Škorica a jej účinky na zdravie, krásu a chudnutie

Škorica je známa ako chutná a voňavá korenina s blahodarnými účinkami na zdravie človeka. Nie nadarmo, dnes patrí k základným koreniam v kuchyni. Používa sa predovšetkým ako prísada do pečenia alebo dochucovadlo do čaju a vyznačuje sa aj pozitívnymi vplyvmi na chudnutie či krásnu pleť. Jej nadmerná konzumácia však môže spôsobiť neželané nepríjemnosti.

O jej priaznivých účinkoch vedeli už naši predkovia. Napríklad v takom Egypte mala škorica cenu zlata. Okrem toho, že ju dávni Egypťania používali pri balzamovaní tiel, liečili si ňou aj mykózy nôh či žalúdočno-črevné problémy.

Typy škorice

Výroba škorice prebieha odrezávaním stoniek škoricovníka, z ktorých sa vyberá vnútorná kôra a necháva sa vyschnúť. Z nej sa následne vytvára aj prípadný prášok, ktorý poznáme ako mletú škoricu.

V obchodných regáloch môžeme natrafiť na dva typy škorice, ktoré sa od seba líšia najmä obsahom kumarínu, teda látky zodpovednej za jej možné nepriaznivé účinky. Túto látku si ale podrobnejšie rozoberieme v jedenej z ďalších kategórií. Spomínané druhy škorice nesú názvy Cejlónska a Čínska/Cassia.

Cejlónska

Cejlónska škorica sa považuje za kvalitnejšiu a sladšiu. Väčšinou sa predáva vo zvitkoch (ako celá škorica), má prchavú vôňu a je o čosi drahšia ako Cassia.

Čínska/Cassia

Čínska škorica je vzhľadom na nižšiu cenu používanejšia. Má silnejšiu arómu, trpkejšiu chuť a najčastejšie sa vyskytuje v mletej forme. Kvôli vyššiemu obsahu kumarínu sa označuje za menej kvalitnú.

Účinky škorice

Škorica je všeobecne známa kvôli svojej jedinečnej vôni. Je za ňu zodpovedná látka cinnamaldehyd, ktorá má na svedomí aj prevažnú väčšinu jej blahodarných účinkov na ľudský organizmus.

  • znižuje hladinu cukru v krvi
  • pomáha pri chudnutí
  • má antibakteriálne, protizápalové a antioxidačné účinky
  • zahrieva a prečisťuje organizmus
  • znižuje riziko vzniku srdcových ochorení
  • zlepšuje a podporuje imunitu a trávenie

Škorica na zdravie

Keďže škorica dokáže zahrievať a prečisťovať organizmus a podporovať imunitu, s obľubou sa používa pri prechladnutiach ako prísada do čaju. Navyše, okrem toho, že znižuje hladinu cukru v krvi a tiež riziko vzniku srdcových ochorení, bráni aj rastu škodlivých baktérií a pomáha telu zbavovať sa infekcií. Aj vďaka týmto dôvodom sa právom označuje ako prírodné antibiotikum.

Škorica na krásu

Vzhľadom na to, že škorica má výborné antibakteriálne a protizápalové účinky, dokáže úspešne bojovať proti baktériám, ktoré sú zodpovedné za vznik akné, zabraňovať upchávaniu pórov a hydratovať pokožku. Práve preto je nesmierne obľúbenou zložkou pri starostlivosti o pleť. Najúčinnejšou kombináciou je v tomto prípade škorica a med. Tri lyžice medu premiešajte s jednou lyžicou mletej škorice, aplikujte na pleť, nechajte pôsobiť približne 15 minúť a dôkladne opláchnite čistou vodou.

Škorica na chudnutie

Vedeli ste o tom, že škorica môže mať v kombinácii s medom a vodou pozitívne účinky na chudnutie? Stačí, ak si nasypete čajovú lyžičku škorice do šálky a zalejete ju horúcou prevarenou vodou. Po miernom vychladnutí pridajte približne dve lyžičky medu. Nikdy ním ale neslaďte čerstvo horúce nápoje, pretože sa pripravíte o všetky jeho aktívne látky. V každom prípade, polovicu nápoja vypite večer pred spaním a druhú polovicu po vychladení skoro ráno na lačný žalúdok. Nezabúdajte však ani na aktívny životný štýl a pohyb, bez ktorého to určite tak ľahko nepôjde.

Riziká

Ako sme už naznačili vyššie, najväčšie riziko pri konzumácii škorice predstavuje látka kumarín. Jej nadmerné množstvo môže totižto spôsobiť poškodenie pečene a obličiek, najmä u citlivejších ľudí. Medzi ďalšie neželané účinky spôsobené nadmernou konzumáciou škorice patrí tiež opuch či podráždenie ústnej dutiny. Aj pri škorici teda platí staré známe – všetko treba s mierou.

Zdroj obrázkov: freepik.com

About Author /

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Start typing and press Enter to search