Keto diéta – Skúsenosti, recenzie, jedálniček, čo jesť a čo nie?

Ketodiéta, čo to je, na akom princípe keto diéta funguje, aké má oproti ostatným diétam výhody a komu môže pomôcť ketogénna strava? Cieľom ketogénnej diéty je dostať organizmus do stavu zvaného ketóza. Vtedy začne telo efektívne spaľovať tuky a tvoriť z nich energiu. Vďaka tomu môžete schudnúť a zlepšiť si zdravie.

Obsah článku zobraziť
Ketodiéta, stejk z lososa
Fotografia: David B Townsend on Unsplash

Na akom princípe ketodiéta funguje?

Možno ste už o ketodiéte počuli. V tomto článku sa zameriame na čo najpodrobnejší opis ketogénnej diéty. Čo to vlastne je, aké to má oproti ostatným diétam výhody a komu môže pomôcť.

Keto diéta zahŕňa drastické zníženie príjmu sacharidov a ich nahradenie tukmi.

 

Ak by ste znížili príjem sacharidov v strave, vaše telo sa dostane do metabolického stavu zvaného ketóza.

Akonáhle sa váš organizmus dostane do ketózy, začne efektívne spaľovať tuky a tvoriť z nich energiu. Vďaka tomu vám vie pomôcť schudnúť a zlepšiť si zdravie.

Ketogénna strava si zakladá na nízkom príjme sacharidov a vysokom príjme tukov.

Ako môže ketogénna strava pomôcť zlepšiť zdravotný stav?

Keto dieta ponúka mnoho zdravotných výhod. V priebehu uplynulého desaťročia sa dokonca viedlo niekoľko štúdií, ktoré poukazovali na možné použitie ketogénnej stravy napríklad na epilepsiu či iných nekontrolovateľných záchvatov u detí.

Ďalšou zaujímavou štúdiou je napríklad aj tá, ktorá sa zaoberala ketodiétou a jej pozitívnymi účinkami pri liečbe cukrovky či dokonca rakoviny. Liečba zhubných nádorov negatívne ovplyvňuje zdravie a vitalitu organizmu. V štúdii zisťovali účinnosť nutrične vyváženej ketogénnej stravy na ďalší rast nádorov a aj na už vyššie spomínané deti s epilepsiou.

Existuje niekoľko verzií ketogénnej stravy

Možno by ste neverili, ale nie je to len jeden princíp, od ktorého sa keto dieta odvíja. Aké verzie teda existujú?

Ketodiéta, vajíčka a avokádo
Fotografia: unsplash.com

Základné rozdelenie ketogénnych diét podľa stravovania

Štandardná ketogénna strava

Strava s veľmi nízkym obsahom sacharidov, stredne vysokým obsahom bielkovín a s vysokým obsahom tukov. Väčšinou je to 75% tuku, 20% bielkovín a iba 5% sacharidov.

Cyklická ketogénna strava

V cyklickej ketogénnej diéte sa striedajú obdobia s nižším príjmom sacharidov s obdobiami s vyšším príjmom. Väčšinou je to 5 dní s nižším príjmom a 2 dni s vyšším príjmom.

Cielená ketogénna strava

Pri tejto možnosti sa popri štandardnej ketogénnej strave zvyšuje podiel bielkovín a znižuje podiel tukov. Pomer je 60% tuku, 35% bielkovín a 5% sacharidov.

V tomto článku sa budeme ďalej zaoberať iba štandardnou ketogénnou stravou. Tá bola aj najviac preštudovaná a sú z nej najaktuálnejšie informácie. Okrem toho je aj najviac odporúčaná.

Zaujímavé štúdie na tému ketogénna strava

Okrem vyššie spomínaných štúdií, ktoré sa zaoberajú pozitívnymi účinkami ketogénnej stravy na naše zdravie, si spomenieme aj ďalšie zaujímavé štúdie.

