3 tipy ako si udržať fit postavu aj v zime (480 slov)

Ako v zime nepribrať a udržať si skvelú postavu?

Prečo v zime väčšinou priberáme? Prečo sa nám zvyšuje chuť do jedla, keď začnú byť dni kratšie a zároveň chladnejšie? Ako v zime nepribrať a udržať si postavu?

V podstate je priberanie prirodzená adaptácia ľudského tela na zimu. Vyššie percento telesného tuku nám poskytuje určitú izoláciu pred chladom. Ak trávime viac času v chladnejšom prostredí, naše telo sa snaží zachrániť tým, že uloží viac podkožného tuku. K priberaniu prispieva aj skutočnosť, že kratšie dni a menej slnka spôsobujú pocity únavy a zmeny nálad. A práve vtedy zvykneme siahať po jedle – najmä po cukroch, ktoré nám dodajú potrebnú energiu. Navyše sa v zimnom období stmieva už okolo štvrtej poobede, nám sa zdá, že deň už pomaly skončil a preto trávime poobedia najčastejšie doma, kde len veľmi ťažko odolávame jedlu. Vysedávanie doma a nedostatok únavy je spojený aj s nedostatkom pohybu, ktorý v konečnom dôsledku vedie k prírastku hmotnosti.

Ako nepribrať v zime

Priberanie je prirodzená adaptácia ľudského tela na zimu. Asi sa ppýtate, ako teda v zime nepribrať a udržať si postavu? Fotografia: Voyagerix | Dreamstime.com

Pite viac tekutín

Zatiaľ čo v lete neustále počúvame aké dôležité je dodržiavať pitný režim, v zimnom období, kedy sa menej potíme a menej sa hýbeme, na dostatok tekutín akosi zabúdame. Pitný režim je však v zime rovnako dôležitý ako v lete. Vzhľadom na to, že väčšina ľudí nerozlišuje rozdiel medzi smädom a hladom, môže nedostatok tekutín spôsobovať prejedanie sa a priberanie.

Dehydratácia je navyše častou príčinou únavy. Naše telo vie, že najrýchlejší spôsob ako získať rýchlu energiu je pomocou cukrov, ktoré vtedy najčastejšie vyhľadávame. V zime preto nezabudnite na dostatok tekutín. Do pitného režimu pridajte zelené a bylinkové čaje, ktoré vás v tomto chladnom období zahrejú.

Varte doma

Namiesto toho, aby ste si každý večer kupovali, síce pohodlne ale veľakrát aj nezdravo, hotové jedlo, zamerajte sa na varenie doma. Takýmto spôsobom presne viete čo pridávate do vášho jedla. Ste schopní ľahšie urobiť zdravšie rozhodnutia, kontrolovať veľkosť porcií a nepriberať na váhe.

Ako v zime nepribrať

Namiesto toho, aby ste si každý večer kupovali (často nezdravé) hotové jedlo, zamerajte sa na varenie doma. Fotografia: Matthieu Joannon | unsplash.com

Vaše telo navyše presne vie, čo v zimnom období potrebujete. Zamerajte sa na sezónne, miestne potraviny, ktoré vás zahrejú, napríklad prirodzene sladkú koreňovú zeleninu a kvalitné živočíšne produkty.

Vyhnite sa alkoholu

Zimné obdobie je prirodzene spojené s oslavami Vianoc a Nového roka, ktoré sa vo väčšine prípadov nezaobídu bez alkoholu. Alkoholické nápoje sú však často označované za takzvané prázdne kalórie. Sú nielen nabité množstvom kalórií, ale navyše obsahujú veľmi málo potrebných živín. Napríklad pol litra 12% tmavého piva obsahuje cca 228 kcal a pohár bieleho vína cca 105 kcal. Požitie alkoholu môže ovplyvniť aj rozhodnutia týkajúce sa jedla.

Chudnutie a alkohol

Požitie alkoholu môže ovplyvniť nielen rozhodnutia týkajúce sa jedla. Fotografia: kzenon | 123rf.com

Alkohol znižuje zábrany a preto pre vás môže byť oveľa ťažšie odolávať potravinám, s ktorými by ste inak nemali žiaden problém.

https://akozhodit.sk  |  https://školaobjemu.eu

About Author /

Fitness tréner a výživový poradca. Autor programov na chudnutie, zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

Start typing and press Enter to search