Moje chudnutie so psom

Nikdy v živote by som neuveril, že so psom sa dá schudnúť. Alebo skôr schudnúť zo psa? To asi nie. To znie, akoby vám ten pes robil veľké starosti a vy by ste potom schudli od samého trápenia. A to je predsa nezmysel. Každý, kto má psíka, predsa vie, že život so štvornohým kamarátom je číra radosť a potešenie. Takže, správnejšie by asi malo byť: Schudnúť vďaka psovi. Nech už je to tak, či onak, pokojne sa usaďte. Budem vám rozprávať príbeh o chudnutí. Urobte si pohodlie, pretože rozprávanie bude o niečo dlhšie, ako to pri takýchto blogoch býva zvykom. Vlastne, to moje chudnutie (zatiaľ ešte bez psa), začalo už v minulom storočí…

Príbeh o tom, ako som nakoniec schudol vďaka psovi

Keby som to všetko nezažil na vlastnej koži, sám by som tomu neuveril.

Časť prvá: Mladosť plná nástrah

Keď je chlap ešte mladý junec, je so všetkým a samozrejme aj sám so sebou večne nespokojný. Chce sa páčiť dievčatám, ale zároveň má rád aj pivečko a kamarátov. Pravda je taká, že nie všetci môžeme byť vrcholoví športovci. A nie všetci máme od prírody danú predispozíciu na atletickú postavu. Skôr nám je daná schopnosť priberať.

Chudnutie je ťažké, keď život je plný nástrah

Naša mladosť bola plná nástrah. Následkom bola niekedy obezita, občas nežiadúce tehotenstvo. Fotografia: Dmitry-Fisher | Dreamstime.com

No…netvrdím zas, že som viedol zrovna bohémsky život. Ale istým nástrahám som sa nevyhol. Okrem iných devastačných defektov spôsobených náročným žitím a zanedbanou životosprávou, na mne občas pribudlo aj nejaké to kilečko navyše. A to bolo treba riešiť!

V minulosti som vyskúšal viaceré metódy na chudnutie

Pravdupovediac, takmer celý dospelácky život “bojujem” s nejakou tou nadváhou. V minulosti som už vyskúšal viacero metód na chudnutie. Niektoré viac a iné menej úspešne. No ťahať do toho psa by mi fakt nenapadlo. Ono to však napodiv funguje. Ale nepredbiehajme.

Mimochodom, článok je aj o psoch, tak mi snáď prepáčite malé odbočenie. Lebo toto ma fakt dostalo! Už ste niekedy videli granule pre psov so 70% podielom mäsa? Už ma totiž nebavia tie 4%-né. Čo potom obsahuje ten zbytok a čo z toho je na jedenie? Moje psy si to nezaslúžia, preto im také ani nekupujem. Práve pre ten nízky obsah živočíšnej zložky granule dostávajú len zriedka. Ale na túto značku sa určite pozriem podrobnejšie. Ak Granule Bardog zaujali aj vás, stačí kliknúť na obrázok nižšie a ocitnete sa na ich webovej stránke. A keď už tam budete, nezabudnite podporiť psíkov a cice v útulkoch. 🙂

Delená strava, to bol hit!

Asi najviac som pochudol z tzv. delenej stravy. Pravda, to už bolo dávno. Tak dávno, že vtedy sme boli radi, že máme elektrinu, nieto ešte nejakých výživových poradcov.

Chudnutie retro

Ani moje chudnutie v minulosti nebolo jednoduché. Fotografia: ljupco | 123rf.com

Zaručené návody na chudnutie prichádzali najčastejšie z kapitalistickej cudziny. Poradenstvo a výživová problematika sa riešili pri kávičke, na pracovisku alebo v škole. “Metodika” a recepty sa šírili z kopírky do ruky.

Pri chudnutí sa nebolo s kým poradiť, a tak to aj dopadlo

Už si nepamätám, či na mojej kópii návodu na chudnutie chýbal posledný odstavec. Alebo som prepočul záver v nejakej dôležitej gastro-diskusii? Ale v každom prípade mi uniklo, čo treba urobiť, ak už viac nechcem chudnúť.

Moje chudnutie sa spočiatku rozbiehalo len tak pozvoľna. Po čase však nabralo také obrátky, že som sa začal doslova strácať. Keď ma už ľudia začínali prehliadať, znervóznel som. Vrátil som sa k mojim bežným stravovacím návykom, no moje chudnutie pokračovalo.

Schudol som z 90 na 67 kilogramov

Zo svojich pôvodných takmer 90 kíl som sa postupne dostal na 70 kg. Hovoril som si, že pri mojej výške to je tak, tak, možno akurát…

Ja som sa ale necítil vo svojej koži. Chodilo sa mi síce ľahko, no nevládal som vykonávať ťažké manuálne práce. Chýbala mi taká tá obyčajná živočíšna sila. Ono totiž poriadnemu chlapovi niekedy aj to treba. Cítil som sa zle…

A chudol som stále viac. Tak som začal jesť, koľko sa do mňa zmestilo. Pri 67 kg som si už ale pripadal ako vyfúknutý luftbalón. Myslím, že práve vtedy som pochopil, prečo to tých chudákov Japoncov odfukuje aj s domami.

To sa ma už chytala panika a ja som začal doslova žrať. Ráno, na obed, večer, aj v noci. Trvalo ešte niekoľko týždňov, kým sa moja váha stabilizovala a ja som začal pomaličky priberať.

Keď na chudnutie idete bez rozumu, počítajte aj s neúspechom a zdravotnými problémami

Spočiatku kilogramy pribúdali len mierne. Zanedlho sa však dostavil kamarát Jojo. Ja ho totiž oslovujem už takto familiárne. A potom to už malo vcelku rýchly spád. Čoskoro mi vrátil, čo som stratil. A ako to už on má vo zvyku, ešte pridal aj niečo navyše. Ak toto čítate, pravdepodobne Joja, čiže JO-JO efekt, poznáte tiež.

Spoľahlivo a vcelku rýchlo schudnete aj s 25 kilovým batohom na horách

Schudnúť chôdzou sa dá pomerne rýchlo. A garantujem vám, že zmena bude viditeľná. Postačia vám na to zo dva týždne s batohom na chrbte mimo civilizáciu (odporúčam užívať Inca Collagen, vaše kĺby dostanú totiž zabrať pod ťažkým batohom a vašou prípadnou nadváhou). Ak nie ste dostatočne trénovaní, bude to pre vás doslova extrémny šport (nie, žiaľ, redbulláci to zase až tak extrémne nevnímajú, so sponzoringom radšej nerátajte). Bez ohľadu na všetko to “strádanie”, po takejto horskej výprave som sa vždy cítil super. Ale moja “športová postava” mi nevydržala ani toľko, čo prvý bratislavský sneh. Ach, opäť ten Jojo!

Fitness ani kolektívne športy mne osobne schudnúť nepomohli

Posilky a kolektívne športy pre mňa dopadli priam katastrofálne. Ale aspoň bola sranda. Tí, čo boli pri tom, by vám vedeli rozprávať. Intenzívny tréning, upravená strava, pitný režim a ja som naberal rýchlosťou 5 kg za týždeň. Verte mi, nebola to svalová hmota. Tréneri aj kolegovia športovci krútili hlavami. Čo vám poviem. Prestal som s tým. A trochu som aj schudol.

Chudnutie vo fitness je fajn

Fitko je fajn, ale svoj druhý domov som tam nenašiel. Fotografia: Mykola Lukash | 123rf.com

V každom prípade, ak chcete cvičiť a dosahovať výsledky, zverte sa do rúk skutočným odborníkom.

