Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak

Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom varení vajec sa môžu názory ľudí značne rozchádzať. A to sme len na začiatku. Pripravila som si pre vás 5 častých klamstiev a mýtov zo sveta fitness a zdravého stravovania, ktoré v skutočnosti nie sú úplne tak, ako sa na prvý pohľad zdá. S niektorými ste sa dokonca už dosť možno aj stretli.

Klamstvá a mýty zo sveta fitness

Ak ste sa už niekedy venovali hocijakému športu či vyskúšali hocijaké cvičenie, určite ste sa stretli s rôznymi odbornými, ale i neodbornými radami. Už len pri samotnom tréningu sa môžete stretnúť s protichodnými názormi. Nieto ešte, keď sa začnete zaujímať o stravovanie.

Rozoznáte fitness mýty?

Poďme si teda povedať o tých najčastejších.

fitness mýtus č 1Chudnúť sa dá aj z konkrétnej časti tela

Často sa môžete stretnúť so zaručenými tipmi na cviky, vďaka ktorým schudnete napríklad z brucha či zo stehien. Znie to všetko veľmi pekne, najmä, ak ide práve o vašu problémovú partiu. Bohužiaľ však realitou je, že lokálne chudnutie neexistuje.

Ak teda budete precvičovať iba brušné svaly, neznamená to, že schudnete z brucha. Áno, posilníte si brušné svalstvo, no tuk sa vám z neho nevyparí.

To isté platí o chudnutí pri zdravom stravovaní. V prípade kalorického deficitu a vhodnej životosprávy, samozrejme, schudnete, no to, ako rýchlo budete chudnúť a odkiaľ, už záleží na vašom tele a na genetike.

V tomto smere platí navyše aj to, že ak sa vám tuk ukladá najradšej na brušku a na bokoch, neznamená to, že sa odtiaľ aj najrýchlejšie vyparí. Väčšinou to býva skôr naopak. Najmä u žien patria boky a stehná k partiám, z ktorých sa najťažšie chudne. Samozrejme to však závisí aj od typu postavy.

5 fitness klamstiev

Medzi obľúbené fitness mýty patrí, že schudnúť možno z ktorejkoľvek časti tela

2Kalorický deficit bráni svalom v raste

Ďalším klamstvom, ktorému môžete naletieť je, že pri kalorickom deficite sa nedá nabrať svalstvo. Áno, je pravda, že ak chceme chudnúť, treba byť v kalorickom deficite a naopak, ak chceme naberať, treba byť v kalorickom nadbytku.

MYPROTEIN - reklama

Myprotein je v súčasnosti vedúcou európskou značkou v oblasti športovej výživy. Poskytuje rad výrobkov ako sú proteíny, vitamíny a minerály, potraviny s vysokým obsahom bielkovín, zdravé sladkosti a športové oblečenie. Pôsobí vo viac než 70 krajinách sveta a každý deň pracuje na tom, aby inšpirovala ľudí bez rozdielu veku, aby verili vo svoj fitness potenciál a napĺňali svoje ambície. Preskúmať MYPROTEIN

Ale! Jedlo nie je všetko. Napríklad, ak sa budete prejedať, no nedáte svalom šancu rásť, a teda nebudete cvičiť, bude sa vám v tele ukladať tuk a nie svalstvo. Rast svalov, prípadne ich strata teda nezáleží iba na samotnom jedle, ale aj na fyzickej záťaži.

Mohlo by vás zaujímať:  Plavky, bikiny - zmeňte túto svoju nočnú moru na výzvu!

Športovec v hľadisku

Klamstvá a fitness mýty zo sveta zdravého stravovania

Téma chudnutia ide ruka v ruke nielen s cvičením, ale aj so stravovaním. Asi najmä so stravovaním. Poďme sa teda pozrieť na mýty, ktoré si dodnes udržujú určitý status a veria im tisíce ľudí.

3Je dôležité ráno sa poriadne naraňajkovať

O tom, či sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa, sa hovorí už roky. Možno ste už počuli reči ako „Musíš raňajkovať, inak si spomalíš metabolizmus.“ alebo „Keď nebudeš ráno jesť, prídeš o svaly.“ Nie, ani jedno z toho, našťastie, nie je pravda.

Poprvé, metabolizmus si takým krátkodobým hladovaním nespomalíte. Podruhé, toto krátkodobé hladovanie vám nebude spaľovať svaly, ale keď už, tak tuky. Svaly by telo začalo spaľovať iba v prípade nízkeho príjmu bielkovín či celkového a dlhodobého kalorického deficitu.

Čo z toho plynie? Ak sa naraňajkovať chcete, tak sa naraňajkujte. Ak nie, neraňajkujte. Je to len a len na vás.

GymBeam reklama

Slovenský fitness eshop GymBeam rastie a expanduje. Ich výrobky si ľudia kupujú aj v Nemecku. Písali vo Forbes. GymBeam je fitness portál a obchod s doplnkami výživy pre športovcov. Jeho zakladateľ Dalibor Cicman vložil do svojho biznisu 6000 €. Minuloročný obrat firmy bol 12 miliónov Eur. Pozrieť GymBeam!

4Večer sa treba vyhýbať cukrom

Tak toto je asi najčastejší mýtus, s ktorým som sa osobne stretla. Večer je už najlepšie nejesť a do postele je dobré ísť pomaly vyhladovaný. Prečo? No, pretože inak sa priberá.

Mohlo by vás zaujímať:  Kapustová diéta a jej škodlivé účinky na organizmus

A práve to nie je tak úplne pravda. Priberanie predsa nezávisí od toho, čo zjete večer, ale od celkového príjmu počas celého dňa. Ak zjem doobeda celú čokoládu a po výdatnom obede, rozumejte rezeň s majonézovým šalátom, si ešte doprajem lahodný cheesecake, tak ma nejaké večerné hladovanie nezachráni. Prinajhoršom si to už v noci neodpustím a vyhladovaná zjem opäť nejakú somarinu.

