Škorica a jej účinky na zdravie, krásu a chudnutie

2.12. 20191028x0 Komentárov

Škorica je známa ako chutná a voňavá korenina s blahodarnými účinkami na zdravie človeka. Používa sa predovšetkým ako prísada do pečenia alebo dochucovadlo do čaju a vyznačuje sa aj pozitívnymi vplyvmi na chudnutie či krásnu pleť. Jej nadmerná konzumácia však môže spôsobiť neželané nepríjemnosti.

O jej priaznivých účinkoch vedeli už naši predkovia. Napríklad v takom Egypte mala škorica cenu zlata. Okrem toho, že ju dávni Egypťania používali pri balzamovaní tiel, liečili si ňou aj mykózy nôh či žalúdočno-črevné problémy.

Typy škorice

Výroba škorice prebieha odrezávaním stoniek škoricovníka, z ktorých sa vyberá vnútorná kôra a necháva sa vyschnúť. Z nej sa následne vytvára aj prípadný prášok, ktorý poznáme ako mletú škoricu.

V obchodných regáloch môžeme natrafiť na dva typy škorice, ktoré sa od seba líšia najmä obsahom kumarínu, teda látky zodpovednej za jej možné nepriaznivé účinky. Túto látku si ale podrobnejšie rozoberieme v jedenej z ďalších kategórií. Spomínané druhy škorice nesú názvy CejlónskaČínska/Cassia.

Cejlónska

Cejlónska škorica sa považuje za kvalitnejšiu a sladšiu. Väčšinou sa predáva vo zvitkoch (ako celá škorica), má prchavú vôňu a je o čosi drahšia ako Cassia.

Čínska/Cassia

Čínska škorica je vzhľadom na nižšiu cenu používanejšia. Má silnejšiu arómu, trpkejšiu chuť a najčastejšie sa vyskytuje v mletej forme. Kvôli vyššiemu obsahu kumarínu sa označuje za menej kvalitnú.

Mohlo by vás zaujímať:  Potravinové alergény - Čo znamená "Výrobok môže obsahovať stopy"?

Účinky škorice

Škorica je všeobecne známa kvôli svojej jedinečnej vôni. Je za ňu zodpovedná látka cinnamaldehyd, ktorá má na svedomí aj prevažnú väčšinu jej blahodarných účinkov na ľudský organizmus.

  • znižuje hladinu cukru v krvi
  • pomáha pri chudnutí
  • má antibakteriálne, protizápalové a antioxidačné účinky
  • zahrieva a prečisťuje organizmus
  • znižuje riziko vzniku srdcových ochorení
  • zlepšuje a podporuje imunitu a trávenie

Škorica na zdravie

Keďže škorica dokáže zahrievať a prečisťovať organizmus a podporovať imunitu, s obľubou sa používa pri prechladnutiach ako prísada do čaju. Navyše, okrem toho, že znižuje hladinu cukru v krvi a tiež riziko vzniku srdcových ochorení, bráni aj rastu škodlivých baktériípomáha telu zbavovať sa infekcií. Aj vďaka týmto dôvodom sa právom označuje ako prírodné antibiotikum.

Škorica na krásu

Vzhľadom na to, že škorica má výborné antibakteriálne a protizápalové účinky, dokáže úspešne bojovať proti baktériám, ktoré sú zodpovedné za vznik akné, zabraňovať upchávaniu pórovhydratovať pokožku. Práve preto je nesmierne obľúbenou zložkou pri starostlivosti o pleť. Najúčinnejšou kombináciou je v tomto prípade škorica a med. Tri lyžice medu premiešajte s jednou lyžicou mletej škorice, aplikujte na pleť, nechajte pôsobiť približne 15 minúť a dôkladne opláchnite čistou vodou.

Škorica na chudnutie

Vedeli ste o tom, že škorica môže mať v kombinácii s medom a vodou pozitívne účinky na chudnutie? Stačí, ak si nasypete čajovú lyžičku škorice do šálky a zalejete ju horúcou prevarenou vodou. Po miernom vychladnutí pridajte približne dve lyžičky medu. Nikdy ním ale neslaďte čerstvo horúce nápoje, pretože sa pripravíte o všetky jeho aktívne látky. V každom prípade, polovicu nápoja vypite večer pred spaním a druhú polovicu po vychladení skoro ráno na lačný žalúdok. Nezabúdajte však ani na aktívny životný štýlpohyb, bez ktorého to určite tak ľahko nepôjde.

Mohlo by vás zaujímať:  Pitný režim a chudnutie

Riziká

Ako sme už naznačili vyššie, najväčšie riziko pri konzumácii škorice predstavuje látka kumarín. Jej nadmerné množstvo môže totižto spôsobiť poškodenie pečeneobličiek, najmä u citlivejších ľudí. Medzi ďalšie neželané účinky spôsobené nadmernou konzumáciou škorice patrí tiež opuch či podráždenie ústnej dutiny. Aj pri škorici teda platí staré známe – všetko treba s mierou.

Zdroj obrázkov: freepik.com

 

Autor článku

Mgr. Patrik Putera
Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Copywriting - Patrik Putera | Copywritingové služby

Ako schudnúť z brucha
Ja neviem ako vás, ale ak mňa v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to, že som vlastne…
Celý článok
Prerušovaný pôst
Čo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…
Celý článok
Rýchla chôdza, schudnúť chôdzou, ilustračné foto
Potrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…
Celý článok
Inca collagen čistý morský kolagén
Inca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…
Celý článok
Športová podprsenka - ako vybrať
Ako docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…
Celý článok
Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie
Niektoré potraviny sa oplatí pridať do jedálnička nielen ako sezónnu stravu na posilnenie imunity - lenže zimné…
Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik
Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…
Celý článok
Jablčný ocot a chudnutie
Čo je jablčný ocot, je účinný aj na chudnutie - ako ho užívať? Jablčný ocot sa vyrába kvasením…
Celý článok
Tabletky na chudnutie - recenzie
Pri svojom pátraní po kvalitných výživových doplnkoch sľubujúcich úbytok telesnej hmotnosti som narazil na tento nesporne zaujímavý…
Celý článok
tréner Matúš Špirko vie ako sa dá účinne schudnúť
Mnoho ľudí už zažilo ten pocit, že sa snažili schudnúť, no aj napriek tomu, že sa im…
Celý článok
Ako schudnúť po pôrode
Mnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…
Celý článok
Dáma s šálkou - banner
Podľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…
Celý článok