Matcha čaj – prečo je považovaný za superpotravinu?

Počuli ste už o Matcha čaji? Kráľovná zelených čajov je čoraz populárnejšia. Čomu vďačí za také výborné pomenovanie? V čom je Matcha čaj taký unikátny? Pozreli sme sa na túto superpotravinu a zistili sme pre vás mnoho zaujímavých informácií.

Čo vlastne Matcha čaj je

Matcha čaj je zelený čaj, ktorý obsahuje iba tie najkvalitnejšie časti čajového lístka. Tento japonský čaj má zaujímavú históriu, pričom ho v minulosti pili napríklad budhistickí mnísi. Ako obradný čaj sa používal na meditáciu a prinášal do duše ľudí pokoj a harmóniu. V dnešnej dobe sa vyznačuje najmä svojimi povzbudzujúcimi účinkami na náš organizmus. Mnoho ľudí ho dokonca považuje za akúsi náhradu za kávu.

Matcha čaj je považovaný za superpotravinu

Japonský čaj so zaujímavou históriou. Pili ho aj budhistickí mnísi ako obradný čaj. Fotografia: Brent Hofacker | 123rf.com

V čom je Matcha čaj lepší ako iné zelené čaje?

Hovorí sa, že ak si doprajete jednu šálku Matcha čaju, je to, ako by ste vypili 10 šálov bežného zeleného čaju. Prečo je tomu tak? Matcha čaj obsahuje celý čajový list, nie len nejaké jeho časti. Má v sebe to najlepšie z čajových listov, a preto dosahuje lepšie výsledky ako bežný zelený čaj.

Matcha čaj a chudnutie

Možno ste už počuli o jeho účinkoch na chudnutie. Čomu vďačí za to, že ho mnohí označujú za výborného pomocníka pri spaľovaní tukov? Je to vďaka jeho vlastnostiam. Urýchľuje totiž metabolizmus a podporuje aj spaľovanie tukov, čo dokázalo mnoho vedeckých štúdií. Takže, ak máte v pláne chudnúť, prípadne žijete zdravým životným štýlom, Matcha čaj je výborným pomocníkom na udržanie si či na redukciu váhy.

Macha Advance, bio

Matcha ADVANCE – originálny matcha čaj z Japonska

Matcha ADVANCE je čaj matcha najvyššej kvality s certifikáciou BIO. Mletý čaj pripravený zo špeciálneho zeleného čaju, ktorý má celý rad priaznivých účinkov na organizmus. Prémiová kvalita, 100% čistá bez pridaných látok. Balenie 100g za výbornú cenu kúpite v e-shope Advance Nutraceutics. Pozrieť aktuálnu cenu!


Ďalšie účinky Matcha čaju

Zdravotné prínosy Matcha čaju sa skúmajú čoraz častejšie, pretože sa neustále prichádza na nové a nové benefity, ktoré tento výnimočný zelený čaj ponúka. Vďaka obsahu katechínov môže pomáhať pri ochoreniach srdca, pečene či dokonca pri rakovine. Existujú aj štúdie, ktoré sa zaoberajú prínosom Matcha čaju pri obezite, diabete, prípadne skúmajú jeho ochranné účinky voči degeneratívnym ochoreniam.

Tak ako bežný zelený čaj, aj Matcha obsahuje silné antioxidanty, vďaka ktorým môže pôsobiť ako imunitný modulátor s protikarcinogénnymi vlastnosťami. Zložky čaju sú dokonca účinné pri prevencii oxidačného stresu či neurologických problémov.

Matcha čaj

Matcha čaj vždy prinášal do duše ľudí pokoj a harmóniu. Fotografia: Elizaveta Galitckaia | 123rf.com

V Ázii sa tiež už po stáročia používa pri liečbe hnačiek a týfusu. Katechíny, ktoré tento čaj obsahuje, taktiež inhibujú účinky infekcie Helikobakterom. Niektoré štúdie odhalili, že Matcha čaj môže mať výborné zdravotné účinky proti vírusu chrípky, a to najmä v jej skorých štádiách.

Matcha čaj namiesto kávy

Vedeli ste, že matcha čaj má silné povzbudzujúce účinky na náš organizmus? Vďaka tomu by sa ním káva dala teoreticky aj nahradiť. Musíme ale spomenúť, že funguje na trochu inom princípe ako káva. Káva obsahuje kofeín, ktorý sa veľmi rýchlo vstrebáva do krvi, takže jeho účinky viete spozorovať do niekoľkých minút.

Naopak, Matcha čaj obsahuje theofylín a theaníny, ktoré sa vďaka obsahu ďalších vitamínov, minerálov a antioxidantov uvoľňujú do tela postupne. Matcha čaj vás tak povzbudí až po niekoľkých hodinách. Jeho výhodou oproti káve je, že povzbudzujúci účinok trvá dlhšie a zároveň vám nezaťaží žalúdok. Niektorí kávičkári sa práve na spomínanú ťažobu sťažujú.

Meditačné vlastnosti Matcha čaju

Ako sme už vyššie spomenuli, v minulosti sa používal pri meditačnej praxi. Je totiž bohatý na L-theanin, čo je aminokyselina podporujúca stav relaxácie a pôsobí na fungovanie mozgu. Táto aminokyselina je bežná v každom čaji, no Matcha čaj ju obsahuje niekoľkokrát viac ako bežné čierne či zelené čaje.

Čajová plantáž

Matcha čaj je zelený čaj, ktorý obsahuje iba tie najkvalitnejšie časti čajového lístka. Ilustračná fotografia: Ravi Pinisetti | unsplash.com

Aké najčastejšie otázky trápia obdivovateľov Matcha čaju?

Určite máte aj vy plnú hlavu otázok ohľadom Matcha čaju. Tie, na ktoré sme si doteraz neodpovedali, nájdete nižšie. Dúfam, že spomenieme všetko podstatné, ba aj čosi naviac. 🙂

Môže sa piť každý deň?

Áno, Matcha čaj sa môže piť naozaj každý deň. U kávy sa niekedy stáva, že prestane účinkovať, ako by ste chceli, ale Matcha čaj vás vždy povzbudí a zároveň vám doplní vitamíny, minerály a potrebné antioxidanty.

Zalieva sa horúcou vodou?

Aby ste v ňom zachovali čo najviac telu prospešných látok, ktoré obsahuje, nie je dobré ho zalievať vriacou vodou. Odporúčaná maximálna teplota, ktorou by ste ho mali zalievať, je 70°C.

Dochucuje sa alebo sa pije bez cukru?

Tak ako každý čaj, káva či iný nápoj, aj Matcha čaj chutí každému inak. Ak vám neochutený nechutí, môžete si ho kľudne dochutiť. Tak ako bežný čaj, aj Matcha čaj sa často podáva s citrónom a medom či s cukrom. Ak na dochutenie používate stéviu, kľudne ju môžete použiť aj pri tomto type zeleného čaju.

Používa sa aj do jedla?

Najbežnejší spôsob, ako užívať Matcha čaj, je samozrejme jeho pitie. V obchodoch ho nájdete v práškovej forme, takže ak chcete, môžete si z neho spraviť aj smoothie, prípadne ho použiť do jedla. Matcha prášok sa dá použiť napríklad do koláčov, do polievok, prípadne ho viete pridať aj do guacamole. Je to len na vás.

Je naozaj plný antioxidantov?

Toto môžeme len potvrdiť. Matcha čaj obsahuje naozaj veľké množstvo antioxidantov. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, spomenieme si ORAC jednotky. ORAC jednotka predstavuje kapacitu absorpcie radikálov kyslíka. Čím vyššia je jednotka ORAC, tým viac antioxidantov obsahuje.

Napríklad Acai bobule obsahujú 55 jednotiek ORAC. Zato Matcha čaj ich obsahuje cez 1300! A to už je čo povedať, však?

Obsahuje Matcha čaj kofeín?

Každý zelený čaj obsahuje určité množstvo kofeínu. Matcha čaj obsahuje typ kofeínu zvaný aj ako teofylín. Vďaka nemu sa vám energia uvoľňuje do tela postupne, takže pôsobí dlhšie ako káva.

Tak ako? Vyskúšali ste už šálku Matcha čaju? Rozhodne sa oplatí zakúsiť jeho lahodnú a príjemnú chuť. Inú, ako majú bežné zelené čaje. Veď posúďte sami.

Čaj Matcha Advance so zľavou 30%

  • Náš tip na nákup:
    Matcha ADVANCE – originálny matcha čaj z Japonska 

Matcha ADVANCE je čaj matcha z Japonska. V ceremoniálnej kvalite a s BIO certifikáciou Ceres. Prémiová kvalita, 100% čistá matcha bez pridaných látok.

Čaj Matcha Advance teraz so zľavou 30%

 100g balenie za výbornú cenu kúpite v e-shope Advance Nutraceutics. 

Dajte vedieť, ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojími priateľmi!

About Author /

V minulosti som sa športu vyhýbala oblúkom. Postupom času som ale prišla na to, že hýbať sa treba. Hľadanie aktívneho, zdravého a najmä pozitívneho životného štýlu ma zavialo na rôzne miesta. Vyskúšala som aerobik, posilňovňu, zumbu či pole dance.

1 Comment

Comments are closed.

Start typing and press Enter to search