Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len jabĺčka (žeby téma ďalšieho článku?). Každopádne, banány sa tešia nesmiernej popularite kvôli viacerým dôvodom.

Okrom toho, že sú lahodné a výborne chutia, obsahujú veľké množstvo telu prospešných látok, vitamínovminerálov. Kredit im zvyšuje aj ten fakt, že sú pevné a ľahko prenosné. Ideálne sa tak hodia do akejkoľvek tašky či vrecka.

Banany, strapec

Banán – základné informácie

Najznámejšou odrodou banánov je pre Európanov Cavendish. Je to banán, ako ho poznáte z bežných obchodov. Váži približne od 120 do 200 gramov a skladá sa z jedlej časti (80 %) a šupky (20 %). Tieto plody rastú na stromoch v takzvaných rukách.

Banány sa pôvodne vyskytovali v juhovýchodnej Ázii, predovšetkým v Indii. Začiatky ich kultivovania sa odhadujú do obdobia okolo 4000 rokov pred naším letopočtom. Na západ boli údajne dovezené arabskými dobyvateľmi v roku 327 pred n. l.

V 100 gramoch banánu sa ukrýva približne 90 kalórií, okolo 20 g sacharidov, vyše 1 g bielkovín a asi 2,5 g vlákniny. Taktiež je bohatý na draslík, fosfor, horčík, vápnik, vitamín A a ďalšie iné osožné látky.

Pani kupuje banany

Banán ako ovocie pre všetkých

Poďme si ale podrobnejšie vysvetliť, čo myslíme tvrdením, že banán je ovocie pre všetkých. Vzhľadom na jeho pomerne vysoký obsah cukrov je výborným zdrojom energie pre športovcov. Keďže dokáže veľmi dobre zasýtiť, perfektne sa hodí aj ako desiata do školy či do práce a zužitkuje sa tiež v kuchyni pri rôznych kreatívnych receptoch.

Zdravie

 • Zmenšovanie pravdepodobnosti výskytu ochorenia obličiek
 • Pozitívny vplyv na trávenie
 • Znižovanie rizika srdcových ochorení
 • Zlepšenie nálady, zmiernenie bolesti hlavy a menštruačných ťažkostí
 • Protizápalové účinky
 • Spevňovanie kostí
 • Znižovanie rizika mozgovej mŕtvice
 • Pomoc v boji proti rakovine
Mohlo by vás zaujímať:  DASH diéta - čím je výnimočná a pre koho je určená

Banán, veľa banánov

Pozitívne účinky banánov na ľudský organizmus sú nespochybniteľné, čo dokazujú aj rôzne zahraničné výskumy. Podľa niektorých z nich dokonca zmenšujú pravdepodobnosť výskytu ochorenia obličiek. To však nie je ani zďaleka všetko.

Banány sú známe najmä vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na trávenie. Okrem toho, že sa odporúča ich konzumovanie pri hnačkách, kvôli vysokému obsahu vlákniny napomáhajú aj pravidelnému vyprázdňovaniu.

Jedenie tohto obľúbeného ovocia dokáže viesť aj k zníženiu rizika srdcových ochorení. Môže za to vysoký obsah vlákniny, draslíka či vitamínu C. Banán sa takisto postará o zlepšenie vašej nálady a zmiernenie bolesti hlavy alebo menštruačných ťažkostí. S týmto všetkým súvisí aj fakt, že sa vám bude po pravidelnej konzumácii banánov lepšie spať.

Banány sú často skloňované aj v súvislosti s protizápalovými účinkamispevňovaním kostí. Za zmienku stoja aj štúdie, ktoré uvádzajú, že banány pomáhajú v boji proti rakovine a znižujú riziko mozgovej mŕtvice.

Dievča s banánom

Krása

 • Redukcia vrások
 • Prírodné bielidlo zubov
 • Pomoc pri svrbení podráždení pokožky

Banán, presnejšie povedané, banánová šupka, nájde svoje využitie aj v domácej kozmetike. Pre redukciu vrások postačí, ak si budete vnútornou stranou šupky masírovať tvár, necháte pár minúť pôsobiť a opláchnete. V prípade pravidelného trenia o zuby zase dosiahnete efekt prírodného bielidla.

Zaujímavosťou je, že po uštipnutí komárom, resp. pri svrbení a podráždení pokožky, sa odporúča priloženie banánovej šupky z vnútornej strany na zmiernenie bolesti. Úľava by sa mala dostaviť po niekoľkých minútach.

Využitie v kuchyni

Je síce pravdou, že banány dokážu poslúžiť ako veľmi rýchla pochúťka, ale taktiež nájdu svoje využitie aj v kuchyni pri príprave zaujímavých jedál od výmyslu sveta. Dokonca, pri pečení môžu byť adekvátnou náhradou za vajíčka.

