CrossFit – životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste

Pred niekoľkými týždňami sme si prostredníctvom článku podrobnejšie rozobrali, čo je to cvičenie s vlastnou váhou a aké sú jeho výhody. Vzhľadom na to, že spomínaná téma si získala pomerne slušné množstvo fanúšikov, rozhodli sme sa v podobnom duchu pokračovať. Aj v nasledujúcich riadkoch si totižto predstavíme istý druh cvičenia, ktorý nesie názov CrossFit. Jeho milovníci ho považujú za životný štýl.

Čo je to CrossFit?

Okrem toho, že CrossFit predstavuje akýsi druh cvičenia, ho môžeme nazvať aj funkčným a vysoko intenzívnym tréningom, ktorého cieľom je posilňovať celé telo. Tak, ako v kalistenike, aj v tomto prípade platí, že sa cvičením zapája viacero partií súčasne. Táto tréningová metóda, ktorá sa považuje za jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich na celom svete, je kombináciou gymnastiky, rýchlostisilového tréningu. Väčšina trénerov a milovníkov CrossFitu sa zhoduje na tom, že tento spôsob posilňovania pre nich znamená viac ako len pohybovú aktivitu, resp. športovanie. Opisujú ho totižto ako spôsob života alebo životný štýl, v ktorom je zdravie na prvom mieste.

Crossfit tréning, životný štýl

CrossFit a jeho história

CrossFit začal písať svoju históriu rukou Američana Grega Glassmana ešte v 80. rokoch minulého storočia, kedy sa tento bývalý profesionálny gymnasta snažil ako tréner pripravovať všestranný tréningový program pre svojich záujemcov. Neskôr v Kalifornii, konkrétne v meste Santa Cruz, otvoril telocvičňu, čím sa začala budovať vôbec prvá CrossFit komunita. S príchodom nového milénia zaregistroval internetovú doménu crossfit.com a stal sa vydavateľom magazínu CrossFit Journal. Aby toho nebolo málo, v roku 2007 sa v meste Aromas v Kalifornii konali prvé CrossFit Games, na ktorých súťažili tí „naj fit“ ľudia z celého sveta.

Dôležité otázky

Základnú charakteristiku a históriu CrossFitu sme si síce stručne vysvetlili, no s touto tréningovou metódou súvisí množstvo ďalších dôležitých otázok, na ktoré je potrebné poznať odpovede. Týkajú sa samotného priebehu tréningu, jeho konkrétneho zamerania či faktov, ktoré ho robia takým obľúbeným pre všetky vekové kategórie.

Mohlo by vás zaujímať:  Prečo je plávanie vhodné nielen pre dospelých, ale aj pre deti?

Na čo sa CrossFit zameriava?

Tak, ako sme už uviedli vyššie, CrossFit za zameriava na posilňovanie celého tela. Celý funkčný a vysoko intenzívny tréning by mal byť zostavený tak, aby cielil na celú škálu telesných schopností, ktorými sú kardiorespiračná vytrvalosť, výdrž, sila, flexibilita, výkon, rýchlosť, koordinácia, obratnosť, rovnováhapresnosť.

Crossfitová dvojica

Ako prebieha CrossFit tréning?

Samotný CrossFit tréning trvá asi hodinku. Zdá sa vám to málo? Ide však o vysoko intenzívne cvičenie v skupine pod dozorom špecializovaného trénera. Celý priebeh začína rozohriatím a môže pokračovať prípadným technickým nácvikom cvičení. Hlavnou časťou je však tréning dňa WOD (Workout of the Day), ktorý by mal byť každý deň iný, čo zabraňuje úpadku do stereotypu. Cvičenia pozostávajú z takzvaných funkčných pohybov, ktoré je možné badať v každodennom živote. Počas tréningu sa však vykonávajú v sťažených podmienkach.

Kolagén Inca collagenNáš tip na nákup: Inca Collagen

Inca Collagen je 100% čistý Bio-Aktívny morský kolagén bez prísad. Pozitívne ovplyvňuje bunkovú obnovu a regeneráciu kolagénových vlákien v našom tele. Klinicky testovaný. Slúži na účinnú regeneráciu, ochranu a prevenciu pohybového aparátu. Ocenia ho najmä športovci a aktívni ľudia, ktorí pravidelne cvičia.

Čo ho robí takým obľúbeným?

