Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

6.1. 2019 Matej Leščinský 473x

Toto sú 3 skupiny potravín, s ktorými môžete schudnúť ľahšie!

V zimnom období je potrebné konzumovať potraviny, ktoré zahrejú a zároveň zabezpečia dostatočný prísun vitamínov. Prinášame vám tri skupiny potravín, ktoré majú nielen množstvo zdravotných benefitov, ale pomáhajú aj pri chudnutí.

Citrusy – superpotravina pri chudnutí

K zime neodmysliteľne patria citrusové plody – pomaranče, citróny, grapefruity a mandarinky. Vedeli ste, že sú to superpotraviny, čo podporujú chudnutie?

Citrusy sú v prvom rade výborným zdrojom vitamínu C (napríklad pomaranč 51 mg). Ten posilňuje imunitný systém a preto po nich ľudia siahajú najmä počas chrípkového obdobia.

Okrem toho obsahujú aj množstvo iných vitamínov a minerálov, napríklad vitamíny skupiny B, draslík a fosfor. Citrusy sú výborným zdrojom vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie a vďaka nízkemu obsahu kalórií sú dobrou voľbou pri chudnutí. Citrusové plody majú pomerne nízky glykemický index (napríklad grapefruit 25). Preto nezvyšujú hladinu cukru v krvi prudko, ale glukóza sa z citrusov uvoľňuje do krvného obehu postupne.

Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie

Citrusy obsahujú veľké množstvo vlákniny. Vláknina ma priaznivé účinky na tráviaci trakt a podporuje chudnutie. Fotografia: Anna Bizoń | 123rf.com

Citrusové plody majú vysoký obsah vody (napríklad pomaranč 87 %), ktorá hydratuje a potraviny s vyšším obsahom vody a vlákniny navyše rýchlejšie zasýtia.

Ako na to?
Šťavu z citrusov alebo citrusovú kôru môžete použiť pri príprave rýb, do šalátov, dresingov alebo omáčok. Citrusovou šťavou alebo plátkami citrusov si môžete osviežiť pitnú vodu.

Orechy vám môžu znížiť pocit hladu a predĺžiť pocit plnosti

Orechy patria medzi najlepšie zdroje rastlinných proteínov a sú bohaté na zdravé tuky. Vďaka pozitívnym účinkom na organizmus môžeme orechy zaradiť medzi superpotraviny.

Orech, zimná superpotravina

Vlašské orechy podporujú chudnutie aj napriek tomu, že majú vyššiu energetickú hodnotu. Ak sa zameriame na účinky, tak môžeme smelo skonštatovať, že vlašské orechy sú najzdravšie zo všetkých orechov. Účinne pôsobia na celý organizmus, metabolizmus aj chudnutie.  Fotografia: ulleo | pixabay.com

Pridaním orechov do stravy môžete znížiť pocity hladu a predĺžiť pocity plnosti. Zatiaľ čo hrsť orechov denne udrží hlad na uzde, väčšie množstvo orechov by mohlo pridať extra kalórie do vašej stravy a preto ich jedzte s mierou. Orechy navyše ponúkajú množstvo vitamínov a minerálov. Každý typ orechov má mierne odlišné výživové zloženie a ponúka iné zdravotné benefity.

Mohlo by vás zaujímať:  Priberáte zo stresu? Tri kroky, ako zastaviť priberanie zo stresu!

Mandle majú spomedzi všetkých orechov najvyšší obsah vápnika a obsahujú aj množstvo vlákniny, vitamínu E a horčíka. Pistácie sú vynikajúcim zdrojom vlákniny a vitamínu B6, kešu orechy sú zase bohaté na železo a vlašské orechy obsahujú oveľa viac omega-3 mastných kyselín ako ostatné druhy orechov.

Ako na to?
Hrsť orechov môžete spolu s ovocím zjesť medzi hlavnými jedlami alebo ich môžete pridať do šalátov, jogurtov a ovsenej kaše. Pripraviť si môžete aj domáce orechové maslá.

Logo GymBeam
GymBeam je obľúbený obchod s doplnkami výživy pre športovcov. Doplňte si proteíny!

  • Navštívte fitness e-shop s doplnkami výživy pre aktívne ženy a mužov so širokým sortimentom, férovými cenami a najrýchlejším dodaním v SR.

Bylinky a koreniny dodajú jedlu chuť bez pridaných kalórií

Bylinky a koreniny sú ďalšie zimné superpotraviny užitočné pri chudnutí. Najlepší spôsob ako do jedla pridať chuť bez pridaných kalórií.

Je to rozhodujúce najmä keď sa snažíte schudnúť, pretože len ťažko sa budete držať akejkoľvek stravy, ak vám jedlo, ktoré jete, nebude chutiť. Navyše, mnohé bylinky a koreniny môžu urýchliť metabolizmus a pomôcť telu spaľovať tuky rýchlejšie.

Škorica, typické sviatočné korenie nielenže urýchľuje metabolizmus, ale navyše pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

Zázvor má protizápalové účinky, pomáha upokojiť a uvoľniť tráviaci trakt a má termogénne účinky, ktoré prispievajú k zrýchleniu metabolizmu.

Kurkuma, hrejivé žlto-oranžové korenie, ktoré je dôležitou súčasťou hlavne indických jedál, má protizápalové vlastnosti, zvyšuje telesnú teplotu a urýchľuje metabolizmus.

  • Náš tip na nákup: Kurkumin ADVANCE – najsilnejší kurkumín na našom trhu

Kurkumin Advance 60 kapsKurkumin ADVANCE obsahuje vysokokoncentrovaný extrakt z kurkumy s podielom až 95 % kurkuminoidov. Je to produkt s najvyšším obsahom kurkumínu v 1 kapsule na našom trhu. Výživový doplnok Kurkumin Advance  sa odporúča pri problémoch s trávením, na harmonizáciu črevnej mikroflóry ale aj na kĺby a posilnenie imunity.

Mohlo by vás zaujímať:  Raketové chudnutie a tri najdôležitejšie kroky, ako ho naštartovať

Kurkumin ADVANCE 60 kaps. teraz so zľavou 30%

 400mg balenie kúpite za výbornú cenu 15,99 (Pôvodne: 22,99 €) v e-shope Advance Nutraceutics. Doprava 1,99 €, pri 2 ks ZADARMO.

 

 

Kajenské korenie, podobne ako kurkuma, zvyšuje telesnú teplotu a tým pomáha urýchliť metabolizmus, spaľovať kalórie a znižovať apetít.

Kajenské korenie, superpotravina prechudnutie

Kajenské korenie je prášok zo sušených Čili papričiek. Ale pozor, musí to byť výlučne červené Chilli, konkrétne Capsicum Frutescens.

Ako na to?
Škoricu si môžete pridať do ovsených vločiek alebo čaju. Zázvorom si môžete ochutiť polievky, omáčky a pripraviť si môžete aj zázvorový čaj. Kurkumu môžete pridať do omáčok alebo ku prílohám – ryži a pečeným zemiakom. Kajenským korením si môžete ochutiť napríklad krémové polievky.

 

Máte aj vy svoje obľúbené zimné superpotraviny?

 

Autor článku
Autor článku
Matej Leščinský

Matej Leščinský je skúsený tréner a výživový poradca. V oblasti cvičenia a zdravej životosprávy sa pohybuje už skoro 15 rokov. Venuje sa klientom online aj offline, a to so skvelými výsledkami. Vyskúšal si aj súťažné pódium.

Matej je autor mnohých publikácií a programov na chudnutie či naberanie svalstva a zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

akozhodiť.sk | skolaobjemu.eu

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom.