Často som premýšľal nad tým, čo by som mal robiť, ak chcem schudnúť natrvalo. Aj ja som tučný, tak ma to zaujíma. Roky sedavého zamestnania si u mňa vybrali svoju daň v podobe nadváhy. Nuž a keď je váš pracovný nástroj počítač, ako inak budete hľadať riešenie svojho „problému“, ak nie práve jeho prostredníctvom?

Začal som len tak, sám pre seba, pátrať na internete. Vyhľadával som články na tému ako schudnúť, čítal rôzne recenzie. Navštevoval som sociálne siete, fóra a diskusie o chudnutí a doplnkoch výživy. A celkom ma to začalo baviť. Vlastne to robím doteraz. Informácie zbieram nepretržite. Chcem vedieť, čo o chudnutí píšu odborníci, o to viac ma zaujímajú skúsenosti bežných ľudí.

Chcem schudnúť – Existujú alternatívne recepty na efektívne chudnutie, slovom, dá sa to aj inak?

Informácie utešene pribúdali. Vravim si,  patrilo by sa o ne podeliť a možno by sa na tom dalo aj pár euríčiek zarobiť. A tak vznikol web a online projekt Schudni hravo – Magazín o chudnutí, aktívnom a zdravom živote. 

Nie je podstatné kto som, chcem len schudnúť prirodzeným spôsobom

Nie som výživový poradca, lekár ani guru. Dokonca nemám ani patent na rozum. Mám skončenú technickú školu, napriek tomu som celý život pracoval v reklamne a marketingu. Jednoducho som využil možnosť. Rozhodol som sa pre radikálnu zmenu a splnil si tak jeden zo svojich životných snov. Škola ma naučila vyhľadávať relevantné informácie a pracovať s nimi. Moje skúsenosti z reklamnej agentúry mi umožňujú vám tie informácie pútavou formou sprostredkovať. Vďaka tejto súhre vám teraz môžem svoje poznatky prinášať prostredníctvom projektu a webu Schudni hravo. Viac sa o projekte dozviete tu.

Podstané je to, že chcem schudnúť a dlhodobo si udržať hmotnosť nejakým menej drastickým a prirodzeným spôsobom.

Schudnúť a udržať si váhu prirodzeným spôsobom pre mňa znamená urobiť to s chuťou a nadšením, najlepšie hravou, zábavnou formou. Aby ma chudnutie bavilo. Preto aj ten ten názov – Schudni hravo.

Rád by som pozmenil zaužívané predstavy o chudnutí. Mnohí z nás ich majú zafixované ako obmedzovanie sa v strave, pravidelné behanie, cvičenie vo fitness a podobne. Lebo…

Chudnutie obmedzovaním stravy a cvičením mi nejde veľmi pochuti

Preto veľmi obdivujem ľudí s pevnou vôľou a vytrvalosťou, ktorá vedie k peknej vytrénovanej postave.

Ak patríte medzi tých, ktorým cvičenie robí radosť, potom vám úprimne závidím. Ano, verím, že v takom prípade sa chudne a formuje postava hravo a s nadšením.

Mne samému však chudnutie obmedzovaním sa v strave a pravidelným cvičením nie je veľmi pochuti. Aj keď je môj terajší životný štýl spojený s každodennou fyzickou záťažou. Únavy sa nebojím. Ale drina vo fitku ma naozaj neláka. Nechcem mať „klapky na očiach“ a na ušiach walkman. Chcem byť čo najviac v prírode a popri tom chudnutí robiť aj niečo užitočné. Všimnite si, že som nenapísal „zmysluplnejšie“ lebo cvičenie určite zmysluplné je.

Samozrejme, ak chcem schudnúť, bez pohybu to nepôjde

Ale posúďte sami, čo by sa vám páčilo viac… S cigánskou kapelou v bruchu behať kolečká okolo ihriska a cvičiť pod dozorom trénera? Alebo radšej pravidelne absolvovať dlhé prechádzky so psami v partii s peknými dievčatami (dámy ako inak, s peknými a bohatými mužmi 🙂 ).

Máte námietky? Skôr ako ich začnete rozvíjať do tisíckrát používaných fráz o chudnutí, skúste mi prosím najskôr odpovedať na jednu otázku:

Čím to je, že na Slovensku žije takmer 60 % ľudí s nadváhou?

Vari niečo v tých osvedčených metódach na chudnutie nefunguje? Že by sa ten jo-jo (efekt) stále vracal? Je to tak! Iba schudnúť nestačí, hmotnosť si treba aj udržať. Ako? To už je len na nás. Chce to však pevnú vôľu a disciplínu. A tú má málokto.

Na našu lenivosť je každý tréner krátky!

Nie že by som nevedel schudnúť, dokázal som to už viackrát.

Ak chcem schudnúť, zatnem sa a schudnem ale hmotnosť sa vždy vráti späť

Ak chcem zhodiť dáke kilá, zatnem sa a schudnem. Lenže mne sa nechce žiť po zvyšok života v odriekaní. A to je ten zásadný problém! A tak sa moja hmotnosť po relatívne krátkom čase vráti späť.

Možno mi dáte zapravdu ak tvrdím, že keď A (schudnúť) funguje ale B (udržať si váhu) už nie, potom nefunguje celá metóda. Nezabudnite, že nemôže dobre fungovať, čo sa robí nasilu a bez nadšenia.

Od čoho závisí, či sa zhodené kilá vrátia po niekoľkých mesiacoch alebo po rokoch?

Opakovaná osobná skúsenosť s chudnutím mi hovorí, že veľmi podstatná časť celého procesu sa odohráva v mojej hlave. Pokiaľ nie som pozitívne nastavený, môj mozog sa chudnutiu bráni a dokonca začnem priberať. Naopak, ak je moja psychika v poriadku, chudnem relatívne ľahko. A to aj bez hladovania a mimoriadnej fyzickej námahy. Asi najdôležitejší poznatok je ten, že takto získanú hmotnosť si dokážem udržať bez väčších problémov aj niekoľko rokov.

Určite to poznáte. Ak ste v pohode a navyše sa venujete niečomu, čo vás naozaj baví, zabudnete na čas aj na jedlo. Vaše telo si samo a prirodzene vypýta, ak mu niečo chýba. A len toľko, koľko nevyhnutne potrebuje. Týmto bez pochýb nie je myslená „strava“ obsahujúca stimulátory chuti ani rôzne fastfoody.

A čo aktívni ľudia, ktorých šport a pravidelné cvičenie nebaví?

Kvalitných webov, ktoré sa venujú diétam a fitness témam je naozaj dosť. Verím, že ak Schudni hravo vybočí z vyšliapanej cestičky, nebude to na škodu, skôr naopak. Pretože…

Takmer nikto sa nevenuje ľuďom, ktorí žijú aktívne, zdravo sa stravujú, hýbu sa ale necvičia a nešportujú. A to by som chcel prostredníctvom magazínu Schudni hravo napraviť.

Alebo myslíte, že to bez športu nejde? To naozaj neexistujú iné aktivity, ktorých výsledkom by bolo zníženie a dlhodobá kontrola hmotnosti? Skutočne na chudutie pomáha len pravidelné cvičenie? To znamená, že ak chcem schudnúť, neostáva mi nič iné, len športovať a „hladovať“? Ja pevne verím, že sú na to aj iné metódy.

Aktívny spôsob života prináša efektívne chudnutie

Niekedy stačí málo. Len maličká zmena. Viem, zažil som. Žiadne cvičenie, žiadne škrtanie jedálnička. Na výrazné schudnutie mi stačili každodenné prechádzky so psom v spoločnosti príjemných ľudí a výborná psychická pohoda. Žiaľ, životné okolnosti ma donútili túto aktivitu výrazne obmedziť a váha sa začala vracať späť. Ale návrat do môjho „tučného normálu“, ktorý by normálne trval len niekoľko mesiacov sa tentoraz natiahol na neuveriteľných 5 rokov!

Som presvedčený, že akýkoľvek pravidelný pohyb a vôbec aktívny spôsob života, vedie k úbytku hmotnosti a k celkovému zdraviu. Mám to odskúšané na vlastnej koži.

Pravdaže, všetko funguje len vtedy, keď to má človek v hlave upratané. Mne osobne psychicky veľmi pomohlo, keď som pred pár rokmi opustil stres „veľkomesta“ a presťahoval sa na vidiek. Viac o tom píšem v článku „Z mesta na vidiek: Môj Život na dedine na večné časy a nikdy inak“

Okrem bežných, notoricky známych tém spájaných so zdravou životosprávou a chudnutím, sa chcem venovať aj ďalším, menej tradičným témam.

Aktívny život na vidieku, pre ktorý som sa rozhodol, môže byť jednou z nich. Pozrite sa koľko výhod mi priniesla táto zmena:

 • Mám dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.
 • Namiesto cvičenia vykonávam užitočné práce okolo domu, v sade alebo záhrade.
 • Pestujem si vlastné ovocie a zeleninu bez chémie.
 • Mám poruke zdravé BIO potraviny z lokálnych zdrojov.
 • Chodím na dlhé prechádzky so psami. Osvedčilo sa mi, že už len to stačí ako základ k pozitívnej zmene.
 • Viac nepoznám stres.

Navyše skutočnosť, že už niekoľko rokov pracujem z domu mi priniesla aj ďalšie benefity:

 • Zníženie životných nákladov
 • Mám oveľa viac času na seba, na ľudí, na svojich psov a svoje záľuby.

Podarí sa mi zbúrať mýty o chudnutí?

Na čo by som to robil? Nie som žiadny borič mýtov. Aj ja chcem len schudnúť. A koniec koncov tie všeobecne známe mýty o chudnutí fungujú štyridsiatim percentám slovenskej populácie. A to nie je až tak málo.

Ako vidíte, otvára sa mi bohatý zdroj námetov na nové témy a články, na ktoré sa plánujem v budúcnosti zamerať. Do svojho portfólia budem priebežne dopĺňať aj ďalšie témy. Napríklad:

 • Život v súlade s prírodou, návrat k prírode
 • Prírodné záhrady, permakultúra, ovocinárstvo, farmárčenie
 • Chov zvierat
 • Aktivity v prírode, bushcraft, prežitie „v divočine“
 • Turistika so psom a mnohé iné…

Toto je môj príbeh a moja cesta – Chcem len efektívne schudnúť

Sú dva typy ľudí, čo vám ponúkajú chudnutie.

 • Prvá skupina je vzorovou ukážkou toho ako to má vyzerať. Živá reklama na chudnutie. Reprezentuje vzorku 40 % ľudí s normálnou váhou.
 • Potom je tu druhá skupina, ku ktorej patrím aj ja. Ľudia s nadváhou, ktorí sú doslova vzorom nedokonalosti, tvoria 60 % slovenskej populácie.

Neverím, že na svete existuje tučný človek, ktorý by sa o chudnutie aspoň raz nepokúsil. Napriek tomu je skóre 40 : 60 v prospech obezity. Vnímam to ako veľkú výzvu. Aj preto pátram po metóde na efektívne chudnutie. Po negatívnych skúsenostiach s preferovanými metódami som sa rozhodol, propagovať aj inú, alternatívnu cestu. Verím jej, už ma raz doviedla s istotou do cieľa.

Toto je môj príbeh a moja cesta. Hladám alternatívny spôsob ako efektívne schudnúť. Chcem dokázať, že stači aktívne žiť a pravidelne sa hýbať, nie nevyhnutne cvičiť alebo športovať. Ak sa mi to aj nepodarí, viem že to stálo za to. A vy ste na tom ako, už ste sa začali hýbať?

 

Text a fotografie: Ivan Chmelař
Fotografia na titulke je stará viac ako 6 rokov. Vtedy som mal po dlhom čase tvár guľatú o čosi menej ako futbalová lopta. Kilečká sa po rokoch vrátili ale už viem, že efektívne schudnúť sa dá aj inak a pôjdem do toho znova!