Schudnúť z choroby už naozaj viackrát nemusím

Výborné výsledky mám ešte s chudnutím v dôsledku ťažkej choroby. Ale po takej chorobe ste ako vytrasená ciga. Aspoň, že som vďaka tomu prestal fajčiť. No ale hádajte. Ako dlho si dokážete udržať svoju váhu, keď ste z choroby vychudnutí, doslova vysušení, a zároveň prestanete fajčiť?

Insportline - logo

TIP na online obchod s fitness vybavením za skvelé ceny! Insportline je najväčší výrobca a predajca fitness na Slovensku. Fitness potreby, športové potreby, športové oblečenie. Nakupujte priamo od výrobcu! Ten sortiment je jednoducho úžasný!

Vstup do obchodu

Tak čo teraz, to už budem naveky tučný?

Vari tá (ne)rovnica, všeplatná mantra o príjme a vyššom výdaji kalórií v mojom prípade zrazu neplatí? Pravdupovediac svoje najtučnejšie obdobie som prežil práve v rokoch, keď som pravidelne hrával ľadový hokej. Tri krát do týždňa. Veľmi amatérsky ale s o to väčším nasadením a energetickým výdajom.

Vyhodnotil azda môj mozog túto činnosť za nebezpečný a pre moje telo neprirodzený stav? Rozhodol sa ma preventívne chrániť ukladaním tukových zásob na horšie časy? Ak áno, tak potom to poctivo robil niekoľko rokov.

Časť druhá: Môj polotučný život

Na tomto mieste by možno nebolo odveci položiť si otázku, čo som ja vlastne za typ?

No, tak určite som harakter, o tom-potom. Ale žarty stranou. Teraz mám na mysli rozdelenie telesných typov človeka podľa amerického psychológa Williama Sheldona.

Určenie telesného typu – užitočná pomôcka pri chudnutí?

Z tohoto pohľadu som také čudo. Ako väčšina ľudí, typovo nie som čistý ektomorf, mezomorf ani endomorf. Ani ryba ani rak! Alebo ako to už býva “dobrým” zvykom, z každého typu mám len to najhoršie?

Teória Williama Sheldona má svojich nasledovateľov a napriek spochybňovaniu a množstvu odporcov s ňou pracuje mnoho odborníkov s výbornými výsledkami.

Ak by som to veľmi zjednodušil, princíp spočíva v tom, že o najvhodnejšej strave aj odporúčaných tréningoch sa rozhoduje na základe určenia telesného typu. A to by vás malo priviesť k želanému výsledku. Či už je to chudnutie alebo naopak, naberanie objemu svalstva.

Správne určenie telesného typu ešte neznamená, že hneď schudnete

Ale pozor, nie je to až také jednoduché. Nezabúdajte, že s najväčšou istotou ani vy nebudete konkrétne vyhraneným somatotypom. Tým sa to celé komplikuje a jednotlivé odporúčania už nevyznievajú až tak jednoznačne. Ak vám to aj typovo sadne, čaká vás ešte pomerne dlhá cesta k chudnutiu.

V prípade, že vás téma telesných typov (somatotypov) zaujala, môžete si o nej prečítať aj v tomto našom článku.

Nechcem sa tu oháňať somatotypmi ani oponovať ich odporcom. Ak vám ale tak isto ako mne nezafungujú rady typu: “NEŽER! ZAČNI SA HÝBAŤ!”, aj vy začnete chápať, že to všetko môže byť trošku zložitejšie.

No a čo lekár? Aj obezita je vraj choroba. No veď hej, škoda len, že súčasná medicína nerieši príčinu, len dôsledky.

Na chudnutie neexistuje univerzálny návod ani liek

Na každého funguje niečo iné. Neexistuje univerzálny návod ani liek. Ani na chudnutie, ani na nič iné. Poznáte predsa tú povinnú klauzulu: “Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu vzájomne líšiť a nie je možné považovať ich za zaručené.”

Alebo inak. Schudnúť sa dá všelijako. Či sa to niekomu páči alebo nie, stretol mnoho ľudí, ktorým pomohli tabletky na chudnutie. Áno, schudnúť sa dá aj s tabletkami. Potom už je len otázne, ako veľmi rýchlo naberiete späť pôvodnú hmotnosť, keď prestanete s kúrou. A ja sám som sa presvedčil, že navlas to isté platí aj pri diétach.

Zmena životného štýlu pre chudnutie bez jo-jo efektu by mala byť trvalá

Súhlasím. Ani ja som so svojimi pokusmi a omylmi natrvalo neschudol. Ale aspoň som sa dopracoval k novej životnej skúsenosti:

“Predtým, ako sa rozhodnete pre chudnutie, je rozumné najskôr sa o sebe niečo dozvedieť. Porozumieť svojmu telu. Pochopiť, ako funguje váš organizmus. Nevrhať sa po hlave do experimentov. Môžete si totiž ublížiť. Minimálne si “rozhodiť” svoj metabolizmus. Tak ako sa to stalo kedysi dávno mne.”

A ešte som prišiel na jednu veľmi zásadnú vec. Je veľmi dôležité pokúšať sa neustále porozumieť tomu, ako pri chudnutí funguje náš vlastný mozog.

Tak čo, už aj vy začínate tušiť, že zádrhel je ešte aj v niečom inom?

Na moje chudnutie mala do značnej miery vplyv aj psychika

Takveru, psychika. A prečo nie, veď aj slávny motivátor Andy Winson tvrdí, že chudnutie začína v hlave. Chcete vari spochybniť jeho výsledky? Nech sa páči. Seriózne a slušné argumenty dostanú priestor.

Chudnutie sa začína aj končí v hlave

Andy Winson zastáva názor, že niektorí ľudia môžu mať svoj problém s priberaním spôsobený rôznymi blokmi ktoré majú zakódované vo svojej hlave. Tieto bloky treba identifikovať a následne odstrániť. Chudnutie je potom oveľa jednoduchšie. Dokonca aj bez náročného cvičenia.

AW svoju teóriu úspešne aplikuje a pomôže vám odblokovať negatívne kódovanie aj v iných oblastiach života. V podstate to platí rovnako, napríklad aj pri peniazoch.

Byť tučný a bez peňazí, uff, jednoducho hrozná predstava! Chcete kontakt na Andyho?

Nemám pre vás prepracovný program ako schudnúť, ani výsledky ako Andy Winson

Nechcem vám dávať ponaučenia ani recepty pre život. Ponúkam vám iba môj vlastný, takmer životný príbeh o chudnutí. Kľudne by som ho s nostalgickým úškrnom nazval aj: “Môj polotučný život”.

A priznám sa, kým som nespoznal Andyho, vôbec som netušil, že mám “pošahané” nejaké kódovanie. Ak budete pokračovť v čítaní, prídete na to, že keď sa naučíte používať zdravý sedliacky rozum a intuíciu, môžete sa dopracovať k pozitívnym výsledkom aj napriek nepriaznivým okolnostiam. Ja som ani jedno nepoužíval a predsa život dohliadol na to, že mi to aspoň teraz po rokoch docvaklo. 🙂

Možno nie sú na príčine bloky v hlave, čo keď na to moje chudnutie idem blbo?

…A čo moje chudnutie so psom? Pokračovanie nabudúce.

Autor nie je výživový poradca ani sa nepasuje do role odborníka na chudnutie. Toto rozprávanie je potrebné brať s nadhľadom aj napriek tomu, že sa zakladá na reálnych skúsenostiach autora. Má za úlohu pobaviť čitateľa a prinútiť ho k zamysleniu a pozitívnej motivácii pre aktívny a zdravý život.

Podporte nás zdieľaním tohoto článku!

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

1 Comment

Comments are closed.

Start typing and press Enter to search