Ovocná diéta na chudnutie – skúsenosti a nevýhody

Ovocná diéta je veľmi obmedzujúca vegánska strava, ktorá vylučuje všetky živočíšne produkty, vrátane mliečnych produktov. Ľudia, ktorí nasledujú tento typ stravovania, konzumujú najmä surové ovocie a vyhýbajú sa varenému jedlu akéhokoľvek druhu.

Ovocná diéta

Fotografia: nensuria | www.freepik.com

Striedmo môžu konzumovať aj zeleninu, orechy a semienka. Iné druhy potravín, ako sú strukoviny alebo obilniny, sú v strave výrazne obmedzené, alebo úplne eliminované.

Ovocná dieta jedálniček – obsahuje 7 hlavných skupín potravín

 • kyslé plody (citrusy, ananás)
 • mierne kyslé plody (maliny)
 • sladké ovocie (banány, melón)
 • orechy (pistácie, kešu)
 • semienka (slnečnica, tekvica)
 • olejnaté ovocie (avokádo, olivy)
 • sušené ovocie (datle, slivky)

Zástancovia ovocnej diéty tvrdia, že pomáha pri trávení, udržiava telo hydratované a očisťuje organizmus.

Ovocie môžete jesť surové, vo forme šťavy, smoothie nápojov, ale aj tepelne upravené. Platí však, že čím viac čerstvého ovocia, tým lepšie. Zaobstarajte si domov dobrý odšťavovač a pripravte si z ovocia chutnú a osviežujúcu šťavu.

Náš tip na nákup:
Odšťavovač ovocia Sencor

Ovocná diéta - Odšťavovač Sencor SSJ-4041BK

Odšťavovače ovocia už od 11,49 Eur

Ovocná diéta – Aké sú jej potenciálne prínosy?

Vďaka prirodzenému výskytu cukru vám ovocie dodáva potrebnú energiu. Aj keď sú všetky druhy ovocia pomerne výživné, niektoré poskytujú viac vitamínov alebo minerálov než iné, a preto sú pri chudnutí lepšou voľbou. Hlavne, keď sa snažíte získať všetky základné živiny z menšieho množstva jedla.

Ovocná diéta, aké su jej výhody a nevýhody?

Ovocná diéta môže byť farebná a chutná. Fotografia: Suzy Hazelwood | www.pexels.com

 • Ovocie obsahuje vlákninu, ktorá môže podporiť trávenie. Ovocím s vyšším obsahom vlákniny sú napríklad jablká, hrušky alebo maliny.
 • Pomaranče a jahody sú príkladom ovocia, ktoré obsahuje veľa vitamínu C. Vitamín C podporuje najmä imunitný systém.
 • Banány majú vysoký obsah draslíka, ktorý pomáha udržiavať zdravý krvný tlak a regulovať rovnováhu tekutín v tele.
 • Bobuľové ovocie je bohaté na antioxidanty, ktoré chránia telo pred voľnými radikálmi.
 • Príkladmi ovocia s obsahom folátu sú pomaranče a tropické ovocie, napríklad mango. Foláty pomáhajú telu produkovať červené krvinky.

Aké sú potenciálne riziká ovocnej diéty?

Rovnako ako pri drvivej väčšine diét, aj pri ovocnej diéte prevládajú riziká nad výhodami. V ovocnej strave chýbajú niektoré živiny, ktoré sú životne dôležité pre celkové zdravie a fungovanie organizmu, a preto nemusí byť bezpečná pre každého. Ide najmä o proteíny, tuky, vápnik, železo a vitamíny skupiny B. Ak budete chudnúť bez konzumácie dostatočného množstva proteínov, pravdepodobne stratíte viac svalov ako tuku. Vzhľadom na vysoko obmedzujúcu povahu ovocnej stravy vyvoláva najväčšie znepokojenie podvýživa. Telo môže dôjsť až do režimu hladovania, kedy sa metabolizmus spomalí. Vyskytnúť sa môže aj anémia, únava, oslabený imunitný systém a pri dlhodobejšom dodržiavaní takejto stravy aj problémy so svalmi a kosťami v dôsledku nedostatku vápnika.

Ovocná diéta, prínosy a nevýhody

Fotografia: nikitabuida | www.freepik.com

Ovocná dieta bez jojo efektu?

Keď nasledujete ovocnú diétu, môžete schudnúť, ale pravdepodobne sa s váhou vrátite naspäť, keď stravu prestanete dodržiavať – dokonca bude pravdepodobnejšie, že pri konzumácii takého množstva ovocia budete vážiť ešte viac, pretože dochádza k vysokej spotrebe cukru.

Náš tip na nákup:
Smoothie mixér Concept

Zachutilo vám smoothie? Smoothie mixéry sú veľmi obľúbené medzi ľuďmi, ktorí chcú zdravo žiť. Vyberte si kvalitný mixér na smoothie a získajte z ovocia maximum živín a vitamínov!

Na stránke 4home nájdete všetko pre váš domov a kuchyňu

4home - Heureka. overené zázkazníkmi

V ponuke obľúbeného eshopu 4home je aj široký sortiment tých najlepších smoothie mixérov v rôznych vyhotoveniach a s bohatým príslušenstvom. A to všetko v rôznych cenových aj výkonnostných kategóriách.

Smoothie mixer Concept SM 8000

Smoothie mixéry už od 19,59 Eur

Záver – ovocie je veľmi zdravé, s diétou však opatrne

Keďže všeobecne platí, že jesť viac ovocia je prospešné, pretože plody sú plné vitamínov a antioxidantov, odporúča sa konzumovať jeden až dva “šálky” ovocia denne. Určite sa však neodporúča dodržiavať akékoľvek diéty, ktoré rovnako, ako ovocná diéta, výrazne obmedzujú príjem niektorých druhov potravín.

Navštívte overené internetové obchody, v ktorých si môžete kúpiť okrem iného aj sušičky na ovocie a odšťavovače. Pre presmerovanie do konkrétneho e-shopu kliknite na logo.

https://akozhodit.sk | https://skolaobjemu.eu

Podporte prosím tento projekt zdieľaním!

About Author /

Fitness tréner a výživový poradca. Autor programov na chudnutie, zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

Start typing and press Enter to search