Attila Végh vs Karlos Vémola – Ako Attilka nakŕmil leva

Môžete si hovoriť, čo chcete, ale osobne som presvedčený, že MMA, teda zmiešané bojové umenia, sú šport ako každý iný. Hoci milujem hokej a rád si pozriem dobrý futbal, občas sa pristihnem pred telkou, že mi diaľkové ovládanie zamrzlo v ruke. A to práve vtedy, keď tak trochu paralyzovaný čumím na to, ako si dvaja borci v klietke dávajú do držky. Snáď mi to jemnejšie povahy odpustia, ak sledujem podujatie OKTAGON MMA, a tí dvaja, sú práve Attila Végh a Karlos Vémola, to najlepšie z tohoto športu, čo sme kedy mali v “Česko-Slovensku”.

Bojové umenia – Ako nás Oktagon MMA naučil zamilovať si nechcené

Nie som nijaký MMA fanatik, ale zrejme nebudem jediný, kto podľahol výborne naplánovanej marketingovej mašinérii s názvom OKTAGON 15.

Zažil som to už neraz, keď médiá dokázali, či už pozitívne, alebo naopak negatívne, zmanipulovať ľudí. Napríklad, keď prakticky cez noc urobili z neznámej osoby miláčika más. Pokiaľ ide o politiku, odolal som. Veľmi dobre si uvedomujem silu marketingu a dokážem mu vzdorovať. Tentoraz mi ale markeťáci brnkli na tú správnu strunu, a tak konečne dostali aj mňa.

Attila Vegh vs Karlos Vemola

Ešte jeden pohľad na zápas Attila Végh a Karlos Vémola

Celú túto udalosť a všetko, čo jej predchádzalo, osobne vnímam v troch rovinách. Prvá je zameraná na profesionálnu prípravu oboch borcov a ich tímy. Ostatné dve, pri ktorých by som sa rád pozastavil, sú ľudská a marketingová stránka celého podujatia.

Neviem, čím to je, že bojovým umeniam prepadlo toľko mužov a dokonca aj žien. Tie najsmelšie odhady tvrdia, že momentálne je to v našich krajinách šport číslo tri, hneď po hokeji a futbale. Kto vie, možno sa v nás, čo namiesto 63 (či koľko) pohlaví vieme vymenovať stále len tie dve, prebudila naša ospalá mužnosť. Máme ju totiž zakódovanú vo svojich génoch. Neboj sa Attilka, Karlos v tebe nezobudil neandertálca, to skôr nejakého tvojho predka, skutočného gladiátora :).

Tu si môžete pozrieť video záznam celého zápasu:

Zmiešané bojové umenia preslávil najmä Conor McGregor

Hovorí sa, že v celosvetovom meradle tento šport preslávil predovšetkým Ír, Conor McGregor, asi najpopulárnejší bojovník UFC. 

U nás, ešte pred pár rokmi, o existencii MMA väčšina ľudí ani len netušila. Aktuálne sa zmiešané bojové umenia na Slovensku a Česku tešia veľkej obľube a sledovanosti. Na tom má zase obrovskú zásluhu organizácia OKTAGON.

OKTAGON MMA je najväčšia Česko-Slovenská organizácia, ktorá u nás organizuje turnaje bojových športov. Zakladatelia a majitelia sú Pavol Neruda a Ondřej Novotný.

Organizácia OKTAGON MMA má aktuálne viac ako 220 000 fanúšikov na sociálnych sieťach vrátane YouTube, kde ich videá mali len za rok 2018 viac ako 30 mil. zhliadnutí.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma),

Pavol Neruda a Ondřej Novotný stvorili OKTAGON MMA. Najväčšiu česko-slovenskú organizáciu, ktorá usporiadava turnaje zmiešaných bojových umení (MMA). Práve oni dostali bojové športy na naše televízne obrazovky. 

OKTAGON MMA pripravil galavečer zmiešaných bojových umení

Píše sa rok 2019 a OKTAON MMA zorganizoval podujatie s názvom Oktagon 15. A bola to akcia, aká doposiaľ nemala v našich krajinách páru. O2 aréna v Prahe privítala cez 20 tisíc divákov. Údaje o počte sledujúcich športový prenos vo chvíli, keď píšem tento článok, ešte neboli zverejnené. Odhadujú sa na pol milióna, počet nelegálnych streamerov neporáta už asi nikto.

Vyvrcholením celej udalosti bol zápas dvoch našich najväčších hviezd MMA. V zápase storočia sa stretli Attila Végh a Karlos Vémola.

