Nina Ladvenicová a Matúš Kočar – z Different Athletics Trnava až na CrossFit Games

Dnešok je pre Schudni hravo prinajmenšom špeciálnym dňom, keďže sme si prizvali na rozhovor hneď dvoch vzácnych hostí. Oboch spája podobný životný štýl, cvičenie, záľuba, ktorej sme sa podrobnejšie venovali v jednom z našich článkov len prednedávnom, spoločný gym v Trnave a účasť na prestížnych CrossFit Games. Reč je o mladých talentoch nielen slovenskej, ale aj celosvetovej CrossFit scény – Nine Ladvenicovej a Matúšovi Kočarovi.

CrossFit talenty z Trnavy

Pre takýto netradičný krok v podobe dvojitého rozhovoru sme sa rozhodli z dôvodu, že obaja naši respondenti sa osobne poznajú. Navštevujú totižto ten istý gym (Different Athletics Trnava), z ktorého to dotiahli až na veľkolepé CrossFit Games. Za zmienku stojí aj fakt, že v konkurencii tých „naj fit“ ľudí z celého sveta sa vôbec nestratili.

Za týmito mladými talentovanými Slovákmi stoja skutočne zaujímavé príbehy. Nina Ladvenicová sa stala už v 12 rokoch majsterkou Slovenska v športovej gymnastike svojej kategórie. Neskôr, konkrétne v roku 2017, sa jej ako historicky prvej Slovenke podarilo postúpiť na juniorské CrossFit Games. Matúš Kočar zase v skoršom veku inklinoval k bojovým športom a aktuálne je strieborným medailistom z juniorských CrossFit Games 2019.

Nina Ladvenicová

Cvičenie CrossFit - Nina Ladvenicová

Nina Ladvenicová, cvičenie v CrossFit v Different Athletics Trnava

  • Vek: 17
  • CrossFit: Different Athletics Trnava
  • Obľúbené CrossFit cvičenie/cviky/tréning: chôdza po rukách, muscle ups
  • Obľúbené jedlo: nutella, lazane / bolonské špagety
  • Obľúbený spôsob regenerácie: Pravidelne chodím do sauny, na masáže a navštevujem fyzioterapeuta. Najradšej mám však asi spánok.

Instagram / Facebook

Matúš Kočar

Cvičenie CrossFit - Matúš Kočar

Matúš Kočar, cvičenie v CrossFit v Different Athletics Trnava

  • Vek: 17
  • CrossFit: Different Athletics Trnava
  • Obľúbené CrossFit cvičenie/cviky/tréning: Z obdobia, keď som sa pripravoval na CrossFit Games, som zistil, že ma veľmi bavia CrossFit workouty, v ktorých je spojené napríklad plávanie, lano, gymnastika a beh. Celkovo mám radšej dlhé aeróbne workouty, pri ktorých treba aj taktizovať. Medzi obľúbené cvičenie patria asi snatch a muscle ups.
  • Obľúbené jedlo: Po tréningoch mám najradšej cestoviny s hovädzím mäsom. Tento recept veľmi dobré pozná aj Ninka, ktorá si ich tiež obľúbila. Ďalej klasika – nejaké kari kuracie mäso s ryžou a ako „cheat meal“ určite hamburger s hranolkami.
  • Obľúbený spôsob regenerácie: Určite top číslo 1 je spánok. Ďalej sauna, foam rolling a začal som pred pár dňami robiť RomWod, čo je v podstate taká aplikácia, prostredníctvom ktorej si vyberiem, či chcem mobilizovať alebo vystrečovať nejakú svalovú partiu.

Instagram / Facebook

O CrossFite

Nina, Matúš, ďakujem vám, že ste súhlasili s takýmto netradičným prevedením rozhovoru a pevne verím, že to bude pre nás všetkých minimálne zaujímavá skúsenosť. Začal by som otázkou, na ktorú ste pravdepodobne aj napriek vášmu nízkemu veku odpovedali už mnohokrát.

