Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

Niektoré potraviny sa oplatí pridať do jedálnička nielen ako sezónnu stravu na posilnenie imunity – lenže zimné superpotraviny, o ktorých bude tento článok, okrem toho, že majú množstvo zdravotných benefitov, pomáhajú aj pri chudnutí.

Toto sú 3 skupiny potravín, s ktorými môžete schudnúť ľahšie!

V zimnom období je potrebné konzumovať potraviny, ktoré vás zahrejú a zároveň dodajú vášmu organizmu potrebné živiny a vitamíny. Teraz vám predstavíme tri skupiny potravín, vďaka ktorým budete lepšie odolávať zimnej únave a sezónym virózam.

Typické zimné superpotraviny pri chudnutí veľmi účinné – Citrusy

K zime neodmysliteľne patria citrusové plody – pomaranče, citróny, grapefruity a mandarinky. Vedeli ste, že sú to superpotraviny, čo podporujú chudnutie?

Citrusy sú v prvom rade výborným zdrojom vitamínu C (napríklad pomaranč 51 mg). Ten posilňuje imunitný systém a preto po nich ľudia siahajú najmä počas chrípkového obdobia.

Okrem toho obsahujú aj množstvo iných vitamínov a minerálov, napríklad vitamíny skupiny B, draslík a fosfor. Citrusy sú výborným zdrojom vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie a vďaka nízkemu obsahu kalórií sú dobrou voľbou pri chudnutí. Citrusové plody majú pomerne nízky glykemický index (napríklad grapefruit 25). Preto nezvyšujú hladinu cukru v krvi prudko, ale glukóza sa z citrusov uvoľňuje do krvného obehu postupne.

Zimné superpotraviny pri chudnutí - dve dievčatá srandujú s citrusmi

Citrusy obsahujú veľké množstvo vlákniny. Vláknina ma priaznivé účinky na tráviaci trakt a podporuje chudnutie. Fotografia: Anna Bizoń | 123rf.com

Citrusové plody majú vysoký obsah vody (napríklad pomaranč 87 %), ktorá hydratuje a potraviny s vyšším obsahom vody a vlákniny navyše rýchlejšie zasýtia.

Ako na to?
Šťavu z citrusov alebo citrusovú kôru môžete použiť pri príprave rýb, do šalátov, dresingov alebo omáčok. Citrusovou šťavou alebo plátkami citrusov si môžete osviežiť pitnú vodu.

Zimné superpotraviny pri chudnutí – Orechy

Orechy patria medzi najlepšie zdroje rastlinných proteínov a sú bohaté na zdravé tuky. Vďaka pozitívnym účinkom na organizmus môžeme orechy zaradiť medzi zimné superpotraviny a prekvapivo aj s pozitívnymi účinkami pri chudnutí.

Orechy vám môžu zmierniť pocit hladu a predĺžiť pocit plnosti

Zimné superpotraviny pri chudnutí - vlašský orech

Vlašské orechy podporujú chudnutie. Fotografia: ulleo | pixabay.com

Pridaním orechov do stravy môžete znížiť pocity hladu a predĺžiť pocity plnosti. Zatiaľ čo hrsť orechov denne udrží hlad na uzde, väčšie množstvo orechov by mohlo pridať extra kalórie do vašej stravy a preto ich jedzte s mierou. Orechy navyše ponúkajú množstvo vitamínov a minerálov. Každý typ orechov má mierne odlišné výživové zloženie a ponúka iné zdravotné benefity. Vlašské orechy podporujú chudnutie aj napriek tomu, že majú vyššiu energetickú hodnotu.

Ak sa zameriame na účinky, tak môžeme smelo skonštatovať, že vlašské orechy sú najzdravšie zo všetkých orechov. Účinne pôsobia na celý organizmus, metabolizmus aj chudnutie.

Mandle majú spomedzi všetkých orechov najvyšší obsah vápnika a obsahujú aj množstvo vlákniny, vitamínu E a horčíka. Pistácie sú vynikajúcim zdrojom vlákniny a vitamínu B6, kešu orechy sú zase bohaté na železo a vlašské orechy obsahujú oveľa viac omega-3 mastných kyselín ako ostatné druhy orechov.

Ako na to?
Hrsť orechov môžete spolu s ovocím zjesť medzi hlavnými jedlami alebo ich môžete pridať do šalátov, jogurtov a ovsenej kaše. Pripraviť si môžete aj domáce orechové maslá.

Logo GymBeam
GymBeam je obľúbený obchod s doplnkami výživy pre športovcov. Doplňte si proteíny!

  • Navštívte fitness e-shop s doplnkami výživy pre aktívne ženy a mužov so širokým sortimentom, férovými cenami a najrýchlejším dodaním v SR.

Bylinky a koreniny dodajú jedlu chuť bez pridaných kalórií

Bylinky a koreniny sú ďalšie zimné superpotraviny užitočné pri chudnutí. Najlepší spôsob ako do jedla pridať chuť bez pridaných kalórií.

Je to rozhodujúce najmä keď sa snažíte chudnúť, pretože len ťažko sa budete držať akejkoľvek stravy, ak vám jedlo, ktoré jete, nebude chutiť. Navyše, mnohé bylinky a koreniny môžu urýchliť metabolizmus a pomôcť telu spaľovať tuky rýchlejšie.

Škorica, typické sviatočné korenie nielenže urýchľuje metabolizmus, ale navyše pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi.

Zázvor má protizápalové účinky, pomáha upokojiť a uvoľniť tráviaci trakt a má termogénne účinky, ktoré prispievajú k zrýchleniu metabolizmu.

Kurkuma, hrejivé žlto-oranžové korenie, ktoré je dôležitou súčasťou hlavne indických jedál, má protizápalové vlastnosti, zvyšuje telesnú teplotu a urýchľuje metabolizmus.

  • Náš tip na nákup: Kurkumin ADVANCE – najsilnejší kurkumín na našom trhu

Kurkumin Advance 60 kaps Kurkumin ADVANCE obsahuje vysokokoncentrovaný extrakt z kurkumy s podielom až 95 % kurkuminoidov. Je to produkt s najvyšším obsahom kurkumínu v 1 kapsule na našom trhu. Výživový doplnok Kurkumin Advance  sa odporúča pri problémoch s trávením, na harmonizáciu črevnej mikroflóry ale aj na kĺby a posilnenie imunity.

Kurkumin ADVANCE 60 kaps. teraz so zľavou 30%

 400mg balenie kúpite za výbornú cenu 15,99 (Pôvodne: 22,99 €) v e-shope Advance

Nutraceutics. Doprava 1,99 €, pri 3 ks ZADARMO.

Zimné superpotraviny pri chudnutí – Kajenské korenie

Kajenské korenie, podobne ako kurkuma, zvyšuje telesnú teplotu a tým pomáha urýchliť metabolizmus, spaľovať kalórie a znižovať apetít.

Kajenské korenie, superpotravina prechudnutie

Kajenské korenie je prášok zo sušených Čili papričiek. Ale pozor, musí to byť výlučne červené Chilli, konkrétne Capsicum Frutescens.

Ako na to?
Škoricu si môžete pridať do ovsených vločiek alebo čaju. Zázvorom si môžete ochutiť polievky, omáčky a pripraviť si môžete aj zázvorový čaj. Kurkumu môžete pridať do omáčok alebo ku prílohám – ryži a pečeným zemiakom. Kajenským korením si môžete ochutiť napríklad krémové polievky.

Máte aj vy svoje obľúbené zimné superpotraviny, ktoré vám pomáhajú pri chudnutí?

https://akozhodit.sk  |  https://školaobjemu.eu

About Author /

Fitness tréner a výživový poradca. Autor programov na chudnutie, zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

1 Comment

Comments are closed.

Start typing and press Enter to search