Vyskúšal som chudnutie v spánku – kiežby som mal vtedy Dormeo!

Spánok a chudnutie, to je asi tá najviac neuveriteľná kombinácia a predsa chudnutie v spánku je celkom reálna vec, ak máte pohodlnú posteľ, pod hlavou mäkkučký Dormeo vankúš a keď chcete pre svoje zdravie len to najlepšie, tak budete dozaista vlastniť aj kvalitný Dormeo matrac. A hoci tento úvod zaiste pôsobí ako reklama na obľúbené a možno nie celkom lacné matrace, môj hlavný úmysel je podeliť sa s vami o moju vlastnú skúsenosť s tým, či a ako funguje chudnutie počas spánku.

Ale pozor, ak máte radi rozprávky, radšej ani nedúfajte, že vám teraz odhalím tajomstvo ako schudnúť za jednu noc a ani nič podobné z ríše fantasy. Na druhú stranu, o všeobecne známom tvrdení, že matrace Dormeo sú naozaj kvalitné, vari nikto nepochybuje. A ak predsa len máte ešte pochybnosti, stačí si vyhľadať a prečítať kvalitné matrace recenzie alebo dormeo matrace recenzie.

Matrac dormeo a dvojica s časopisom, foto k článku Chudnutie v spánku
Matrac Dormeo Ergo Comfort patrí medzi najlepšie ergonomické matrace Dormeo. Hodila by sa ešte Dormeo deka…

Pokiaľ ide o chudnutie v spánku, vlastne ja sám by som nikdy ani nepomyslel, že by bolo také niečo možné, keby som to sám nezažil.

Odborníci o spánku
Odborníci sa zhodujú v tom, že dostatočné množstvo času na kvalitný spánok je pre vaše chudnutie, zdravie aj celkovú pohodu rovnako dôležité ako strava a pohyb.

Poďme však pekne po poriadku. Pokúsim sa vám vysvetliť ako to chudnutie v spánku vlastne funguje. A aby ste videli, že si až tak nevymýšľam, pomôžem si pri tom aj nejakou tou vedeckou štúdiou.

Chudnutie v spánku naozaj funguje, verte alebo nie

Ak sledujete moje články dlhšie, asi už viete, že tiež “trpím nadváhou”. A možno viete aj to, že v živote som už pre chudnutie vyskúšal všeličo. 

Asi najhoršie výsledky mám s radikálnymi metódami ako sú diéty a cvičenie. Aj keď pravda je, že to chudnutie vždy, skôr či neskôr zafunguje. Ale položme si ruku na srdce, koľkí z nás dlhodobo vydržia tú drastickú zmenu životosprávy?

Dievča by si dalo koláčik ale nemôže

Režim a obmedzenia až naveky, inak sa kilá vrátia späť

Keď sa počiatočný elán a predsavzatia vyparia kamsi dostratena, náš život sa skôr či neskôr vráti do starých koľají. Horko-ťažko zhodené kilá sa vrátia s absolútnou istotou späť. A keď k tomu pribudnú aj nejaké kilečká navyše, sklamanie býva preveľké.

To nie je nič pre mňa. Som slobodný človek a rád sa teším zo života. Obmedzenia a neslobodu znášam veľmi ťažko. Preto aj obmedzenia v strave a pravidelné nútené aeróbne aktivity, namiesto toho, aby uberali z mojej váhy, uberajú mi zo životnej energie a pohody. Na mieste je potom otázka:

Chcem schudnúť či radšej ostanem s nadváhou ale šťastný?

“To nesmieš, hento musíš, ďakujem, nedám si teraz, som v diéte…” Áno, kilá by aj išli dolu ale kde sa vytratila tá pohoda, to obyčajné, každodenné ľudské šťastie?

Spánok a chudnutie v spánku, žena, relax s knihou
Spánok a chudnutie v spánku – Prečo nie. Dva týždne relaxu s knižkami v posteli a hlavne bez stresu urobia svoje.

Aby ste si nemysleli, ja ľudí, čo dokážu pravidelne cvičiť alebo držať diétu, či nejaký ten stravovací režim, nesmierne obdivujem. Navyše, ja sám mám pohybu dostatok a už vonkoncom sa neprežieram. Dokonca som mnoho rokov večeriaval najneskôr o piatej (to si inde obvykle dávajú svoj prvý drink). Samozrejme, všetko moje snaženie bolo márne. Tak som s tým rašej prestal a najem sa, kedy chcem. Nestresujem s hodinkami, dokonca som zistil, že jem oveľa menej a cítim sa fajn.

A opäť ten príjem a výdaj kalórií! 

Vraj: “Je to jednoduché. Ak chceš schudnúť, musíš viac kalórií spotrebovať ako ich príjmeš.” 

Urobil som ako mi prikázali. Lenže moje telo si na to čoskoro zvyklo a následne spotrebovalo ešte menej energie. Nuž a ja som pri tom istom množstve stravy začal opäť priberať. 

Asi už chápete, že ak by som v tejto hre pokračoval, mohol som sa stať bretariánom a živiť sa pránou. Adela Viczenová by si ma potom volala do svojich šou a ja by som bol v plnke. Ale moje telo by si pravdepodobne zvyklo aj na tú pránu a ja by som pokojne priberal ďalej…

Tučný muž robí selfie s činkou
Kto sú to bretariáni, čo je to prána?
Bretariáni sú ľudia, ktorí neprijímajú potraviny ani vodu a žijú prakticky zo vzduchu. Vzduch totiž obsahuje pránu – univerzálnu životnú energiu, ktorá im dodá všetku potrebnú energiu.

Už som sa s tým zmieril, jednoducho som iný. Asi tak, ako aj väčsina slovenských mužov, veď nás je obéznych takmer 70%.

Verím, že existujú aj menej drastické metódy na chudnutie

Neviem ako vám, ale mne osobne sa ani v najmenšom nechce stráviť zvyšok života nekonečným počítaním kalórií alebo riešiť výpočet BMI.

 

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa snažím hľadať menej drastické metódy na chudnutie. Nie som náročný. Viem sa tešiť aj z malého úbytku hmotnosti, ak viem, že bude dlhodobý. Takže vo fitku ma nehľadajte, skôr pri práci v záhrade, v sade alebo na prechádzke so psami. 

Ja viem, odborníci ma hneď poučia, že takto sa predsa schudnúť nedá. Tak nevadí, v tom prípade rašej ostanem aj naďalej tučný ale šťastný a plný sily a energie. Aj keď ja už viem svoje, a preto vám môžem teraz porozprávať o tom:

Ako som úplnou náhodou objavil chudnutie v spánku

Raz, to som zrovna neriešil žiadnu odtučňovačku, mal som len tak akurát všetkého plné zuby. Všetok ten každodenný stres mi už prerástol nad hlavu, a tak som si povedal dosť!

“Môj zlatý, stačilo!” vravím si takto pekne a už aj ruším všetky pracovné úlohy a stretnutia. Zakázal som si akékoľvek povinnosti a vykotil som sa do postele s kopou knižiek.

Poznámka: Keby som bol vtedy čo len tušil, že existuje Dormeo matrac alebo čosi také ako pamäťová pena, nemusel som byť z vylihovania celý „dolámaný“.

Kvalitné matrace sú navrhované na základe vedeckých štúdií a matrace Dormeo podľa hodnotenia nemeckého inštitútu ergonómie patria medzi tie najergonomickejšie v Európe.

Netušil som, že sa okolo „obyčajných“ matrací robí taká veda.

Dva týždne som nerobil nič iné len čítal, spal a relaxoval

No samozrejme, bola aj nejaká tá hygiena a občas som večer skočil “na jedno pivko” s kamarátmi. Stravu som nemenil, nijak som sa neobmedzoval, jedol som normálne ako vždy. Veď som v tej chvíli neriešil žiadne chudnutie.

Chcete sa konečne dobre vyspať? Pomôže kvalitná posteľ a rošt z Dormeo predajne.
Posteľný rám DormeoNapríklad kvalitný posteľný rám Mamut s rovným čelom, dostupný vo viacerých rozmeroch. Má nastaviteľné bočnice, čo vám umožní zvoliť si rôznu hrúbku matraca. Skladá sa veľmi jednoducho a navyše nevŕzga. Vyrába sa vo vyhotoveniach biela a biely dub. Vyskladajte si svoju posteľ a spite kvalitne, pohodlne na ráme postele Dormeo, vyrobenom z kvalitných materiálov. Prezrite si štýlové Dormeo postele a dômyselne navrhnuté rámy postelí za rozumné ceny!

