Ako začať chudnúť a dosiahnuť tak svoje ciele – rozhovor s trénerom Matúšom Špirkom

Mnoho ľudí už zažilo ten pocit, že sa snažili schudnúť, no aj napriek tomu, že sa im to podarilo, nakoniec sa kilá vrátili späť. Často aj s ďalšími kilami navyše. Matúš Špirko je osobný tréner, ktorý pôsobí v meste Kežmarok. Aby lepšie pochopil svojich klientov, rozhodol sa pribrať neuveriteľných 25 kíl. Viete si to predstaviť? Úpravou stravy a fyzickou aktivitou následne menil tuk na svaly a dnes sa opäť teší výbornej postave a kondícii. O svojej premene natočil aj film Premena, v ktorom zachytáva nielen obdobie priberania, ale aj následnej zmeny životného štýlu a jeho cestu za vysnívanou postavou.

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast:

Ahoj, Matúš. Príbeh tvojej premeny ma veľmi zaujal. To, ako si sa rozhodol pribrať na váhe a následne ju zhodiť, je až neuveriteľné. Tvoja cesta môže mnohých inšpirovať a povzbudiť v tom, aby na sebe začali pracovať. Povedz nám o sebe trošku viac.

Tréner ľudí, Matúš Špirko Kto je Matúš Špirko

Koľko sa vlastne venuješ osobnému trénerstvu?

Volám sa Matúš Špirko, pochádzam z dedinky Ľubica a trénerstvu sa venujem už viac ako 13 rokov.

Začal som sa tomu venovať pomerne skoro, aj keď som si to plne neuvedomoval. Môjmu hobby prechádzali dve situácie. Prvou bol fakt, že som skončil ako 14 ročný v nemocnici na silné migrény a vysoký krvný cukor. Lekári mi povedali, že to súvisí so stravou. To bol prvý impulz pre to, aby som to zmenil.

Ako sa začala tvoja kariéra trénera?

Druhým impulzom bolo obdobie puberty, kedy sme všetci chalani chceli mať svaly, tak sme začali s posilňovaním. O tejto téme som čítal kvantá článkov a informácie dával do praxe. To mi prinieslo výsledky, ale aj záujem zo strany ľudí, ktorí videli môj pokrok. Takto sa začala moja kariéra trénera.

Pre mňa osobne je to poslanie. Verím, že som sa pre to narodil a chcem ľudí učiť žiť inak, žiť kvalitnejší život.

Tvoja premena je inšpirujúca. Ako to všetko začalo a čo si tým chcel docieliť?

Začalo to tým, že mi raz klientka povedala „Matúš, čo ty môžeš vedieť o nadváhe, veď si celý život chudý.“ Povedal som si oukey, tak to skúsim.

Ako schudnúť? Matúš pribral 25 kg aby to zistil

Tréner, ktorý sa rozhodol pribrať a schudnúť 25 kg, aby lepšie pochopil svojich klientov

Inšpiroval ma aj jeden americký tréner, a tak som sa rozhodol, že do toho pôjdem tiež. Šiel som do tohto procesu, aby som sa mohol učiť a pochopil aspoň 5% toho, ako sa ľudia s nadváhou cítia na psychickej a fyzickej úrovni. Nakoniec sa mi podarilo oveľa viac a som veľmi vďačný za túto životnú skúsenosť.

Čomu vďačíš za to, že si sa dostal opäť do skvelej formy?

Na prvom mieste je vízia cieľa, ktorý som chcel dosiahnuť. Ďalej je to trpezlivosť, silná motivácia a obrovská viera, že sa to podarí. To sú pre mňa tie najsilnejšie piliere.

Ako začať chudnúť - rozhovor s trénerom

Prečo niektorí ľudia podľa teba nevedia schudnúť?

Vo väčšine prípadov sa stretávam s tým, že používajú zlý postup. Často skúsia na určitý čas diétu, niečo schudnú a potom majú pocit, že majú hotovo. Neuvedomujú si, že to je len úvod a na to, aby tento výsledok aj udržali, potrebujú niečo robiť.

Čo si pod tým máme predstaviť?

Predstavte si, že máte doma pekne čisto, upratané. Čo sa stane, keď nebudete pravidelne upratovať, ale upracete len raz za čas? Časom byt, alebo dom, bude plný bordelu, prachu a špiny.

Osobný tréner Matúš Špirko

S telom to je tak isto. Ak chceme dosiahnuť efekt štíhlej a pekne postavy, potrebujeme sa o ňu pravidelne starať. To obnáša správnu stravu, pravidelný pohyb a zmenu myslenia.

Akých chýb sa dopúšťajú tvoji klienti najčastejšie? Čo im bráni v dosiahnutí ich cieľov?

Bráni im slabá viera v to, že to môžu dosiahnuť. Ak skutočne veríte, že sa vám to podarí, tak si spôsob nájdete. Nenecháte sa odradiť nikým a ničím, lebo viete, čo chcete, a urobíte pre to maximum.

Zbavte sa vlastných bariér a blokád vo svojej hlave. Naštartujte sa a bojujte tak, ako nikdy predtým.

Ako začať chudnúť - radí tréner ľudí Matúš Špirko

Myslíš, že keď si zvládol schudnúť ty, tak to dokáže každý, bez výnimky?

Nedokáže to každý. Dokážu to len tí, ktorí sú pripravení na zmenu a skutočne to chcú. Najhoršie prípady, ktoré som v spolupráci zažil, boli ľudia, ktorí pri mne neboli z vlastnej vôle, ale niekto ich do toho dotlačil. Napríklad žena manžela, alebo matka syna.

Čo podľa teba motivuje ľudí najviac? Ako motivuješ svojich klientov?

Motivuje ich nádej v to, že môžu žiť iný a lepší život. Ja osobne ich motivujem napríklad aj úspešnými príbehmi svojich klientov. Hovorím im skutočné príbehy ľudí, a to ich nakopáva.

Film premena - zachytáva obdivuhodné príbehy skutočných ľudí

Film Premena – zachytáva obdivuhodné premeny skutočných ľudí

Okrem filmu si vydal aj dve knihy a vymyslel “zdravú tašku”. Čo všetko si už stihol vytvoriť?

Áno, natočil som motivačný film Premena o chudnutí a napísal knihu „Toto nie je diéta, to je život“, ktorá popisuje praktické postupy v oblasti stravy, tréningu a myslenia ako efektívne schudnúť. Vyšla mi aj kniha Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život, ktorá je denníkom mojej osobnej premeny.

Zdravá taška, ktorú spomínaš, ľuďom presne povie, čo majú a čo nemajú nakupovať na to, aby chudli a žili zdravo. Okrem toho chcem do konca roka vydať tretiu knihu a natočiť niekoľko krátkych motivačných filmov.

Viac o zdravej taške v krátkom videu

Čo ťa inšpiruje k toľkej kreativite? Na čo sa ešte môžeme tešiť?

Matúš Špirko - kniha: Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život Do budúcna mám v hlave aj veľký hraný film, ktorý pôjde tiež do kín. Čo ma inšpiruje? Sú to moje splnené sny. V minulosti som o takom živote sníval, dnes ho naplno žijem a je to skvelý pocit. 🙂

Milujem tvorivosť, rád vymýšľam nové nápady a realizujem sa, milujem slobodu svojho života a keď sa rozhodnem, že do niečoho idem, tak do toho idem naplno. Vďaka tomu vidím, že to neustále prináša svoje ovocie. Môj život ma veľmi baví.

Prajem každému, aby si žil podľa svojich predstáv, bol spokojný a šťastný. 🙂

Bonusová otázka

Pripravili sme si pre vás aj bonusovú otázku, na ktorú nám Matúš odpovedal formou videa. Čo podľa neho motivuje ľudí najviac? Ako motivuje svojich klientov priamo Matúš? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v tomto videu.

Oslovil aj vás Matúšov príbeh? Práve na jeho premene môžete krásne vidieť, že keď sa chce, dá sa všetko. Je to len o vás a o tom, ako sa k tomu postavíte. Tak ako Matúš, aj my zo Schudni hravo vám prajeme veľa síl a najmä motivácie vo všetkom, o čo sa pokúsite. Žiť zdravo je zo začiatku ťažké, no ak vytrváte, zistíte, že aj nemožné sa môže stať skutočnosťou.

Kolagén Inca collagen Náš tip na nákup: Inca Collagen

Výživový doplnok s obsahom 100% čistého morského kolagénu bez prísad. Inca Collagen je výnimočný kolagén, ktorý ovplyvňuje bunkovú obnovu a regeneráciu kolagénových vlákien. Vašej pokožke, vlasom i nechtom zabezpečí optimálny stupeň výživy. Pre účinnú regeneráciu, ochranu a prevenciu pohybového aparátu ho ocenia ho aj športovci a aktívni ľudia, ktorí pravidelne cvičia.

Prečítajte si aj ďalší zaujímavý rozhovor, ktorý robila Lesana Vaneková, tentoraz s Potravinovým kritikom Patrickom Linhartom!

About Author /

V minulosti som sa športu vyhýbala oblúkom. Postupom času som ale prišla na to, že hýbať sa treba. Hľadanie aktívneho, zdravého a najmä pozitívneho životného štýlu ma zavialo na rôzne miesta. Vyskúšala som aerobik, posilňovňu, zumbu či pole dance.

Start typing and press Enter to search