Jablká pre zdravú a krásnu pleť. Vďaka nim budete nádherne voňať!

Približne pred mesiacom sme pre vás pripravili článok o banánoch a o ich účinkoch pre ľudský organizmus. Už vtedy sme naznačili, že témou ďalšieho článku by mohli byť práve jablká, ktoré pravdepodobne ako jediné dokážu v globálnom meradle konkurovať banánom v pomyselnom boji o celosvetovo najpopulárnejšie ovocie. Majú totižto blahodarné účinky na zdravie a krásu človeka, výborne chutia a môžete si ich kedykoľvek zobrať so sebou kam len chcete.

Základné informácie

Jablká sú plody jablone, ktorá je považovaná za najstarší ovocný strom na svete. Dorastá do výšky približne 6 až 10 metrov a trvá jej asi 4 až 5 rokov, kým začne dávať jabĺčka. Potom je však schopná produkovať ovocie aj 100 rokov.

Dáma s jablkom a bookom

V tomto šťavnatom a chutnom ovocí je obsiahnutých množstvo vitamínov a minerálov, ktoré majú pozitívny vplyv pre človeka. Vďaka vysokému obsahu draslíka dokážu jablká napomáhať k správnej hladine vody v tele a činnosti srdca, obličiek a svalov. Vápnik, horčíkfosfor sa zase starajú o zdravé a pevné kosti. Za zmienku stojí aj početné zastúpenie vitamínov A, B1, B2, B6, B9, B12, C, E, K a ďalších.

Jablká a ich účinky

Dôvodom, prečo majú jablká takú širokú škálu pozitívnych účinkov pre ľudské telo, je práve prítomnosť spomínaných látok. Tie zabezpečujú priaznivý vplyv nielen na vnútorné zdravie človeka, ale aj na jeho vonkajšiu krásu.

Upozornenie
Dovážané jablká, ktoré je možné kúpiť z regálov obchodov, sa odporúča pred konzumáciou dôkladne umyť horúcou aj studenou vodou. Môžu totižto obsahovať škodlivé látky spôsobujúce zdravotné nepríjemnosti. Istejšou alternatívou je olúpanie šupky, ktorá zvykne byť voskovaná. V prípade domácich jabĺčok sa podobných problémov nemusíte obávať.

Chlap ponúka jablko

Jabĺčka pre zdravé telo

Početné prínosy jabĺk pre zdravie človeka dokazujú takisto rôzne vedecké štúdie. Jabĺčka majú nesmierne množstvo pozitívnych vplyvov pre ľudský organizmus, medzi ktoré patria nielen preventívne opatrenia, ale aj priame účinky, resp. pomoc pri rozličných ochoreniach.

 • Jablká podporujú trávenie
 • majú priaznivý vplyv na nervový systém a nespavosť a ochraňujú pred možným infarktom
 • pomáhajú k zníženiu hladiny cholesterolu
 • pomáhajú pri pečeňových a žlčníkových ochoreniach
 • podporujú imunitný systém a sú vhodné ako prevencia pred sezónnymi ochoreniami aj počas nich
 • prospievajú srdcu a kostiam
 • slúžia ako prevencia pred Alzheimerom a Parkinsonom
 • čistia ústnu dutinu
 • vhodné aj pre diabetikov
 • obvzlášť sušené jablká majú protirakovinotvorné účinky
 • jablčný ocot má detoxikačné účinky a pripisujú mu aj pozitívne účinky na chudnutie
Jablko pri refluxe - Ako si uľaviť od pálenia záhy
Gastroezofágovo refluxová choroboa (GERD) spočíva v tom, že sval na konci pažeráka sa nedokáže správne zatvárať a obsah žalúdka sa vracia späť cez prehĺtaciu trubicu. To môže podráždiť pažerák, čoho typickým prejavom je pálenie záhy. Ľudia postihnutý refluxovou chorobou si preto musia dávať veľký pozor na to, čo jedia.