 

Pravdupovediac, keď som to dvojtýždňové vyspávanie a vylihovanie ukončil, očakával som, že na váhe si na mňa počká nemilé prekvapenie. Aký však bol môj údiv, keď som zistil, že som vlastne schudol! 

Spánok a chudnutie v spánku z pohľadu odborníkov

Okej, jasné, že to nebol žiadny váhový rekord, to nie. Ani maturitný oblek mi nepadol opäť ako uliaty. Ale nejaké kilečko – dve boli preč. No možno trošku preháňam ale prisahám, že ručička na váhe sa viditeľne pohla žiadaným smerom!

Kam sa podeli tie kilá?

Rozhodol som sa, že po tej záhade začnem pátrať. Narazil som pri tom na frekventovaný zahraničný internetový server WebMD*, kde som sa dočítal, že nejde ani tak o to, že by sa v spánku chudlo. 

Vedci a odborníci totiž tvrdia, že podstata sa skrýva v niečom inom! 

Chceli by ste pružinový matrac, penový matrac (s pamäťovou penou), taštičkový matrac, tvrdší alebo radšej mäkkší?
Matrac Dormeo imemory
Stálo by za zváženie kúpiť si Dormeo matrac na splátky?

Vyberie si každý – Už len aby bola na Dormeo matrace akcia!

 • Matrace s pamäťovou penou. Pohodlná a mäkká pamäťová pena reaguje na telesnú teplotu a ideálne sa prispôsobí vášmu telu.
 • Matrace s penou Ecocell®. Pevná a elastická pena sa dokonale prispôsobí vášmu telu. Zároveň je aj veľmi priedušná, čo zabezpečuje výbornú ventiláciu matraca.
 • Matrace s penovými pružinami Octaspring®. Unikátna technológia penových pružín zabezpečí, že každá pružina sa dynamicky prispôsobí kontúram vášho tela. Matrace s penovými pružinami sú mimoriadne priedušné a počas spánku vám poskytnú patričné pohodlie.
 • Matrace z prírodných materiálov. Spojenie moderných a prírodných materiálov. Dormeo matrac s Aloe Vera, s bambusovými alebo postriebrenými vláknami vám poskytnú osviežujúci relaxačný spánok

Údajne nejde o chudnutie v spánku, ide len o nepriberanie

To sa píše v článku s lekárskou referenciou, autorkou posudku je Nayana Ambardekar, MD .

Takže, podľa odborníkov, ak spím málo, tak priberám, pretože nedostatok spánku bráni dobrému metabolizmu. Tomu by som ešte rozumel. 

Lenže podľa vedcov, aj napriek tomu, že mám dostatok spánku a môj metabolizmus funguje tak dobre, že stratím takmer dve kilá za 2 týždne, vlastne vôbec nechudnem. Ale podľa týchto odborníkov jednoducho len nepriberám. 

Bol som o takmer 2 kg ľahší ale odborníci tvrdia, že som vlastne neschudol!

A to už mi moja hlava neberie (Hlava XXII?). Nuž ale vedci a lekári to musia vedieť najlepšie. Nemôžu mať predsa všetci kúpený titul. Či?

Aj som myslel, že som si ten text zle preložil. Ale kedže som sa týmto názorom (že chudnutie v spánku je vlastne len nepriberanie) už stretol, tak pokračujem v pátraní ďalej.

Chudnutie v spánku recepty - Kniha
Mimochodom, všimli ste si, že údajní konšpirátori, ktorí propagujú a veria v chudnutie v spánku (a v ďalšie “alternatívne nezmysly”), bývajú terčom častých útokov a zosmiešňovania zo strany mainstreamových odborníkov na výživu? Aké príznačné pre túto pohnutú dobu… O to viac poteší fakt, že bola vydaná kniha „Chudnutie v spánku“ (Schlank im Schlaf). Je už žial vypredaná ale snáď budete mať šťastie a nájdete ju v niektorom z antikvariátov. Vďaka radám z tejto knihy môžete silu svojich hormónov a biorytmus využiť na chudnutie a získať tak vysnívanú postavu. Krátko o knihe: Ako už vyplýva z názvu, témou je spánok a chudnutie. Spánok totiž predstavuje najdlhšiu fázu spaľovania tukov. Naše telo aby dostalo to, čo práve potrebuje, využíva hormóny.