Organizátori pri príprave tejto veľkolepej show odviedli naozaj skvelú prácu. Promotéri nám to niekoľko mesiacov dávkovali kúsok po kúsku, až sme v tom ostali namočení až po uši. Spoznali sme do detailov život, hodnoty aj túžby oboch borcov. Pohľad na “krvavé” bojové športy zrazu nadobudol ľudský rozmer.

“Čo hovoríte na tento netradičný spôsob propagácie? Podľa mňa veľmi šikovný ťah a ukážka, ako otočiť niečo, čo môže byť na prvý pohľad negatívne, vo svoj prospech.”

Daniel

Ja osobne sa sledovaniu reklám, pokiaľ je to možné, zďaleka vyhýbam. Neviem, ako to dokázali v tomto prípade, ale od OKTAGON-u som si so záujmom pozrel takmer všetko.

A šte aj toho Jana Krausa, ktorý mimochodom svoj výstup zvládol s obvyklou bravúrou jemu vlastnou:

“Dve športové ikony, dvaja hrdinovia dvoch národov. Každý ich krok, každý ich zápas smeroval k tomuto bodu.”

Jedným z promotérov tejto úspešnej akcie bol aj obľúbený český herec Jan Kraus (VÉGH vs. VÉMOLA: PROČ ZÁPAS STOLETÍ?)

Attila Végh a Karlos Vémola sa stretli v zápase storočia

Je dobojované, emócie sa utíšili, horúce hlavy vychladli. Nebudem sa vyjadrovať k priebehu samotného zápasu, ani robiť chytré analýzy. Na to sú tu kvalifikovaní odborníci a skúsení športoví novinári.

A vôbec, o samotnom česko-slovenskom MMA zápase storočia už bolo povedané všetko.

“Slovák Attila Végh triumfoval na sobotňajšom galavečere miešaných bojových umení Oktagon 15. Vo vypredanej pražskej O2 aréne knokautoval už v prvom kole Čecha Karlosa Vémolu a uštedril mu prvú prehru od augusta 2015.”

Zdroj: TASR

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Attila Vegh (@veghattila),

“Karlos Vémola sa dvakrát pokúsil dianie dostať na zem, kde podľa všetkých prognóz mohol zápasu dominovať. Attila Végh však oba jeho pokusy s prehľadom zneškodnil a sám poslal na súpera niekoľko dobre mierených tvrdých úderov. Po tom poslednom sa už Čech nezorientoval a ostal ležať.”

Zdroj: huste.tv

Podceňovaný Attila Végh a príliš premotivovaný Karlos

Attila vie, po svojej poslednej prehre KO, aký nevďační vedia byť fanúšikovia. Pred zápasom s Vémolom mu podľa kurzov príliš neverili ani stávkové spoločnosti. Na druhej strane, sledoval som niekoľko rozhovorov s jeho “parťákmi” z domácej MMA scény a všetci do jedného bez váhania pasovali do role víťaza práve jeho. Nuž, asi vedeli viac.

“Koho tipuješ za víťaza?”
“Samozrejme, vyhrá Attilka.”

Tak super, aspoň tí, čo mu ostali verní, zarobili viac na stávkovom kurze. 😀

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Naľavo fotka pol roka dozadu – prehra s Zwikerom, sklamanie, pochybnosti, kopec hejterov a napravo fotka zo zápasu storočia-výhra nad Karlítom, odhodlanie, pokora, šťastie, pocit, ktorý sa nedá napísať slovami. Chcel by som Vám všetkým iba zdeliť, že jediný neúspech je ten, z ktorého sa nepoučíme. Ďakujem všetkým za úžasnú atmosféru!!! Vždy ked si to spätne premietnem ma zaplavia neskutočné emócie. ?Zážitok na celý život!!! ❤ To, že som nešiel do slovných prestreliek s Karlítom, že som nezverjeňoval na sociálnych sieťach svoje tvrdé tréningy malo svoj dôvod. Každý bojovník má svoj štýl vystupovania. Ja ako hovorím stále, „nechávam za seba hovoriť svoju prácu“…

Príspevok, ktorý zdieľa Attila Vegh (@veghattila),


Ďalšie fotografie nájdete na profile attila vegh insta.

Motivácia. Ľudia, nepodceňujte kvalitný motivačný koučing!

Pre laikov, ktorí všetko pozorne sledovali, to možno občas vyzeralo tak, že Attila tréningy nežerie až tak vážne, ako Karlos (alebo to bol zámer a súčasť taktiky?). Jednoznačne, tréneri a fajnšmekri z davu budú dozaista ešte dlho diskutovať nad fyzickou a mentálnou prípravou oboch borcov.

