CrossFit – životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste

Pred niekoľkými týždňami sme si prostredníctvom článku podrobnejšie rozobrali, čo je to cvičenie s vlastnou váhou a aké sú jeho výhody. Vzhľadom na to, že spomínaná téma si získala pomerne slušné množstvo fanúšikov, rozhodli sme sa v podobnom duchu pokračovať. Aj v nasledujúcich riadkoch si totižto predstavíme istý druh cvičenia, ktorý nesie názov CrossFit.

Čo je to CrossFit?

Okrem toho, že CrossFit predstavuje akýsi druh cvičenia, ho môžeme nazvať aj funkčným a vysoko intenzívnym tréningom, ktorého cieľom je posilňovať celé telo. Tak, ako v kalistenike, aj v tomto prípade platí, že sa cvičením zapája viacero partií súčasne. Táto tréningová metóda, ktorá sa považuje za jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich na celom svete, je kombináciou gymnastiky, rýchlostisilového tréningu. Väčšina trénerov a milovníkov CrossFitu sa zhoduje na tom, že tento spôsob posilňovania pre nich znamená viac ako len pohybovú aktivitu, resp. športovanie. Opisujú ho totižto ako spôsob života alebo životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste.

Crossfit tréning

CrossFit a jeho história

CrossFit začal písať svoju históriu rukou Američana Grega Glassmana ešte v 80. rokoch minulého storočia, kedy sa tento bývalý profesionálny gymnasta snažil ako tréner pripravovať všestranný tréningový program pre svojich záujemcov. Neskôr v Kalifornii, konkrétne v meste Santa Cruz, otvoril telocvičňu, čím sa začala budovať vôbec prvá CrossFit komunita. S príchodom nového milénia zaregistroval internetovú doménu crossfit.com a stal sa vydavateľom magazínu CrossFit Journal. Aby toho nebolo málo, v roku 2007 sa v meste Aromas v Kalifornii konali prvé CrossFit Games, na ktorých súťažili tí „naj fit“ ľudia z celého sveta.

Dôležité otázky

Základnú charakteristiku a históriu CrossFitu sme si síce stručne vysvetlili, no s touto tréningovou metódou súvisí množstvo ďalších dôležitých otázok, na ktoré je potrebné poznať odpovede. Týkajú sa samotného priebehu tréningu, jeho konkrétneho zamerania či faktov, ktoré ho robia takým obľúbeným pre všetky vekové kategórie.

Mohlo by vás zaujímať:  Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?

Na čo sa CrossFit zameriava?

Tak, ako sme už uviedli vyššie, CrossFit za zameriava na posilňovanie celého tela. Celý funkčný a vysoko intenzívny tréning by mal byť zostavený tak, aby cielil na celú škálu telesných schopností, ktorými sú kardiorespiračná vytrvalosť, výdrž, sila, flexibilita, výkon, rýchlosť, koordinácia, obratnosť, rovnováhapresnosť.

Crossfitová dvojica

Ako prebieha CrossFit tréning?

Samotný CrossFit tréning trvá asi hodinku. Zdá sa vám to málo? Ide však o vysoko intenzívne cvičenie v skupine pod dozorom špecializovaného trénera. Celý priebeh začína rozohriatím a môže pokračovať prípadným technickým nácvikom cvičení. Hlavnou časťou je však tréning dňa WOD (Workout of the Day), ktorý by mal byť každý deň iný, čo zabraňuje úpadku do stereotypu. Cvičenia pozostávajú z takzvaných funkčných pohybov, ktoré je možné badať v každodennom živote. Počas tréningu sa však vykonávajú v sťažených podmienkach.

Kolagén Inca collagenNáš tip na nákup: Inca Collagen

Inca Collagen je 100% čistý Bio-Aktívny morský kolagén bez prísad. Pozitívne ovplyvňuje bunkovú obnovu a regeneráciu kolagénových vlákien v našom tele. Klinicky testovaný. Slúži na účinnú regeneráciu, ochranu a prevenciu pohybového aparátu. Ocenia ho najmä športovci a aktívni ľudia, ktorí pravidelne cvičia.

Čo ho robí takým obľúbeným?

Crossfit sa v súčasnosti teší narastajúcej obľube po celom svete a získava si stále viac a viac prívržencov. Jedným z možných dôvodov, prečo je tomu tak, môže byť práve spôsob jeho ponímania. Tento funkčný tréning je totižto braný ako životný štýl, v ktorom sa kladie zdravie na prvé miesto. Okrem toho predstavuje záruku zlepšenia kondície a vidinu pevného tela. Navyše, ruke v ruke s týmto všetkým môžu ísť aj ďalšie benefity, ako napríklad tie vzhľadové.

Mohlo by vás zaujímať:  Ako rýchlo schudnúť 4 kilá

Dvaja chlapi, dve stojky

Čo odlišuje CrossFit od iných tréningových métod?