 • Výber dokonalej zmesi živín, delená strava a GLYX sú rozpracované na vysoko účinnú inzulínovo-delenú stravu.
 • Ako držať v šachu „hormón tučnoty“ inzulín – a cielene aktivizovať „hormóny štíhlosti“.
 • Patríte k roľníkom, alebo k nomádom? –  Jednoduché programy pre konkrétne typy a ich potreby.
 • Nie len silové a vytrvalostné cvičenia, ale aj každodenný pohyb pomáhajú odbúravať tuk a pri tvorbe svalov. Preto sú vhodnými doplnkami chudnutia v spánku.

Lenže ja som výsledky tej konšpirácie o chudnutí v spánku sám zažil. No nič, nechám si radšej vysvetliť ako to bolo naozaj. Dajme teda priestor odborníkom:

Nedostatok spánku môže negatívne vplývať na vašu váhu

Ospalý, unavený mozog tlmí aktivitu vo svojom čelnom laloku, kde sa nachádza centrum rozhodovania a kontroly impulzov. V dôsledku toho sa budete cítiť, ako by ste boli pod vplyvom alkoholu. Bude vám zaťažko udržať si jasnú myseľ a vaša schopnosť prijímať správne rozhodnutia bude do určitej miery obmedzená.

[mwvideo url=https://youtu.be/95sQrjql73M is_saved=1 showinfo=0 rel=1][/mwvideo]

Navyše, keď ste veľmi unavení, vo vašom mozgu sa aktivujú centrá odmeňovania a hľadajú niečo, po čom by ste sa cítili lepšie. Hádajte ako sa to prejavuje!

Unavené nevyspaté telo si vypýta odmenu v podobe kalórií

Napríklad. Váš unavený, nevyspatý mozog bude mať problém povedať nie…povedzme ďalšej porcii zákusku aj v prípade, že budete mať plné brucho a nemalo by vám chýbať už ani jedno sladké sústo.

Keď tak uvažujem, s únavou, stresom a nedostatkom spánku sa stretávame denno-denne. Či už kvôli deťom, pracovným povinnostiam alebo len z vlastnej blbosti. Napríklad, že pozeráme do rána nejaký športový prenos.

Chápem, že ak je tento stav dlhodobý, môže byť prekážkou v chudnutí. Ale prečo by som nemohol schudnúť tým, že ho zmením?

Unavený muž spí za pracovným stolom

Je pre vás stres a nedostatok spánku normálny stav?

V časopise American Journal of Clinical Nutrition bola zverejnená štúdia, v ktorej zistili nasledovné:

Ľudia, ktorí trpeli nedostatkom spánku, boli náchylní dopriať si jedlo aj neskoro večer a výrazne sa zvýšila pravdepodobnosť, že si vyberú jedlo s vysokým obsahom sacharidov.

V druhej štúdii, ktorá bola zrealizovaná na univerzite v Chicagu, si účastníci s deficitom spánku zvolili občerstvenie s dvakrát väčším obsahom tuku ako tí, ktorí spali aspoň osem hodín.

Ďalšia štúdia preukázala, že nedostatok spánku motivuje ľudí jesť väčšie porcie jedla. 

To všetko má za následok zvyšovanie telesnej hmotnosti

Podobných štúdií je nepreberné množstvo. A spoločným menovateľom je, že vedci zistili nasledovné:

 • Nedostatok spánku vedie k z výšenej túžbe po energeticky výdatných potravinách s vysokým obsahom sacharidov.
 • Unavený ospalý mozog túži po nezdravom jedle a zároveň mu zlyháva účinná kontrola aby dokázal povedať nie.

Lenže ja som tučný, aj keď chladničku v noci nevyžieram!

No, milí vedci, lenže ja som sa tie dva týždne stravoval ako obvykle a o únave a nedostatku spánku už vôbec nemôžeme hovoriť. Môj mozog bol vyspatý, oddýchnutý a zrelaxovaný. 

Mladá žena v noci vyžiera chladničku

Ale ani predtým, či už som bol unavený alebo nevyspatý, nikdy som nemal potrebu vyžierať chladničku večer ani v noci. Jednoducho, bol som disciplinovaný ale napriek tomu tučný.

Nuž, v týchto vedeckých štúdiách som sa akosi nenašiel ale zhrňme si to.

Schudol som bez diéty, cvičenia a s minimom pohybu

Čo som vlastne robil alebo nerobil tie dva týždne? Čo som robil inak, ako prakticky po celý svoj “aktívny” dospelácky život?

 • Jedol som menej? – Nie
 • Zmena v jedálničku – Nie
 • Pitný režim – Bez zmeny
 • Mal som viac pohybu – Nie
 • Spal som viac – Áno, oveľa viac
 • Stres – Nie
 • Relax – Anooo

Čo z toho plynie? Veľa som spal, relaxoval a úplne som odbúral stres. A preto som nielen že nepribral ale dokonca schudol. 

„Čože, spánok a chudnutie?“ pomyslia si zaiste výživoví ultras:Chudnutie bez diéty, cvičenia, dokonca s minimom pohybu?“

Veru tak. A dokonca bez akejkoľvek zmeny stravovania alebo pitného režimu! Neužíval som tabletky na chudnutie ani žiadne iné doplnky výživy. Teda ak nerátame nejaké to pivo…

Vrchný matrac Dormeo Aloe Vera Orthocell - Vylepšite si svoju posteľ!
Spánok a chudnutie spánkom - Vrchný matrac Dormeo Aloe Vera + dvojica on a ona
Toto je vrchný matrac Dormeo. V ponuke je aj doplnkový Dormeo matrac, chránič matraca… Vyznáte sa v tom ešte?

Vrchný matrac Dormeo Aloe Vera je hrubý 4 cm a je navrhnutý tak, aby zvýšil pohodlie vášho gauča, pohovky či postele. Podľa potreby vylepší vašu posteľ doma, prípadne zabezpečí viac pohodlia pre život v podnájme alebo na internáte. Kvalitná pena Orthocell poskytuje dokonalú oporu a zvýšenú priedušnosť.

Snímateľný poťah matrace obsahuje extrakt z Aloe Vera

Vrchný matrac Dormeo Aloe Vera Orthocell, ako už jeho názov hovorí, má poťah ošetrený výťažkom Aloe Vera, ktorý zvyšuje jeho mäkkosť, regeneruje tkaninu poťahu a dodáva jej hladkú a mäkkú štruktúru. Navyše, látka poťahu má ošetrenie CleanEffect®, ktoré chráni matrac proti baktériám, roztočom a mikróbom. Vďaka tomu váš Dormeo matrac vydrží dlhšie svieži a bez zápachu a vám sa bude spať mimoriadne príjemne.

Vrchný matrac Dormeo je od výroby vákuovo zabalený a zrolovaný.  Či už sa sťahujete alebo len potrebujete svoj matrac preniesť na iné miesto a použiť, prípadne uskladniť, môžete ho aj vy jednoducho zrolovať. Vrchný matrac Dormeo Orthocell je veľmi praktický a využijete ho prakticky kdekoľvek. Doprajte si kvalitný spánok doma, na chate, na návšteve u priateľov alebo na dovolenke.

Kliknite sem pre nákup matrace Dormeo!

Spánok “zlepšuje” metabolizmus – To mi dáva zmysel

Pretože spánok funguje ako výživa pre mozog. Väčšina ľudí potrebuje každú noc venovať spánku 7 až 9 hodín.

Schudol som či nepribral, prestaňme sa hrať sa so slovíčkami! Možno už tušíte, že:

V tejto hre o chudnutie vystupujú aj ďalší hráči – Hormóny!

Hormón kortizol

Nedostatok spánku spúšťa stresový hormón kortizol, ktorý signalizuje vášmu telu, že má šetriť energiu na vašu ďalšiu činnosť. Priberanie zo stresu potvrdil aj vedecký výskum zrealizovaný na dobrovoľníkoch.

Vedci zistili, že ak testovaným osobám v diéte obmedzili spánok, účastníci testu sa po konzumácii jedla cítili hladnejší a menej spokojní ako zvyčajne. Navyše, úbytok ich telesnej hmotnosti klesol o 55%, napriek tomu, že príjem kalórií ostal rovnaký.

