Soľ a priberanie? Čo tak obmedziť fast food a navariť si doma zdravo!

Sodík, hlavná zložka soli, je neoddeliteľnou súčasťou našej stravy – a nielen na ochutenie. Pomáha svalom a nervom správne pracovať a telu udržiavať potrebnú rovnováhu tekutín. Nie je ale žiadnym tajomstvom, že príliš veľa soli, teda sodíka, je pre nás a naše telo zlé. Okrem toho, soľ a priberanie spolu úzko súvisia.

Veľa soli v jedle môže zvýšiť vašu telesnú hmotnosť

Ľudia, ktorí jedia viac soli, majú tendenciu vážiť viac. Nadbytočný príjem soli, počas jedného alebo dvoch dní konzumácie soli, môže dočasne zvýšiť vašu telesnú hmotnosť. Zvýšenie telesnej hmotnosti pochádza z retencie alebo zadržiavania vody, čo je spôsob, akým sa naše telo vyrovnáva so sodíkom. Prírastok hmotnosti sa väčšinou sám upraví, ak vrátite príjem soli na zdravé hladiny.

Soľ a priberanie - vysmážaná kuracinka

Na priberanie je dobré aj vysmážané kuriatko s hranokami. A nezabudnite na soľ. Veľa soli :). Fotografia: freepik | www.freepik.com

 • Ľudia v rizikovej skupine, teda starší ľudia, ľudia s cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom, by mali konzumovať ešte menej soli.

Dočasný prírastok hmotnosti je len kozmetický, ale neodráža percentuálny podiel tuku v tele. Pri dlhodobom príjme väčšieho množstva soli už nejde iba o váhu vody, ale zdá sa, že dlhodobé stravovanie s vysokým obsahom sodíka je spojené s vyšším podielom telesného tuku.

Soľ a priberanie spolu súvisia – Existuje na to niekoľko jasných vysvetlení

V prvom rade pomyslite na to, aké typy potravín majú väčšinou vyšší obsah soli – potraviny z rýchleho občerstvenia, vyprážané a spracované potraviny. Všetky tieto potraviny majú relatívne vysoký obsah kalórií a navyše obsahujú extra cukor a nasýtené tuky, ktoré môžu spôsobiť prírastok hmotnosti. Preto, ak budete jesť takéto potraviny, nebudete prijímať len veľa soli, ale aj oveľa viac kalórií.

Fast food, soľ a priberanie

Nie je to len soľ, ktorá v potravinách z rýchleho občerstvenia, vyprážaných a spracovaných potravinách spôsobuje priberanie. Fotografia: freepic.diller | www.freepik.com

Užívanie veľkého množstva sodíka vedie k zdravotným problémom, mimochodom, pozor na vysoký krvný tlak!

Príjem väčšieho množstva sodíka môže viesť k zvýšeniu chuti do jedla, preto je veľmi ľahké prejesť sa týmito potravinami. Navyše, konzumácia slaných potravín môže zvýšiť pocity smädu, pri ktorých väčšinou siahnete po kalorickejších nápojoch. Chronické užívanie príliš veľkého množstva sodíka vedie k mnohým problémom, ktoré trvajú oveľa dlhšie, ako samotné nafukovanie. Ak hladiny sodíka stúpnu príliš vysoko, väčšinou stúpne aj krvný tlak.

 • Časom môže mať vysoký krvný tlak vážne až život ohrozujúce následky – zvýšené riziko srdcových ochorení a ochorenia obličiek.
Mohlo by vás zaujímať:  Ako páliť tuk konzumáciou mäsa, úloha mäsa pri chudnutí

Ak sa cítite nafúknutý, pretože ste to deň predtým prehnali so slanými potravinami a sodíkom, cvičenie vám môže pomôcť vyplaviť časť “extra” vody z vášho tela. Potraviny s vyšším obsahom vlákniny sú ďalším spôsobom, ako pomôcť pri odstránení odpadu, vrátane vody, z tela. Draslík a vitamín B6 pôsobia ako diuretiká, ktoré vás nútia chodiť častejšie na toaletu a znížiť nafukovanie. Draslík nájdete v banánoch alebo špenáte a vitamín B6 zase v avokáde, tuniaku alebo kuracích prsiach.

Soľ a priberanie spou súvisia

Soľ a priberanie spolu úzko súvisia. Fotografia: Vasiliy Budarin | 123rf.com

Nakoniec niekoľko tipov, ako znížiť príjem soli:

 • Príjem soli vo vašom jedálničku znižujte postupne, aby sa chuťové poháriky mohli prispôsobiť a obmedzte konzumáciu iných slaných potravín. Do tejto kategórie patria aj chipsy, chrumky, slané oriešky a podobné “snacky”.
 • Snažte sa pripravovať si jedlo doma a nenavštevovať často rýchle občerstvenia, tzv. fast foody, a reštaurácie, kde majú jedlá príliš veľa pridanej soli.
 • Pri varení používajte menej soli a jedlo si radšej ochuťte bylinkami, alebo inými koreninami.
 • Čím viac príchutí pridáte, tým menej soli budete potrebovať.
 • Obmedzte používanie aj iných koreninových dochucovadiel, ktoré sú nabité sodíkom – sójová omáčka, kečup alebo bujón.

Ak sa snažíte schudnúť a znížiť množstvo jedla, ktoré konzumujete, ale máte problémy a cítite sa stále hladný, skúste sa zamerať na množstvo soli. Možno vám zníženie príjmu soli pomôže.

Dobrá rada na záver:
Obmedzte fast food a navarte si doma chutne a zdravo

Vyšší obsah soli a s tým súvisiace priberanie, to nie je jediný negatívny prínos fast foodu. Jedlá zo stánkov rýchleho občerstvenia obsahujú často aj množstvo prísad, ktoré sú pre naše zdravie škodlivé. Tento spôsob stravovania prináša do nášho organizmu množstvo chemikálií, ktoré škodia nášmu organizmu (viac v správe z prieskumu, ktorá bola zverejnená vo vedeckom žurnále Environmental Health Perspectives).

Poznáme jednoduché riešenie – Navarte si doma chutné a zdravé jedlo

Varenie môže byť skvelou príležitosťou na odreagovanie sa po náročnom tréningu alebo dlhom pracovnom dni. Povýšte prípravu jedla na istú formu meditácie. Ak môžete, zapojte aj partnera a vychutnajte si v pohode a bez stresu spoločné chvíle. Relaxujte, bavte sa! Od krájania zeleniny až po záverečné dochucovanie jedla.

Delimano Stone legend 1

Pekáč CopperLUX nesmie chýbať v žiadnej kuchyni. Ľahko v ňom upečiete chutné mäsko, ryby, lasagne, domáci chlieb a iné dobroty.

Delimano kuchynský set Stone legend 2

Panvica CopperLUX sa stane najpoužívanejším riadom vo vašej kuchyni. Poslúži vám, nech už pripravujete raňajky, nedeľný obed alebo rýchlu večeru.

Delimano kuchynský set Stone legend 3

Hrniec CopperLUX pre tie najlepšie domáce polievky, omáčky, rizoto aj cestoviny. Veľkosť je dostatočná aj pre väčšiu rodinu.

Delimano kuchynský set Stone legend

Rajnica CopperLUX s pokrievkou je vhodná na sporák aj do rúry. Pripravíte v nej šťavnaté kuriatko pečené so zeleninou či zapekané cestoviny.

A na záver si spoločne vychutnajte svoje vlastné, chutné a zdravé jedlo. Spoločné varenie môže byť vynikajúca príležitosť, ako urobiť niečo pozitívne nielen pre svoje zdravie, ale aj pre partnerský život.

Tip na nákup: Set riadov Grande (5 ks) Stone Legend Copper LUX

Set riadov Grande (5 ks) Stone Legend CopperLUX

Set Grande od Delimano – Základ každej kuchyne

Vysokokvalitný riad z pravého kameňa a medi s odolným a nepriľnavým povrchom. Set obsahuje najväčší hrniec, panvicu a rajnicu z ponuky Delimano.

 • Medené čiastočky pomáhajú riadu rýchlejšie sa zohriať a vy ušetríte na energii
 • Nelepivý a odolný povrch
 • Pre všetky typy varných dosiek, vrátane indukcie
 • Vhodné aj ako darček alebo svadobný dar

Set kuchynských riadov obsahuje:

 • 1× veľkú panvicu s priemerom 28 cm
 • 1× pekáč s rozmermi 40×25 cm
 • 1× veľkú rajnicu s priemerom 28 cm
 • 1× veľký hrniec s priemerom 28 cm
 • 1× pokrievku s priemerom 28 cm

S týmto riadom pripravíte prakticky akýkoľvek recept – dusený, varený, vyprážaný aj pečený. 

 

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

Navštívte overené internetové obchody, v ktorých si môžete kúpiť produkty súvisiace s témou tohoto článku. Pre presmerovanie do konkrétneho e-shopu kliknite na logo.

Logo 4home

Logo Delimano

Logo Realshop

Logo Electronic star

Logo Klarstein

Logo TPD

Logo Andrea Shop

Rozoznajte fitnes mýty a klamstvá

Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak

Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom…

Celý článok
Jablka

Jablká pre zdravú a krásnu pleť. Vďaka nim budete nádherne voňať!

Približne pred mesiacom sme pre vás pripravili článok o banánoch a o ich účinkoch pre ľudský organizmus. Už vtedy sme…

Celý článok
Chcete chudnúť naozaj alebo len robíte dojem?

Chcete chudnúť naozaj, alebo len robíte dojem, že chudnete?

Človek odjakživa túži v niečom vynikať. Chcel by byť múdrejší, šikovnejší, vzdelanejší ako jeho známi. Mieru ctižiadostivosti…

Celý článok
Tréner Ľuboš Benkovský

Ľuboš Benkovský o tréningovej metóde Coerver Coaching

Prednedávnom sme sa v jednom z našich článkov zaoberali tým, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý. Keďže ide…

Celý článok
Vajíčko, žltok

Čo obsahujú vajíčka a prečo ich jesť

Vajíčka predstavovali jednu zo základných surovín, resp. potravín, už pre minulé generácie. Naši predkovia síce o nich pravdepodobne…

Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik

Nielen o testoch potravín a marketingových trikoch veľkých spoločností

Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…

Celý článok
Blogerka marta vyskúšala Inca Collagen

Vyskúšala som Inca Collagen - Do kelu, niečo na tom asi bude!

Mám 45 rokov a vysokú ohybnosť kĺbov. Odborne sa to volá hypermobilita. Nakoľko nie som a ani…

Celý článok
pozadie

Dojemné rozprávanie o bolestných stratách a ľudskom hyenizme

Život je zvláštny. Nie je len o veciach, ktoré sa vám dejú z nepochopiteľných dôvodov. O situáciách,…

Celý článok
Cvičenie vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné…

Celý článok
Pani kupuje banany

Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len…

Celý článok
Blogerka Marta bez kolieska salámy

Ako sa koliesko salámy na vandrovku do sveta vybralo

Pár dní do výplaty, ja už týždeň obkuskávam suchý chleba a dnes, cestou do roboty, mi z…

Celý článok
Užívanie Inca Collagen v tehotenstve a po pôrode

Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Nedávno som sa dostala k článku O kolagéne značky Inca Collagen a jeho užívaní po pôrode. Zaujala…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov