Strašiak menom celulitída – prečo vzniká a ako sa jej zbaviť

11.5. 2019 Mgr. Lesana Vaneková 385x

Celulitída trápi množstvo žien po celom svete. Vieme ale, čo si máme pod pojmom celulitída predstaviť? Čo to vlastne je, prečo vzniká a ako sa jej zbaviť? Hľadala som odpovede nielen na tieto otázky.

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast

Čo je celulitída

Celulitída, inak zvaná aj pomarančová koža, sa prejavuje ako hrboľatá pokožka, a to predovšetkým v oblasti stehien a zadku. Ide vlastne o zväčšené podkožné tukové bunky, ktoré sa tlačia na povrch kože, pričom vytvárajú hrboľatý vzhľad.

Práve hrboľatý vzhľad sa mnohým ľuďom nepáči a nepríde im to esteticky príjemné. Tieto priehlbinky dokážu nejednu ženu potrápiť, a to najmä v letných mesiacoch, kedy sa dlhé nohavice príliš nenosia. Aj preto je celulitída označovaná aj ako prekliatie žien.

Fotografia: freepik.com

Nie je to len o tuku

Určite ste si už všimli, že celulitídou netrpia iba ženy s nadváhou, ale aj tie chudé. Prečo je tomu tak? A prečo sa mužom vyhýba?

Mnoho ľudí nazýva celulitídu tukom, no nie je to obyčajný tuk. Keby to tak bolo, mali by ju iba ľudia s nadváhou a mali by ju aj muži. Takisto diétami by sme sa jej veľmi rýchlo zbavili.

Teraz vás však trochu zmätiem. Mnoho odborníkov poukazuje na to, že práve pri pôste uvidíme rozdiel medzi obyčajným tukom a celulitídou. Pretože počas extrémneho pôstu sa tuk rozpustí, no celulitída nie. Niektorým ženám sa dokonca, keď schudnú, celulitída objaví alebo zhorší.

Ako to teda je?

Už vieme, že ak prijmeme viac kalórií ako spálime, naše telo ich automaticky ukladá vo forme tuku. A v závislosti od našej genetickej výbavy ukladá tento tuk do rôznych náchylných oblastí. Pod celulitídou ale rozumieme konkrétny tuk, a to ten, ktorý sa nachádza v podkoží. Poďme sa teraz pozrieť bližšie na to, ako a prečo celulitída vzniká.

Pr bazéne v červených plavkách

Fotografia: freepik.com

Ako a prečo vzniká celulitída

Ak si bližšie predstavíme anatómiu človeka, zistíme, ako je možné, že celulitída vôbec vzniká. Takisto sa dozvieme, prečo vzniká len u žien či prečo ju u mužov vidíme naozaj len výnimočne.

Ako vzniká celulitída

Hovorí vám niečo pojem lymfatický systém? Je to niečo ako odpadová kanalizácia tela. Tento systém je prepojený s každým orgánom v ľudskom tele tak, ako krvný. Jeho cieľom je odstrániť z našich buniek všetky metabolické nečistoty a odpad.

Ak sa bunkový odpad hromadí, dostáva sa do tukových buniek a ich okolia. Obmedzený tok lymfy tak môže zapríčiniť vydutý efekt pod kožou, ktorý označujeme ako celulitída.

Prečo vzniká celulitída

Celulitída teda vzniká ako dôsledok nadmerného množstva bunkového odpadu, rôznych toxínov, ktoré telo nedokáže spracovať a vylúčiť z organizmu.

Tieto nahromadené tukové bunky sa spájajú a tlačia na cievy a na vrchné vrstvy kože. Tým však vzniká nielen estetický problém, ale aj zdravotný. Zhoršuje sa prekrvenie, vďaka čomu bunky nedostávajú potrebné živiny a zároveň nedokážu odpadové látky vylúčiť lymfatickým systémom. A vďaka tomu sa celulitída následne zhoršuje. Je to začarovaný kruh.

Prečo tomu tak je najmä u žien a len minimálne sa celulitída vyskytuje u mužov?

Pomarančová koža

Fotografia: freepik.com

Celulitída u mužov

Tento estetický a zároveň zdravotný problém postihuje prevažne ženy, a to práve kvôli spojitosti so ženskými hormónmi, najmä s hormónom zvaným estrogén. Pomarančová koža postihuje približne 85 až 90 % žien, a to najmä v oblasti stehien, bokov, zadku či brucha.

Mohlo by vás zaujímať:  Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Môže však postihovať aj mužov, aj keď iba minimálne. Väčšinou je to práve kvôli prebytku estrogénu.

Stupne celulitídy a faktory ovplyvňujúce jej vznik

Povedali sme si, čo je celulitída a ako vzniká. No viac vás určite zaujíma, ako sa jej zbaviť. Začnime tým, že si uvedomíme, aké faktory ovplyvňujú jej vznik. Podľa toho budeme následne vedieť, akým štýlom sa jej vieme zbaviť.

Faktory, ktoré ovplyvňujú vznik celulitídy

 • obezita
 • nesprávne stravovacie návyky
 • fajčenie
 • alkohol
 • nedostatočný pitný režim
 • stres
 • hormonálna nerovnováha
 • málo pohybu

Obezita je jeden z faktorov, ktorý je s celulitídou spájaný asi najviac. Dá predsa rozum, že ak máte v tele množstvo tukových zásob, prejaví sa aj vo forme celulitídy. Takisto nesprávne stravovacie návyky majú za následok celulitídu, nakoľko sme vďaka nim náchylní k obezite a zároveň neprijímame dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, takže náš metabolizmus nefunguje správne.

Fajčenie, alkohol, nedostatočný pitný režim či málo pohybu, to všetko spadá pod zlú životosprávu, ktorej výsledok môže byť práve celulitída. A to nehovorím o strese či hormonálnej nerovnováhe. Vďaka stresu môžeme mať zažívacie ťažkosti, ktoré nám takisto vytvoria nepriaznivé podmienky v organizme a hormonálna nerovnováha sa spája s estrogénom, o ktorom sa hovorí práve v spojitosti s celulitídou.

Tento začarovaný kruh má za následok rozširujúcu sa alebo zhoršujúcu sa celulitídu. Áno, zhoršujúcu sa. Vedeli ste, že máme niekoľko stupňov celulitídy?

Ako sa dá bojovať s celulitídou?

Fotografia: freepik.com

Celulitída a jej stupne

Celulitída nie je len estetický problém, ale aj zdravotný. Preto rozdeľujeme štyri stupne celulitídy.

 • celulitída 1. stupňa – najľahšia forma celulitídy je na prvý pohľad neviditeľná a objavuje sa iba pri stlačení pokožky
 • celulitída 2. stupňa – táto forma je už viditeľná aj voľným okom, ale iba pri sedení či na svetle
 • celulitída 3. stupňa – v tomto prípade je vidieť stále a bez ohľadu na to, či stojíte, alebo sedíte
 • celulitída 4. stupňa – tento stupeň je najhorší a predstavuje zdravotné riziko, nakoľko ho sprevádzajú opuchy či bolesť

Ako môžeme bojovať s celulitídou

Dá sa s ňou teda bojovať? A ak áno, akými spôsobmi?

Našťastie sa celulitídy vieme zbaviť, no nie je to také ľahké. Takisto si potom tento nový stav bez celulitídy treba vedieť aj udržať. V každom prípade však platí, že čím skôr ju budeme riešiť, tým rýchlejšie si s ňou poradíme.

Pravidelné cvičenie

Príznaky celulitídy vieme zmierniť pravidelným cvičením, nakoľko ním zvýšime prietok krvi v oblastiach, kde sa vyskytuje, čo prispieva k posilneniu spojivového tkaniva. Existuje pritom niekoľko účinných cvikov, s ktorými dosiahnete hladšiu a napnutejšiu pokožku bez celulitídy.

Vhodné je však cvičiť aspoň trikrát týždenne, v závislosti od stupňa celulitídy a aj toho, ako rýchlo sa jej chcete zbaviť. 🙂 Cvičiť pritom môžete aj doma a s vlastnou váhou. Skúste napríklad tieto videá z youtube, v ktorých vám ukážu účinné cviky zamerané na zlepšenie príznakov celulitídy.

 

Kozmetické výrobky

V tomto prípade treba poznamenať, že na trhu je naozaj množstvo rôznych prípravkov, no väčšina z nich vám nepomôže odstrániť pomarančovú kožu. Ženy pritom na takéto produkty míňajú aj stovky eur.

Mohlo by vás zaujímať:  Moje chudnutie so psom

Keď si ale všimnete ich príbalové letáky či krabičky, zistíte, že vám okrem masírovania si tela odporúčajú aj pravidelný pohyb a zmenu stravovania. Hold, len krémiky vám, bohužiaľ, nepomôžu.

Medicínske zákroky

Počuli ste už o lymfodrenáži? Existuje strojová a ručná lymfodrenáž, pričom pri nej dochádza k uvoľneniu lymfatických ciest. Vďaka tomu sa vám škodlivé látky a toxíny ľahšie odvádzajú z tela a naštartuje sa takisto správna cirkulácia lymfy, čím dochádza k odstraňovaniu celulitídy. Celkovo aj rôzne masáže vám prispievajú k zmierneniu jej príznakov.

Ďalšou alternatívou sú rôzne metódy na báze podtlaku či dokonca laserové odstránenie. Nájsť sa dá všeličo, ale každá žena na tieto zákroky pôsobí individuálne, a preto je pre každú vhodný iný typ metódy.

Existuje viacero spôsobov ako bojovať s celulitídou

Fotografia: Dmitrii Kotin | 123rf.com

Domáca liečba

S celulitídou môžete bojovať aj rôznymi zábalmi či peelingami. Samozrejme ale nezabúdajte na pravidelný pohyb a zdravé stravovanie. Skúsiť môžete napríklad obľúbený kávový peeling, masáž kokosovým alebo olivovým olejom či škoricový zábal.

Náš tip: Inca Collagen

Inca Collagen je účinný kolagénový prípravok, ktorý má bohaté využitie. Mnoho ľudí si ho kupuje najmä kvôli jeho pozitívnym účinkom na pohybový aparát či kĺby, no má aj ďalšie výborné účinky. Sú nimi napríklad udržiavanie pružnosti a štruktúry pokožky či ochrana proti dehydratácii pokožky, vďaka čomu obmedzujú napríklad aj vznik celulitídy.

Inca collagen čistý morský kolagén

V recenziách môžete nájsť mnoho príkladov, kde ženy odporúčajú Inca Collagen práve kvôli tomu, že im pomohol v boji s celulitídou a striami. Inca Collagen je jediný produkt, ktorý si môžete kúpiť priamo na našich stránkach. Kúpou tohoto produktu zároveň podporíte magazín Schudni hravo. Prečítajte si aj našu recenziu na tento obľúbený kolagén.

 

Celulitída nemusí byť strašiakom

Boj s celulitídou síce netrvá krátko, no jej prejavy vieme postupne zmierňovať. Keď sa budete zdravo stravovať, dodržiavať pitný režim a žiť aktívne, určite si s ňou poradíte. Nesústreďte sa však iba na samotnú celulitídu. Pristupujte k svojmu telu zodpovedne, starajte sa oň a uvidíte, že výsledky sa určte dostavia.

 

Autor článku
Autor článku
Mgr. Lesana Vaneková

Skĺbiť sedavú prácu so zdravým životným štýlom je niekedy naozaj drina. Popri písaní sa snažím nájsť si čas na rodinu, priateľov, cvičenie a samozrejme dobré jedlo.

vanekova.sk | dennikpozitivnehomyslenia.sk

 

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

pozadie

Dojemné rozprávanie o bolestných stratách a ľudskom hyenizme

Život je zvláštny. Nie je len o veciach, ktoré sa vám dejú z nepochopiteľných dôvodov. O situáciách,…

Celý článok
Cvičenie vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou a výhody, ktoré ponúka

Cvičenie s vlastnou váhou, inak kalistenika, predstavuje druh cvičenia, pri ktorom sa ako záťaž, resp. odpor, využíva vlastné…

Celý článok
Pani kupuje banany

Prečo zaradiť banán do každodenného jedálnička

Banán patrí bezpochyby medzi jedno z najobľúbenejších ovocí na celom svete. V globálnom meradle mu môžu konkurovať pravdepodobne len…

Celý článok
Blogerka Marta bez kolieska salámy

Ako sa koliesko salámy na vandrovku do sveta vybralo

Pár dní do výplaty, ja už týždeň obkuskávam suchý chleba a dnes, cestou do roboty, mi z…

Celý článok
Užívanie Inca Collagen v tehotenstve a po pôrode

Inca Collagen a užívanie počas tehotenstva a po pôrode

Nedávno som sa dostala k článku O kolagéne značky Inca Collagen a jeho užívaní po pôrode. Zaujala…

Celý článok
Pohyb je pre deti dôležitý, banner

Pohyb je pre deti nesmierne dôležitý

Pohyb je jednou zo základných činností zdravého ľudského organizmu. O jeho dôležitosti pre prirodzený vývoj detí vedia podrobnosti…

Celý článok
Nízkosacharidová diéta - banner

Nízkosacharidová diéta: funguje vôbec? [Hľadanie pravdy]

Jej obľúbenosť je neuveriteľná a rastie z roka na rok. Reč je o nízkosacharidovej diéte, ktorá získala…

Celý článok
Lietajúci Holanďan, Petrohrad

Zacvičte si na Lietajúcom Holanďanovi

Ten, kto niekedy navštívil Petrohrad, nám dá určite za pravdu, že ide o skutočne očarujúce mesto. Benátky severu,…

Celý článok
Myška a syr

O bláznoch, strachu a hlodavcoch veľkých ako mačka

Žijem už skoro rok a pol mimo mojej rodnej Bratislavy. Žijem už skoro rok a pol sama…

Celý článok
Kôpor, titulka k článku

Kôpor ako korenina a liečivá bylina

Kôpor voňavý je v našich končinách známy predovšetkým vďaka tradičnej kôprovej omáčke, ktorá sa zvykne podávať v kombinácii s vareným…

Celý článok
Pitie vody v lete - Blog | Marta Antalová Ráczová

Aj ty zanedbávaš pitie vody v lete? Nebuď Cuky Luky, piť sa musí!

Nemám rada horúce leto. Som presvedčená, že od narodenia. Som totiž zimné dieťa. Narodila som sa začiatkom…

Celý článok
David Moravec, Kondičný tréner FC Spartak Trnava

Kondičný tréner Dávid Moravec: „Za pár dní sa výsledky čakať nedajú.“

Dávid Moravec je s trnavským futbalom spojený od mladého veku. Už ako malý fanúšik Spartaka Trnava si totižto…

Celý článok