Strašiak menom celulitída – prečo vzniká a ako sa jej zbaviť

Celulitída trápi množstvo žien po celom svete. Vieme ale, čo si máme pod pojmom celulitída predstaviť? Čo to vlastne je, prečo vzniká a ako sa jej zbaviť? Hľadala som odpovede nielen na tieto otázky.

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast

Čo je celulitída

Celulitída, inak zvaná aj pomarančová koža, sa prejavuje ako hrboľatá pokožka, a to predovšetkým v oblasti stehien a zadku. Ide vlastne o zväčšené podkožné tukové bunky, ktoré sa tlačia na povrch kože, pričom vytvárajú hrboľatý vzhľad.

Práve hrboľatý vzhľad sa mnohým ľuďom nepáči a nepríde im to esteticky príjemné. Tieto priehlbinky dokážu nejednu ženu potrápiť, a to najmä v letných mesiacoch, kedy sa dlhé nohavice príliš nenosia. Aj preto je celulitída označovaná aj ako prekliatie žien.

Fotografia: freepik.com

Nie je to len o tuku

Určite ste si už všimli, že celulitídou netrpia iba ženy s nadváhou, ale aj tie chudé. Prečo je tomu tak? A prečo sa mužom vyhýba?

Mnoho ľudí nazýva celulitídu tukom, no nie je to obyčajný tuk. Keby to tak bolo, mali by ju iba ľudia s nadváhou a mali by ju aj muži. Takisto diétami by sme sa jej veľmi rýchlo zbavili.

Teraz vás však trochu zmätiem. Mnoho odborníkov poukazuje na to, že práve pri pôste uvidíme rozdiel medzi obyčajným tukom a celulitídou. Pretože počas extrémneho pôstu sa tuk rozpustí, no celulitída nie. Niektorým ženám sa dokonca, keď schudnú, celulitída objaví alebo zhorší.

Ako to teda je?

Už vieme, že ak prijmeme viac kalórií ako spálime, naše telo ich automaticky ukladá vo forme tuku. A v závislosti od našej genetickej výbavy ukladá tento tuk do rôznych náchylných oblastí. Pod celulitídou ale rozumieme konkrétny tuk, a to ten, ktorý sa nachádza v podkoží. Poďme sa teraz pozrieť bližšie na to, ako a prečo celulitída vzniká.

Pr bazéne v červených plavkách

Fotografia: freepik.com

Ako a prečo vzniká celulitída

Ak si bližšie predstavíme anatómiu človeka, zistíme, ako je možné, že celulitída vôbec vzniká. Takisto sa dozvieme, prečo vzniká len u žien či prečo ju u mužov vidíme naozaj len výnimočne.

Ako vzniká celulitída

Hovorí vám niečo pojem lymfatický systém? Je to niečo ako odpadová kanalizácia tela. Tento systém je prepojený s každým orgánom v ľudskom tele tak, ako krvný. Jeho cieľom je odstrániť z našich buniek všetky metabolické nečistoty a odpad.

Ak sa bunkový odpad hromadí, dostáva sa do tukových buniek a ich okolia. Obmedzený tok lymfy tak môže zapríčiniť vydutý efekt pod kožou, ktorý označujeme ako celulitída.

Prečo vzniká celulitída

Celulitída teda vzniká ako dôsledok nadmerného množstva bunkového odpadu, rôznych toxínov, ktoré telo nedokáže spracovať a vylúčiť z organizmu.

Tieto nahromadené tukové bunky sa spájajú a tlačia na cievy a na vrchné vrstvy kože. Tým však vzniká nielen estetický problém, ale aj zdravotný. Zhoršuje sa prekrvenie, vďaka čomu bunky nedostávajú potrebné živiny a zároveň nedokážu odpadové látky vylúčiť lymfatickým systémom. A vďaka tomu sa celulitída následne zhoršuje. Je to začarovaný kruh.

Mohlo by vás zaujímať:  Dá sa schudnúť aj obyčajnou chôdzou?

Prečo tomu tak je najmä u žien a len minimálne sa celulitída vyskytuje u mužov?

Pomarančová koža

Fotografia: freepik.com

Celulitída u mužov

Tento estetický a zároveň zdravotný problém postihuje prevažne ženy, a to práve kvôli spojitosti so ženskými hormónmi, najmä s hormónom zvaným estrogén. Pomarančová koža postihuje približne 85 až 90 % žien, a to najmä v oblasti stehien, bokov, zadku či brucha.

Môže však postihovať aj mužov, aj keď iba minimálne. Väčšinou je to práve kvôli prebytku estrogénu.