A zrazu sa slovné spojenie „spánok a chudnutie“ začína javiť v tak trochu inom svetle, však?

Calmin Calmin – kvalitný spánok

Zaspávanie, kvalitný spánok a relaxácia

AshwagandhaAshwagandha

Stresu a únava, silný antioxidant

modinModin pre psychiku

Pre duševnú rovnováhu

Inzulín – hormón potrebný na premenu cukru

A pokračujeme. Vedci z Chicagskej univerzity zistili, že pri obmedzení spánku sa už za 4 dni zníži schopnosť vášho tela spracovávať inzulín a to o viac ako 30%. Hormón inzulín je potrebný na premenu cukru, škrobov a ďalších látok na energiu. 

V čom je problém? 

Pokiaľ vaše telo nebude správne reagovať na inzulín, bude mať problém spracovať tuky v krvi. Tak si preventívne, začne ukladať tie tuky do zásoby. A vy už asi tušíte kam konkrétne to bude u vás :).

Melatonín – hormón nielen pre spánok

Hormón melatonín má vplyv na váš spánok či bdenie. Nízka hladina melatonínu spôsobuje nespavosť.

S príchodom súmraku oči vyšlú signál mozgu a ten zvýši tvorbu melatonínu aby pripravil telo na spánok.

Chcete vedieť ako dobre spať?

Jednoducho zhasnite svetlo, zatiahnite závesy a doprajte si tmu.

Tma totiž vedie vaše telo k tomu, aby prirodzene uvoľňovalo spánkový hormón melatonín.

Svetlo naopak potláča tvorbu melatonínu. Počas dňa sa melatonín v našom tele prakticky nevyskytuje.

Tak čo, ešte stále si myslíte, že spánok a chudnutie nedáva zmysel?

A ešte jeden bonus – melatonín má aj silné antioxidačné účinky!

Melatonín, Mučenka, Medovka

Pre zlepšenie kvality spánku a ľahšie zaspávanie. Na zmiernenie pocitu únavy.

Platí teda – spite viac a nestresujte, budete menej vážiť?

Nuž platí ale asi ako pre koho. Chudnutie je nekonečný boj a spôsobov ako ho viesť je mnoho. Niektoré metódy chudnutia sú drastické a rýchle, iné trvajú dlhšie, zato výsledky bývajú dlhodobejšie. Ale pre všetky platí, že ak už začnete bojovať, musíte zotrvať. Ak prestanete, prehráte. Aspoň, že sa dá vždy začať odznova…

Spánok a chudnutie v spánku - Set vankúš a paplón Dormeo
Set vankúš a paplón Dormeo – Sú priedušné, mäkké a objemné. A vyzerajú výborne aj bez obliečok.

A čo chudnutie v spánku? Hoci mne tento príjemný a pohodlný spôsob pomohol schudnúť, práve vám sa to podariť nemusí. Na každého totiž zaberie niečo iné. 

Prečo v mojom prípade chudnutie v spánku zafungovalo?

Môj dlhodobý problém s priberaním či nechudnutím spočíval v tom, že organizmus sa snažil prispôsobiť dlhodobému stresu a spánkovému deficitu. Rozhodol sa, že ma bude chrániť, a preto začal s ukladaním tuku na horšie časy. 

Nedostatok spánku a stres mi nedovolil schudnúť, dokonca som priberal

Nečudo, že ak som sa v takom stave pokúšal chudnúť obmedzovaním stravy, či cvičením, moje telo muselo v panike ukladať tuk o to viac.

Chudnutie v spánku - Usmiata kráska v posteli
Spánok a chudnutie v spánku – ide to, vďaka dobre fungujúcemu metabolizmu

Vďaka spánku metabolizmus začne fungovať normálne a vy môžete začať chudnúť

Našťastie, v mojom prípade pomohla náhoda. Stačilo len to, že som na chvíľu opustil svoj zabehnutý životný stereotyp. Potom zaúčinkovali patričné hormóny a môj metabolizmus začal pracovať normálne.

A ja som konečne začal chudnúť.

Aj keď… Uvedomujem si, že ak by som sa povaľoval v takomto režime ešte ďalšie dva týždne, začal by som zase priberať. Avšak na samotné naštartovanie chudnutia mi stačilo odbúrať stres, dobre sa vyspať a zrelaxovať. 

Zdravý spánok podľa Feng shui
Feng shui je čínske učenie, podľa ktorého by mala energia voľne prúdiť po celom príbytku. Jej šíreniu by nemal stáť v ceste nábytok ani nič iné. Feng shui sa okrem iného zaoberá tým, aký vplyv má poloha pozemku, orientácia domu, dokonca aj umiestnenie nábytku na šťastie, životnú pohodu ale aj zdravie človeka.

Kde umiestniť spálňu podľa Feng-shui 

Spálňa ako miesto pre oddych, by mala byť umiestnená v tej najpokojnejšej časti domu, pričom najoptimálnejšia je juhozápadná orientácia domu, resp. bytu, a čo najďalej od vchodových dverí a kúpeľne či toalety.

Kde umiestniť posteľ podľa Feng-shui

Čelo postele je vhodné umiestniť k plnej stene, hlava a nohy by mali smerovať v smere sever – juh. Umiestnenie nôh postele v jednej línii s dverami alebo hneď pod oknom (možný pocit ohrozenia) je nevhodné. Zabudnite na praktický úložný priestor, pod posteľou nechajte voľný priestor, aby energia mohla voľne prúdiť.

Aké farby a materiály použiť v spálni podľa Feng-shui

Pokiaľ ide o materiály, v spálni je vhodné používať prírodné materiály, pre posteľ najmä drevo a oblé hrany. Kov alebo ostré hrany môžu totiž zvyšovať vplyv patogénnych zón. Pri textíliách sa odporúča používať bavlnené alebo ľanové tkaniny. Farby evokujú emócie, treba si vyberať podľa toho, aké pocity chcete vyvolať. Bielu farbu zvoľte pre pokoj, modrá je bezpečie, červená vášeň, ružová láska. Pre rozvoj ducha je vhodná fialová farba, pre váš relax a oddych si vyberte odtiene hnedej, okrovej a oranžovej farby.

Sovy Dormeo - k článku Spánok a Chudnutie v spánku
Dormeo sova – Podarujte radosť a lásku vďaka darčekovej súprave dvoch plyšových sovičiek a hebkej luxusnej deky

 

Spánok a chudnutie so štastným koncom?

Žiaľ, moje sladké dva týžne spánku a relaxovania skončili a ja som opäť vkročil do tej hektickej rieky života a nechal sa únašať vírom stresu a únavy z každodenných pracovných povinností. A bolo po chudnutí. Šancu som nevyužil. Nuž taká je doba a taký som ja. A čo z toho vyplýva?

Áno, chudnutie je boj alebo beh na dlhú trať ako niekto s obľubou hovorí. Ale bol by som radšej, keby sme ho všetci začali chápať skôr ako šachovú partiu. Rozmýšľali by sme aspoň dva – tri ťahy dopredu.

Škoda len, že niektorí odborníci a časť verejnosti nechcú pripustiť, že ako ľudské bytosti sme jedinečné a veľmi osobité stvorenia, s rôznymi predispozíciami, stavom psychiky a genetickou výbavou. 

Záver: Ak už neschudnete, doprajte si aspoň zdravý, hlboký spánok

Áno, ak už nič iné, doprajte si kvalitný Dormeo matrac a užite si vďaka nemu hlboký spánok. Pretože, hoci hlboký spánok tvorí len 20 % z celkového času, ktorý venujeme spaniu, vo výraznej miere ovplyvňuje to, či sa prebudíte svieži a dokonca aj to, či priberiete alebo schudnete.

Počas hlbokého spánku sa upokojuje telesná aktivita, spomaľuje sa dýchanie aj tep srdca. Krvný tlak klesá a telo je uvoľnené. V ďalšej fáze hlbokého spánku začne telo vylučovať hormóny, ktoré sú nevyhnutné pre vašu telesnú a psychickú regeneráciu a v neposlednom rade stimulujú váš imunitný systém. Pokiaľ sa pravidelne zobúdzate s pocitom vyčerpania, dôvodom môže byť práve nedostatok hlbokého spánku.

A keďže už viete, že spánok a chudnutie sa navzájom nevylučujú –  Spite hlboko!

Ing. Ivan Chmelař

Autor článku nie je lekár ani výživový poradca. Svoje informácie čerpá z osobných skúseností a z verejne dostupných zdrojov, diskusií, životných príbehov bežných ľudí a článkov domácich i zahraničných odborníkov.

Nikdy nezabúdajte, že každý sme jedinečná bytosť a táto metóda nemusí fungovať u každého rovnako. Spoliehajte sa vždy na svoj zdravý rozum!

Odborné informácie som čerpal z webového serveru WebMD, Lekárska referencia WebMD. Autor posudku Nayana Ambardekar, MD 18. júla 2020.
*WebMD je webová stránka zdravotníckych informačných služieb. Publikuje obsah, ktorý sa týka zdravia a starostlivosti o zdravie. Poskytuje kontrolné zoznamy symptómov, informácie o lekárňach, liekoch a blogoch lekárov so špecifickými témami.

V článku „Spánok a chudnutie spánkom – Mať tak vtedy Dormeo“ boli použité ilustračné fotografie, autorské práva: freepik.com, Dormeo, Advance Nutraceutics

Ocenenie Superbrands Slovakia pre Dormeo

OCENENIE SLOVAK SUPERBRANDS
Dormeo získalo už dvakrát za sebou ocenenie Superbrands Slovakia, ktoré je udeľované len tým najlepším značkám pôsobiacim na Slovensku.

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

8 komentárov

 • Fitness mýty ✅ 5 častých klamstiev zo sveta fitness ✅ schudnihravo.sk
  3 roky ago Reply

  […] na ďalšie naše funkcie. Pri ich nedostatku tak môžu nastať komplikácie ako poruchy spánku, hormónov či rôzne ďalšie zdravotné […]

 • Recepty starej mamy na imunitný systém [cibuľový sirup] | schudnihravo.sk
  3 roky ago Reply

  […] stravou, pravidelným športom, pozitívnym prístupom a myslením, dostatočným spánkom a tiež spomínanými domácimi receptami pripravenými z prírodných a bežne […]

 • Moje chudnutie so psom | Chudnutie sa začína v hlave | schudnihravo.sk
  3 roky ago Reply

  […] inak. Schudnúť sa dá všelijako. Či sa to niekomu páči alebo nie, stretol mnoho ľudí, ktorým pomohli tabletky na chudnutie. […]

 • Priberanie zo stresu a chudnutie zo stresu ✅ schudnihravo.sk
  3 roky ago Reply

  […] zo stresu? Vzhľadom k tomu, že stresové hormóny môžu negatívne ovplyvniť náladu, spánok a trávenie, dlhodobé vystavenie stresovým situáciám bežne prispieva k chuti do jedla, najmä sladkého. […]

 • Graham Bertrand
  3 roky ago Reply

  Everything is very open with a precise explanation of the challenges.

  It was really informative.
  Your website is extremely helpful.
  Thanks for sharing!

 • vselediinole
  1 rok ago Reply

  Упражнение Лодка лежа на спине следует приподнимать ноги над полом, не помогая руками и не отрывая корпус от пола.Повторять нужно несколько раз.Выполняя такие нехитрые упражнения, можно гораздо быстрее похудеть, не опасаясь возврата веса обратно. [url=https://vseledi.ru/beg-dlya-pohudeniya.html]сколько нужно бегать чтобы похудеть на 1 кг[/url]
  Чаи и настои для быстрого похудения.Эксперты фитотерапевтических методов советуют, как можно быстро избавиться от лишнего веса.

 • vselediinole
  1 rok ago Reply

  Заменить сахар для чая натуральным медом не более 1 ч.Не жарить, но запекать или варить, готовить на пару, гриле.Уменьшить потребление соли. [url=https://vseledi.ru/kak-delat-minet.html]минет как правильно сделать[/url]
  Углеводы принимать в пищу на завтрак и обед, а на ужин съедать белки.Не есть за 2-3 часа до отхода ко сну.

 • CBD pri chudnutí - Ako rozpoznať jeho prvé účinky | schudnihravo.sk
  6 mesiacov ago Reply

  […] je si uvedomiť, že účinky CBD na chudnutie môžu byť individuálne a neobjavia sa okamžite. Mnoho faktorov, vrátane dávkovania, […]

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search