Prečo sa odporúča jablko pri refluxe a vôbec pri žalúdočných problémoch? Jablká obsahujú vysoký podiel vlákniny, vitamínov aj minerálov, čo účinne napomáha tráveniu a prináša úľavu aj pri zápche alebo hnačke. Významnou zložkou jablka sú antioxidačné zložky – taníny, ktoré pomáhajú pri črevnom zápale.

S chuťou zahryzla do jablka

Jablká pre krásnu pleť

Zaujímavosťou je, že jablká tiež pozitívne vplývajú na zdravú a krásnu pleť. Majú totižto protizápalovéhydratačné účinky a úspešne bojujú proti nečistotám, vyrážkamvráskam. Požadovaný efekt sa dá docieliť jednoduchými pleťovými maskami.

 1. Jablková maska zo šupiek

Najrýchlejšou možnosťou prípravy pleťovej masky z jabĺk je použitie ich šupiek. Tie stačí po dôkladnom umytí olúpať a priložiť z vnútornej strany na pleť. Nechajte ich pôsobiť pár minút, odložte a tvár si opláchnite vodou.

 1. Jablková maska s bielym jogurtom

Kombinácia nastrúhaného jablka s bielym jogurtom, tvarohom, smotanou alebo mliekom si vyžaduje síce dlhší čas na prípravu, no určite vás nesklame. Takáto maska poslúži na hydratáciu pleti a pomôže proti vráskam.

 1. Jablková maska s medom

Veľmi obľúbeným spojením je aj nastrúhané jablko s medom. Táto alternatíva pôsobí predovšetkým proti nečistotám.

Náš tip
Pridajte do jablkovej masky s medom vyšľahaný vaječný bielok pre hebkú pleť.

Jabĺčka v košíku

Využitie jabĺčok v kuchyni aj ako voňavé dekorácie v domácnosti

Ktoré jedlo si predstavíte ako prvé pri pomyslení na jablká? Receptov, kde sa dá toto obľúbené ovocie využiť, je skutočne neúrekom. Najpopulárnejším je však pravdepodobne tradičná štrúdľa, závin, mrežovník či iné jablkové koláče. Jabĺčka sa tiež zvyknú pridávať do takzvanej žemľovky, rôznych ovocných šalátov alebo sa obaľujú do cestíčka a zapekajú. Zaujímavou alternatívou dezertu je aj horúce jablko či jabĺčko v čokoláde.

Okrem toho, jablká môžete použiť aj ako dekoračný a voňavý doplnok. Možnosťami sú napríklad jabĺčko napichané klinčekmi a škoricou alebo vydlabané jablko s kahančekom vo vnútri. Realizáciu takýchto nápadov vo svojich príbytkoch zaručene pocítite.

Náš tip
Odkrojte vrchnú časť jablka, vyberte vnútro tak, aby vám zostal akýsi pohárik a naplňte ho vriacou vodou. Po miernom vychladnutí pridajte med a rozmiešajte ho celou škoricou. Nech sa páči, vychutnajte si váš domáci jablkovo-škoricový čaj.

2 deti s jabĺčkami

Aspoň jedno jablko denne

Bohužiaľ, populárne jablká sa občas dostávajú do úzadia na úkor exotických druhov ovocia. Stále však platí, že aspoň jedno jabĺčko denne vám dopomôže k tomu, aby ste sa cítili a vyzerali lepšie. Navyše, z jabĺčok sa prostredníctvom vlasov a pokožky uvoľňujú aromatické látky, čo znamená, že pri ich pravidelnej konzumácii budete voňať ako toto obľúbené ovocie.

Prečítajte si aj ďalšie články od Patrika Puteru. Náš tip na článok: Čo obsahujú vajíčka a prečo ich jesť.

Zdroj fotografií: freepik.com

About Author /

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

6 komentárov

Comments are closed.

Start typing and press Enter to search