Pivný wellness – skvelý relax prospešný zdraviu

Pivný wellness patrí v zahraničí medzi obľúbené aktivity. Pivný kúpeľ ako liečebná pomôcka je ale u nás stále neznáma. Zmenia to na Liptove? O tom sme sa porozprávali s jedným zo zakladateľov naozaj atypickej prevádzky tohto druhu Patrikom Adamčiakom, ktorý nám čo-to prezradil aj o ich minipivovare Maravar či pozitívnych vplyvoch piva na náš organizmus.

Pivný wellness nie je stále veľmi rozšírená „zábavka“ Slovákov. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento typ podnikania?

Všetko to začalo u našej šéfky, ktorá má rada dobré pivo a už pred časom objavila koncept pivných kúpeľov. Po návšteve rôznych z nich sme síce boli oddýchnutí a uvedomovali sme si aj zdravotné pozitíva, no videli sme u konkurencie rezervy. Myšlienky nám behali po inom usporiadaní – samostatné izby, komplexné služby na jednom mieste, väčšie drevené vane pre lepší komfort, biokrb ako osvetlenie pre intímnejšiu atmosféru, industriálny štýl celého vybavenia…V tom sa chceme líšiť od ostatných. V prvom rade ale ide o zaujímavý a netradičný relax a hlavne využitie jedinečných zdravotných účinkov pivných surovín.

Pri prehliadke vašich priestorov je vidno pedantnosť a originalitu…

Aj to bola jedna z myšlienok, postaviť to vlastnými rukami nás šiestich zakladateľov len s pomocou odborníkov na vodu či elektrinu. Niekedy to najlepšie vznikne za pochodu a človek vidí veci z iného uhla, keď ich má priamo v ruke. Pivári sú síce často nenároční ľudia, no aj oni radšej idú do podniku, ktorý má svoju charizmu a rukopis.

Pivné kúpele v penzióne Mara

Čo si má človek vlastne predstaviť pod pojmom pivný wellness? Často sa stretávame s pivnými kúpeľmi, no tu asi budú očakávať o čosi viac

Ako sme už spomenuli, pivných kúpeľov je na Slovensku viac. My sme si to dovolili nazvať pivným wellnessom z dôvodu, že sme pre to postavili celú budovu a ponúkame toho o čosi viac pre hostí. Základom však je ponuka procedúr a možností relaxu na jednom mieste bez nutnosti presúvania sa. U nás si návštevník nevychutná len samotný pivný kúpeľ s možnosťou vypitia si domáceho piva počas neho.

Priamo v izbe môže svojmu telu a zdraviu pomôcť aj špeciálnymi zábalmi, saunovaním či masážami. Ak to chce človek v iných prípadoch zvládnuť v rámci svojho voľného času, stojí ho to veľa času kvôli návšteve viacerých prevádzok so samostatnou réžiou. To, že sa dá u nás aj dobre najesť a ubytovať je už bonus. Keďže sa nachádzame v dedine Liptovský Trnovec hneď v blízkosti Liptovskej Mary, majú na výber obrovské množstvo využitia voľného času najmä aktívnym spôsobom, čo ich telu pomôže po tom všetkom ešte viac.

Samotný pivný kúpeľ si laik môže predstavovať len ako nejaký výstrelok pivárov, veď v dnešnej dobe sa ponúkajú aj iné extrémne kúpania napríklad vo víne, zlate a podobne. Má to aj nejaké výhody smerom k zdraviu?

Pivný wellness je určite veľkým zážitkom pre každého milovníka piva. Okrem sociálneho aspektu má však pivný kúpeľ obrovské množstvo pozitívnych zdravotných účinkov. Na jeho prípravu sa využívajú rovnaké suroviny ako pri samotnom pive. Spomenúť môžeme odrody chmeľu, sladového šrotu či pivovarské kvasinky. Práve tie vďaka vysokému obsahu vitamínu B či mnohých aktívnych enzýmov majú skvelé upokojujúce a regeneračné účinky na pokožku. To je hlavný dôvod, prečo je odporúčaný aj lekármi.

Čiže keď pivár strávi nejaký ten čas vo vašom pivnom wellnesse, tak príde domov k žene dokonca mladší?

Asi úplne neomladne, no krajší by mohol byť (smiech). To však platí aj pre ľudí, ktorí tento nápoj „nemusia“, veď my ponúkame aj nealko na osvieženie (smiech). Tých zdravotných výhod sa nájde viac, ktoré sú vedecky dokázané. Odborníci sa zhodujú na tom, že pivný kúpeľ pomáha k zníženiu stresu, zlepšeniu krvného obehu, detoxikácii tela, upokojeniu bolesti chrbtice a kĺbov, zvýšeniu srdcovej činnosti, liečbe kožných chorôb (vyčistenie pórov, lupienka, akné, celulitída) a má upokojujúce účinky na svaly, pleť a vlasy.

romantický pivný kúpeľ

Ako ste už spomenuli, váš pivný wellness ponúka viac ako len kúpeľ. Na čo všetko sa môžu návštevníci tešiť?

Balíčkov procedúr máme momentálne k dispozícii šesť. Už tá základná obsahuje šesť procedúr vrátane prípitku domácou pivovicou a predjedlom ešte na recepcii. Následne sa presúvate do vašej vlastnej izby s pivnými kaďami, kde vás už čaká pripravený pivný kúpeľ. Samozrejmosťou je neobmedzené pitie piva, o čo sa postará náš personál. Tešiť sa môžete aj na rašelinový zábal, ktorý má tiež mnohé liečivé účinky. Nakoniec si návštevník môže pochutnať na obede či večeri v našej reštaurácii. V ďalších balíčkoch nájdete aj infrasaunu či lokálnu masáž. Stále si môžete aj „zobnúť“ z bohatej misy plnej domácich špecialít od lokálnych výrobcov.

V podobných prevádzkach sa často varí aj domáce pivo. V čom je špeciálne to vaše?

Náš Maravar sa varí pod drobnohľadom dvoch sládkov, ktorí využívajú tradičnú techniku kvasenia v otvorených spilkách a ležania v ležiackych tankoch a sudoch. Každý minipivovar by mal byť jedinečný, čo sa snažíme dosiahnuť aj my. Aktuálne máme za cieľ ponúknuť opak toho, čo vytvára väčšina malých pivovarov. Zameriavame sa na vytvorenie svetlého 11 až 12 – percentného ležiaka. Takto sa chceme vrátiť ku koreňom skutočného piva – daj boh šťastia. Čoskoro rozšírime našu ponuku o tradičné pivné typy ako polotmavý ležiak, pšeničné pivo a pre priaznivcov rozmanitejších chutí aj nachmelená IPA či dry stout.

pivný wellness a pivovar v jednom

Našim cieľom nie je zaujať veľkou ponukou či špeciálnymi ingredienciami. Skôr si chceme uctiť pôvodné pivá a tradičnú chuť. Aby človek u nás zistil, že keď ochutná napríklad stout, tak že presne takto má chutiť. Zase ale nebudeme až tak striktní, aj z tohto stouta, ktorý máme teraz v boxe, sa určite vykotúľajú nejaké dva súdky čerešňového.

Je zdraviu prospešné aj samotné pitie piva? Či sa v ňom musíme aj okúpať, keď chceme mať čisté svedomie…

Tak toto je téma snáď na samostatný rozhovor…Veľké množstvo jeho konzumácie je samozrejme škodlivé. Ak však dodržíme správny pomer, prináša nám mnoho zdravotných výhod. Spomeňme napríklad pomoc pri poruche spánku, pri chudnutí, prevenciu proti hnačkám, prečistenie obličiek, účinnejšiu liečbu pri nachladnutí, zlepšenie stavu pleti, zníženie rizika mŕtvice, boj proti infekciám či zníženie krvného tlaku. Veľmi zaujímavou informáciou je aj fakt, že jeden liter piva obsahuje až tretinu odporúčanej dennej dávky kyseliny listovej. Preto sa dokonca odporúča aj tehotným ženám ako doplnok stravy nealkoholické pivo. Pivný wellness je však vhodný pre každého, teda okrem najmenších detí.

Ako je to s vitamínmi v pive? Muži občas využívajú pred ženou tvrdenie pre cestu do krčmy, že im chýba vitamín B. Nenarastie im nos?

Môžu byť bez obáv, je to relevantná výhovorka. Okrem kyseliny listovej v ňom nájdeme aj vitamíny skupiny B. Ak sa bavíme o dvoch veľkých pivách, svoje telo obohatia o tieto látky:

  • Vitamín B1 – 3 % dennej potreby – dodá energiu odbúravaním sacharidov a podporuje nervovú aktivitu či trávenie
  • Vitamín B2 – 20 % dennej potreby – obsahuje pre organizmus dôležité oxidačné redukčné enzýmy
  • Vitamín B6 – 31 % dennej potreby – podporuje absorbovanie bielkovín a celkový metabolizmus, podporuje nervový systém, pomáha pri tvorbe červených krviniek, reguluje tuky a sacharidy
  • Kyselina listová – 52 % dennej potreby – ide o základný vitamín, ktorý podporuje obnovu všetkých buniek v tele, tvorbu červených krviniek a metabolizmus aminokyselín
  • Niacin – 45 % dennej potreby – je dôležitý pri uvoľnení energie zo sacharidov a tukov a ich hromadenia, výrazne sa podieľa na tvorbe buniek, pomáha syntetizovať cholesterol a telesný tuk

pivné kúpele majú vlastné pivo

Mnoho rekreačných športovcov si dopraje nejaké to pivo aj pred, počas či po športových výkonoch. Je to správne?

Najčastejšou živinou v pive sú sacharidy, ktoré pochádzajú zo sladu. Vďaka enzymatickému kvaseniu sa tu cukry nachádzajú vo svojich najjednoduchších podobách, preto v tomto nápoji uvoľňujú energiu veľmi rýchlo. Pivo sa zaraďuje medzi potraviny s najvyšším glykemickým indexom. Keby pivo neabsolvovalo alkohol, bolo by suverénne najrýchlejšou glykemickou vzpruhou pri dlhodobých vytrvalostných výkonoch. Športovci tento „iontový“ nápoj veľmi radi využívajú. Jedno veľké pre pánov či „tretinka“ pre dámy môže byť prínosným osviežením po fyzickej aktivite.

Zdá sa, že v penzióne Mara povýšili pivný wellness na úplne iný level. Podarí sa im zbúrať predsudky o tejto forme relaxu či samotnom zlatistom moku? Našliapnuté na to majú naozaj dobre. A čo vy, viete si predstaviť stráviť svoj voľný čas aj takýmto spôsobom? O svoje názory sa s nami môžete podeliť v diskusii. 

Fotografie a výukový obrázkový materiál: Archív penziónu Mara

About Author /

Keď je práca tvojim koníčkom - takto nejako by som charakterizoval moje pôsobenie na tomto webe, ktoré mi umožňuje spojiť moje dve najväčšie záľuby - šport a písanie. Našťastie to už chápe veľké množstvo profesionálov či amatérov na Slovensku, ktorí sa venujú nejakému športu či pohybovej aktivite. Preto o rozhovory z mojej strany tu nebude nikdy núdza. Nečakajte klasické otázky, na ktoré sa nedá odpovedať inak ako "Tak určiteee...". Moje články musia baviť nie len čitateľov, nemenej dôležitým cieľom je pri ich tvorbe dopriať príjemné chvíle aj respondentovi.

Start typing and press Enter to search