Radovan Erent – tréner z Different Athletics Trnava pre Schudni hravo

Ešte v októbri minulého roka sme vám na Schudni hravo podrobnejšie priblížili problematiku CrossFitu, ktorý je jeho milovníkmi často označovaný aj za akýsi životný štýl. Približne o mesiac neskôr sme si v súvislosti so spomínaným článkom prizvali na špeciálny dvojitý rozhovor Ninu Ladvenicovú a Matúša Kočara. Práve za úspechmi týchto mladých talentovaných Slovákov na celosvetovej CrossFit scéne stojí aj ich tréner Radovan Erent, ktorý je tiež zakladateľom gymu Different Athletics Trnava.

Vzhľadom na to, že vyššie uvedené témy si získali na Schudni hravo úctyhodný záujem fanúšikov, sme sa rozhodli v ich prehlbovaní aj naďalej pokračovať. V našej redakcii sme usúdili, že najlepším spôsobom, ako vám sprostredkovať čo najkvalitnejší a najhodnotnejší obsah, je ďalší rozhovor. No a koho iného osloviť, ak nie muža, ktorý svojím koučingom a mentoringom dostal Ninu a Matúša až na prestížne CrossFit Games?

Radovan Erent – Different Athletics Trnava

Tréner Radovan Erent - Different Athletics Trnava

Tréner Radovan Erent. Zdroj: bubaluscrossfit

Vek: 32
Obľúbená športová činnosť: všetko s činkami a kolektívne športy s kamarátmi (futbal, volejbal, atď.)
Obľúbené jedlo: zdravé – rôzne druhy šalátov / menej zdravé – pizza
Obľúbený spôsob regenerácie: saunovanie a otužovanie – 2-krát až 4-krát do týždňa, mentálna regenerácia a čas strávený s dcérkou

Ahoj, Rado. Na úvod ti v mene našej redakcie ďakujem za ochotu a ústretovosť pri realizácii tohto rozhovoru. Aby sme však ďalej nenaťahovali našich čitateľov, prejdime rovno k otázkam.

Tréner Radovan Erent o sebe

Naši čitatelia už síce mohli zachytiť tvoje meno v rozhovore s Ninou a Matúšom a vydedukovať tak, čomu sa venuješ, no poďme na to pekne od začiatku. Mohol by si sa im preto na úvod predstaviť a ozrejmiť im, čomu konkrétne sa teda v Trnave venuješ?

Vo všeobecnosti sa už cez 10 rokov venujem trénovaniu, pričom v Trnave máme gym Different Athletics Trnava. Okrem skupinových tréningov, kde nám chodia naozaj rôznorodí ľudia, od mladých po starších, realizujeme aj cvičenia pre deti od 5 rokov. V poslednej dobe som sa začal tiež venovať starším seniorom od 60 rokov. V rámci gymu máme aj športové kluby futbalistov a volejbalistiek a vrcholových športovcov a CrossFiťákov. Celkovo robíme všetko okolo zdravého životného štýlu a venujeme sa aj strave – nastavujeme ľuďom jedálničky a robíme premeny. Máme tiež dobrého fyzioterapeuta, s ktorým riešime ľudí po zraneniach a s problematickými chrbtami. Záber nášho gymu je tak dostatočne široký.

Starať sa o druhých, sprostredkovávať im svoje skúsenosti a pomáhať im dosahovať osobné ciele je mimoriadne zaslúžilou činnosťou. Ako si sa vlastne dostal k trénerstvu?

Odmalička som športoval, vystriedal som rôzne športy a skončil som pri futbale, ktorý som hrával v Trnave aj v Bratislave. Popri tom som študoval na vysokej škole FTVŠ v Bratislave, odbor kondičné trénerstvo. Už počas školy som začal ako tréner trénovať ľudí a viac som sa tomu venoval. Tým, že som celý život športoval, som pri tom v podstate aj skončil. Neskôr som popri štúdiu začal pracovať aj vo fitku, kde vlastne odštartovala moja kariéra.

Tréner Radovan Erent - Different Athletics Trnava

Tréner Radovan Erent (dole v červenom tričku) v gyme. Zdroj: Different Athletics Trnava

O Different Athletics Trnava

Ako sme už viackrát spomenuli, si zakladateľom trnavského gymu Different Athletics Trnava. Ako vyzerala cesta za otvorením takéhoto centra?

Cesta za otvorením gymu bola celkom zaujímavá. Už počas môjho spomínaného trénovania vo fitku som špekuloval a skúšal rôzne funkčné veci. Potom ma jedna dvojica kamarátov oslovila, či by som im dal CrossFit tréning. Vtedy som ešte ani poriadne nevedel, čo to je, no súhlasil som. Avšak, funkčné tréningy som ako tréner robil už predtým. Začal som s nimi vonku mimo fitka a trénoval som pár dievčat. Na tréningy mi neskôr začalo chodiť viac a viac ľudí. Prišla však zima a ľudia nevedeli, čo budú robiť. Prenajal som si preto priestory a asi o rok či dva som začal hľadať niečo väčšie pre normálny gym. Dnes sme tu, máme gym už veľmi dlho a ja zase špekulujem nad niečím väčším.