Ako ste sa vlastne dostali ku CrossFitu a čo vás viedlo alebo predurčovalo k tomu, aby ste ho robili na takej vysokej úrovni?

Nina: Som bývalá gymnastka. V 12 rokoch som s gymnastikou skončila a mamina ma priviedla na prvý CrossFit tréning. Začala som s ňou chodiť cvičiť na skupinové tréningy a neskôr som už prešla na individuálne tréningy a programing môjho trénera Rada Erenta.

Matúš: Od detstva ma rodičia viedli k športu. 9 rokov som robil bojové umenie Judo a vo svojich 15 rokoch som začal klasicky chodiť do fitka. To ma však veľmi nebavilo, keďže mi to cvičenie prišlo príliš monotónne a pomalé. Ku CrossFitu som sa dostal len pred 2 rokmi cez môjho brata, ktorý ma zobral na prvý tréning. Veľmi sa mi zapáčila myšlienka tohto športu a životný štýl, ktorý prináša – napríklad zdravé stravovanie. Celkovo som začal iným spôsobom vnímať svoje telo a to, ako funguje. Po pár tréningoch som sa dozvedel o CrossFit Games a pozeral som videá o Fraserovi a Froningovi. Absolútne ma to vtiahlo a zároveň bolo mojím snom aj navštíviť Ameriku. Tak som si to pekne spojil dokopy.

Síce som už niečo vyššie načrtol, no čo považujete za svoje najväčšie športové úspechy?

Nina: 6. miesto na Crossfit Games 2017 v kategórii dievčat od 14 do 15 rokov a 7. miesto na CrossFit Games 2018 v tej istej kategórii. Ďalej to, že som bola 3 roky po sebe Fittest Teen v Európe vo svojej kategórii a 6. miesto z Majstrovstiev Európy vo vzpieraní 2017 v kategórii do 53 kg.

Matúš: Jednoznačne moje umiestnenie na tohtoročných CrossFit Games, čo je niečo ako olympiáda pre iné športy, kde som skončil na druhom mieste a stal sa Second Fittest Teen On Earth 2019 v kategórii tínedžerov od 16 do 17 rokov. Pre tento rok som aj majstrom Slovenska vo vzpieraní.

Nina Ladvenicová

Nina Ladvenicová

A aké sú vaše športové ciele na najbližšie obdobie? Čo by ste chceli dosiahnuť alebo kam by ste sa chceli dostať?

Nina: Najbližšie sa ukážem na Majstrovstvách Európy vo vzpieraní 2019 v decembri v Izraeli a chcela by som vo svojej kategórii do 64 kg podať čo najlepší výkon. Samozrejme, môj hlavný cieľ je kvalifikovať sa na CrossFit Games 2020 posledný rok v kategórii tínedžeriek od 16 do 17 rokov.

Matúš: Tento rok už patrím do mužskej kategórie, takže by som sa chcel kvalifikovať na CrossFit Games ako National Champion. Ďalej chcem pochodiť v tomto roku veľa európskych súťaží a získať čo najviac skúseností a pódiových umiestnení.

Aj napriek vášmu pomerne nízkemu veku máte za sebou skutočne mnoho športových úspechov, čo si určite vyžadovalo veľa driny a odriekania. Ako zvládate spojenie študijných povinností so športom a voľným časom?

Nina: Mám individuálny študijný plán, čo znamená, že sa učím sama doma a do školy chodievam len na skúšky. Avšak, keď mám čas, idem do školy veľmi rada a zbieram si známky, ako sa dá. Voľného času veľa nemám, ale keď sa nejaký naskytne, rada len tak ležím pri seriáli alebo ho trávim s najbližšími, rodinou a kamarátmi.

Matúš: Celý môj voľný čas venujem CrossFitu, čo ma vôbec nemrzí, pretože robím to, čo ma baví. Vidím na sebe progres a viem, že to, čo robím teraz, má veľký význam v mojej budúcnosti. Ráno idem do školy, poobede prídem domov, zoberiem kapsu, idem na tréning a prídem až večer, kedy sa najem a idem spať. Každý deň dochádzam 30 km do Trnavy, kde je môj gym a tréner. V škole mám individuálny študijný plán, takže každý piatok nechodím do školy, ale mám dvojfázový tréning.

Matúš Kočar

Matúš Kočar

O zdravom životnom štýle

Vzhľadom na to, že Schudni hravo je predovšetkým magazínom o zdravom životnom štýle, budem podobným smerom viesť aj nasledujúce otázky. Koniec koncov, táto téma by vám mala byť ako športovcom na vysokej úrovni bezpochyby veľmi blízka.

Čo si predstavíte pod slovnými spojeniami aktívny život a zdravý životný štýl?

Nina: Myslím si, že žiť aktívne, zdravo a hýbať sa je veľmi dôležité pre všetkých ľudí a netreba to pričleňovať len športovcom. Spadá tam zdravý spánok, strava, ale aj každodenný pohyb a životný štýl celkovo. Všetky tieto veci nám pomáhajú napríklad znižovať riziká rôznych ochorení a predlžovať si život.

Matúš: Kombinácia týchto dvoch pojmov je perfektná pre každého. Primeraná fyzická aktivita s flexibilným jedálničkom, ktorý je dlhodobo udržateľný, má množstvo skvelých benefitov na telesnú, ale aj duševnú stránku človeka.

Ako by mal podľa vás vyzerať jedálniček niekoho, kto sa chce zdravo stravovať?

Nina: Určite by mal mať pojem o základných makronutrientoch – bielkoviny, sacharidy, tuky. Rovnako by mal poznať svoj denný výdaj a podľa toho si prispôsobiť kalorický príjem. Nezabúdať pri tom na pestrosť stravy a všetky dôležité vitamíny a minerály.

Matúš: Ja by som k tomu dodal asi len toľko, že všetkého veľa škodí.

Cvičenie v Different Athletics Trnava - CrossFit Games

Nina Ladvenicová (druhá sprava), Matúš Kočar (vpravo), tréner Rado Erent (v strede) a ďalší členovia CrossFit tímu z gymu Different Athletics Trnava.

Jeden o druhom

Vďaka gymu Different Athletics Trnava máte určite nespočetné množstvo spoločných zážitkov. No a keďže sa obaja dobre poznáte, využijeme situáciu a dáme si na záver jednu odľahčujúcu otázku.

Ako by ste charakterizovali jeden druhého?

Nina o Matúšovi: Odkedy poznám Matúša, vidím na ňom, že ho baví makať, je cieľavedomý a vie pre cvičenie a CrossFit veľa obetovať.

Matúš o Nine: Nina je pre mňa veľkým vzorom a inšpiráciou. Pred 2 rokmi, keď som ešte len začínal s CrossFitom, som pozeral jej živé videá, ako súťaží na CrossFit Games. Vtedy mala 14 rokov a veľmi ma to motivovalo, aby som sa tam poctivým cvičením dostal aj ja. Keď sme sa spoznali, zistil som, že je na svoj vek veľmi vyspelá a zodpovedná. V niektorých veciach si z nej beriem príklad.

Nina, Matúš, ešte raz vám v mene celej redakcie veľmi pekne ďakujem za váš čas a ústretovosť a prajem vám veľa úspechov nielen v športovom, ale aj osobnom živote. Chceli by ste ešte niečo odkázať vašim fanúšikom, našim čitateľom alebo všetkým milovníkom CrossFitu?

Nina: Chcela by som všetkým poďakovať za podporu. 🙂

Matúš: Ďakujem za takúto možnosť rozhovoru a asi by som iba odkázal všetkým, nech si po sebe v gymoch upratujú. 🙂

Fotografie ochotne poskytli Nina Ladvenicová a Matúš Kočar.

 

About Author /

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Start typing and press Enter to search