Jednou z najväčších výhod CrossFitu je rozmanitosť jeho cvičení, resp. nekonečné množstvo kombinácií tréningových pohybov, ktoré ponúka svojim milovníkom. Špecifickou črtou je aj takzvané budovanie komunity, čo môžeme nazvať aj spôsobom socializácie. Vzhľadom na to, že CrossFit sa precvičuje v skupinách, cvičiaci sa stávajú súčasťou niečoho väčšieho ako je len tréning. Práve s budovaním komunity úzko súvisí aj spolupatričnosťmotivácia. V takejto partii by nemal existovať víťaz ani porazený. Práve naopak, väčšinou to funguje tak, že sa všetci vzájomne podporujú a motivujú k lepším výkonom a výsledkom.

Crossfit, budovanie komunity

Špecifickou črtou crossfit je aj budovanie komunity

Pre koho je CrossFit určený?

Z dôvodu, že jednotlivé CrossFit tréningy je možné prispôsobovať výkonnostnej úrovni záujemcov, je táto aktivita vhodná pre všetkých. Skúsený tréner dokáže nastaviť náročnú jednotku pre fyzicky zdatnejších jednotlivcov, jednoduchší tréning pre staršiu generáciu, ale aj hravé cvičenie pre deti.

Ako začať s CrossFitom?

Pokiaľ vás tento funkčný a vysoko intenzívny spôsob trénovania zaujal a rozmýšľate, ako s ním začať, náš kamarát Google vám určite pomôže. Stačí, ak vyhľadáte najbližšie CrossFit centrum vo vašom okolí, odhodíte všetok strach a neistotu a pôjdete to jednoducho vyskúšať. Koniec koncov, veď za pokus nič nedáte a navyše, môžete urobiť niečo pre svoje zdravie. Držíme vám palce!

Fotografie: freepik.com

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Ak sa vám tento článok páčil, podporte ho prosím zdieľaním

Ten plač, keď sa pokazí čerpadlona vodu, Darling

Darling je miláčik, ak je žena sama, aj pokazené čerpadlo na vodu

Neznášam, keď mám niečo pokazené a môj záchranca, iným slovom opravár, príde a pýta sa: „A toto…

Celý článok

Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?

Plávanie môžeme pokojne označiť ako športovú aktivitu, ktorá je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre deti.…

Celý článok
Attila Vegh, viťaz zápasu storočia, OKTAGON MMA

Attila Végh vs Karlos Vémola - Ako Attilka nakŕmil leva

Môžete si hovoriť, čo chcete, ale osobne som presvedčený, že MMA, teda zmiešané bojové umenia, sú šport…

Celý článok
Kúrenie drevom

Moje prvé kúrenie drevom - Ako založiť oheň v krbe a nezblázniť sa

Tak a je to tu zas, prišlo obdobie kúrenia. Myslím, že ho neznášam, Nie, nemyslím, viem to.…

Celý článok
Ovsené vločky na raňajky

Ako pripraviť ovsené vločky na raňajky?

Ovsené vločky sa tešia celosvetovej popularite predovšetkým vďaka svojim nutričným hodnotám a vitamínom či minerálom, ktoré obsahujú.…

Celý článok
Marta a príbeh o dôvere

Príbeh o dôvere - čo sa môže stať, keď si ľudia prestanú veriť

Neviem, čo to so mnou je. Niečo sa v mojom živote stalo a ja presne neviem, kde…

Celý článok

Zdravé stravovanie - krabičková diéta, donáška jedla každý deň

Vzhľadom na to, že Schudni hravo je projekt o chudnutí a aktívnom a zdravom životnom štýle, je…

Celý článok
Futbal deťom

Futbal deťom – kempy, ktoré spájajú tréning so zábavou

O tom, že pohyb je pre deti nesmierne dôležitý, svedčí aj každoročne narastajúci počet rôznych športových kempov, ktoré…

Celý článok
Potravinová alergia a intolerancia

Potravinová alergia a intolerancia - Život s potravinovými obmedzeniami

Z roka na rok postihujú rôzne potravinové intolerancie a alergie čoraz väčšie a väčšie množstvo ľudí. Sama…

Celý článok
Tvaroh

Tvaroh pri chudnutí – zázračná surovina plná výhod

Staršie generácie si tvaroh spájajú predovšetkým s jeho širokým využitím v kuchyni. Naopak, mladší ľudia oceňujú zase…

Celý článok
Crossfit cvičenie

CrossFit – životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste

Pred niekoľkými týždňami sme si prostredníctvom článku podrobnejšie rozobrali, čo je to cvičenie s vlastnou váhou a aké sú…

Celý článok
Rozoznajte fitnes mýty a klamstvá

Fitness mýty: 5 častých klamstiev, ktoré sú v skutočnosti úplne inak

Rozmýšľali ste niekedy, koľko mylných informácií nám internet dennodenne ponúka? A nielen ten. Už len pri obyčajnom…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov