Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský – rozhovor

Kto je fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský?

Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský sa stal naším spolupracovníkom, z čoho máme naozaj veľkú radosť. Maťa poznám ako nesmierne aktívneho človeka s večne nabitým programom. Moja radosť je o to väčšia, že si našiel čas na tento rozhovor.

Matej Leščinský je skúsený tréner a výživový poradca, autor mnohých publikácií a programov na zhadzovanie tukov či naberanie svalstva. V oblasti cvičenia a zdravej životosprávy sa pohybuje už skoro 15 rokov. Venuje sa klientom online či offline, a to so skvelými výsledkami. Vyskúšal si aj súťažné pódium. Je to odborník na slovo vzatý. Aktuálne sa rozhodol spolupracovať na projekte schudnihravo.sk, kde bude jedným z našich autorov. Prečo sa tak rozhodol a hlavne, kto to vlastne je, sa dočítate v našom rozhovore.

Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský

  • Matej, prosím, predstav sa našim čitateľom. Si úspešný fitness tréner a výživový poradca. Ako si sa k tomuto “remeslu” dostal?

Volám sa Matej Leščinský, mám 28 rokov a pochádzam z malej dedinky na severovýchode Slovenska, neďaleko Starej Ľubovne. Na základnej škole som patril medzi najmenších spomedzi spolužiakov. To ma (pochopiteľne) štvalo, a tak som si ako 13-ročný povedal, že s tým potrebujem niečo robiť. Niekedy v 2003 roku sme boli v letnom tábore, kde sa starší kamaráti chválili, že cvičia a dali mi nejaké začiatočnícke rady. A vtedy to začalo. 🙂

Po tábore som na nič iné nemyslel a okamžite som sa začal inšpirovať z časopisov. Keďže internet sme vtedy nemali (ani počítač :D), tak to bol jediný zdroj inšpirácie. Na strednú školu v Prešove som nastúpil v odbore kuchár-čašník, čo bol prvý predpoklad toho, že sa mi bude dariť aj v posilke. Kvalitne si navariť a dobre zacvičiť = základ úspechu. 🙂 Do osemnástich už boli mojimi “mentormi” starší študenti, s ktorými som zdieľal školskú činkáreň a ktorí už mali nejaký ten rok odcvičený, čo bolo na nich aj vidno a čo ma motivovalo.

Ako 19-ročný som začal chodiť cvičiť do fitka v meste, kde som sa po čase odhodlal osloviť skúseného fitness trénera a úspešného slovenského reprezentanta v kulturistike, Jozefa Sztankaya. Ten prikývol a rozhodol sa, že mi pomôže v príprave na súťaž. V tom čase som už úspešne pomáhal ľuďom v chudnutí, čo ma utvrdzovalo v tom, že raz budem robiť iba to. Toto bola moja cesta.

  • Kde si čerpal vedomosti a kde ich získavaš dnes?

Ako som spomenul vyššie, bolo to najprv z časopisov a od rovesníkov, neskôr už od profesionála a reprezentanta Jozefa Sztankaya, ktorý ma učil hlavne pokročilé techniky tréningu v posilňovni a na fakulte športu aj pokročilé poznatky správneho stravovania (mimochodom, školu som vzdal po dvoch rokoch, pretože odbor, ktorý som študoval – telocvik – ma prestal zaujímať). Od účasti na mojej premiérovej súťaži v kulturistike v roku 2011 už spolupracujem s vtedy reprezentačným trénerom kulturistov, Ľubomírom Hečkom, ktorý je jeden z TOP trénerov na Slovensku a vychoval už nejedného majstra či majsterku sveta a pomohol vytvarovať postavu a kondíciu stovkám ľuďom naprieč Slovenskom.

Súťaž v kulturistike

Na prvej fotke Ľubomír Hečko vľavo. Matej Leščinský na oboch obrázkoch vpravo. Fotografie: https://www.eastlabs.sk/

Samozrejme mám stále oči na stopkách a sledujem aj rôzne zahraničné portály, kde sa hovorí o nových trendoch a vedeckých štúdiách ohľadne stravovania a tréningu.

  • Čím sa líšiš od ostatných fitness poradcov?

Čím sa cítim byť ako fitness tréner a výživový poradca iný? V roku 2017 som sa rozhodol založiť prvý online FIT Klub na Slovensku, v ktorom dokážem spolu s mojím tímom pomôcť oveľa väčšiemu počtu ľudí za oveľa prijateľnejších podmienok, ako sú ľudia zvyknutí. V skratke povedané, komplexná pomoc pri chudnutí zahŕňajúca tréningové videá na doma, recepty, jedálničky, výučbové videá a mnoho ďalšieho pod jednou strechou. Navyše, naša pomoc nespočíva v “naordinovaní” prísnej diéty. Zameriavame sa na to, aby ľudia chudli postupne a prirodzene. Učíme ich pochopiť svoje vlastné telo, správne sa stravovať a hýbať sa, čo vedie k trvalému schudnutiu bez jojo efektu. A vďaka tomu, že je doba internetu, môžeme pomôcť oveľa väčšiemu počtu ľudí, ako tomu bolo kedysi, a to ma teší.

  • Pomáhaš bežným ľuďom alebo aj profesionálnym športovcom?

Samozrejme, drvivú časť mojich klientov tvoria bežní ľudia, ktorí chcú buď len schudnúť do plaviek alebo zo zdravotného hľadiska, alebo ľudia, ktorí chcú nabrať svaly a zosilnieť. No pomáham aj profesionálom, či už to sú kulturisti, trojbojári, ale aj futbalisti z nižších líg. V roku 2017 som pomáhal zlepšiť fyzičku Martinovi Ivičičovi, bývalému hokejovému reprezentantovi a hráčovi prvoligovej Skalice, ktorý ma oslovil cez náš poradenský blog školaobjemu.eu, ktorého som tiež zakladateľom.

  • Prečo sa skúsený fitnes tréner a výživový poradca rozhodol spolupracovať so schudnihravo.sk?

Klamal by som, ak by som povedal, že mi nejde o zviditeľnenie sa. No nie je to priorita. Ide mi hlavne o to, pomôcť čo najširšiemu okruhu ľudí a priniesť im pravdivé informácie ohľadne chudnutia a životosprávy. Jediný spôsob, ako to dosiahnuť, je publikovať na ďalších portáloch. A práve magazín schudnihravo.sk ma zaujal natoľko, že som prikývol na spoluprácu.

  • Vraj si nielen fitness tréner ale aj vášnivý rybár, čo je na tom pravdy?

Áno, lov rýb je jedna z mojich veľkých záľub. Už ako malého chlapca ma môj otec, veľký vyznávač prírody, brával na ryby. A dobre spravil. Bola to správna cesta, pretože ma to chytilo a drží dodnes. Teraz nás s mojou priateľkou Dominikou (ktorá je mimochodom skvelá grafička), môžete často stretnúť práve pri vode. 🙂

Fitness tréner Matej Leščinský na rybačke

Matej Leščinský – fitness tréner, výživový poradca a vo voľnom čase vášnivý rybár

Ďakujem za rozhovor

Fotografie:
– Archív Mateja Leščinského
– Fotografie zo súťaže boli zverejnené s láskavým súhlasom EastLabs.sk – web o kulturistike a fitness

GymBeam-banner

GymBeam je fitness obchod s doplnkami výživy pre športovcov s najrýchlejším dodaním v SR, širokým sortimentom a férovými cenami. Cez tento odkaz môžete vstúpiť do e-shopu

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

2 komentáre

Comments are closed.

Start typing and press Enter to search