Prírodné prípravky – prečo už bylinky nie sú liečivé?

6.11. 2018 Mgr. Lesana Vaneková 849x

Prírodné prípravky na podporu zdravia už nie sú liečivé. Všimli ste si, že z krabičiek výživových doplnkov zmizlo označenie “liečivý”? Podľa nariadení EÚ by ste už medzi prírodnými prípravkami nemali nájsť liečivé čaje či liečivé bylinky. Už sú iba prírodné. Prečo je tomu tak? Nebola to snáď pravda? Ako to vlastne je? Pozreli sme sa tomu na korienok.

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast:

Nariadenie, ktoré nadobudlo platnosť v roku 2007

Súčasťou starostlivosti o naše zdravie sú prirodzene aj výživové doplnky. Každý z nás už nejaký užíval. Či už ide o vitamíny, minerály či čaje, tieto prírodné prípravky nájdete v každej lekárni.Vedeli ste však, že táto kategória je špeciálna a upravená v zákone o potravinách či v ďalších vyhláškach?

Každý výrobca týchto doplnkov prirodzenej stravy musí požiadať Úrad verejného zdravotníctva o povolenie, aby mohol svoje produkty uviesť na trh. Za kvalitu týchto doplnkov výživy aj za ich označenie či bezpečnosť je tak zodpovedný nielen výrobca, ale aj prevádzkovateľ lekárne či eshopu, na ktorom sa dá výrobok kúpiť.

V tomto prípade sa Európska únia rozhodla zaistiť vyššiu úroveň ochrany spotrebiteľa, a to správnym označením výrobkov. Výrobca ani prevádzkovateľ si tak nemôže označiť výrobky, ako sa im zachce, a taktiež v reklame nemôže predkladať spotrebiteľom hocijaké informácie.

Prírodné produkty uz nie sú liečivé - ilustračný obrázok

areeya / 123RF Reklamné fotografie

Čo teda vlastne urobili?

V roku 2006 pripravili nariadenie, ktoré v júli 2007 nadobudlo platnosť. Ide o Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európy č. 1924/2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach pri označovaní potravín a doplnkov stravy. Okrem toho pripravovali zoznam tvrdení, ktoré sa môžu používať.

Všetko to teda začalo už 12 rokov dozadu. Čo presne sa ale v nariadení písalo? Aké zmeny nastali po jeho zverejnení?

Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, zdravotné tvrdenie je vlastne akákoľvek informácia, ktorá sa týka výživových doplnkov. Vzťahuje sa nielen na informácie na obale produktu, ale aj na všetku reklamu na samotný produkt.

Pod zdravotné tvrdenie spadajú aj symboly, najčastejšie symbol srdca, pri ktorom máte ako spotrebitelia pocit, že ide o niečo kvalitné a zdraviu prospešné.

Podľa tohto nariadenia nesmú byť tieto zdravotné tvrdenia nepravdivé, zavádzajúce a dvojzmyselné. Nesmú vzbudzovať mylný dojem, že je výživový doplnok napríklad úplne neškodný a môžete ho ako spotrebitelia konzumovať nadmerné množstvo. Platí to aj naopak.

Prírodné prípravky a rozdiel medzi jednotlivými pojmami v legislatíve

Spomenuli sme si dve rôzne tvrdenia, a to zdravotné a výživové. Tvrdenie ako také je teda všetko, čo naznačuje alebo vyvoláva dojem, že doplnok má určité vlastnosti. Aký je ale rozdiel medzi zdravotnými a výživovými tvrdeniami?

  • zdravotné tvrdenia, ktorým sa budeme v článku venovať viac, sú vlastne všetky tvrdenia, vďaka ktorým máme pocit, že nejako súvisia so zdravím ako takým
  • výživové tvrdenia sú zasa informácie, ktoré udávajú osobitné pozitívne výživové vlastnosti danej potraviny, teda energetickú hodnotu živín či iných látok v nej obsiahnutých
Prírodné prípravky už nie sú liečivé - ilustračné foto

Autorské právo: Natallia Khlapushyna / 123RF Reklamné fotografie

Ďalšie zmeny v legislatíve

Ďalšie nariadenie EÚ komisie, č. 432/2012, bolo schválené a vydané v máji 2012. Išlo o zoznam schválených zdravotných tvrdení, ktorý nadobudol platnosť v decembri toho roku. Zmeny, ku ktorým v nariadení došlo, bolo treba do pol roka od schválenia uviesť priamo do praxe.

  • Spoločnosti teda mali pol roka na to, aby z obalov svojich výrobkov či z reklám stiahli všetky tvrdenia, ktoré tento schválený zoznam nepotvrdil. Čo nebolo na zozname, nemohlo byť na výrobkoch, ani v reklame.

Súčasná legislatíva

  • V databáze Európskej únie sa nachádza už cez 200 schválených tvrdení. Tieto tvrdenia sú 100% vedecky podložené a vzťahujú sa najmä na vitamíny a minerálne látky.

Čo to ale znamená pre nás ako pre bežných spotrebiteľov?

Možno ste si to už všimli a možno nie. Na obaloch výrobkov, na propagačných materiáloch, na eshopoch či v reklame už nemôže byť uvedené, na čo sa prírodné prípravky používajú. Teda žiadne vety typu na chudnutie. Takisto je zakázané uvádzať aj účinky. V prípade, že sú takéto sporné výrazy použité, je nevyhnutné uviesť všetko na správnu mieru pridaním patričného prehlásenia. Napríklad na záver recenzie alebo článku.
Prírodné prípravky na podporu zdravia - prečo už čaje nie sú lečivéčaje

Ani tento čaj nie je liečivý | Foto: Héctor López on Unsplash

Nezdá sa vám, že by z pultov zmizli „liečivé“ prírodné prípravky?

Samozrejme, aj v tomto prípade sú určité lehoty, pri ktorých sa môžu tieto výrobky ešte predávať. Väčšinou je táto lehota určená na dopredaj už vyrobených zásob, teda do konca ich expirácie.

Prevádzkovatelia eshopov, predajní či lekární to mohli samozrejme urobiť aj tak, že by požadovali od výrobcov výmenu obalov ich výrobkov. Lenže náklady by sa výrobcom následne zvýšili, čo by sa mnohým určite nepáčilo.

Je rok 2018, no nevyhovujúce prírodné prípravky mali byť stiahnuté z predaja do júna 2013. Ak teda ešte stále nachádzate zle označené doplnky výživy, isto nejde o zabudlivca, ktorý si za 5 až 6 rokov nevšimol, že v legislatíve nastali určité zmeny. 🙂

Tresty za porušenie legislatívy

Ako spotrebitelia sa nemusíme obávať žiadnych sankcii. Ako sú na tom ale napríklad takí prevádzkovatelia eshopov, predajní či lekární? Na čo by si mali dávať pozor?

Ak chcú byť chránení pred nezodpovednosťou výrobcov, mali by od nich, prípadne od distribučných spoločností, požadovať záruku za správne označenie výživových doplnkov. S týmto písomným dôkazom sa tak vyhnú prípadným sankciám, ktoré by im mohli kontrolné orgány udeliť. A teda isto sa nejedná o desiatky eur.

Ako svoju ochranu vyriešili predajcovia?

Najlekáreň je certifikovaná lekáreň a odporúča ju až 95% zákazníkov nakupujúcich prostredníctvom Heureka. V internetovom obchode najlekaren.eu nájdete množstvo overených voľnopredajných liekov a výživových doplnkov. Pozrite sa, ako problém vyriešili v tejto lekárni.  Kliknutím na odkaz alebo reklamný banner sa dostanete priamo do ich eshopu, konkrétne do kategórie „doplnky výživy“. Všimnite si, že v eshope majú len minimálne popisy k produktom. Prakticky okamžite sa odvolávajú sa na stránku adcc.sk, kde sa nachádza schválená špecifikácia produktu.

Mohlo by vás zaujímať:  Prerušovaný pôst - Chudnutie aj bez pohybu a zložitých diét?

Prvá Slovenská E-lekáreň

1. certifikovaná internetová lekáreň na Slovensku

Ako príklad sme vybrali produkt Rakytník rešetliakový. Pravdepodobne vôbec netušíte, prečo by ste si ho mali kúpiť, ale vedzte, že jeho plody obsahujú vitamín C a ďalšie aktívne látky (vitamíny skupiny B, flavonoidy…). A to je akože všetko? Samozrejme, že nie. Pokračujeme krátkou vetou, ktorá vás utvrdí v tom, že naozaj ide 100% prášok z plodov rakytníka bez prímesí. A konečne nasleduje toľko očakávaný: Zoznam zdravotných tvrdení, ktoré možno uvádzať na potravinách podľa článku 13 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1924/2006, kde sa všetko potrebné, nielen o rakytníku rešetliakovom, dozviete. No schválne, stiahnite si ten zoznam a skúste zistiť, na čo všetko by sa vám mohol rakytník hodiť?

Rakytník rešetlákový

Kliknutím na obrázok prejdete do eshopu predajcu,  priamo na stránku s popisom produktu

S výsledkom asi nebudete spokojní tak ako my a určite nebudete ani o nič múdrejší. Možno teraz siahnete do knižnice po starý babičkin herbár (ach, je to vôbec legálne?). My sa uspokojíme s internetom a skúsime pohľadať informácie tam.

Od bylinkárov sa dozviete, že Rakytník rešetliakový je považovaný za niečo ako „prírodný multivitamín“. Údajne prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporuje metabolizmus, činnosť srdca, pomáha pri únave, zlepšuje činnosť tráviaceho traktu a podobne.

Zlatým klincom je článok Rakytník rešetliakový, pozitívne a liečivé účinky na stránke  lepsiden.sk , kde je tých liečivých účinkov popísaných ešte oveľa viac.

Okrem iného sa tu píše: „Rakytník je jedinečná zmes antioxidačných látok a má v sebe ďalšie dôležité živiny,“ potvrdzuje uznávaná lekárka Katarína Horáková, autorka knihy Ako mať zdravé srdce a cievy.

Mohlo by vás zaujímať:  Prírodné spaľovače tukov

Naozaj nás toto nariadenie ako spotrebiteľov chráni?

Bolo toto nariadenie naozaj také potrebné? Mnohí nad tým krútia hlavy. Veď predsa, odjakživa sa vedelo o rôznych liečivých účinkoch určitých látok či byliniek. Prečo sa zrazu nemôže písať, že ak nás trápia močové cesty, máme skúsiť brusnice? Naozaj to bolo také zavádzajúce?

Všetky tieto nariadenia, ktoré sa neustále menia a rozširujú, prinútili výrobcov, distribučné spoločnosti a prevádzkovateľov urobiť zásadné zmeny v označovaní produktov a následnej kontrole ich správnosti.

Pre nás ako spotrebiteľov by to malo byť pozitívum, nakoľko všetky informácie, ktoré sa k nám o týchto doplnkoch výživy dostanú, podliehajú prísnym kritériám. V tomto prípade by sme už nemali byť zavádzaní ich možnými účinkami.

Môžu proti nariadeniam výrobcovia nejako bojovať?

Zmeny v legislatíve, ako aj zoznam zdravotných tvrdení, sa stále menia. Aj samotní výrobcovia môžu prispieť k ich rozširovaniu. Majú totiž možnosť požiadať o schválenie vlastných zdravotných tvrdení.

Samozrejme, táto možnosť má svoje podmienky. Svoje tvrdenia musia podložiť rozsiahlou dokumentáciou a musí to byť spracované v anglickom jazyku. Tieto požiadavky následne pošlú na posúdenie Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) a ten rozhodne, či ich zdravotné tvrdenia zaradí do zoznamu, alebo nie.

Pozrime sa ako sa s tým vysporiadal náš obľúbeny výrobca Advance Nutraceutics

Náš obľúbený český výrobca doplnkov výživy Advance Nutraceutics svoje prírodné prípravky popisuje o niečo odvážnejšie, no stále v zmysle legislatívy. Kliknite na obrázok alebo  na tento odkaz  a prejdite do eshopu Advance.

Prírodné prípravky na podporu zdravia Advance Nutraceutics

Prírodné prípravky Advance Nutraceutics majú popisy o niečo odvážnejšie, no stále v zmysle legislatívy

Zhrnutie

Ako spotrebitelia si pri tvrdeniach, ktoré nájdeme na obale výživových doplnkov, môžeme byť istí ich pravdivosťou. Všetky tieto zdravotné tvrdenia musia byť podložené rozsiahlou dokumentáciou a schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín.

Ďalšie údaje, na ktoré si musia výrobcovia prírodných prípravkov dávať pozor

Okrem uvádzania liečivých či preventívnych účinkov si musia výrobcovia dávať pozor aj pri údajoch ohľadom množstva a spôsobu konzumácie týchto doplnkov. Tieto údaje musia uvádzať tak, aby sme ako spotrebitelia vedeli, pri akom množstve a pri akom spôsobe užívania dosiahneme pozitívnych účinkov, o ktorých píšu.

