Strašiak menom celulitída – prečo vzniká a ako sa jej zbaviť

Celulitída trápi množstvo žien po celom svete. Vieme ale, čo si máme pod pojmom celulitída alebo pomarančová koža predstaviť, ako vyzerá, čo to vlastne je, prečo vzniká a ako sa jej zbaviť? A čo celulitída v tehotenstve? Hľadala som odpovede nielen na tieto otázky.

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast

Čo je to a ako vyzerá celulitída

Celulitída, inak zvaná aj pomarančová koža, sa prejavuje ako hrboľatá pokožka, a vyskytuje sa predovšetkým na stehnách, zadku a bruchu. Ide vlastne o zväčšené podkožné tukové bunky, ktoré sa tlačia na povrch kože, pričom vytvárajú hrboľatý vzhľad.

Práve hrboľatý vzhľad sa mnohým ľuďom nepáči a nepríde im to esteticky príjemné. Tieto priehlbinky dokážu nejednu ženu potrápiť, a to najmä v letných mesiacoch, kedy sa dlhé nohavice príliš nenosia. Aj preto je celulitída označovaná aj ako prekliatie žien.

Pomarančová koža, celulitída na zadku a stehnách v náznakoch

Fotografia: freepik.com

Nie je to len o tuku

Určite ste si už všimli, že celulitídou netrpia iba ženy s nadváhou, ale aj tie chudé. Prečo je tomu tak? A prečo sa mužom vyhýba?

Mnoho ľudí nazýva celulitídu tukom, no nie je to obyčajný tuk. Keby to tak bolo, mali by ju iba ľudia s nadváhou a mali by ju aj muži. Takisto diétami by sme sa jej veľmi rýchlo zbavili.

Teraz vás však trochu zmätiem. Mnoho odborníkov poukazuje na to, že práve pri pôste uvidíme rozdiel medzi obyčajným tukom a celulitídou. Pretože počas extrémneho pôstu sa tuk rozpustí, no celulitída nie. Niektorým ženám sa dokonca, keď schudnú, celulitída objaví alebo zhorší.

Ako to teda je?

Už vieme, že ak prijmeme viac kalórií ako spálime, naše telo ich automaticky ukladá vo forme tuku. A v závislosti od našej genetickej výbavy ukladá tento tuk do rôznych náchylných oblastí. Pod celulitídou ale rozumieme konkrétny tuk, a to ten, ktorý sa nachádza v podkoží. Poďme sa teraz pozrieť bližšie na to, ako a prečo celulitída vzniká.

Pri bazéne v červených plavkách

Fotografia: freepik.com

Ako a prečo vzniká celulitída

Ak si bližšie predstavíme anatómiu človeka, zistíme, ako je možné, že celulitída vôbec vzniká. Takisto sa dozvieme, prečo vzniká len u žien či prečo ju u mužov vidíme naozaj len výnimočne.

Ako vzniká celulitída [ pomarančová koža ]

Hovorí vám niečo pojem lymfatický systém? Je to niečo ako odpadová kanalizácia tela. Tento systém je prepojený s každým orgánom v ľudskom tele tak, ako krvný. Jeho cieľom je odstrániť z našich buniek všetky metabolické nečistoty a odpad.

Ak sa bunkový odpad hromadí, dostáva sa do tukových buniek a ich okolia. Obmedzený tok lymfy tak môže zapríčiniť vydutý efekt pod kožou, ktorý označujeme ako celulitída.

Prečo vzniká celulitída

Celulitída teda vzniká ako dôsledok nadmerného množstva bunkového odpadu, rôznych toxínov, ktoré telo nedokáže spracovať a vylúčiť z organizmu.

Tieto nahromadené tukové bunky sa spájajú a tlačia na cievy a na vrchné vrstvy kože. Tým však vzniká nielen estetický problém, ale aj zdravotný. Zhoršuje sa prekrvenie, vďaka čomu bunky nedostávajú potrebné živiny a zároveň nedokážu odpadové látky vylúčiť lymfatickým systémom. A vďaka tomu sa celulitída následne zhoršuje. Je to začarovaný kruh.

Prečo tomu tak je najmä u žien a len minimálne sa celulitída vyskytuje u mužov?

Celulitída vyzerá ako pomarančová koža

Celulitída, inak zvaná pomarančová koža. Fotografia: freepik.com

Celulitída u mužov

Tento estetický a zároveň zdravotný problém postihuje prevažne ženy, a to práve kvôli spojitosti so ženskými hormónmi, najmä s hormónom zvaným estrogén. Celulitída postihuje približne 85 až 90 % žien, a to najmä v oblasti stehien, bokov, zadku či brucha.

Môže však postihovať aj mužov, aj keď iba minimálne. Väčšinou je to práve kvôli prebytku estrogénu.

Stupne celulitídy a faktory ovplyvňujúce jej vznik

Povedali sme si, čo je celulitída a ako vzniká. No viac vás určite zaujíma, ako sa jej zbaviť. Začnime tým, že si uvedomíme, aké faktory ovplyvňujú jej vznik. Podľa toho budeme následne vedieť, akým štýlom sa jej vieme zbaviť.

Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik celulitídy

 • obezita
 • nesprávne stravovacie návyky
 • fajčenie
 • alkohol
 • nedostatočný pitný režim
 • stres
 • hormonálna nerovnováha
 • málo pohybu

Obezita je jeden z faktorov, ktorý je s celulitídou spájaný asi najviac. Dá predsa rozum, že ak máte v tele množstvo tukových zásob, prejaví sa aj vo forme celulitídy. Celulitída a strava spolu úzko súvisia. Nesprávne stravovacie návyky majú za následok celulitídu, nakoľko sme vďaka nim náchylní k obezite a zároveň neprijímame dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, takže náš metabolizmus nefunguje správne.

Fajčenie, alkohol, nedostatočný pitný režim či málo pohybu, to všetko spadá pod zlú životosprávu, ktorej výsledok môže byť práve celulitída. A to nehovorím o strese či hormonálnej nerovnováhe. Vďaka stresu môžeme mať zažívacie ťažkosti, ktoré nám takisto vytvoria nepriaznivé podmienky v organizme a hormonálna nerovnováha sa spája s estrogénom, o ktorom sa hovorí práve v spojitosti s celulitídou.

Tento začarovaný kruh má za následok rozširujúcu sa alebo zhoršujúcu sa celulitídu. Áno, zhoršujúcu sa. Vedeli ste, že máme niekoľko stupňov celulitídy?

Ako sa dá bojovať s celulitídou?

Fotografia: freepik.com

Celulitída a jej stupne

Takzvaná pomarančová koža nie je len estetický problém, ale aj zdravotný. Preto rozdeľujeme štyri stupne celulitídy.

 • celulitída 1. stupňa – najľahšia forma celulitídy je na prvý pohľad neviditeľná a objavuje sa iba pri stlačení pokožky
 • celulitída 2. stupňa – táto forma je už viditeľná aj voľným okom, ale iba pri sedení či na svetle
 • celulitída 3. stupňa – v tomto prípade je vidieť stále a bez ohľadu na to, či stojíte, alebo sedíte
 • celulitída 4. stupňa – tento stupeň je najhorší a predstavuje zdravotné riziko, nakoľko ho sprevádzajú opuchy či bolesť

Preč s celulitídou – Ako s ňou môžeme bojovať

Celulitída je postrach a jej odstránenie nie je jednoduché. Dá sa s ňou teda bojovať? Ak áno, ako teda možno odstráníť alebo aspoň zmierniť celulitídu?

Našťastie sa celulitídy vieme zbaviť, no nie je to také ľahké. Takisto si potom tento nový stav bez celulitídy treba vedieť aj udržať. V každom prípade však platí, že čím skôr ju budeme riešiť, tým rýchlejšie si s ňou poradíme.

Pravidelné cvičenie

Príznaky celulitídy vieme zmierniť pravidelným cvičením, nakoľko ním zvýšime prietok krvi v oblastiach, kde sa vyskytuje, čo prispieva k posilneniu spojivového tkaniva. Existuje pritom niekoľko účinných cvikov, s ktorými dosiahnete hladšiu a napnutejšiu pokožku bez celulitídy.

Vhodné je však cvičiť aspoň trikrát týždenne, v závislosti od stupňa celulitídy a aj toho, ako rýchlo sa jej chcete zbaviť. 🙂 Svoje výhody má aj cvičenie s vlastnou váhou v pohodlí vášho domova. Skúste napríklad tieto videá z youtube, v ktorých vám ukážu účinné cviky zamerané na zlepšenie príznakov celulitídy.

Kozmetické výrobky – Existuje krém na odstránenie celulitídy?

V tomto prípade treba poznamenať, že na trhu je naozaj množstvo rôznych prípravkov, no väčšina z nich vám nepomôže odstrániť pomarančovú kožu. Ženy pritom na takéto produkty míňajú aj stovky eur.

Keď si ale všimnete ich príbalové letáky či krabičky, zistíte, že vám okrem masírovania si tela odporúčajú aj pravidelný pohyb a zmenu stravovania. Hold, len krémiky vám, bohužiaľ, nepomôžu.

Medicínske zákroky

Počuli ste už o lymfodrenáži? Existuje strojová a ručná lymfodrenáž, pričom pri nej dochádza k uvoľneniu lymfatických ciest. Vďaka tomu sa vám škodlivé látky a toxíny ľahšie odvádzajú z tela a naštartuje sa takisto správna cirkulácia lymfy, čím dochádza k odstraňovaniu celulitídy. Celkovo aj rôzne masáže vám prispievajú k zmierneniu jej príznakov.

Ďalšou alternatívou sú rôzne metódy na báze podtlaku či dokonca laserové odstránenie. Nájsť sa dá všeličo, ale každá žena na tieto zákroky pôsobí individuálne, a preto je pre každú vhodný iný typ metódy.

Celulitída, pomarančová koža na stehnách a zadku

Celulitída (pomarančová koža) na stehnách a zadku. Fotografia: Dmitrii Kotin | 123rf.com

Domáca liečba

S celulitídou môžete bojovať aj rôznymi zábalmi či peelingami. Samozrejme ale nezabúdajte na pravidelný pohyb a zdravé stravovanie. Skúsiť môžete napríklad obľúbený kávový peeling, masáž kokosovým alebo olivovým olejom či škoricový zábal.

Celulitída v tehotenstve

Celulitída v tehotenstve budúcim matkám náladu nezlepší, objaví sa ako inak, v klasických rizikových partiách, najčastejšie na bokoch, bruchu, zadku alebo stehnách.

Prvé náznaky celulitídy sa môžu prejaviť už v počiatočných štádiách tehotenstva. Súvisí to s prirodzenými zmenami, ktoré sa odohrávajú v tele nastávajúcej matky.

Pre výskyt celulitídy počas tehotenstva sú podstatné hormonálne zmeny

Dôležitým faktorom, ktorý spôsobuje výskyt celulitídy počas tehotenstva, sú hormonálne zmeny, napríklad zvýšená hladina ženského pohlavného hormónu estrogénu. Ten má vplyv aj na zvýšenú konzumáciu potravín.

A tak, žene počas gravidity rastie chuť do jedla ale zároveň ubúda pohybovej aktivity. V tomto období je pre ženu čoraz náročnejšie nielen cvičiť ale vôbec normálne sa pohybovať. Tuk je v tejto chvíli považovaný za veľmi dôležitý zdroj energie pre matku aj dieťa a telo si ho začne vo zvýšenej miere ukladať v podkoží.

Táto energia (tuk) sa neskôr spotrebuje pri pôrode a počas dojčenia ale v tehotenstva sa prejaví ako nechcená pomarančová koža.

Pekné bruško, obrázok k téme celulitída v tehotenstve
Celulitída v tehotenstve býva dočasná. Fotografia: Pixabay

Ako zmierniť celulitídu? Pomohol by kvalitný kolagén ale…

Estrogén vo vysokom štádiu tehotenstva vplýva aj na kvalitu kolagénových vlákien a prispieva k ich uvoľňovaniu. To je totiž veľmi významný faktor uľahčujúcic proces pôrodu.

Na druhej strane nedostatok kolagénu negatívne ovplyvňuje kvalitu pokožky a má svoj podiel aj na vzniku celulitídy. Dodať telu kvalitný a čistý kolagén, to by mohol byť účinný spôsob ako bojovať s celulitídou, prípadne aspoň celulitídu a jej prejavy zmierniť. Žiaľ užívanie kolagénu počas tehotenstva sa vzhľadom k súčasnej európskej legislatíve neodporúča. Viac o užívaní kolagénu si prečítajte v našom článku Inca Collagen a užívanie v tehotenstve a po pôrode.

A po pôrode zase ako modelky – celulitída často zmizne bez stopy

Celulitída v tehotenstve je „našťastie“ len kozmetický problém a nemá negatívny vplyv na zdravie matky či plodu. Po narodení dieťaťa, keď sa telo zotaví, celulitída často zmizne bez stopy. Aj keď niektoré ženy sa „tehotenskej“ celulitídy nezbavia už nikdy, ale to už je celkom iná téma.

Náš tip: Inca Collagen – Spôsob ako bojovať s celulitídou

Inca Collagen je účinný kolagénový prípravok, ktorý má bohaté využitie. Mnoho ľudí si ho kupuje najmä kvôli jeho pozitívnym účinkom na pohybový aparát či kĺby, no má aj ďalšie výborné účinky. Sú nimi napríklad udržiavanie pružnosti a štruktúry pokožky či ochrana proti dehydratácii pokožky, vďaka čomu obmedzujú napríklad aj vznik celulitídy.

Inca collagen čistý morský kolagén

V recenziách môžete nájsť mnoho príkladov, kde ženy odporúčajú Inca Collagen práve preto, že im pomohol bojovať s celulitídou ako aj so striami. Ak už nie na odstránenie, tak aspoň na jej potlačenie v začiatočnom štádiu, keď celulitída ešte nebýva veľmi výrazná. Prečítajte si aj našu recenziu na tento obľúbený kolagén.

Celulitída nemusí byť strašiakom

Boj s celulitídou síce netrvá krátko, no jej prejavy vieme postupne zmierňovať. Keď sa budete zdravo stravovať, dodržiavať pitný režim a žiť aktívne, určite si s ňou poradíte. Nesústreďte sa však iba na samotnú celulitídu. Pristupujte k svojmu telu zodpovedne, starajte sa oň a uvidíte, že výsledky sa určte dostavia.

About Author /

V minulosti som sa športu vyhýbala oblúkom. Postupom času som ale prišla na to, že hýbať sa treba. Hľadanie aktívneho, zdravého a najmä pozitívneho životného štýlu ma zavialo na rôzne miesta. Vyskúšala som aerobik, posilňovňu, zumbu či pole dance.

Start typing and press Enter to search