Matcha čaj – prečo je považovaný za superpotravinu?

1.1. 2019 Mgr. Lesana Vaneková 624x

Počuli ste už o Matcha čaji? Kráľovná zelených čajov je čoraz populárnejšia. Čomu vďačí za také výborné pomenovanie? V čom je Matcha čaj taký unikátny? Pozreli sme sa na túto superpotravinu a zistili sme pre vás mnoho zaujímavých informácií.

Čo vlastne Matcha čaj je

Matcha čaj je zelený čaj, ktorý obsahuje iba tie najkvalitnejšie časti čajového lístka. Tento japonský čaj má zaujímavú históriu, pričom ho v minulosti pili napríklad budhistickí mnísi. Ako obradný čaj sa používal na meditáciu a prinášal do duše ľudí pokoj a harmóniu. V dnešnej dobe sa vyznačuje najmä svojimi povzbudzujúcimi účinkami na náš organizmus. Mnoho ľudí ho dokonca považuje za akúsi náhradu za kávu.

Matcha čaj je považovaný za superpotravinu

Japonský čaj so zaujímavou históriou. Pili ho aj budhistickí mnísi ako obradný čaj. Fotografia: Brent Hofacker | 123rf.com

V čom je Matcha čaj lepší ako iné zelené čaje?

Hovorí sa, že ak si doprajete jednu šálku Matcha čaju, je to, ako by ste vypili 10 šálov bežného zeleného čaju. Prečo je tomu tak? Matcha čaj obsahuje celý čajový list, nie len nejaké jeho časti. Má v sebe to najlepšie z čajových listov, a preto dosahuje lepšie výsledky ako bežný zelený čaj.

Matcha čaj a chudnutie

Možno ste už počuli o jeho účinkoch na chudnutie. Čomu vďačí za to, že ho mnohí označujú za výborného pomocníka pri spaľovaní tukov? Je to vďaka jeho vlastnostiam. Urýchľuje totiž metabolizmus a podporuje aj spaľovanie tukov, čo dokázalo mnoho vedeckých štúdií. Takže, ak máte v pláne chudnúť, prípadne žijete zdravým životným štýlom, Matcha čaj je výborným pomocníkom na udržanie si či na redukciu váhy.

Macha Advance, bio

Matcha ADVANCE – originálny matcha čaj z Japonska

Matcha ADVANCE je čaj matcha najvyššej kvality s certifikáciou BIO. Mletý čaj pripravený zo špeciálneho zeleného čaju, ktorý má celý rad priaznivých účinkov na organizmus. Prémiová kvalita, 100% čistá bez pridaných látok. Balenie 100g za výbornú cenu kúpite v e-shope Advance Nutraceutics. Pozrieť aktuálnu cenu!


Ďalšie účinky Matcha čaju

Zdravotné prínosy Matcha čaju sa skúmajú čoraz častejšie, pretože sa neustále prichádza na nové a nové benefity, ktoré tento výnimočný zelený čaj ponúka. Vďaka obsahu katechínov môže pomáhať pri ochoreniach srdca, pečene či dokonca pri rakovine. Existujú aj štúdie, ktoré sa zaoberajú prínosom Matcha čaju pri obezite, diabete, prípadne skúmajú ochranné účinky Matcha čaju voči degeneratívnym ochoreniam.

Tak ako bežný zelený čaj, aj Matcha čaj obsahuje silné antioxidanty, vďaka ktorým môže pôsobiť ako imunitný modulátor s protikarcinogénnymi vlastnosťami. Zložky Matcha čaju sú dokonca účinné pri prevencii oxidačného stresu či neurologických problémov.

Matcha čaj

Matcha čaj vždy prinášal do duše ľudí pokoj a harmóniu. Fotografia: Elizaveta Galitckaia | 123rf.com

V Ázii sa tiež už po stáročia používa pri liečbe hnačiek a týfusu. Katechíny, ktoré tento čaj obsahuje, taktiež inhibujú účinky infekcie Helikobakterom. Niektoré štúdie odhalili, že Matcha čaj môže mať výborné zdravotné účinky proti vírusu chrípky, a to najmä v jej skorých štádiách.