Stupne celulitídy a faktory ovplyvňujúce jej vznik

Povedali sme si, čo je celulitída a ako vzniká. No viac vás určite zaujíma, ako sa jej zbaviť. Začnime tým, že si uvedomíme, aké faktory ovplyvňujú jej vznik. Podľa toho budeme následne vedieť, akým štýlom sa jej vieme zbaviť.

Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik celulitídy

 • obezita
 • nesprávne stravovacie návyky
 • fajčenie
 • alkohol
 • nedostatočný pitný režim
 • stres
 • hormonálna nerovnováha
 • málo pohybu

Obezita je jeden z faktorov, ktorý je s celulitídou spájaný asi najviac. Dá predsa rozum, že ak máte v tele množstvo tukových zásob, prejaví sa aj vo forme celulitídy. Takisto nesprávne stravovacie návyky majú za následok celulitídu, nakoľko sme vďaka nim náchylní k obezite a zároveň neprijímame dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, takže náš metabolizmus nefunguje správne.

Fajčenie, alkohol, nedostatočný pitný režim či málo pohybu, to všetko spadá pod zlú životosprávu, ktorej výsledok môže byť práve celulitída. A to nehovorím o strese či hormonálnej nerovnováhe. Vďaka stresu môžeme mať zažívacie ťažkosti, ktoré nám takisto vytvoria nepriaznivé podmienky v organizme a hormonálna nerovnováha sa spája s estrogénom, o ktorom sa hovorí práve v spojitosti s celulitídou.

Tento začarovaný kruh má za následok rozširujúcu sa alebo zhoršujúcu sa celulitídu. Áno, zhoršujúcu sa. Vedeli ste, že máme niekoľko stupňov celulitídy?

Ako sa dá bojovať s celulitídou?

Fotografia: freepik.com

Celulitída a jej stupne

Celulitída nie je len estetický problém, ale aj zdravotný. Preto rozdeľujeme štyri stupne celulitídy.

 • celulitída 1. stupňa – najľahšia forma celulitídy je na prvý pohľad neviditeľná a objavuje sa iba pri stlačení pokožky
 • celulitída 2. stupňa – táto forma je už viditeľná aj voľným okom, ale iba pri sedení či na svetle
 • celulitída 3. stupňa – v tomto prípade je vidieť stále a bez ohľadu na to, či stojíte, alebo sedíte
 • celulitída 4. stupňa – tento stupeň je najhorší a predstavuje zdravotné riziko, nakoľko ho sprevádzajú opuchy či bolesť

Ako môžeme bojovať s celulitídou

Dá sa s ňou teda bojovať? A ak áno, akými spôsobmi?

Našťastie sa celulitídy vieme zbaviť, no nie je to také ľahké. Takisto si potom tento nový stav bez celulitídy treba vedieť aj udržať. V každom prípade však platí, že čím skôr ju budeme riešiť, tým rýchlejšie si s ňou poradíme.

Pravidelné cvičenie

Príznaky celulitídy vieme zmierniť pravidelným cvičením, nakoľko ním zvýšime prietok krvi v oblastiach, kde sa vyskytuje, čo prispieva k posilneniu spojivového tkaniva. Existuje pritom niekoľko účinných cvikov, s ktorými dosiahnete hladšiu a napnutejšiu pokožku bez celulitídy.

Mohlo by vás zaujímať:  Nie je to len o TEBE...alebo NIEKTO sa pozerá!

Vhodné je však cvičiť aspoň trikrát týždenne, v závislosti od stupňa celulitídy a aj toho, ako rýchlo sa jej chcete zbaviť. 🙂 Cvičiť pritom môžete aj doma a s vlastnou váhou. Skúste napríklad tieto videá z youtube, v ktorých vám ukážu účinné cviky zamerané na zlepšenie príznakov celulitídy.

 

Kozmetické výrobky

V tomto prípade treba poznamenať, že na trhu je naozaj množstvo rôznych prípravkov, no väčšina z nich vám nepomôže odstrániť pomarančovú kožu. Ženy pritom na takéto produkty míňajú aj stovky eur.

Keď si ale všimnete ich príbalové letáky či krabičky, zistíte, že vám okrem masírovania si tela odporúčajú aj pravidelný pohyb a zmenu stravovania. Hold, len krémiky vám, bohužiaľ, nepomôžu.

Medicínske zákroky

Počuli ste už o lymfodrenáži? Existuje strojová a ručná lymfodrenáž, pričom pri nej dochádza k uvoľneniu lymfatických ciest. Vďaka tomu sa vám škodlivé látky a toxíny ľahšie odvádzajú z tela a naštartuje sa takisto správna cirkulácia lymfy, čím dochádza k odstraňovaniu celulitídy. Celkovo aj rôzne masáže vám prispievajú k zmierneniu jej príznakov.

Ďalšou alternatívou sú rôzne metódy na báze podtlaku či dokonca laserové odstránenie. Nájsť sa dá všeličo, ale každá žena na tieto zákroky pôsobí individuálne, a preto je pre každú vhodný iný typ metódy.

Existuje viacero spôsobov ako bojovať s celulitídou

Fotografia: Dmitrii Kotin | 123rf.com

Domáca liečba

S celulitídou môžete bojovať aj rôznymi zábalmi či peelingami. Samozrejme ale nezabúdajte na pravidelný pohyb a zdravé stravovanie. Skúsiť môžete napríklad obľúbený kávový peeling, masáž kokosovým alebo olivovým olejom či škoricový zábal.

Náš tip: Inca Collagen

Inca Collagen je účinný kolagénový prípravok, ktorý má bohaté využitie. Mnoho ľudí si ho kupuje najmä kvôli jeho pozitívnym účinkom na pohybový aparát či kĺby, no má aj ďalšie výborné účinky. Sú nimi napríklad udržiavanie pružnosti a štruktúry pokožky či ochrana proti dehydratácii pokožky, vďaka čomu obmedzujú napríklad aj vznik celulitídy.

Inca collagen čistý morský kolagén

V recenziách môžete nájsť mnoho príkladov, kde ženy odporúčajú Inca Collagen práve kvôli tomu, že im pomohol v boji s celulitídou a striami. Inca Collagen je jediný produkt, ktorý si môžete kúpiť priamo na našich stránkach. Kúpou tohoto produktu zároveň podporíte magazín Schudni hravo. Prečítajte si aj našu recenziu na tento obľúbený kolagén.

 

Celulitída nemusí byť strašiakom

Boj s celulitídou síce netrvá krátko, no jej prejavy vieme postupne zmierňovať. Keď sa budete zdravo stravovať, dodržiavať pitný režim a žiť aktívne, určite si s ňou poradíte. Nesústreďte sa však iba na samotnú celulitídu. Pristupujte k svojmu telu zodpovedne, starajte sa oň a uvidíte, že výsledky sa určte dostavia.

 

Autor článku
Autor článku
Mgr. Lesana Vaneková

Skĺbiť sedavú prácu so zdravým životným štýlom je niekedy naozaj drina. Popri písaní sa snažím nájsť si čas na rodinu, priateľov, cvičenie a samozrejme dobré jedlo.

vanekova.sk | dennikpozitivnehomyslenia.sk

Ako schudnúť z brucha

7 rád ako schudnúť z brucha a získať pekné ploché bruško

Ja neviem ako vás, ale ak mňa osobne v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to bolo práve…

Celý článok
Prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst - Chudnutie aj bez pohybu a zložitých diét?

Čo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…

Celý článok
Inca collagen čistý morský kolagén

Inca Collagen, recenzia na morský kolagén prémiovej kvality

Inca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…

Celý článok
Dá sa schudnúť chôdzou?

Dá sa schudnúť aj obyčajnou chôdzou?

Potrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…

Celý článok
Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie

Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

Toto sú 3 skupiny potravín, s ktorými môžete schudnúť ľahšie! V zimnom období je potrebné konzumovať potraviny, ktoré…

Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik

Nielen o testoch potravín a marketingových trikoch veľkých spoločností

Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…

Celý článok
Športová podprsenka - ako vybrať

Športové podprsenky - Poradíme vám, ako si správne vybrať

Ako docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…

Celý článok
Jablčný ocot a chudnutie

Jablčný ocot a chudnutie - Keď všetkého veľa škodí

Čo je vlastne jablčný ocot? Jablčný ocot sa vyrába kvasením čerstvých, rozdrvených jabĺk v nádržiach - podobne…

Celý článok
Matej Leščinský pózuje na súťaži

Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský - rozhovor

Kto je Matej Leščinský? Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský sa stal naším spolupracovníkom, z čoho…

Celý článok
Ako schudnúť po pôrode

Ako schudnúť po pôrode - Valéria má tri deti a postavu ako modelka

Mnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…

Celý článok
Sacharidove vlny - naštartovať chudnutie.

Sacharidové vlny sú účinný spôsob, ako naštartovať chudnutie

V súčasnosti existuje XY diét a spôsobov chudnutia, alebo všeobecne stravovania sa, ktorými dokáže človek dosiahnuť svoje ciele. Všetky…

Celý článok
Dáma s šálkou - banner

Káva má pozitívne účinky na chudnutie. Pravda alebo lož?

Podľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…

Celý článok