Bowlingový tréner a hráč Lukáš Andrássy: Náš šport sa v spoločnosti škatuľkuje medzi krčmové zábavy

Bowling patrí medzi pohybové aktivity, ktoré zaznamenávajú na Slovensku veľký progres. Do tajov tohto zaujímavého športu vás nechá preniknúť úspešný bowlingový hráč a tréner Lukáš Andrássy.

Aké postavenie má v našich končinách bowling?

Na Slovensku sa o bowlingu často hovorí ako o športe v „plienkach“. Väčšina ľudí si myslí, že ide len o obyčajnú zábavu niekde v podniku. Mnoho z nich si kladie otázku, čo môže byť ťažké na tom zhodiť pár koliek… Neuvedomujú si však, že bowling má potenciál stať sa v budúcnosti olympijským športom. Registrujeme stále viac a viac hráčov, ktorí sa mu začali venovať pod vedením profesionálnych trénerov, čo im nakoniec dopomohlo k účasti na medzinárodných turnajoch po celom svete.

Bowlingový hráč

Čiže sa aj ja môžem z „partičiek“ s kamošmi dostať až na Majstrovstvá sveta?

Bowling, rovnako ako mnoho iných športov, má na rekreačnej úrovni obrovskú účasť. Medzi rekreačným športom a konkurenciou na elitnej úrovni je však veľký rozdiel. Bowling vyžaduje vytrvalosť, presnosť, koncentráciu, neochvejnú svalovú pamäť a kontrolu či schopnosť prispôsobiť sa neustále meniacim sa súťažným podmienkam hry.

Lukáš Andrássy, bowlingový hráč a tréner

Pre aké vekové kategórie je tento šport vhodný? Existujú vôbec nejaké obmedzenia napríklad pri tvojich tréningových hodinách?

S bowlingom môže začať ktokoľvek. Nezáleží na veku, pohlaví a dokonca ho môžu hrať aj ľudia so ZŤP a iným handicapom. Tréningy sú prispôsobené každému na mieru a pre hráča je vytvorený plán, ktorého by sa mal počas tréningu držať. Všetko je len o tom, aký prístup zvolí samotný hráč. Veľa začiatočníkov má však mylnú mienku, že sa po pár hodinách z nich stane profesionál. Ak sa tak nestane, vzdáva to už v samotných začiatkoch. Všetko je to o vytrvalosti a aj ja mám po štrnástich rokoch trénovania stále na čom pracovať.

Bowlingoví hráči

Z čoho pozostávajú bowlingové tréningy?

Tréningy pozostávajú z niekoľkých krokov, pri ktorých sa hráč učí techniku hodu, načasovanie krokov, kyvadla na dráhe. Zabudnúť nemôžeme na teoretickú časť, v ktorej sa preberá správny výber bowlingovej gule, geometria bowlingovej dráhy a pod. Počas tréningu sa využíva video analýza, pri ktorej sa upravujú niektoré časti hodu, ako napríklad pozícia vrchnej časti tela, dĺžka krokov a pod.

Bowlingový hráč - Technika hodu pri bowlingu

Hrá svoju rolu aj „hlava“?

Tak, ako pri každom športe, aj pri bowlingu je dôležitá etika, na ktorú veľa hráčov zabúda a niekedy ich emócie prevažujú nad tým, ako by sa mali správať.

Technika hodu pri bowlingu

Pri bowlingu sa často stretávame s názorom, že ide o drahý šport…

A tu sa dostávame k bowlingovej výstroji. Bowlingový hráč potrebuje dve bowlingové gule, vlastné topánky a bowlingové príslušenstvo, čo na začiatok nie je finančne náročné. 

Bowlingové topánky

Keď k vám prídem na tréning, prípadne si s kamarátmi „zahádzať“, stačí mi zahasiť smäd pivom a hneď sa na to vrhnúť?

Pred akoukoľvek činnosťou by sa mali rozcvičky vykonávať vo forme dynamického strečingu a ihneď po činnosti ochladiť pomocou statického strečingu.

Strečing pred bowlingom, piktogramy

Môžu nastať určité fyzické komplikácie, ak neodhadneme čas a počet hier?

Bowlingový hráč je závislý od veľkých svalov na nohách. Na turnaji, ktorý má veľa hier v jednom bloku, nie je neobvyklé, že športovci cítia bolesť v nohách. Kompenzácia tejto bolesti môže viesť k namáhaniu svalov v ramene alebo chrbte.

Mobilita a stabilita častí tela pri bowlingu

Rozhovor nám poskytol bowlingový hráč Citybowling Poprad, v súčasnosti tréner v Petržalka Bowling Center - Lukáš Andrássy
Lukáš Andrássy (26) je jedným z najúspešnejších bowlingových hráčov na Slovensku v aktuálnom miléniu. Tomuto športu sa venuje od dvanástich rokov. Viacnásobný majster Slovenska v juniorskej kategórií, dvojnásobný majster SR v mužskej kategórií, člen zostavy trojčlenného družstva Citybowling Poprad, s ktorým viackrát vyhral extraligu. Absolvoval niekoľko „výjazdov“ reprezentačného družstva na Majstrovstvá Európy či Sveta. Momentálne pôsobí ako bowlingový tréner v Petržalka Bowling Center a v Bowlingovom Národnom Centre (oba sídlia v Bratislave).

Ak vás tento šport zaujal, získajte ďalšie informáciie o bowlingu z wikipédie.

Fotografie a výukový obrázkový materiál: Archív Lukáša Andrassyho

About Author /

Keď je práca tvojim koníčkom - takto nejako by som charakterizoval moje pôsobenie na tomto webe, ktoré mi umožňuje spojiť moje dve najväčšie záľuby - šport a písanie. Našťastie to už chápe veľké množstvo profesionálov či amatérov na Slovensku, ktorí sa venujú nejakému športu či pohybovej aktivite. Preto o rozhovory z mojej strany tu nebude nikdy núdza. Nečakajte klasické otázky, na ktoré sa nedá odpovedať inak ako "Tak určiteee...". Moje články musia baviť nie len čitateľov, nemenej dôležitým cieľom je pri ich tvorbe dopriať príjemné chvíle aj respondentovi.

Start typing and press Enter to search