Attila možno potreboval motivačný preplesk (ach, aké podobné s našim bežným životom), aby začal na sebe opäť poriadne makať. To sa mu vyplnilo v lete, keď ho v Bratislave zdolal KO (možno trochu diskutabilným spôsobom) veterán UFC Wirgil Zwicker.

“Znova sa vo mne niečo zobudilo, začal som opäť drieť ako blázon. Štyri mesiace sme robili s celým mojím tímom, nie je to len o mne. Prešiel som si za štyri mesiace peklom, po každom tréningu som mal slzy v očiach…” 

povedal  Attila Végh.

Samozrejme, pochváliť treba celý jeho tím. Odviedol skvelú prácu. Je chcem len podotknúť, že v jeho tíme je aj motivačný kouč. A môj smelý názor je ten, že práve on tomu všetkému položil navrch tú pomyselnú čerešničku. Kvalitný osobný kouč totiž dokáže urobiť s človekom skutočné zázraky.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa OKTAGON MMA (@oktagonmma),

Faktom je, že na váženie pred duelom prišlo vymakané a sebavedomé monštrum, z ktorého išiel strach. Nič to, že sa Attila Végh na všetkých pekne usmieval a medzi ľudí posielal božteky.

“Tento šport som do tohoto zápasu úplne ignoroval, ale média nás navnadili na zápas storočia a mňa bavilo sledovať pokoru Slováka pred chvastaním Čecha. A zápas veru bol famózny, žiadne šaškovanie, hladkanie, proste išlo sa hneď na vec a BAM dopadlo to presne ako sme chceli a aj tipovali.”

Marcel

Je to tak. Až na tú pasáž o chvastaní Karlosa!

V tom by som si dovolil nesúhlasiť. Markeťáci vedia, že to správanie je súčasťou jeho osobnej značky. Netreba zabúdať, že k MMA patrí aj okázalá show a jej cieľom je prilákať čo najviac platiacich divákov. Chvastačky, prehlásenia a vzájomné šťuchance patria k tomu. Karlos Vémola všetko v živote dosiahol tvrdou drinou, ale tu a teraz predáva každé slovo! V každom prípade, funguje mu to výborne.

“Lvi žerou první.”
“It’s my home!”

Karlos to robí dobre a hoci to po čase začalo liezť na nervy aj samotnému Attilovi, ten sám priznal, že bez Karlosa Vemolu a jeho okázalého šoumenstva by OKTAGON 15 nikdy nebol tam, kde je.

Attila nakoniec leva nakŕmil v 2. minúte a siedmej sekunde zápasu. V tej chvíli sa Vémolovi zrútil jeho profesionálny svet.

“Všetky sny sa mi rozplynuli, musím sa s tým vyrovnať a zamyslieť sa, čo bude so mnou. UFC sa mi už nepodarí…” Povedal Vémola.

Karlos je bojovník s veľkým srdcom. Aj keď to asi prakticky nikto neočakával, objavil sa aj na záverečnej tlačovke. Pogratuloval víťazovi a hoci zlomený a otrasený, v rámci svojich možností odpovedal aj na viaceré otázky novinárov.

Záver: Prečo neodsudzujem bojové športy

Chcete vedieť, prečo neodsudzujem tento šport? Pretože ho robia výlučne rovnocenní a trénovaní partneri. Postavia sa dobrovoľne zoči-voči a “pasujú sa s holými rukami”. Pretože je to šport férový, aj keď hrubý až brutálny. Nikto vás však zákerne neskopne odzadu, keď to nečakáte, ako pri futbale. Nikto vám nedá krosček, nenarazí vás odzadu na mantinel, ako pri hokeji. Ak robíte MMA, tak nezmrznete na osemtisícovke, ani sa nezrútite do rokliny. Nezabijete sa pri moto GP v 300-kilometrovej rýchlosti, ani si nezlomíte väz pri páde z koňa. Stačí?

Poviem vám to rovno, nepôjdem do klietky ani na žiadnu 8-tisícovku. Aj keď v tej klietke by som mal väčšiu šancu prežiť, hoci som nemehlo. Každý nech robí to, čo vie najlepšie a komu sa to nepáči, nech sa nepozerá.

Zdroje fotografií:
– Titulná fotografia bola publikovaná s láskavým dovolením organizácie OKTAGON
– Attila Vegh Instagram
– OKTAGON MMA Instagram
– Lela Ceterová Instagram

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

Start typing and press Enter to search