 • Jedna štúdia zistila, že veľmi nízke uhľohydrátové diéty majú nepodloženú účinnosť a nepriaznivo ovplyvňujú rizikové faktory srdca. Táto štúdia dokázala, že pri nasadení ketogénnej diéty sa hladiny krvného tlaku, glukózy či inzulínu u pozorovaných žien zlepšili. Navyše stratili dvojnásobne viac kíl ako ľudia s diétou s nízkym obsahom tukov. A pritom sa nemuseli trápiť hladom.
 •  
 •  
 • Ďalšia štúdia sa zasa zamerala na cukrovkárov. Zmena stravy im v tomto prípade pomohla k zlepšeniu glykémie, čím sa mohla eliminovať samotná liečba cukrovky. Zistili tak, že ketodiéta je účinná pri diabete 2. typu.
 • Nakoľko ketogénne stravovanie zlepšuje rizikové faktory ako telesný tuk, hladinu HDL cholesterolu, krvný tlak a hladinu cukru v krvi, pomáha predchádzať ochoreniam srdca. Okrem toho výskumy ukázali, že tento typ stravovania môže zmierniť aj príznaky Alzheimerovej choroby a spomaliť jej progres či zlepšiť príznaky Parkinsonovej choroby. Má totiž neuroprotektívne účinky.
Fotografia: unsplash.com

Kto má s KetoDiet skúsenosti vie, že naozaj funguje

Ketónová dieta má svojich zástancov aj odporcov. Ak sa pre ňu rozhodnete, odporúčame využiť pomoc odborníkov.

Ketogénna dieta skúsenosti

Málokto pochybuje o výsledkoch ketodiéty. Tie sú v drvivej väčšine prípadov preukázateľné a nepopierateľné. Samozrejme ako vo všetkom, čo sa týka doplnkov stravy a výživy, aj v tomto prípade sa vedú polemiky až na vedeckej úrovni.

Jej odporcovia ju často považujú za veľmi preceňovanú, pričom zastávajú názor, že keto dieta výrazne obmedzuje jedálny lístok. Tvrdia, že nie je vhodná pre každého a nie každý ju vydrží. 

Na druhej strane, ketodiéta má zástancov aj v radoch lekárov. Na tému Proteínová ketogénna diéta píše články na svojom blogu v denníku Pravda napríklad aj  MUDr. Richard Kozár. V prospech ketodiéty hovorí aj jej takmer masová obľúbenosť a výsledky.

Na internete môžete nájsť pestrú ponuku firiem aj jednotlivcov ponúkajúcich ketogénnu diétu formou redukčných programov, diétnych plánov a odborného poradenstva. A často aj s online podporou nutričných poradcov.

Značka KetoDiet sa radí medzi absolútnu špičku

Čo tak vyskúšať KetoDiet, ktorá sa radí medzi absolútnu špičku na trhu? Je to proteínová diéta, vhodná pre ženy aj mužov. KetoDiet je pôvodná česká značka. Okrem ucelenej ponuky diétnych plánov a bohatého sortimentu nízkosacharidových jedál a nápojov nás zaujala bezplatným poradenstvom svojich výživových poradkýň.

Viac o KetoDiet

Ketogénna dieta povolené potraviny

Je to bielkovinová diéta, co môžem jest? Potraviny povolené pri keto diet. Prečítajte si, ktoré potraviny sú pri ketodiéte vhodné a ktoré nie.

Potraviny, ktoré by ste mali mať vo svojom jedálničku pri keto diéte

Nebudeme vás iba trápiť a pozrieme sa na potraviny, ktoré môžete jesť. Výhodou tejto diéty je, že sa nemusíte významne obmedzovať na množstve stravy. Už len tým, že obmedzíte príjem sacharidov, ulahodíte svojmu telu. Ktoré potraviny teda môžete?

Potraviny, ktorým sa treba pri ketogénnej diete vyhýbať

Akékoľvek potraviny s vysokým obsahom sacharidov by mali byť obmedzené. Aby ste si ale nelámali hlavu nad tým, ktoré to sú a ktoré nie, pripravili sme si pre vás menší zoznam potravín, ktoré je dobré znížiť alebo úplne vylúčiť.