Vaši fanúšikovia dostávajú všetky potrebné informácie o fungovaní a chode gymu prostredníctvom Facebook skupiny. Aké vekové kategórie ale navštevujú Different Athletics Trnava a čo všetko môžu na vašich tréningoch robiť/zažiť?

Ako som už spomínal, máme veľmi široký záber, keďže realizujeme tréningy od 5 rokov, pričom horná hranica nie je stanovená. Náš najstarší atlét má 69 rokov. Poskytujeme teda služby skutočne širokej skupine. Okrem nášho klasického programingu máme programing pre výkonnostných a elitných atlétov, ktorí chodia na rôzne súťaže. Ďalej pracujeme s klubmi a robíme sparťanské tréningy či premeny.

Kto vedie tréningy, ako to u vás funguje? Si na všetko sám alebo máš nejakých pomocníkov?

Keď som začínal a otváral som gym, tak si pamätám, že približne rok som to ťahal ako tréner každý jeden deň celé úplne sám, pričom som tam bol od rána do večera. Dnes mám už veľmi dobrý tím trénerov, na ktorých som hrdý. Z hľadiska odbornosti, skúsenosti a po ľudskej stránke som aktuálne som veľmi spokojný. Tréneri sa chcú stále posúvať a postupne napredujeme.

Nedá mi to nespýtať sa. Ako vznikol názov gymu Different Athletics Trnava? Zohralo svoju úlohu v tomto prípade aj tvoje priezvisko?

Názov Different je pre nás veľmi trefný, pretože sme naozaj iní. Napríklad, doteraz nemáme ani webovú stránku a aj napriek tomu sme mimoriadne úspešní. Prvé dva roky sme však ani nemali názov. Každopádne, názov Different má niečo spoločné s mojím priezviskom, pretože sa volám Radovan Erent. Keďže sme boli od našich začiatkov iní a pasovalo to k sebe, tak som chcel ísť svojou cestou a tvoriť vlastnú značku.

Tréner Radovan Erent - Different Athletics Trnava

Tréner Radovan Erent ako prednášajúci. Zdroj: Different Athletics Trnava

O chudnutí a zdravom životnom štýle

Z názvu nášho webu môžeš vyčítať, že sú nám blízke aj témy o chudnutí. Je CrossFit, resp. Different Athletics Trnava vo všeobecnosti, vhodným spôsobom, ako sa pokúsiť o schudnutie?

Čo sa týka chudnutia, musím sa priznať, že som nebol až takým odborníkom na stravu. Posledné dva roky som však na tom naozaj zapracoval a teraz poskytujeme ľuďom jeden z našich najlepších programov, ktorým je premena. V rámci tohto programu nastavujeme komplet jedálniček na mieru. Sú to trojmesačné, polročné alebo ročné premeny. Každý mesiac robíme merania a realizujeme tiež prednášky, kde vzdelávame ľudí o výžive. Máme výborné výsledky a veľmi veľa úspešných zákazníkov, ktorým pomohla naša premena.

Možno mi dáš za pravdu, keď poviem, že slovné spojenie zdravým životný štýl predstavuje v súčasnosti akýsi celosvetový trend. Čo si pod týmto pojmom predstavuješ ty?

Ja si pod tým predstavujem takzvané štyri základné piliere – spánok, strava, pohyb a hlava (mentálny aspekt). Každá z tých oblastí je veľmi dôležitá a táto hierarchia takto skutočne pasuje.

Keďže dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu je aj strava, ako by mal podľa teba vyzerať jedálniček niekoho, kto sa chce zdravo stravovať?

Záleží to predovšetkým na individuálnych požiadavkách. Avšak, určite by to malo byť postavené na veľa lokálnej zelenine, ovocí, orechoch, semenách a kvalitných zdrojoch bielkovín. Vieme, že v dnešnej dobe by živočíšna bielkovina nemala byť až tak vysoko a treba s tým rozumne narábať. Percentuálne zastúpenie makronutrientov v strave by malo byť podľa najväčších odborníkov od 10 do 15 % bielkoviny, 50 % sacharidy a 40% tuky. Záleží to však od toho, kto čo potrebuje. Napríklad, výkonnostní športovci musia ísť s bielkovinou vyššie.

Tréner Radovan Erent s Ninou Ladvenicovou a Matúšom Kočarom. Zdroj: Different Athletics Trnava

O Nine a Matúšovi

Different Athletics Trnava navštevujú aj dva mladé slovenské talenty celosvetovej CrossFit scény – Nina Ladvenicová a Matúš Kočar. Predpokladám, že máš k tejto téme určite čo-to povedať. Ako by si ich teda charakterizoval a aké zaujímavosti by si nám o nich prezradil?

Tak o Ninke a Matúšovi môžem hovoriť len dobré veci. Najskôr som začal spolupracovať s Ninkou, ktorá za mnou prišla ako malé dievčatko. Mala za sebou naozaj tvrdé tréningové metódy z gymnastiky a bola veľmi dobrou atlétkou. Ukázal som jej CrossFit a funkčný tréning, bola veľmi šikovná a išla stále hore. Obišli sme nejaké slovenské a zahraničné súťaže, kde dominovala. Tak sme sa rozhodli vyskúšať kvalifikáciu na CrossFit Games, kde sa kvalifikovala z 2. miesta a bola vôbec prvou Slovenkou, ktorej sa to podarilo. Ninka je naozaj veľký dríč a ma za sebou veľa roboty. Čo sa týka Matúša, tak mi ho poslal jeden kamarát a bolo to s ním oveľa rýchlejšie. Mal dobrý základ z juda, bol na tom veľmi dobre geneticky aj mentálne a behom roka sa z neho stala veľká hviezda – priniesol domov medailu z CrossFit Games.

Tréner Radovan Erent s Matúšom Kočarom. Zdroj: Different Athletics Trnava

CrossFit nie je ľahký šport a je v ňom naozaj potrebná veľká obeta. Každý vrcholový šport so sebou prináša tvrdú prácu a tréningy bolia. Oni dvaja skutočne patria medzi absolútnu svetovú elitu a to niečo stojí. Nie je to len tak zadarmo. Samozrejme, majú danosti a predpoklady, ale vyzdvihol by som na nich, že na sebe veľmi dobre pracovali a stále pracujú, aby boli tam, kde sú. Takže klobúk dole, že to dokázali v tak mladom veku. Myslím, že ich čaká svetlá budúcnosť.

Zopár pikošiek z Different Athletics Trnava

Matúš je taký flegmoš, „easy peasy“, veľmi sa neponáhľa. Veľakrát má medzi sériami veľmi dlhé pauzy. Na druhej strane, Ninka to niekedy veľmi prežívala, ale vekom ide zase hore. Dalo by sa povedať, že sú v tomto pomerne rozdielni. Ninka bola pre mňa ako taká prvá dcéra a naozaj som si toho s ňou prešiel veľa. Veľa sme toho prežili a veľa som sa pri nej aj naučil do budúcnosti. Okrem toho, Ninka je aj výborná trénerka. Stále sa vzdeláva a posúva sa dopredu. Matúško je tiež veľmi šikovný, navyše nemá priateľku. Takže ak to čítajú nejaké jeho fanúšičky, teraz je ten správny čas :).

Z rozhovoru, ktorý som mal s nimi možnosť zrealizovať, usudzujem, že oboch charakterizuje ich cieľavedomosť. Aké ciele ste si spolu stanovili na nadchádzajúce obdobie?

Najbližším cieľom s Ninkou je kvalifikácia na CrossFit Games v kategórii teen, kde sa môže predstaviť posledný rok. Dúfam, že sa kvalifikuje, lebo minulý rok nám to tesne ušlo. Matúš je teraz prvý rok u mužov a musíme zamakať, pretože medzi mužmi je to už naozaj o inom. Tento rok bude skôr o tom, aby zosilnel a aby sa čo najrýchlejšie adaptoval na ten mužský CrossFit. Chceme absolvovať nejaké súťaže, kde sa predstaví a nazbiera skúsenosti. Radi by sme získali aj nejaký sponzoring.

Tréner Radovan Erent s Ninou Ladvenicovou. Zdroj: Different Athletics Trnava

O voľnom čase a o fanúšikoch

Predpokladám, že CrossFit, cvičenie, tréningy a zdravý životný štýl nepatria len k tvojim „profesijným“ aktivitám, ale aj k tým voľno-časovým. K niečomu podobnému musí mať totižto človek bezpochyby silný vzťah. Avšak, odhliadnuc od toho, čo iné rád robíš vo svojom voľnom čase?

Vo voľnom čase, ktorého nie je veľa, keďže som často v gyme, sa snažím byť s malou dcérkou a s rodinou. Okrem toho rád športujem, hrám futbal, saunujem a chodím von s kamarátmi.

Rado, ešte raz ti v mene nás všetkých ďakujem za príjemný rozhovor. Čo by si na záver odkázal našim čitateľom a všetkým návštevníkom a fanúšikom Different Athletics Trnava?

Aj ja ďakujem za rozhovor. Čitateľom by som rád odkázal, aby sa hýbali a našli nejakého dobrého trénera, ktorý im poradí ohľadom stravy a pohybu. Starajte sa o svoje telo, pretože to je jediné, čo máte. Starajte sa o svoje zdravie, pretože len keď budete zdraví, môžete pomáhať najbližším a robiť šťastnými aj iných. Vôbec to nie je o tom, aby ste chodili k nám, ale aby ste sa hýbali. Každý by mal vedieť základné veci o pohybe a o strave. Práve toto je to poslanie, ktoré by som ja rád šíril. Naučiť ľudí, ako sa o seba starať a ako žiť správnym životným štýlom.

Zdroj obrázkov: Different Athletics Trnava
Zdroj titulného obrázka: bubaluscrossfit

About Author /

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Start typing and press Enter to search