Aby som to teda zhrnula, z toho, že budete jesť aj vo večerných hodinách, sa vám nezačne ukladať viac tuku ako zvyčajne. Toto jedenie má zlé meno len preto, že mnoho ľudí sa celý deň poriadne nenaje a potom večer nevedia, čo by skôr zjedli. To už je ale o niečom úplne inom.

Jablko alebo sladkosť?

Fitness mýty tvrdia, že cukry a tuky sú vo všeobecnosti zlé

5Cukry sú zlé, tuky takisto… všeobecne

Mnoho ľudí vás bude presviedčať, že cukry a tuky sú zlé. Že sa z nich priberá, tvorí akné a v konečnom dôsledku sú pre nás najmä cukry ako jed.

Rozoberme si teda aj posledný mýtus. Cukry, ani tuky nie sú v podstate zlé. Pri vyváženej pestrej strave a optimálnej fyzickej aktivite sa nemusíte báť ani cukrov, ani tukov. Obe sú pre nás dokonca dôležité.

Vplyv tukov

Tuky ovplyvňujú naše celkové zdravie. Zohrávajú svoju úlohu pri hormonálnych funkciách, ktoré zase vplývajú na ďalšie naše funkcie. Pri ich nedostatku tak môžu nastať komplikácie ako poruchy spánku, hormónov či rôzne ďalšie zdravotné komplikácie.

O dôležitej úlohe tukov v našom organizme si môžete prečítať viac aj v tomto vedeckom článku.

Vplyv cukrov

Aj cukry sú pre správne fungovanie nášho organizmu potrebné. Okrem toho, že sú významným a rýchlym zdrojom energie, sú takisto súčasťou našej DNA a zohrávajú aj významnú úlohu v medzibunkovej imunite.

Samozrejme, to neznamená, že treba jesť rôzne sladkosti typu snickersky či donutky. Sacharidy sa predsa nachádzajú aj v ryži či zemiakoch. Treba si len vedieť vybrať medzi cukrami a cukrami. 🙂

Stop fastfood

Ktorým fitness mýtom ste verili aj vy?

Tak ako? Ktorý zo spomenutých mýtov vám je povedomý? Dúfam, že teraz už tieto klamstvá beriete s nadhľadom a keď vám nabudúce niekto povie, že po šiestej nemáte nič jesť, budete sa riadiť vlastným rozumom. 🙂

Fotografie: freepik.com

Autor článku
Autor článku
Mgr. Lesana Vaneková

Skĺbiť sedavú prácu so zdravým životným štýlom je niekedy naozaj drina. Popri písaní sa snažím nájsť si čas na rodinu, priateľov, cvičenie a samozrejme dobré jedlo.

vanekova.sk | dennikpozitivnehomyslenia.sk

 

Ten plač, keď sa pokazí čerpadlona vodu, Darling

Darling je miláčik, ak je žena sama, aj pokazené čerpadlo na vodu

Neznášam, keď mám niečo pokazené a môj záchranca, iným slovom opravár, príde a pýta sa: „A toto…

Celý článok

Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?

Plávanie môžeme pokojne označiť ako športovú aktivitu, ktorá je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti.…

Celý článok
Attila Vegh, viťaz zápasu storočia, OKTAGON MMA

Attila Végh vs Karlos Vémola - Ako Attilka nakŕmil leva

Môžete si hovoriť, čo chcete, ale osobne som presvedčený, že MMA, teda zmiešané bojové umenia, sú šport…

Celý článok
Kúrenie drevom

Moje prvé kúrenie drevom - Ako založiť oheň v krbe a nezblázniť sa

Tak a je to tu zas, prišlo obdobie kúrenia. Myslím, že ho neznášam, Nie, nemyslím, viem to.…

Celý článok
Ovsené vločky na raňajky

Ako pripraviť ovsené vločky na raňajky?

Ovsené vločky sa tešia celosvetovej popularite predovšetkým vďaka svojim nutričným hodnotám a vitamínom či minerálom, ktoré obsahujú.…

Celý článok
Marta a príbeh o dôvere

Príbeh o dôvere - čo sa môže stať, keď si ľudia prestanú veriť

Neviem, čo to so mnou je. Niečo sa v mojom živote stalo a ja presne neviem, kde…

Celý článok

Zdravé stravovanie - krabičková diéta, donáška jedla každý deň

Vzhľadom na to, že Schudni hravo je projekt o chudnutí a aktívnom a zdravom životnom štýle, je…

Celý článok
Futbal deťom

Futbal deťom – kempy, ktoré spájajú tréning so zábavou

O tom, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý, svedčí aj každoročne narastajúci počet rôznych športových kempov, ktoré…

Celý článok
Potravinová alergia a intolerancia

Potravinová alergia a intolerancia - Život s potravinovými obmedzeniami

Z roka na rok postihujú rôzne potravinové intolerancie a alergie čoraz väčšie a väčšie množstvo ľudí. Sama…

Celý článok
Tvaroh

Tvaroh pri chudnutí – zázračná surovina plná výhod

Staršie generácie si tvaroh spájajú predovšetkým s jeho širokým využitím v kuchyni. Naopak, mladší ľudia oceňujú zase…

Celý článok
Crossfit cvičenie

CrossFit – životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste

Pred niekoľkými týždňami sme si prostredníctvom článku podrobnejšie rozobrali, čo je to cvičenie s vlastnou váhou a aké sú…

Celý článok
Rozoznajte fitnes mýty a klamstvá

Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak

Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov