Cesnak – prírodné antibiotikum s liečivými účinkami

Cesnak je dlhodobo spájaný s liečivými účinkami pre ľudský organizmus, o čom svedčia aj viaceré fakty z minulosti. Okrem toho, že ho odporúčal konzumovať už lekár Hippokrates ešte v starovekom Grécku, sa používal napríklad na prípravu dezinfekčného prostriedku v období prvej svetovej vojny. Koniec koncov, netreba opomenúť ani tradičnú cesnakovú polievku od babičky alebo mamičky ako liek na všetko.

V súčasnosti je cesnak známy najmä ako prírodné antibiotikum a s obľubou sa používa pri domácej liečbe prechladnutia. Táto liečivá surovina má však aj iné blahodarné účinky na telo človeka a taktiež ukrýva mnoho ďalších zaujímavostí.

Cesnak

Cesnak – prírodné antibiotikum. Zdroj: freepik.com

Čo obsahuje cesnak?

Prívlastok prírodné antibiotikum nezískal cesnak len tak náhodou. Na svedomí to má aminokyselina alicín, ktorá môže za väčšinu jeho liečivých účinkov. To, že obsahuje aj enzým s názvom alináza, rôzne prírodné cukry, minerálne látky a vitamíny, z neho skutočne robí prírodný liek.

Cesnak a jeho účinky

  • pôsobí antibakteriálne a antivírusovo
  • prispieva k posilňovaniu imunitného systému
  • pomáha proti prechladnutiu a kašľu
  • prečisťuje dýchacie cesty a krv
  • znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu
  • zlepšuje priechodnosť ciev
  • odstraňuje z tela nadbytočnú vodu a pomáha pri chudnutí

Dôležitým faktom je, že viaceré výskumy potvrdili protirakovinotvorné účinky cesnaku. Okrem toho pôsobí antibakteriálne a antivírusovo, prispieva k posilňovaniu imunity a v neposlednom rade bojuje proti srdcovým ochoreniam. Obľúbený je predovšetkým ako prevencia alebo rýchla pomoc pri prechladnutí.

Upozornenie
Názory viacerých odborníkov sa v prípade odporúčanej dennej dávky cesnaku rozchádzajú. Niektorí tvrdia, že pri domácej liečbe môžete konzumovať 2 až 3 strúčiky denne, iní odporúčajú menšie množstvo. Avšak, nadmerná konzumácia cesnaku môže spôsobovať tráviace ťažkosti, pálenie záhy, rôzne črevné poruchy a spája sa tiež s nepriaznivými účinkami na mozog. Cesnak takisto posilňuje účinky niektorých liekov proti bolesti, a preto by ste sa mali o jeho pravidelnejšom užívaní poradiť s vaším lekárom.
Cesnak - cesnaková polievka

Cesnak má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Zdroj: freepik.com

Zaujímavosti o cesnaku

  • Surový cesnak je najzdravší – cesnak sa síce s obľubou používa ako korenina a dochucovadlo do varených jedál, no je to práve varenie, čo zabíja alicín. Pokiaľ chcete teda z cesnaku vyťažiť čo najviac liečivých účinkov, mali by ste ho jesť v surovom stave.
  • Mladý cesnak je zdravší ako starý – ako ich ale rozoznať? Rozdiel je v tom, že mladý strúčik je charakteristický zeleným prúžkom v strede.
  • Prvá pomoc pri poštipnutí hmyzom – v prípade, že vás trápi nepríjemné svrbenie po poštipnutí hmyzom, rozkrojený strúčik vám postihnuté miesto upokojí.
  • Nepopulárny zápach populárneho cesnaku – cesnak je síce nesmierne populárnym vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudské telo, no mnohých ľudí odstrašuje zápach, ktorý spôsobuje. S ním však dokáže úspešne súperiť napríklad zelený čaj, mlieko, jabĺčko, med, káva alebo voda s citrónom.
  • Prírodné afrodiziakum – to, že sa cesnak považuje za prírodné afrodiziakum, je dôvodom, prečo ho niektorí duchovní prívrženci odmietajú konzumovať. Podľa nich môže totižto narušiť sľub celibátu.
  • Zbraň proti upírom – cesnak bol v stredoveku považovaný za najúčinnejšiu zbraň proti upírom.
  • Páchnuca ruža – túto prezývku si vyslúžil od starých Grékov.

Cesnak – recepty

Pravdupovediac, keby ste po prečítaní všetkých vyššie spomenutých účinkov cesnaku dostali na neho chuť, ani by sme sa vám nečudovali. Práve z toho dôvodu vám na záver pridávame nejaké tipy na recepty. Naším favoritom je jednoznačne cesnaková polievka a cesnaková pomazánka.

Recepty - cesnaková polievka

Cesnak je obľúbeným dochucovadlom pri varení. Zdroj: freepik.com

Cesnaková polievka

Ruku na srdce, kto nepozná tradičnú cesnakovú polievku od babičky či mamičky? Existujú síce viaceré recepty, podľa ktorých si ju môžete pripraviť, no náš tip je skutočne jednoduchý a šetrný. Väčšina ľudí zvykne vylievať vodu z varených zemiakov do drezu, čo je škoda. Ak máte v pláne variť zemiaky, ale dali by ste si tiež nejakú rýchlu polievku, nakrájajte si do prázdneho hrnca chlieb, pridajte štipku korenia, soli, červenej papriky a roztlačený alebo nakrájaný cesnak. Tento obsah následne zalejte vodou zo zemiakov a výborná cesnaková polievka je na svete. Alternatívu chlebíka predstavujú napríklad takzvané opražené krutóny či samotné uvarené zemiaky.

Cesnaková nátierka

Cesnak je tiež vhodným dochucovadlom všelijakých nátierok. Nebudeme vám tu rozpisovať konkrétne recepty, no pokiaľ chcete urobiť vašu domácu vajíčkovú, syrovú či rybaciu nátierku zdravšou, jednoducho do nej pridajte roztlačený alebo nakrájaný cesnak. Nielenže tým dosiahnete výbornú chuť, ale urobíte aj niečo pre svoje zdravie.

Zdroj fotografií: freepik.com

About Author /

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Start typing and press Enter to search