Chudnutie sexom – funguje to?

V súčasnosti je jednou z diskutovaných tém aj vzťah medzi sexuálnymi aktivitami a chudnutím. Odpoveď a názory sa však na túto tému rôznia. Ako je to teda naozaj? Môže sa sexom chudnúť? A ak áno, tak do akej miery? Na to dáme odpoveď v našom článku.

Vzťah medzi sexom a chudnutím

Strata prebytočných kilogramov patrí medzi ciele, ku ktorým sa mnohí z nás snažia dospieť hlavne prostredníctvom rôznych diét a športových aktivít. To však stále nie sú všetky možnosti, ktoré máme. Ešte tu je sex. Aj sex totiž predstavuje formu fyzickej aktivity, ktorá má pozitívny vplyv na náš organizmus.

Spojitosť medzi sexuálnymi aktivitami a procesom chudnutia je však ovplyvnená rôznymi faktormi, vrátane fyziologických a psychologických aspektov. Rovnako aj intenzita sexuálnej aktivity môže byť rozdielna, čo sa prejaví i na množstve spálených kalórií.

Okrem toho treba vziať do úvahy aj to, či sa pri sexe striedajú polohy – stimulácia rôznych svalových skupín a celkové zaťaženie kardiovaskulárneho systému. Všetko ale vedie k zdravotným benefitom, ktoré sú spojené s chudnutím:

  • Kalorická spotreba – sexuálne aktivity spôsobujú určitú kalorickú spotrebu, a to v závislosti od intenzity a trvania. Táto spotreba nie je až taká veľká ako pri tradičných cvičebných aktivitách, ale aspoň to prispieva k celkovému energetickému výdaju.
  • Metabolizmus a endorfíny – sex stimuluje produkciu endorfínov, čo nielen zlepšuje náladu, ale aj zrýchľuje metabolizmus. A rýchlejší metabolizmus znamená lepšie spaľovanie kalórií.
  • Redukcia stresu – aktívny sexuálny život pomáha znižovať stres a úzkosť. Lepšia nálada po sexe následne môže motivovať aj k pravidelnej fyzickej aktivite.
  • Zlepšená fyzická kondícia – hoci sex nemôže nahradiť tradičné cvičenie, pravidelná intimita prispieva k celkovému dobrému pocitu z fyzickej kondície.
  • Posilnenie vzťahu – aktívny sexuálny život prispieva k posilneniu vzťahu, čo má pozitívny vplyv na celkovú životnú pohodu a mentálne zdravie.

 

Koľko kalórií sa dá sexom schudnúť?

Množstvo kalórií spálených sexuálnou aktivitou je variabilné a závisí od nasledujúcich faktorov:

  • intenzita,
  • doba trvania,
  • druh sexuálnej aktivity.

Štúdie naznačujú, že priemerný energetický výdaj počas jednej hodiny sexu je približne od 50 do 250 kalórií. Tieto čísla sa však môžu líšiť v závislosti od individuálnych charakteristík jednotlivca.

Samozrejme, intenzita, sexuálne polohy a trvanie sexu nie sú jedinými faktormi, ktoré ovplyvňujú to, koľko kalórií pri sexe spálite. V tomto smere je dôležitá aj frekvencia – častejší sex kumulatívne prispieva k vyššiemu spaľovaniu kalórií.

Dôležitými faktormi sú aj hmotnosť a metabolizmus. Osoby s vyššou hmotnosťou dosahujú pri sexe vyšší energetický výdaj. A v neposlednom rade je tu ešte aj emocionálna záťaž. To znamená, že čím viac je v sexe vzrušenia, tým rýchlejší máte srdcový tep a dýchanie. A to prirodzene znamená efektívnejšie spaľovanie kalórií.

 

Sexuálne aktivity a spaľovanie kalórií

Chudnúť môžete už len pri jemných dotykoch a vášnivom bozkávaní. Tieto aktivity prispievajú k celkovému spaľovaniu kalórií odhadom v rozsahu 50 až 70 kalórií.

Pri pohlavnom styku množstvo spálených kalórií závisí nielen od intenzity, ale aj od intímnej polohy. Napríklad pri misionárskej polohe spálite približne 100-150 kalórií. Avšak pri aktívnejších polohách, ako napríklad jazdenie (žena hore, muž dole) alebo poloha na psíka, môžete spáliť aj viac ako 200 kalórií.

V súčasnosti sa stáva stále populárnejšia podpora kvalitného sexu s najlepšími erotickými pomôckami pre páry. Otvorí sa vám úplne nový svet intímností, vďaka ktorému si sexuálne radovánky predĺžite, a tým spálite i viac kalórií.

Samozrejme, nič nie je stratené ani keď práve nemáte partnera. Pri masturbácii napríklad dokážete spáliť približne 50 až 100 kalórií. V tomto smere je ideálnou erotickou hračkou orálny masturbátor, s ktorým máte zaručený silný orgazmus.

 

Záver

Vyšší energetický výdaj počas sexu dosiahnete najmä s aktívnejšími polohami, pri ktorých lepšie ovládate svoje pohyby. Intenzitu sexu si zase zvýšite rýchlym striedaním polôh. Pamätajte, že ak chcete pri sexe schudnúť čo najviac, budete musieť zapojiť viac svalových skupín. Preto je dôležité zbaviť sa monotónnosti a experimentovať s flexibilným prístupom k sexuálnym aktivitám. Napríklad používaním erotických pomôcok.

 

Partnerský článok. Titulná fotografia – zdroj: freepik.com

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search