Crossfit sa v súčasnosti teší narastajúcej obľube po celom svete a získava si stále viac a viac prívržencov. Jedným z možných dôvodov, prečo je tomu tak, môže byť práve spôsob jeho ponímania. Tento funkčný tréning je totižto braný ako životný štýl, v ktorom sa kladie zdravie na prvé miesto. Okrem toho predstavuje záruku zlepšenia kondície a vidinu pevného tela. Navyše, ruke v ruke s týmto všetkým môžu ísť aj ďalšie benefity, ako napríklad tie vzhľadové.

Mohlo by vás zaujímať:  Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

životný štýl

Čo odlišuje CrossFit od iných tréningových métod?

Jednou z najväčších výhod CrossFitu je rozmanitosť jeho cvičení, resp. nekonečné množstvo kombinácií tréningových pohybov, ktoré ponúka svojim milovníkom. Špecifickou črtou je aj takzvané budovanie komunity, čo môžeme nazvať aj spôsobom socializácie. Vzhľadom na to, že CrossFit sa precvičuje v skupinách, cvičiaci sa stávajú súčasťou niečoho väčšieho ako je len tréning. Práve s budovaním komunity úzko súvisí aj spolupatričnosťmotivácia. V takejto partii by nemal existovať víťaz ani porazený. Práve naopak, väčšinou to funguje tak, že sa všetci vzájomne podporujú a motivujú k lepším výkonom a výsledkom.

Crossfit, životný štýl

Špecifickou črtou crossfit je aj budovanie komunity

Pre koho je CrossFit určený?

Z dôvodu, že jednotlivé CrossFit tréningy je možné prispôsobovať výkonnostnej úrovni záujemcov, je táto aktivita vhodná pre všetkých. Skúsený tréner dokáže nastaviť náročnú jednotku pre fyzicky zdatnejších jednotlivcov, jednoduchší tréning pre staršiu generáciu, ale aj hravé cvičenie pre deti.

Ako začať s CrossFitom?

Pokiaľ vás tento funkčný a vysoko intenzívny spôsob trénovania, resp. životný štýl, zaujal a rozmýšľate, ako s ním začať, náš kamarát Google vám určite pomôže. Stačí, ak vyhľadáte najbližšie CrossFit centrum vo vašom okolí, odhodíte všetok strach a neistotu a pôjdete to jednoducho vyskúšať. Koniec koncov, veď za pokus nič nedáte a navyše, môžete urobiť niečo pre svoje zdravie. Držíme vám palce!

Fotografie: freepik.com

Autor článku
Autor článku
Mgr. Patrik Putera

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Ak sa vám tento článok páčil, podporte ho prosím zdieľaním

Ako schudnúť z brucha

7 rád ako schudnúť z brucha a získať pekné ploché bruško

Ja neviem ako vás, ale ak mňa osobne v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to bolo práve…

Celý článok
Prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst - Chudnutie aj bez pohybu a zložitých diét?

Čo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…

Celý článok
Inca collagen čistý morský kolagén

Inca Collagen, recenzia na morský kolagén prémiovej kvality

Inca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…

Celý článok
Dá sa schudnúť chôdzou?

Dá sa schudnúť aj obyčajnou chôdzou?

Potrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…

Celý článok
Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie

Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

Toto sú 3 skupiny potravín, s ktorými môžete schudnúť ľahšie! V zimnom období je potrebné konzumovať potraviny, ktoré…

Celý článok
Športová podprsenka - ako vybrať

Športové podprsenky - Poradíme vám, ako si správne vybrať

Ako docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…

Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik

Nielen o testoch potravín a marketingových trikoch veľkých spoločností

Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…

Celý článok
Jablčný ocot a chudnutie

Jablčný ocot a chudnutie - Keď všetkého veľa škodí

Čo je vlastne jablčný ocot? Jablčný ocot sa vyrába kvasením čerstvých, rozdrvených jabĺk v nádržiach - podobne…

Celý článok

Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský - rozhovor

Kto je Matej Leščinský? Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský sa stal naším spolupracovníkom, z čoho…

Celý článok
Ako schudnúť po pôrode

Ako schudnúť po pôrode - Valéria má tri deti a postavu ako modelka

Mnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…

Celý článok
Sacharidove vlny - naštartovať chudnutie.

Sacharidové vlny sú účinný spôsob, ako naštartovať chudnutie

V súčasnosti existuje XY diét a spôsobov chudnutia, alebo všeobecne stravovania sa, ktorými dokáže človek dosiahnuť svoje ciele. Všetky…

Celý článok
Dáma s šálkou - banner

Káva má pozitívne účinky na chudnutie. Pravda alebo lož?

Podľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…

Celý článok
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité výlučne za účelom spracovania tohoto komentára. Zásady spracovania osobných údajov