Priberanie zo stresu a 3 jednoduché kroky ako ho zastaviť

Stres môže spôsobiť viaceré závažné zdravotné problémy. Jedným z nich je aj výrazný nárast telesnej hmotnosti a s ním spojená obezita. Akýkoľvek zdroj stresu, či už emocionálny alebo fyzický, automaticky spúšťa produkciu stresového hormónu kortizol. Problém nastáva, keď pociťujeme stres pravidelne. Vtedy zostávajú hladiny kortizolu zvýšené a ovplyvňujú viaceré dôležité procesy v tele, vrátane metabolizmu. Akú úlohu v tom všetkom zohráva stres a ako zastaviť priberanie či chudnutie zo stresu?

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast:

Priberanie zo stresu je oveľa častejšie ako chudnutie zo stresu

Vysoká úroveň stresu môže viesť k zmenám v správaní, ktoré prispievajú k priberaniu.

  • konzumujeme potraviny s vysokým obsahom cukrov a tukov
  • jeme emocionálne, pretože jedlo nám poskytuje dočasnú úľavu od stresu
  • zanedbávame cvičenie
  • zabúdame na vodu
  • nejeme pravidelne a preskakujeme jedlá
  • spíme menej a nepravidelne

Prečo stres a priberanie spolu úzko súvisia?

Nestresujte, má to vplyv na chudnutie a najmä priberanie!

Fotografia: Daria Shevtsova | Pexels

Stres negatívne ovplyvňuje spánok

Kortizol je hormón, ktorý je úzko spojený s bdelosťou. Hladiny kortizolu sú zvyčajne najvyššie v dopoludňajších hodinách, počas dňa klesajú a v noci, v čase, kedy by sme už mali byť v posteli, sú hladiny kortizolu najnižšie.

Keď sú hladiny kortizolu a iných stresových hormónov, ako je adrenalín, výrazne zvýšené počas celého dňa, môže byť veľmi ťažké v noci zaspať alebo mať kvalitný a plnohodnotný spánok. Nedostatok spánku môže následne ovplyvniť hladiny leptínu a ghrelínu, hladových hormónov, ktoré kontrolujú chuť do jedla a pocity plnosti po jedle, a výrazne bránia v snahe udržať si váhu alebo schudnúť prebytočné kilá.

Stres spúšťa chute

Vplyv stresu sa často prejavuje zvýšenou chuťou na sladké. Fotografia: Uliya Stankevych | 123rf.com

Stres spúšťa “chute”

Nie je žiadnym prekvapením, že čím majú ľudia hektickejší a náročnejší rozvrh, tým ťažšie sa držia zdravej a vyváženej stravy. Špeciálne náročné to je v čase, keď sa snažíte o vytvorenie a udržanie novovytvorených stravovacích návykov.

Čo konkrétne spúšťa priberanie zo stresu? Vzhľadom k tomu, že stresové hormóny môžu negatívne ovplyvniť náladu, spánok a trávenie, dlhodobé vystavenie stresovým situáciám bežne prispieva k chuti do jedla, najmä sladkého. Celkovo prijímame viac kalórií, čo je spojené so zvýšeným rizikom nárastu telesnej hmotnosti.

Niektoré štúdie, ktoré skúmali vzťah medzi stresom a stravovacími návykmi tiež zistili, že vysoká úroveň stresu je dôležitým rizikovým faktorom pri rozvoji viacerých typov závislostí, vrátane závislosti na potravinách. Stres teda môže prispievať k zvýšenému riziku obezity a iných metabolických ochorení, ktorú sú viazané na konzumáciu vysokokalorických potravín (vysoko spracované potraviny a potraviny s vysokým obsahom tukov a cukrov).

Stres prispieva k tráviacim problémom

Stres je jednou z hlavných príčin tráviacich ťažkostí a porúch, pretože zvyšuje zápal, ktorý môže poškodiť tkanivo v tráviacom systéme a narúšať správnu absorpciu živín. Samozrejme aj prejedanie sa spôsobené stresom môže spôsobiť problémy s trávením. Nielenže sa kvôli tráviacim ťažkostiam nebudeme cítiť práve najlepšie, ale môže byť naozaj ťažké pokračovať v konzumácii niektorých potravín, napríklad potravín s vysokým obsahom vlákniny, ktoré sú veľmi dôležité pri zdravom chudnutí.

Stres ovplyvňuje fyzickú aktivitu

Pre zdravý úbytok hmotnosti je dôležitá kombinácia vyváženej stravy, ale aj fyzickej aktivity a cvičenia. Pretože stres ovplyvňuje aj imunitný systém, môže prispievať k symptómom, ktoré narúšajú aktívny životný štýl. Ide o nedostatok energie, pomalšie zotavovanie sa po cvičení a bolestivosť alebo stuhnutie svalov a kĺbov.

Vplyv stresového prostredia na priberanie a chudnutie

Stres spôsobuje priberanie a niekedy aj chudnutie. Fotografia: creativeart | www.freepik.com

Záver: Priberanie zo stresu a 3 kroky ako proti nemu bojovať

Podniknite tri najdôležitejšie kroky, ktoré vám pomôžu v boji proti nárastu hmotnosti spôsobenej každodenným stresom

  • Z cvičenia urobte prioritu. Cvičenie je kľúčovým faktorom pri redukcii stresu a regulácii hmotnosti. Takto môžete riešiť obe otázky súčasne.
  • Dávajte si pozor na to, čo jete. Venujte pozornosť stravovacím návykom. Môže vám to pomôcť získať kontrolu nad konzumáciou potravín.
  • Zahrňte do každodenného života aktivity redukujúce stres. Napríklad aerobic, fitness, zumba, pilates. Alebo začnite cvičiť jogu, čítať knihy. Prejdite sa na čerstvom vzduchu a trávte viac času s priateľmi a rodinou ale pokiaľ možno, vyhnite sa alkoholu.

Náš tip na nákup: Modin – na potlačenie stresu a nervozity

Advance Modin, proti stresu Modin je kvalitný, recenziami odporúčaný výživový doplnok na potlačenie stresu a zlepšenie duševnej rovnováhy. Obsahuje extrakt ľubovníka bodkovaného, ktorý je najviac užívanou prírodnou látkou v podpore psychického zdravia. Extrakt z ľubovníka podporuje emočnú vyrovnanosť a duševnú rovnováhu. V neposlednom rade prispieva aj k relaxácii a podporuje pozitívnu náladu.

Z recenzie klienta: Mám dlhodobo výbornú skúsenosť, pomáha mi zvládať dlhodobý stres.

Priberanie zo stresu, chudnutie zo stresu a veda

Vplyv stresu na chudnutie a priberanie riešili aj výskumníci. Do pozornosti odporúčame článok, pôvodne publikovaný v časopise Cell Metabolism. Jedná sa o výskum ktorí uskutočnili výskumní pracovníci pod vedením Mary Teruel, asistentky profesora chemickej a systémovej biológie na Lekárskej fakulte Stanfordskej univerzity v Kalifornii. Vedecký tím hľadal dôvod, prečo je chronická expozícia stresu tak úzko spojená s obezitou. Odpoveď spočíva vo vzťahu medzi tukovými bunkami a načasovaním stresových hormónov. Uverejnil Medical News Today v roku 2018.

https://akozhodit.sk | https://školaobjemu.eu

About Author /

Fitness tréner a výživový poradca. Autor programov na chudnutie, zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

Start typing and press Enter to search