Veci, ktoré vám bránia schudnúť (nielen počas pandémie)

Nech už je váš názor na pandémiu koronavírusu a opatrenia s tým súvisiace taký alebo onaký, faktom je, že COVID-19 ovplyvnil a výrazne obmedzil naše životy. Ak ste si doteraz mysleli, že existujú veci, ktoré vám bránia schudnúť, potom v čase koronakrízy, aj domnelé príčiny by sa vám mohli zdať neprekonateľné.

Pravdepodobne nikdy nezabudneme na to, že niektorí ľudia prežili isté obdobie “zamknutí” v panelákoch. Iní (podľa mňa), tí šťastnejší, medzi ktorých sa radím aj ja, trávia celý ten čas na vidieku, v záhradkách pri svojich rodinných domoch či na chatách niekde v lese.

A tak sa míňali hodiny, dni, týždne, dokonca mesiace. Niekto dlhší čas nepracoval, pretože nemohol kvôli obmedzeniam. Niekto robí z domu a niekto musí po celý ten čas chodiť do práce, akoby sa ani nechumelilo. Mimochodom, všimli ste si, že obloha býva opäť čistá ako kedysi?

Zvláštna doba, na chudnutie a predsavzatia zdanlivo nevhodná

Na druhej strane, dostali sme možnosť spomaliť to šialené životné tempo. Naše životy sa točili do zblbnutia ako škrečok v kolese. Ozaj, kam vlastne mizli všetky tie dni?

A naraz, z ničoho nič sme mali kopec času. Mohli sme konečne voľne komunikovať s blízkymi v kruhu svojej rodiny. Zrazu bol čas porozprávať sa, pozrieť si dobrý film, prečítať si zaujímavú knihu. Alebo napríklad, sadnúť si s deckami k xbox one a zahrať si spoločne nejakú brutálnu športovú hru. Ja viem, pri takejto hre pravdepodobne neschudnete, ale možno vás to aspoň nakopne a začnete so sebou niečo robiť.

Možno si pomyslíte, že teraz nie je to správne obdobie na chudnutie. Javí sa vám, zdanlivo nevhodné na plnenie osobných predsavzatí. Ale všetko je to trochu inak, pretože:

Prvá vec, čo vám bráni schudnúť je len vaša vlastná lenivosť

Športovcom a aktívnym ľuďom korona načisto zmenila život. Znamená to, že by všetci mali ostať pasívni? Viete si predstaviť, že ľudia, ktorí naozaj radi športujú a cvičia, sa len tak prestanú starať o svoje zdravie a kondíciu? Nie! Jednoducho, ak chcú cvičiť, nájdu si k tomu cestu aj v tomto komplikovanom období.

Ale výhovorky sa dajú nájsť vždy. Za každou výhovorkou sa však skrýva obyčajná lenivosť.

Neprestaňte s pohybom a športovaním, cvičiť sa dá aj doma

Existuje množstvo silových cvičení s vlastným telom na doma. Postačí vám koberec alebo karimatka. Môžete si vypomôcť aj rôznymi pomôckami napríklad: TRX na dvere, malé činky, fit lopta a pod. Všetko závisí od vašej kreativity a podmienok, aké máte doma na cvičenie. Viac si o tom prečítajte v našom staršom článku: Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Prípadne, ak máte možnosť, sadnite na bicykel alebo si individuálne zabehajte v lese, na lúke, na hrádzi rieky, či okolo jazera. Aspoň 2 – 3 krát za týždeň.

Ale možno ste ako ja a tento druh aktivít vás neočaril. Nezúfajte nič nie je stratené.

Myslím si, že nie som lenivý človek ale cvičenie ma ozaj nebaví

Kto ma pozná vie, že bicykel ešte ako tak zvládam. Niekedy aj celkom rád. Ale akékoľvek cvičenie ja naozaj nemusím absolvovať. Radšej manuálne pracujem. Vidím v tom oveľa hlbší zmysel. A pohybu mám okolo domu, záhrady a ovocného sadu neúrekom. No takýto anaeróbneho pohyb je vhodný skôr na budovanie svalovej hmoty a zrovna dvakrát sa z neho nechudne.

Aj napriek tomu som schudol!

Bolo že to radosti, keď som si s potešením, údivom a navyše bez veľkého odriekania, utiahol svoj opasok o celé dve dierky!

Dá sa vari schudnúť aj bez cvičenia a bez diéty?

Veru tak, dá! A to len preto, že zrazu som mal viac voľného času a opäť som začal poctivo chodiť na prechádzky so svojimi psami. Podľa počasia a možností. Na hodinku, na dve každý deň.

Ale to asi nebude všetko, že? Nie nebude, ja som totiž zo svojho života celkom a načisto vyprevadil stres.

Ako? Kdesi som už dávnejšie čítal, že stres, ktorý sa obvykle spája s čítaním alebo počúvaním správ, premieňa kmeňové bunky na tukové, čo spôsobuje, že v tele sa hromadí telesný tuk. 

A tak som zrušil telku, nekupujem viac žiadne noviny. Už roky nevnímam propagandistické vymývanie mozgov mainstreemom. Ignorujem hysterické jačanie alternatívcov. Používam výlučne zdravý sedliacky rozum. Užívam si prírodu, slniečko, opäť mám čas prečítať si zaujímavú knihu. A mám sa fajn.

Stres je druhá vec, ktorá vám bráni schudnúť

Keď váš organizmus ovplyvňuje stres či hnev, prípadne u žien aj menštruácia, budet sa vám chudnúť oveľa ťažšie.

Spojenie medzi stresom a obezitou preukázali aj viaceré vedecké výskumyPríčinou toho, že sa vám nedarí schudnúť, môžu byť hormóny vo vašom tele. Funguje to tak, že pokiaľ ste dlhodobo v strese, vaše telo uvoľňuje hormón kortizol. Ten spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi. Keď sa kortizol uvoľňuje vo veľkých dávkach, dochádza k ukladaniu tuku, najčastejšie okolo pása.

Medzi ďalšie stresové hormóny ktoré ovplyvňujú trávenie v strese môžeme zaradiť adrenalín, noradrenalín alebo testosterón, ktorý sa s pribúdajúcimi kilogramami mení na estrogén. A tie, všetky spolu, negatívne pôsobia na našu hmotnosť.

Stravovanie v strese je škodlivé

Je viac ako isté, že jedlo, ktoré skonzumujete počas stresu, nebude dostatočne strávené. V tom prípade, nielen, že si koledujete o žalúdočné problémy ale zároveň si zaistíte ukladanie tukov. Samozrejme, najčastejšie v takzvaných problémových partiách. A tie, ako viete, sa zhadzujú veľmi ťažko.

Naopak, vplyv stresu sa niekedy môže prejaviť aj náhlym úbytkom hmotnosti. Ale tešíte sa zbytočne! Po každom takomto chudnutí, zväčša nasleduje výrazný jojo efekt.

Stres je pre vaše zdravie jednoducho vážnou hrozbou. Radšej sa mu vyhýbajte tak ako ja!

Nezdravé jedlo plné chémie a konzervantov

Jedlo zohráva veľmi dôležitú úlohu pri harmonickej súhre metabolizmu a hormónov vo vašom tele.

Nekvalitná a technologicky upravovaná strava býva príčinou zhoršenia stavu buniek. Tie sa potom ničia ríchlejšie ako obnovujú. Váš organizmus stráca imunitu, vďaka čomu ho môže ľahšie ohroziť choroba.

Vyhýbajte sa potravinám s veľkým množstvom konzervačných látok!

Snažte sa zo svojho jedálnička vylúčiť polotovary a vôbec potraviny, ktoré obsahujú konzervanty, prídavné látky a pod.

Ak je to možné, snažte sa preferovať bio produkty

Pokiaľ ide o mňa, snažím sa vypestovať a skonzumovať čo najviac ovocia a zeleniny z vlastnej záhrady. Samozrejme, všetky plodiny sú výlučne bez postrekov a chémie. Potešia aj domáce vajíčka z vlastného chovu.

Málo spánku a nedostatok relaxu

Spánok – konečne viac spávam. Už nenaháňam zákazky a nemakám po nociach. Namiesto toho sa dobre vyspím. Dostatok spánku a pozitívne nastavenie mysle, to všetko zlepšuje odolnosť organizmu. Dokonca sa znižuje riziko nakazenia vírusmi.

Ale pozor, nič netreba preháňať! Údajne, ak budete spávať dlhšie ako 10 hodín, bude vám pribúdať aj brušný tuk. Totiž, ak telo očakáva stravu a namiesto nej dostane spánok, začne si jednoducho produkovať viac tukových buniek na výživu.

A nezabudnite na relax. Ak ho máte nedostatok, spomalí sa vám metabolizmus. Bez správne fungujúceho metabolizmu tak ľahko neschudnete. Nezabudnite preto, že treba aj dostatočne veľa oddychovať.

Čo dodať na záver?

Aj keď je to momentálne oveľa ťažšie, Nech vám nechýba Dobrá nálada a Pozitívne myslenie. Ak môžete, doprajte si čo najviac pohybu na slnku a čerstvom vzduchu. Veď nie nadarmo sa hovorí, že: “Slnko je najlepší lekár!”

A nezabudnite sa pochváliť, ako je to u vás? Zostali ste počas korony pasívni a bez pohybu? Pribrali ste alebo sa aj vám napriek všetkému podarilo schudnúť?

Zdroj fotografií: freepik.com

Autor článku nie je trénerom ani výživovým poradcom. Obsah čerpá z bežne dostupných informácií a osobných skúseností.

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

1 Comment

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search