Kôpor ako korenina a liečivá bylina

Kôpor voňavý je v našich končinách známy predovšetkým vďaka tradičnej kôprovej omáčke, ktorá sa zvykne podávať v kombinácii s vareným mäsom a parenou knedľou. Táto rastlina so špecifickou vôňou má však oveľa širšiu škálu využitia – nielen ako korenina, ale aj ako liečivá bylina.

Kôpor voňavý

Zaujímavosť
Už v minulosti sa kôpor používal ako prvá pomoc proti nespavosti či podráždenosti a starovekí Rimania ho dávali ženám ako prejav lásky.

Kôpor má pôvod v južnom Rusku a v oblasti Stredomoria. Patrí medzi nenáročné jednoročné rastliny, ktoré je možné vypestovať takmer hocikde. Práve vďaka jeho nenáročnosti sa môže ľahko stať, že sa vo vašej záhrade objaví aj na takom mieste, kde ste ho až tak veľmi neočakávali. Každopádne, má rád hlinené pôdy, no nevyhovuje mu premočené prostredie.

Kôpor, korenina aj liečivá bylina

Využitie v kuchyni

Kôprovú omáčku sme spomenuli hneď v úvode, takže môžeme vymenovať ďalšie jedlá, do ktorých sa kôpor výborne hodí. Jeho špecifická chuť bezpochyby vynikne v kyslých polievkach (napríklad zemiaková), zeleninových šalátoch či rôznych nátierkach. Ak ho použijete v kombinácii s lososom, je veľká šanca, že ulahodíte milovníkom rýb.

Okrem toho sa kôpor často pridáva aj do zaváraninových nálevov, predovšetkým k uhorkám. Jeho veľkou výhodou je veľmi jednoduché skladovanie. Môžete ho napríklad vysušiť, no najlepšie urobíte, ak ho zamrazíte. Svoju neodmysliteľnú arómu si totižto udrží aj po rozmrazení.

Kuracie mäso a kôpor na tanieri

Zaujímavosť
Ak by ste si zašli na výlet do Ruska, presvedčili by ste sa na vlastnej koži, že Rusi používajú kôpor ako dochucovadlo vo väčšine jedál. Samozrejme, platí to aj pre ich tradičné jedlá, ako napríklad boršč či pelmeni. Máme to overené priamo v našej redakcii.

Účinky kôpru

Vďaka vysokému obsahu vitamínov a telu prospešných látok je kôpor nielen obľúbenou koreninou, ale aj zaujímavou liečivou bylinou. Ukrýva v sebe napríklad horčík, draslík, fosfor, meď, sodík, zinok, vlákninu, bielkoviny, tuk, železo, vápnik, omega 3 a 6 mastné kyseliny a v neposlednom rade aj vitamíny A, B a C či kyselinu listovú a pantoténovú.

Kôpor, titulka k článku

Vo všeobecnosti má kôpor pozitívny vplyv na žalúdok. Nielenže prečisťuje močové cesty, ale napomáha aj pravidelnému vyprázdňovaniu. Medzi liečivé účinky kôpru možno radiť aj to, že podporuje imunitu a utlmuje kašeľ. Okrem iného môže poslúžiť aj ako obklad na lepšie hojenie rán alebo ako prvá pomoc po uštipnutí hmyzom. Keďže má protizápalové účinky, stačí ho len priložiť na postihnuté miesto. Zaujímavým faktom je aj to, že podporuje tvorbu mlieka u kojacich žien.

Zemiaky s kôprom

Kôpor – Liečivé účinky

  • Detoxikácia (kôpor obsahuje antioxidanty)
  • Pôsobí močopudne, prečisťuje močové cesty
  • Podporuje pravidelné vyprázdňovanie
  • Pozitívny vplyv na žalúdok
  • Kôpor podporuje chuť do jedla
  • Upokojujúce účinky na nervový systém
  • Podpora imunity
  • Utlmuje kašeľ
  • Antibakteriálne a antiseptické účinky
  • Vhodný na kožné ochorenia
  • Podporuje tvorbu mlieka u kojacich žien
  • Obklady na lepšie hojenie rán
This is box title
Použite kôpor na prípravu čaju z rozdrvených sušených kôprových semien. Postačí vám jedna čajová lyžička týchto semiačok a 2 až 3 deci vriacej vody, ktorou ich zalejete. Počkajte, kým vychladne, pretože najlepšie chutí vlažný. Pomáha pri žalúdočných problémoch, zlom trávení a nespavosti.

Zdroj fotografií: freepik.com

About Author /

Keďže sa aktívne venujem futbalovému trénovaniu mládežníckych kategórií, záleží mi na povedomí malých detí o aktívnom a zdravom životnom štýle. Charakter človeka sa buduje od útleho veku, a preto považujem za nesmierne dôležité venovať sa vyrastajúcej generácii už odmalička.

Start typing and press Enter to search