Matcha čaj namiesto kávy

Vedeli ste, že matcha čaj má silné povzbudzujúce účinky na náš organizmus? Vďaka tomu by sa ním káva dala teoreticky aj nahradiť. Musíme ale spomenúť, že funguje na trochu inom princípe ako káva. Káva obsahuje kofeín, ktorý sa veľmi rýchlo vstrebáva do krvi, takže jeho účinky viete spozorovať do niekoľkých minút.

Naopak, Matcha čaj obsahuje theofylín a theaníny, ktoré sa vďaka obsahu ďalších vitamínov, minerálov a antioxidantov uvoľňujú do tela postupne. Matcha čaj vás tak povzbudí až po niekoľkých hodinách. Jeho výhodou oproti káve je, že povzbudzujúci účinok trvá dlhšie a zároveň vám nezaťaží žalúdok. Niektorí kávičkári sa práve na spomínanú ťažobu sťažujú.

Meditačné vlastnosti Matcha čaju

Ako sme už vyššie spomenuli, v minulosti sa používal pri meditačnej praxi. Je totiž bohatý na L-theanin, čo je aminokyselina podporujúca stav relaxácie a pôsobí na fungovanie mozgu. Táto aminokyselina je bežná v každom čaji, no Matcha čaj ju obsahuje niekoľkokrát viac ako bežné čierne či zelené čaje.

Čajová plantáž

Matcha čaj je zelený čaj, ktorý obsahuje iba tie najkvalitnejšie časti čajového lístka. Ilustračná fotografia: Ravi Pinisetti | unsplash.com

Aké najčastejšie otázky trápia obdivovateľov Matcha čaju?

Určite máte aj vy plnú hlavu otázok ohľadom Matcha čaju. Tie, na ktoré sme si doteraz neodpovedali, nájdete nižšie. Dúfam, že spomenieme všetko podstatné, ba aj čosi naviac. 🙂

Môže sa piť každý deň?

Áno, Matcha čaj sa môže piť naozaj každý deň. U kávy sa niekedy stáva, že prestane účinkovať, ako by ste chceli, ale Matcha čaj vás vždy povzbudí a zároveň vám doplní vitamíny, minerály a potrebné antioxidanty.

Zalieva sa horúcou vodou?

Aby ste v ňom zachovali čo najviac telu prospešných látok, ktoré obsahuje, nie je dobré ho zalievať vriacou vodou. Odporúčaná maximálna teplota, ktorou by ste ho mali zalievať, je 70°C.

Dochucuje sa alebo sa pije bez cukru?

Tak ako každý čaj, káva či iný nápoj, aj Matcha čaj chutí každému inak. Ak vám neochutený Matcha čaj nechutí, môžete si ho kľudne dochutiť. Tak ako bežný čaj, aj Matcha čaj sa často podáva s citrónom a medom či s cukrom. Ak na dochutenie používate stéviu, kľudne ju môžete použiť aj pri tomto type zeleného čaju.

Používa sa aj do jedla?

Najbežnejší spôsob, ako užívať Matcha čaj, je samozrejme jeho pitie. V obchodoch ho nájdete v práškovej forme, takže ak chcete, môžete si z neho spraviť aj smoothie, prípadne ho použiť do jedla. Matcha prášok sa dá použiť napríklad do koláčov, do polievok, prípadne ho viete pridať aj do guacamole. Je to len na vás.

Je naozaj plný antioxidantov?

Toto môžeme len potvrdiť. Matcha čaj obsahuje naozaj veľké množstvo antioxidantov. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, spomenieme si ORAC jednotky. ORAC jednotka predstavuje kapacitu absorpcie radikálov kyslíka. Čím vyššia je jednotka ORAC, tým viac antioxidantov obsahuje.

Napríklad Acai bobule obsahujú 55 jednotiek ORAC. Zato Matcha čaj ich obsahuje cez 1300! A to už je čo povedať, však?

Obsahuje Matcha čaj kofeín?

Každý zelený čaj obsahuje určité množstvo kofeínu. Matcha čaj obsahuje typ kofeínu zvaný aj ako teofylín. Vďaka nemu sa vám energia uvoľňuje do tela postupne, takže pôsobí dlhšie ako káva.

Tak ako? Vyskúšali ste už šálku Matcha čaju? Rozhodne sa oplatí zakúsiť jeho lahodnú a príjemnú chuť. Inú, ako majú bežné zelené čaje. Veď posúďte sami.

Čaj Matcha Advance so zľavou 30%

  • Náš tip na nákup:
    Matcha ADVANCE – originálny matcha čaj z Japonska 

Matcha ADVANCE je čaj matcha z Japonska. V ceremoniálnej kvalite a s BIO certifikáciou Ceres. Prémiová kvalita, 100% čistá matcha bez pridaných látok.

Čaj Matcha Advance teraz so zľavou 30%

 100g balenie za výbornú cenu kúpite v e-shope Advance Nutraceutics. 

 

 

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Mohlo by vás zaujímať:  Jablčný ocot a chudnutie - Keď všetkého veľa škodí

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

Dajte vedieť, ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojími priateľmi!

pozadie

Dojemné rozprávanie o bolestných stratách a ľudskom hyenizme

Život je zvláštny. Nie je len o veciach, ktoré sa vám dejú z nepochopiteľných dôvodov. O situáciách,…

Celý článok
Cvičenie vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné…

Celý článok
Pani kupuje banany

Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len…

Celý článok
Blogerka Marta bez kolieska salámy

Ako sa koliesko salámy na vandrovku do sveta vybralo

Pár dní do výplaty, ja už týždeň obkuskávam suchý chleba a dnes, cestou do roboty, mi z…

Celý článok
Užívanie Inca Collagen v tehotenstve a po pôrode

Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Nedávno som sa dostala k článku O kolagéne značky Inca Collagen a jeho užívaní po pôrode. Zaujala…

Celý článok
Pohyb je pre deti dôležitý, banner

Pohyb je pre deti nesmierne dôležitý

Pohyb je jednou zo základných činností zdravého ľudského organizmu. O jeho dôležitosti pre prirodzený vývoj detí vedia podrobnosti…

Celý článok
Nízkosacharidová diéta - banner

Nízkosacharidová diéta: funguje vôbec? [Hľadanie pravdy]

Jej obľúbenosť je neuveriteľná a rastie z roka na rok. Reč je o nízkosacharidovej diéte, ktorá získala…

Celý článok
Lietajúci Holanďan, Petrohrad

Zacvičte si na Lietajúcom Holanďanovi

Ten, kto niekedy navštívil Petrohrad, nám dá určite za pravdu, že ide o skutočne očarujúce mesto. Benátky severu,…

Celý článok
Myška a syr

O bláznoch, strachu a hlodavcoch veľkých ako mačka

Žijem už skoro rok a pol mimo mojej rodnej Bratislavy. Žijem už skoro rok a pol sama…

Celý článok
Kôpor, titulka k článku

Kôpor ako korenina a liečivá bylina

Kôpor voňavý je v našich končinách známy predovšetkým vďaka tradičnej kôprovej omáčke, ktorá sa zvykne podávať v kombinácii s vareným…

Celý článok
Pitie vody v lete - Blog | Marta Antalová Ráczová

Aj ty zanedbávaš pitie vody v lete? Nebuď Cuky Luky, piť sa musí!

Nemám rada horúce leto. Som presvedčená, že od narodenia. Som totiž zimné dieťa. Narodila som sa začiatkom…

Celý článok
David Moravec, Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

Dávid Moravec je s trnavským futbalom spojený od mladého veku. Už ako malý fanúšik Spartaka Trnava si totižto…

Celý článok