Mohlo by vás zaujímať:  Prírodné prípravky – prečo už bylinky nie sú liečivé?

Banánové smoothie

Jedným z najobľúbenejších receptov, pri ktorých sú používané banány, je určite banánový chlieb, koláč alebo banánová bábovka. Populárne sú však aj banánové palacinky či lievance. Výborne sa hodí tiež do ovsenej kaše, kde ho môžete nielen nakrájať, ale aj rozpučiť pri jej príprave. Samozrejme, do pozornosti dávame aj rôzne vyhotovenia banánových smoothies, ktoré sú perfektnou voľbou na štart do nového dňa, alebo ovocné šaláty na studený spôsob.

Ďalšie zaujímavosti o banánoch

Banány sa oberajú zelené a dozrievajú až počas prepravy. Zároveň by sa nemali skladovať v chladničke, pretože sa naruší práve spomínaný proces dozrievania.

Aj keď je pravdou, že banán je vhodný typ ovocia na rôzne diéty a upravené spôsoby stravovania, dajte si pozor na jeho konzumáciu vo večerných hodinách. Nezabúdajte totižto na to, že má vysoký obsah cukrov. Avšak, menej zrelé banány majú spravidla nižší glykemický index. Na druhej strane, jedením nedozretých banánov si môžete privodiť neželané tráviace ťažkosti.

Madľovo banánové palacinky s medom

Odmeňte svoje telo

Čo dodať na záver? Vzhľadom na to, že banány majú vo všeobecnosti blahodarné účinky na ľudský organizmus, čím myslíme nielen zdravie človeka, ale aj jeho prirodzenú krásu, by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Práve naopak, mali by sa nachádzať v každej poriadnej kuchyni. Potrebujete ešte viac dôvodov na to, aby ste zaradil banán do každodenného jedálnička a odmenili tak svoje telo?

Zdroj fotografií: freepik.com

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Ten plač, keď sa pokazí čerpadlona vodu, Darling

Darling je miláčik, ak je žena sama, aj pokazené čerpadlo na vodu

Neznášam, keď mám niečo pokazené a môj záchranca, iným slovom opravár, príde a pýta sa: „A toto…

Celý článok

Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?

Plávanie môžeme pokojne označiť ako športovú aktivitu, ktorá je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti.…

Celý článok
Attila Vegh, viťaz zápasu storočia, OKTAGON MMA

Attila Végh vs Karlos Vémola - Ako Attilka nakŕmil leva

Môžete si hovoriť, čo chcete, ale osobne som presvedčený, že MMA, teda zmiešané bojové umenia, sú šport…

Celý článok
Kúrenie drevom

Moje prvé kúrenie drevom - Ako založiť oheň v krbe a nezblázniť sa

Tak a je to tu zas, prišlo obdobie kúrenia. Myslím, že ho neznášam, Nie, nemyslím, viem to.…

Celý článok
Ovsené vločky na raňajky

Ako pripraviť ovsené vločky na raňajky?

Ovsené vločky sa tešia celosvetovej popularite predovšetkým vďaka svojim nutričným hodnotám a vitamínom či minerálom, ktoré obsahujú.…

Celý článok
Marta a príbeh o dôvere

Príbeh o dôvere - čo sa môže stať, keď si ľudia prestanú veriť

Neviem, čo to so mnou je. Niečo sa v mojom živote stalo a ja presne neviem, kde…

Celý článok

Zdravé stravovanie - krabičková diéta, donáška jedla každý deň

Vzhľadom na to, že Schudni hravo je projekt o chudnutí a aktívnom a zdravom životnom štýle, je…

Celý článok
Futbal deťom

Futbal deťom – kempy, ktoré spájajú tréning so zábavou

O tom, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý, svedčí aj každoročne narastajúci počet rôznych športových kempov, ktoré…

Celý článok
Potravinová alergia a intolerancia

Potravinová alergia a intolerancia - Život s potravinovými obmedzeniami

Z roka na rok postihujú rôzne potravinové intolerancie a alergie čoraz väčšie a väčšie množstvo ľudí. Sama…

Celý článok
Tvaroh

Tvaroh pri chudnutí – zázračná surovina plná výhod

Staršie generácie si tvaroh spájajú predovšetkým s jeho širokým využitím v kuchyni. Naopak, mladší ľudia oceňujú zase…

Celý článok
Crossfit cvičenie

CrossFit – životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste

Pred niekoľkými týždňami sme si prostredníctvom článku podrobnejšie rozobrali, čo je to cvičenie s vlastnou váhou a aké sú…

Celý článok
Rozoznajte fitnes mýty a klamstvá

Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak

Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov