strane, priamo na svahu vám na rozcvičku poslúžia strečingové cvičenia a rozhýbanie rúk, nôh a trupu.

lyžovanie na Slovensku - vianočné obdobie

Pri lyžovaní neplytvajte obozretnosťou a opatrnosťou. Zdroj: unsplash.com

Odporúčanie na záver
Pomaličky sa blíži vianočné obdobie, kedy sa začnú zapĺňať aj slovenské zjazdovky. Ich návštevníci si budú chcieť vychutnať lyžovanie a pobyt na čerstvom vzduchu. Aby sa takáto nevinná aktivita s čistými úmyslami nezmenila na nepríjemnosti spojené s úrazmi, neplytvajte obozretnosťou a opatrnosťou na zjazdovkách.

Zdroj obrázkov: unsplash.com

About Author /

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

5 komentárov

Comments are closed.

Start typing and press Enter to search