Ketodiéta povolené potraviny
 • vajcia

 • všetko mäso od šunky, klobásy, slaniny cez kuracie až po hovädzie či bravčové

 • ryby (hlavne mastné ako je losos, pstruh alebo tuniak)

 • maslo, smotanu, syry (najmä čedar, mozzarella a smotanové syry)

 • tmavá čokoláda (aspoň 90%)

 • orechy, semená, avokádo a olivy

 • zdravé oleje, predovšetkým olivový a kokosový olej

 • zelenina

 • korenie, soľ a bylinky

Potraviny nevhodné pre KetoDiet
 • cukríky, koláče, zmrzlinu, ovocné šťavy a celkovo sladké

 • výrobky z pšenice, obilniny, cestoviny a ryžu

 • ovocie (na pár výnimiek ako sú jahody či bobuľové ovocie)

 • strukoviny ako šošovica, hrášok, fazuľa, cícer a podobne

 • zemiaky, bataty a koreňovú zeleninu

 • nízkotučné a diétne výrobky (áno, aj tieto majú vysoký obsah sacharidov)

 • nezdravé tuky (spracované rastlinné oleje, majonéza)

 • alkohol

Keto dieta a jedálniček na chudnutie

Vieme, že to môže vyzerať na prvý pohľad strašne. Aby sme vám pomohli s ketogénnou stravou začať, pripravili sme si pre vás ukážku. Uvidíte, až také zlé to nebude. Stiahnite si svoj vzorový keto diet jedálniček.

 

Vzorový stravovací plán na pracovný týždeň

Pondelok

Raňajky: vajcia na tvrdo, paradajky a kozí syr
Obed: bravčová panenka so zeleninou
Večera: šalát s tuniakom a so syrom

Utorok

Raňajky: ketogénny milkshake
Obed: kuracie mäso so slaninkou a grilovanou zeleninou
Večera: vajíčka na tvrdo so zeleninou

Streda

Raňajky: mandľové mlieko a hrsť orechov
Obed: hovädzí steak so syrovou omáčkou
Večera: šalát s olivovým olejom, avokádom a so syrom

Štvrtok

Raňajky: jogurt s arašidovým maslom
Obed: mäsové guľky s čedarom
Večera: kuracie mäso plnené pestom so zeleninou

Piatok

Raňajky: omeleta so slaninou a paradajkami
Obed: kuracie na prírodno so syrom
Večera: losos s varenou špargľou

Nenašli ste tam žiadny dezert a chceli by ste si občas aj nejaký dopriať? Skúste zmiešať biely jogurt alebo smotanu s jahodami, prípadne si tam nasekajte horkú čokoládu.

Ketodiéta, vzorový jedálniček na chudnutie na stiahnutie zadarmo!

S jedlami sa dá pri ketodiéte rôzne pohrať, je to len o vašej fantázií. Zeleninu a mäso sa pokúste jesť dennodenne a ryby je vhodné konzumovať aspoň raz do týždňa. Svojmu telu tak poskytnete všetky látky potrebné pre zdravé fungovanie vášho organizmu.

Keto diet - vzorový jedálniček

Ketodiéta – jedálniček na stiahnutie

Stiahnuť zadarmo

Kto schudol s Ketodiet
Fotografia bola prevzatá z webovej stránky KetoDiet

Ktoré známe osobnosti schudli s KetoDiet? [Recenzie]

Spoznávate túto obľúbenú herečku? Seriálová hviezda Zuzana Vačková vďaka proteínovej diete úspešne schudla. Má s KetoDiet pozitívne skúsenosti a dokonca sa stala ambasádorkou KetoDiet

Keto Diet recenzie, skúsenosti

Na stránke KetoDiet nájdete aj ďalšie známe osoby, ktoré schudli vďaka ketogénnej diete. Spomeňme len hercov Martina Dejdara, Martina Zounara alebo bývalú miss Slovensko Karin Majtánovú. Určite stojí za to prečítať si príbehy a skúsenosti bežných ľudí.

Pozrite si recenzie Keto Diet aj s fotografiami pred a po absolvovaní ketóznej diéty! 

Vyskúšajte obľúbené proteínové jedlá a nápoje z ponuky KetoDiet

V internetovom obchode KetoDiet si môžete vybrať jedlá a nápoje s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom cukrov. 

K dispozícii je aj  ponuka výhodných balíčkovktoré pre vás zostavili výživové poradkyne ku všetkým diétnym plánom od KetDiet.

Máte už svoj vlastný vzorový plán KetoDiet?

Vylepšite si ho a ušetrite peniaze a čas na prípravu svojho denného menu výberom z ponuky proteínových jedál a nápojov z e-shopu na ketogénnu stravu, priamo od oborníkov na keto diétu.

Ketodiet cestoviny

Ponuka KetoDiet

Poskladajte si KetoDiet jedálniček sami!

Ak máte čas a v každodennom varení nachádzate záľubu, môžete si ketogénnu stravu pripravovať sami podľa vzorového keto jedálnička. Je len na vás ako sa rozhodnete. Ale v prípade, že si to budete chcieť uľahčiť, nezabudnite, že KetoDiet má v ponuke nízkosacharidové proteínové jedlá a nápoje obohatené o vitamíny a minerály, ktoré môžete kedykoľvek zaradiť do svojho bežného jedálnička.

Diétne plány KetoDiet

Ak chcete chudnúť efektívne a pohodlne, zvoľte si zodpovedajúci diétny plán podľa toho, akú máte nadváhu. S výberom toho správneho plánu vám pomôže BMI kalkulačka.

KetoDiet Zľava na balíčky jedál a nápojov

Využite cenovo zvýhodnené balíčky z proteínových jedál a nápojov! 

Mix KetoDiet

Zvýhodnené balíčky pre ketogénne diétne plány sú určené pre všetkých bojovníkov s nadváhou, ktorí vedia, že čas sú peniaze. Tiež pre ľudí, ktorí sa namiesto každodenného varenia rozhodli radšej venovať svojim záľubám alebo deťom, pripravili v KetoDiet tri jednoduché diétne plány. 

Sú nastavené zvlášť pre ženy aj pre mužov a rozlišujú podľa dĺžky trvania a tiež podľa toho, akú veľkú nadváhu chcete redukovať. Napríklad základný plán Basic pre klientov s nižšou nadváhou trvá 6 týždňov a obsahuje 154 porcií.

Poskladajte si svoj vlastný mix Keto Diet na mieru!

So všetkými diétnymi plánmi KetoDiet budete jesť 5 krát denne a v priebehu chudnutia vám poradia a podporia vás online výživoví poradcovia KetoDiet.

 

Stačí si len vybrať svoj plán a môžete začať chudnúť!

Objednať KetoDiet

KetoDiet tabletky – Spaľovač tukov

Aj ketodiéta má svoje tabletky, konkrétne KetoDiet Heat – Spaľovač tukov, 60 tabliet.

Spaľovač KetoDiet obsahuje 153 mg kofeínu v jednej kapsule (asi 2 stredne silné kávy espresso). Vďaka prírodnému extraktu z guarany je účinok pozvoľný a dlhodobýAntioxidačné účinky zeleného čaju majú preventívny účinok proti srdcovým ochoreniam.

Spaľovač tukov KetoDiet Heat je vhodný pre ženy aj mužov a pomáha

 • zrýchliť metabolizmus
 • podporiť regeneráciu
 • znížiť mieru únavy a vyčerpania
 • zlepšiť fyzickú výkonnosť.
 • podporť vašu celkovú pohodu
KetoDiet tabletky

KetoDiet tabletky obsahujú vitamíny a minerály, dokonca prispievajú ku kontrole optimálnej hladiny krvného cukru a pomáhajú spaľovať tuky. Vďaka obsahu kofeínu vás tabletky KetoDiet Heat povzbudia pred športovou aktivitou a pomôžu vám lepšie sa sústrediť v práci alebo pri učení.

Ukázať cenu

Ketodiéta – Najčastejšie otázky a odpovede

Nikomu nie je všetko jasné hneď na prvýkrát. Preto sme vám spísali zoznam najčastejších otázok, ktoré sa ľudia zvykli ohľadom ketogénneho stravovania pýtať.

Ketodiet FAQ

Na každého môže ketogénna strava pôsobiť inak. Čo sa týka ľudí s obezitou a cukrovkou, na nich táto forma stravovania pôsobí výborne. Niektorí ľudia zvyknú prvé dni či týždne hnačkovať, prípadne mať iné žalúdočné problémy. Tento bežný vedľajší účinok zvykne čoskoro odísť. Ak pretrváva, skúste jesť viac zeleniny s vyšším obsahom vlákniny. Na začiatku je dôležité jesť do sýtosti, nakoľko si telo bude ťažko zvykať už len na samotné obmedzenie príjmu sacharidov. Netrápte ho ešte aj nižším príjmom ostatných živín.
Nie úplne. Dôležité je však výrazne znížiť jeho príjem na začiatku. Po dvoch až troch mesiacoch si občas môžete dopriať aj sladké, ale následne sa vráťte naspäť ku ketogénnemu stravovaniu, aby sa to neminulo účinku.
Okrem spomínaných tráviacich ťažkostí občas dochádza aj k ďalším počiatočným nežiadúcim účinkom. Trvá ale iba dovtedy, kým sa vaše telo prispôsobí. Nazýva sa “keto chrípka” a v priebehu niekoľkých dní väčšinou pominie. K týmto príznakom patrí pocit únavy a nedostatku energie či pocit hladu. Športovci môžu zaznamenať aj nižší športový výkon. Ako tieto nežiaduce účinky eliminovať? V priebehu prvých týždňov skúste naozaj dodržiavať nízkosacharidovú diétu. Telo sa tak rýchlo naučí spaľovať viac tuku a vy nemusíte okamžite vylúčiť všetky sacharidy z vášho jedálnička. Okrem toho je potrebné, aby telo prijímalo dostatočné množstvo sodíka, horčíka a draslíka. A ako sme už spomenuli, minimálne zo začiatku jedzte do sýtosti. Ketogénna diéta vám spôsobí úbytok na váhe aj bez toho, aby ste museli znížiť svoj kalorický príjem.
Riziko straty svalovej hmoty je tu približne rovnaké ako pri každej diéte. Ak sa bojíte straty svalov, dodržujte vysoký príjem bielkovín a cvičte rovnako ako predtým. Tým znížite riziko straty svalovej hmoty na minimum.

Viac o KetoDiet

Ketogénna diéta – Rada na záver

Výhody ketogénnej diéty sú úžasné, no treba mať na pamäti, že tento typ stravovania nie je pre každého. Ako pri každom type diéty, aj tu existujú určité riziká. Každé telo reaguje na nedostatok cukrov inak, preto sa nedá povedať, že je ketodiéta určená každému.

* Výsledky ketogénnej diéty nie sú zaručené pre každého a závisia od individuálnej dispozície klienta. Skôr ako začnete s diétnym programom, zvážte konzultáciu so svojím lekárom.

Poznáte niekoho, kto ketogénnu diétu absolvoval? Alebo kto sa tak stravuje doteraz? Máte s KetoDiet svoje vlastné skúsenosti? Napíšte nám do komentárov.

Titulná fotografia: © Nina Firsova – Dreamstime.com

 

About Author /

V minulosti som sa športu vyhýbala oblúkom. Postupom času som ale prišla na to, že hýbať sa treba. Hľadanie aktívneho, zdravého a najmä pozitívneho životného štýlu ma zavialo na rôzne miesta. Vyskúšala som aerobik, posilňovňu, zumbu či pole dance.

3 komentáre

 • Testymo
  4 roky ago Reply

  This is really amazing! Aliquid ex ea commodi consequatur?

  • Mike Smythson
   4 roky ago Reply

   Yes sure!
   Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus sit voluptatem accusantium doloremque laudantium.

 • Mýty o keto strave - Odhalili sme pravdu | schudnihravo
  2 mesiace ago Reply

  […] pri keto diéte, ale aj v živote platí, že po jednom prešľape nie je všetko stratené. Preto si jednorazové […]

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search