Takisto musíte na obaloch nájsť aj riziká pre prípad, že by bololi prírodné prípravky nadmerne použité.

Prečo teda už nie sú prírodné prípravky označované ako liečivé?

Pretože Európska únia si posvietila na zavádzajúce informácie a postupne rieši svojím zoznamom tvrdenia, ktoré sú a budú vedecky podložené a pravdivé.

Či je to dobrý nápad, posúďte sami. Ich zámer je určite správny. Či sa však dá aplikovať takto všeobecne na každý produkt, nevieme. Výsledkom je, že tradičné prírodné prípravky, dokonca ani bylinky a čaje už viac nie sú liečivé. Čo si o tejto legislatíve myslíte vy?

Zdroje legislatívnych zmien a ďalšie zaujímavé informácie ohľadom označovania výživových doplnkov:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32011R1169&qid=1541422321042&from=SK
https://www.svps.sk/dokumenty/legislativa/vv_127_2012.pdf
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32012R0432&rid=1
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32006R1924&rid=1 https://www.haccpoint.sk/oznacovanie-vyzivovych-doplnkov/
https://www.dognet.sk/magazin/publisher/rozhovor-vyzivove-tvrdenia-a-propagacia-pharma-kampani/

Hudobný podmaz pre podcast: LesyanZ | Dreamstime.com

Autor článku
Autor článku
Mgr. Lesana Vaneková

Skĺbiť sedavú prácu so zdravým životným štýlom je niekedy naozaj drina. Popri písaní sa snažím nájsť si čas na rodinu, priateľov, cvičenie a samozrejme dobré jedlo.

vanekova.sk | dennikpozitivnehomyslenia.sk

 

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

pozadie

Dojemné rozprávanie o bolestných stratách a ľudskom hyenizme

Život je zvláštny. Nie je len o veciach, ktoré sa vám dejú z nepochopiteľných dôvodov. O situáciách,…

Celý článok
Cvičenie vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné…

Celý článok
Pani kupuje banany

Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len…

Celý článok
Blogerka Marta bez kolieska salámy

Ako sa koliesko salámy na vandrovku do sveta vybralo

Pár dní do výplaty, ja už týždeň obkuskávam suchý chleba a dnes, cestou do roboty, mi z…

Celý článok
Užívanie Inca Collagen v tehotenstve a po pôrode

Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Nedávno som sa dostala k článku O kolagéne značky Inca Collagen a jeho užívaní po pôrode. Zaujala…

Celý článok
Pohyb je pre deti dôležitý, banner

Pohyb je pre deti nesmierne dôležitý

Pohyb je jednou zo základných činností zdravého ľudského organizmu. O jeho dôležitosti pre prirodzený vývoj detí vedia podrobnosti…

Celý článok
Nízkosacharidová diéta - banner

Nízkosacharidová diéta: funguje vôbec? [Hľadanie pravdy]

Jej obľúbenosť je neuveriteľná a rastie z roka na rok. Reč je o nízkosacharidovej diéte, ktorá získala…

Celý článok
Lietajúci Holanďan, Petrohrad

Zacvičte si na Lietajúcom Holanďanovi

Ten, kto niekedy navštívil Petrohrad, nám dá určite za pravdu, že ide o skutočne očarujúce mesto. Benátky severu,…

Celý článok
Myška a syr

O bláznoch, strachu a hlodavcoch veľkých ako mačka

Žijem už skoro rok a pol mimo mojej rodnej Bratislavy. Žijem už skoro rok a pol sama…

Celý článok
Kôpor, titulka k článku

Kôpor ako korenina a liečivá bylina

Kôpor voňavý je v našich končinách známy predovšetkým vďaka tradičnej kôprovej omáčke, ktorá sa zvykne podávať v kombinácii s vareným…

Celý článok
Pitie vody v lete - Blog | Marta Antalová Ráczová

Aj ty zanedbávaš pitie vody v lete? Nebuď Cuky Luky, piť sa musí!

Nemám rada horúce leto. Som presvedčená, že od narodenia. Som totiž zimné dieťa. Narodila som sa začiatkom…

Celý článok
David Moravec, Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

Dávid Moravec je s trnavským futbalom spojený od mladého veku. Už ako malý fanúšik Spartaka Trnava si totižto…

Celý článok