Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak
Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom varení vajec sa môžu názory ľudí značne rozchádzať. A to sme len na začiatku. Pripravila som si pre vás 5 častých klamstiev a mýtov zo sveta fitness a zdravého stravovania, ktoré v skutočnosti nie sú úplne tak, ako sa na prvý pohľad zdá. S niektorými ste sa dokonca už dosť možno aj stretli.
Klamstvá a mýty zo sveta fitness
Ak ste sa už niekedy venovali hocijakému športu či vyskúšali hocijaké cvičenie, určite ste sa stretli s rôznymi odbornými, ale i neodbornými radami. Už len pri samotnom tréningu sa môžete stretnúť s protichodnými názormi. Nieto ešte, keď sa začnete zaujímať o stravovanie.
Poďme si teda povedať o tých najčastejších.
Chudnúť sa dá aj z konkrétnej časti tela
Často sa môžete stretnúť so zaručenými tipmi na cviky, vďaka ktorým schudnete napríklad z brucha či zo stehien. Znie to všetko veľmi pekne, najmä, ak ide práve o vašu problémovú partiu. Bohužiaľ však realitou je, že lokálne chudnutie neexistuje.
Ak teda budete precvičovať iba brušné svaly, neznamená to, že schudnete z brucha. Áno, posilníte si brušné svalstvo, no tuk sa vám z neho nevyparí.
To isté platí o chudnutí pri zdravom stravovaní. V prípade kalorického deficitu a vhodnej životosprávy, samozrejme, schudnete, no to, ako rýchlo budete chudnúť a odkiaľ, už záleží na vašom tele a na genetike.
V tomto smere platí navyše aj to, že ak sa vám tuk ukladá najradšej na brušku a na bokoch, neznamená to, že sa odtiaľ aj najrýchlejšie vyparí. Väčšinou to býva skôr naopak. Najmä u žien patria boky a stehná k partiám, z ktorých sa najťažšie chudne. Samozrejme to však závisí aj od typu postavy.
Kalorický deficit bráni svalom v raste
Ďalším klamstvom, ktorému môžete naletieť je, že pri kalorickom deficite sa nedá nabrať svalstvo. Áno, je pravda, že ak chceme chudnúť, treba byť v kalorickom deficite a naopak, ak chceme naberať, treba byť v kalorickom nadbytku.
Myprotein je v súčasnosti vedúcou európskou značkou v oblasti športovej výživy. Poskytuje rad výrobkov ako sú proteíny, vitamíny a minerály, potraviny s vysokým obsahom bielkovín, zdravé sladkosti a športové oblečenie. Pôsobí vo viac než 70 krajinách sveta a každý deň pracuje na tom, aby inšpirovala ľudí bez rozdielu veku, aby verili vo svoj fitness potenciál a napĺňali svoje ambície.
Ale! Jedlo nie je všetko. Napríklad, ak sa budete prejedať, no nedáte svalom šancu rásť, a teda nebudete cvičiť, bude sa vám v tele ukladať tuk a nie svalstvo. Rast svalov, prípadne ich strata teda nezáleží iba na samotnom jedle, ale aj na fyzickej záťaži.
Klamstvá a fitness mýty zo sveta zdravého stravovania
Téma chudnutia ide ruka v ruke nielen s cvičením, ale aj so stravovaním. Asi najmä so stravovaním. Poďme sa teda pozrieť na mýty, ktoré si dodnes udržujú určitý status a veria im tisíce ľudí.
Je dôležité ráno sa poriadne naraňajkovať
O tom, či sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa, sa hovorí už roky. Možno ste už počuli reči ako „Musíš raňajkovať, inak si spomalíš metabolizmus.“ alebo „Keď nebudeš ráno jesť, prídeš o svaly.“ Nie, ani jedno z toho, našťastie, nie je pravda.
Poprvé, metabolizmus si takým krátkodobým hladovaním nespomalíte. Podruhé, toto krátkodobé hladovanie vám nebude spaľovať svaly, ale keď už, tak tuky. Svaly by telo začalo spaľovať iba v prípade nízkeho príjmu bielkovín či celkového a dlhodobého kalorického deficitu.
Čo z toho plynie? Ak sa naraňajkovať chcete, tak sa naraňajkujte. Ak nie, neraňajkujte. Je to len a len na vás.
Slovenský fitness eshop GymBeam rastie a expanduje. Ich výrobky si ľudia kupujú aj v Nemecku. GymBeam je fitness portál a obchod s doplnkami výživy pre športovcov. Jeho zakladateľ Dalibor Cicman vložil do svojho biznisu 6000 €. Minuloročný obrat firmy bol 12 miliónov Eur. Pozrieť GymBeam!
Večer sa treba vyhýbať cukrom
Tak toto je asi najčastejší mýtus, s ktorým som sa osobne stretla. Večer je už najlepšie nejesť a do postele je dobré ísť pomaly vyhladovaný. Prečo? No, pretože inak sa priberá.
A práve to nie je tak úplne pravda. Priberanie predsa nezávisí od toho, čo zjete večer, ale od celkového príjmu počas celého dňa. Ak zjem doobeda celú čokoládu a po výdatnom obede, rozumejte rezeň s majonézovým šalátom, si ešte doprajem lahodný cheesecake, tak ma nejaké večerné hladovanie nezachráni. Prinajhoršom si to už v noci neodpustím a vyhladovaná zjem opäť nejakú somarinu.
Aby som to teda zhrnula, z toho, že budete jesť aj vo večerných hodinách, sa vám nezačne ukladať viac tuku ako zvyčajne. Toto jedenie má zlé meno len preto, že mnoho ľudí sa celý deň poriadne nenaje a potom večer nevedia, čo by skôr zjedli. To už je ale o niečom úplne inom.
Cukry sú zlé, tuky takisto… všeobecne
Mnoho ľudí vás bude presviedčať, že cukry a tuky sú zlé. Že sa z nich priberá, tvorí akné a v konečnom dôsledku sú pre nás najmä cukry ako jed.
Rozoberme si teda aj posledný mýtus. Cukry, ani tuky nie sú v podstate zlé. Pri vyváženej pestrej strave a optimálnej fyzickej aktivite sa nemusíte báť ani cukrov, ani tukov. Obe sú pre nás dokonca dôležité.
Vplyv tukov
Tuky ovplyvňujú naše celkové zdravie. Zohrávajú svoju úlohu pri hormonálnych funkciách, ktoré zase vplývajú na ďalšie naše funkcie. Pri ich nedostatku tak môžu nastať komplikácie ako poruchy spánku, hormónov či rôzne ďalšie zdravotné komplikácie.
O dôležitej úlohe tukov v našom organizme si môžete prečítať viac aj v tomto vedeckom článku.
Vplyv cukrov
Aj cukry sú pre správne fungovanie nášho organizmu potrebné. Okrem toho, že sú významným a rýchlym zdrojom energie, sú takisto súčasťou našej DNA a zohrávajú aj významnú úlohu v medzibunkovej imunite.
Samozrejme, to neznamená, že treba jesť rôzne sladkosti typu snickersky či donutky. Sacharidy sa predsa nachádzajú aj v ryži či zemiakoch. Treba si len vedieť vybrať medzi cukrami a cukrami. 🙂
Ktorým fitness mýtom ste verili aj vy?
Tak ako? Ktorý zo spomenutých mýtov vám je povedomý? Dúfam, že teraz už tieto klamstvá beriete s nadhľadom a keď vám nabudúce niekto povie, že po šiestej nemáte nič jesť, budete sa riadiť vlastným rozumom. 🙂
Fotografie: freepik.com