Sacharidové vlny sú účinný spôsob, ako naštartovať chudnutie

3.1. 2019 Matej Leščinský 630x

V súčasnosti existuje XY diét a spôsobov chudnutia, alebo všeobecne stravovania sa, ktorými dokáže človek dosiahnuť svoje ciele. Všetky majú ale jednu spoločnú vec. Pokiaľ chce človek schudnúť, potrebuje zvoliť tú diétu alebo ten štýl stravovania sa, pomocou ktorého dosiahne kalorický deficit a ktorý dokáže dodržať čo najlepšie a najdlhšie. Počuli ste už niekedy o tom, ako sa dajú využiť sacharidové vlny pre chudnutie?

Jedným z najlepších a najosvedčenejších spôsobov stravovania sa, ale hlavne spôsobu stravovania sa pre chudnutie, sú sacharidové vlny. Sú praktizované už desiatky rokov, a to od profesionálnych športovcov až po amatérskych, rekreačných cvičencov. A prečo? Pretože sacharidové vlny pri chudnutí jednoducho fungujú!

Poďme sa teda pozrieť, čo je na týchto „vlnách zo sacharidov“ také úžasné.

Sacharidove vlny - naštartovať chudnutie.

Sacharidové vlny – účinný spôsob, ako naštartovať chudnutie. Fotografia: Jozef Polc | 123rf.com

Sacharidové vlny pre chudnutie – Ako začať?

Pokiaľ niekto začína so sacharidovými vlnami pre chudnutie, či chce, či nechce, potrebuje si vypočítať podľa svojich fyzických mier aspoň nejaké čísla. Tými sú napríklad množstvo bielkovín a tukov, ktoré bude prijímať počas dňa. Tieto hodnoty sa totiž nebudú „vlniť“ ako sacharidy.

Bielkoviny

V prvom rade si potrebujete vypočítať množstvo bielkovín, ktoré budete prijímať počas tejto diéty. 1,5 až 2 g bielkovín na kilogram hmotnosti je ideálne množstvo, ktoré vám zabezpečí maximálnu ochranu pred stratou svalovej hmoty a taktiež vám zaručí všetky benefity bielkovín pri spaľovaní tuku. V tabuľke nižšie nájdete množstvo bielkovín pre jednotlivé hmotnosti.

Sacharidové vlny pre chudnutie – Tabuľka: Príjem bielkovín počas všetkých dní

Chudnutie

Hmotnosťgramy za deň
50 kg75 – 100
55 kg82,5 – 110
60 kg90 – 120
65 kg97,5 – 130
70 kg105 – 140
75 kg112,5 – 150
80 kg120 – 160
85 kg127,5 – 170
90 kg135 – 180

 

Pokiaľ ide o ženu, tak tá by sa mala snažiť prijať spodnú hranicu bielkovín a pokiaľ o chlapa, tak ten by sa mal snažiť o tú hornú hranicu. Taktiež, pokiaľ má dotyčný/á nadváhu, tak skôr by mal/a mieriť na spodnú až strednú hranicu.

  • Pre lepšie pochopenie si dáme príklad na Alenke a Kubovi. Alenka má 70 kg a Kubo má 100 kg. Obaja sa snažia schudnúť na dovolenku a rozhodli sa pre sacharidové vlny.
    Alenka si nastaví bielkoviny na 105 g denne a Kubo na 200 g.
Mohlo by vás zaujímať:  Káva má pozitívne účinky na chudnutie. Pravda alebo lož?

Tuky

Veľmi dôležitou makroživinou v diéte sú tuky. Tie regulujú vaše hormóny, udržiavajú ich na stabilnej a vysokej hladine, čím podporujú chudnutie a udržiavanie svalovej hmoty. Nikdy by človek nemal zabúdať na tuky. Nie je dobré, pokiaľ sa človek príliš zameriava na sacharidy a bielkoviny a tuky odbaví tak, že počas varenia vynecháva maslo či olej, vyhadzuje žĺtka z vajíčok alebo konzumuje len nízkotučné až odtučnené výrobky.

Z toho dôvodu si počas tohto stravovacieho systému na chudnutie nastavíme tuky na fixných 60-80 g. Takisto pri bielkovinách by sa ženy mali držať spodnej hranice a chlapi hornej hranice.

Pokiaľ budeme pokračovať v predošlom príklade, tak Alenka by mala prijímať denne aspoň 60 g tukov a Kubo približne 80 g.

Sacharidy

Dostali sme sa konečne k hlavnému bodu, na ktorom vlastne stojí celý tento stravovací systém. Sacharidovými vlnami sa to nazýva preto, lebo množstvo sacharidov prijímaných počas jednotlivých dní sa bude meniť, teda vlniť.

Existuje veľmi veľa rôznych schém týchto vĺn, ktorými sa človek môže riadiť. Každý si vie vybrať ten systém, ktorý vyhovuje práve jemu a jeho životnému štýlu.

 

Sacharidové vlny – Princíp 50 150 300

Toto je najzákladnejší a najjednoduchší systém sacharidových vĺn. Prvý deň prijímate 50 g sacharidov denne, druhý deň 150, tretí deň 300 a štvrtý deň začínate odznova na 50 gramoch sacharidov denne.

 

Sacharidové vlny - Princíp 50 150 300

 

Sacharidové vlny – Princíp 50 100 150 200 250 300

Pokiaľ by ste chceli mať jednotlivé cykly dlhšie, tak môžete pokojne pridávať sacharidy aj po menej a rozložiť si to na viac dní.

 

Sacharidové vlny - Princíp 50 100 150 200 250 300

 

Sacharidové vlny – Princíp 50 150 300 150 50

Tento štýl je podobný ako ten prvý, akurát, že v tomto prípade sa po dosiahnutí 300 g denne nezačína odznova na 50 g ale ide sa postupne dole. Na grafe je pekne vidno, prečo sa to nazýva sacharidové vlny pre chudnutie.

Mohlo by vás zaujímať:  7 rád ako schudnúť z brucha a získať pekné ploché bruško

 

Sacharidové vlny - Princíp 50 150 300 150 50

 

Sacharidové vlny – Oddychové a Tréningové dni

Pokiaľ vám nevyhovuje striedanie prijímaného množstva sacharidov takýmto systémom, pokojne si to môžete upraviť aj podľa vášho tréningového plánu. Toto má za účel udržať rastový potenciál čo najvyššie a taktiež udržať výkon v posilňovni čo najvyššie.

 

Sacharidové vlny - Oddychové a Tréningové dni

 

Sacharidové vlny sú veľmi účinným spôsobom, ako schudnúť veľké množstvo tuku relatívne ľahkým a jednoduchým spôsobom. Avšak aj toto je len jeden druh diéty či spôsobu stravovania sa. Pokiaľ chcete ozajstné výsledky, tak dodržiavajte tieto pravidlá a princípy čo najpresnejšie, zaznamenávajte si, ako sa vám darí, a podľa toho si prispôsobujte a zlepšujte svoj prístup k tejto diéte. Čím viac si to prispôsobíte sami sebe a svojim potrebám, o to lepšie výsledky budete mať.

GymBeam-banner

GymBeam je fitness obchod s doplnkami výživy pre športovcov s najrýchlejším dodaním v SR, širokým sortimentom a férovými cenami. Cez tento odkaz môžete vstúpiť do e-shopu

Autor článku
Autor článku
Matej Leščinský

Matej Leščinský je skúsený tréner a výživový poradca. V oblasti cvičenia a zdravej životosprávy sa pohybuje už skoro 15 rokov. Venuje sa klientom online aj offline, a to so skvelými výsledkami. Vyskúšal si aj súťažné pódium.

Matej je autor mnohých publikácií a programov na chudnutie či naberanie svalstva a zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

akozhodiť.sk | skolaobjemu.eu

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom.