Ako pri cvičení skombinovať príjem sacharidov a bielkovín?

Aj laici vedia, že cvičenie bez adekvátnej životosprávy nemá patričný zmysel a zase, že ak chcete nabrať svalovú hmotu alebo zlepšiť kondíciu, potrebujete k zdravému jedálničku pohyb a cvičenie. Sú to dve spojené nádoby, ktoré nezávisle od seba nemôžu existovať. Máme pre vás dobrú správu – nemusíte teraz listovať stovkami strán textov, stačí poznať niekoľko základných pravidiel, od ktorých sa môžete odraziť smerom k vášmu zdravšiemu telu.

Svalová hmota a energia

Zvlášť v aktuálnom zimnom období v mrazivom počasí a počas krátkych dní mnohí trpíme deficitom energie. Prejavuje sa to aj pri pohybových aktivitách, ako napríklad pri cvičení v telocvični či behu. Je úplne normálne cítiť telesnú únavu. Sme ľudia, nie stroje, a každý má nárok vybrať si svoj slabší deň. Nie je však dobré, ak je to tak dlhodobo. Od toho je tu popri cvičení adekvátna životospráva a v rámci nej vhodné doplnky výživy, ktoré môžu telu dodať to, čo mu v danej chvíli chýba, resp. to, čo potrebuje.

Tip: Bohatú ponuku výživových doplnkov i športového oblečenia nájdete na BioTech.

Často sú to práve spomínané bielkoviny (proteíny), priam kľúčové pre ľudí, ktorí sa venujú silovému tréningu či častejšiemu športu. Ak si zvolíte správny výživový doplnok, môže zohrať významnú úlohu ako pri získavaní či znovu naberaní energie, tak aj pri budovaní svalovej hmoty.

Kvalitný gainer pri cvičení, ilustračné foto

Gainer pri cvičení vám dodá správny pomer sacharidov a bielkovín

Osvedčená klasika – gainer

Klasikou v prípade doplnkov výživy je gainer. Aj v tomto prípade však platí často spomínané, no pravdivé, že nie je gainer ako gainer. Jednotlivé typy sa totiž líšia obsahom, kvalitou, zameraním a podobne. Kvalitný gainer ponúka unikátny pomer sacharidov a bielkovín, aby ste mali dostatok energie, no zároveň si pomohli pri budovaní svalovej hmoty.

V praxi to znamená, že ak cvičíte a dvíhate aj ťažšie váhy, no stále nevidíte požadovaný výsledok v rámci svalov, môže mať gainer pozitívny vplyv. Niektoré typy obsahujú aj kreatín, ďalšiu dôležitú zložku. V rámci spomínaných zložiek platí, že tie najkvalitnejšie gainery obsahujú až päť druhov rôznych sacharidov či napríklad tri zložky bielkovín.

Správne cvičenie a strava

Vráťme sa ešte na chvíľu k nadpisu. Ak by sme chceli byť „prvoplánoví”, vyhlásime, že k správnemu príjmu bielkovín a sacharidov postačí prijímať vhodné doplnky výživy a proteíny. Nie je to však úplne tak. Áno, je pravda, že gainer pri cvičení môže zohrať úlohu pri budovaní svalovej hmoty i získavaní energie. Avšak platí to pre ľudí, ktorí aktívne športujú, resp. cvičia, a majú teda z čoho budovať. A rovnako je fakt, že účinky cvičenia a gainerov sa najlepšie prejavia vtedy, ak máte zdravý a vyvážený jedálniček. Aj zo stravy si môžete skvele dopĺňať jednotlivé bielkoviny či sacharidy.

V neposlednom rade taktiež dajte pozor na to, aby ste športovali správne a bezpečne. Napríklad beh môže byť skvelý pri chudnutí či zlepšovaní kondície, no treba si dať záležať na správnej technike, aby to bolo o radosti z pohybu, nie o boľavých kolenách. A to isté platí pre akúkoľvek inú pohybovú aktivitu.

Zdroj foto 1: Prostock-studio / Shutterstock.com
Zdroj foto 2: SORN340 Studio Images / Shutterstock.com

Partnerský článok

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

1 Comment

  • Sacharidové vlny pre chudnutie | ako ho naštartovať | schudnihravo.sk
    4 mesiace ago Reply

    […] Pokiaľ niekto začína so sacharidovými vlnami pre chudnutie, či chce, či nechce, potrebuje si vypočítať podľa svojich fyzických mier aspoň nejaké čísla. Tými sú napríklad množstvo bielkovín a tukov, ktoré bude prijímať počas dňa. Tieto hodnoty sa totiž nebudú „vlniť“ ako sacharidy. […]

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search