7 rád ako schudnúť z brucha a získať pekné ploché bruško
Ja neviem ako vás, ale ak mňa v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to, že som vlastne…
Celý článokCelulitída trápi množstvo žien po celom svete. Vieme ale, čo si máme pod pojmom celulitída alebo pomarančová koža predstaviť, ako vyzerá, čo to vlastne je, prečo vzniká a ako sa jej zbaviť? A čo celulitída v tehotenstve? Hľadala som odpovede nielen na tieto otázky.
Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast
Celulitída, inak zvaná aj pomarančová koža, sa prejavuje ako hrboľatá pokožka, a vyskytuje sa predovšetkým na stehnách, zadku a bruchu. Ide vlastne o zväčšené podkožné tukové bunky, ktoré sa tlačia na povrch kože, pričom vytvárajú hrboľatý vzhľad.
Práve hrboľatý vzhľad sa mnohým ľuďom nepáči a nepríde im to esteticky príjemné. Tieto priehlbinky dokážu nejednu ženu potrápiť, a to najmä v letných mesiacoch, kedy sa dlhé nohavice príliš nenosia. Aj preto je celulitída označovaná aj ako prekliatie žien.
Fotografia: freepik.com
Určite ste si už všimli, že celulitídou netrpia iba ženy s nadváhou, ale aj tie chudé. Prečo je tomu tak? A prečo sa mužom vyhýba?
Mnoho ľudí nazýva celulitídu tukom, no nie je to obyčajný tuk. Keby to tak bolo, mali by ju iba ľudia s nadváhou a mali by ju aj muži. Takisto diétami by sme sa jej veľmi rýchlo zbavili.
Teraz vás však trochu zmätiem. Mnoho odborníkov poukazuje na to, že práve pri pôste uvidíme rozdiel medzi obyčajným tukom a celulitídou. Pretože počas extrémneho pôstu sa tuk rozpustí, no celulitída nie. Niektorým ženám sa dokonca, keď schudnú, celulitída objaví alebo zhorší.
Už vieme, že ak prijmeme viac kalórií ako spálime, naše telo ich automaticky ukladá vo forme tuku. A v závislosti od našej genetickej výbavy ukladá tento tuk do rôznych náchylných oblastí. Pod celulitídou ale rozumieme konkrétny tuk, a to ten, ktorý sa nachádza v podkoží. Poďme sa teraz pozrieť bližšie na to, ako a prečo celulitída vzniká.
Fotografia: freepik.com
Ak si bližšie predstavíme anatómiu človeka, zistíme, ako je možné, že celulitída vôbec vzniká. Takisto sa dozvieme, prečo vzniká len u žien či prečo ju u mužov vidíme naozaj len výnimočne.
Hovorí vám niečo pojem lymfatický systém? Je to niečo ako odpadová kanalizácia tela. Tento systém je prepojený s každým orgánom v ľudskom tele tak, ako krvný. Jeho cieľom je odstrániť z našich buniek všetky metabolické nečistoty a odpad.
Ak sa bunkový odpad hromadí, dostáva sa do tukových buniek a ich okolia. Obmedzený tok lymfy tak môže zapríčiniť vydutý efekt pod kožou, ktorý označujeme ako celulitída.
Celulitída teda vzniká ako dôsledok nadmerného množstva bunkového odpadu, rôznych toxínov, ktoré telo nedokáže spracovať a vylúčiť z organizmu.
Tieto nahromadené tukové bunky sa spájajú a tlačia na cievy a na vrchné vrstvy kože. Tým však vzniká nielen estetický problém, ale aj zdravotný. Zhoršuje sa prekrvenie, vďaka čomu bunky nedostávajú potrebné živiny a zároveň nedokážu odpadové látky vylúčiť lymfatickým systémom. A vďaka tomu sa celulitída následne zhoršuje. Je to začarovaný kruh.
Prečo tomu tak je najmä u žien a len minimálne sa celulitída vyskytuje u mužov?
Celulitída, inak zvaná pomarančová koža. Fotografia: freepik.com
Tento estetický a zároveň zdravotný problém postihuje prevažne ženy, a to práve kvôli spojitosti so ženskými hormónmi, najmä s hormónom zvaným estrogén. Celulitída postihuje približne 85 až 90 % žien, a to najmä v oblasti stehien, bokov, zadku či brucha.
Môže však postihovať aj mužov, aj keď iba minimálne. Väčšinou je to práve kvôli prebytku estrogénu.
Povedali sme si, čo je celulitída a ako vzniká. No viac vás určite zaujíma, ako sa jej zbaviť. Začnime tým, že si uvedomíme, aké faktory ovplyvňujú jej vznik. Podľa toho budeme následne vedieť, akým štýlom sa jej vieme zbaviť.
Obezita je jeden z faktorov, ktorý je s celulitídou spájaný asi najviac. Dá predsa rozum, že ak máte v tele množstvo tukových zásob, prejaví sa aj vo forme celulitídy. Celulitída a strava spolu úzko súvisia. Nesprávne stravovacie návyky majú za následok celulitídu, nakoľko sme vďaka nim náchylní k obezite a zároveň neprijímame dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, takže náš metabolizmus nefunguje správne.
Fajčenie, alkohol, nedostatočný pitný režim či málo pohybu, to všetko spadá pod zlú životosprávu, ktorej výsledok môže byť práve celulitída. A to nehovorím o strese či hormonálnej nerovnováhe. Vďaka stresu môžeme mať zažívacie ťažkosti, ktoré nám takisto vytvoria nepriaznivé podmienky v organizme a hormonálna nerovnováha sa spája s estrogénom, o ktorom sa hovorí práve v spojitosti s celulitídou.
Tento začarovaný kruh má za následok rozširujúcu sa alebo zhoršujúcu sa celulitídu. Áno, zhoršujúcu sa. Vedeli ste, že máme niekoľko stupňov celulitídy?
Fotografia: freepik.com
Takzvaná pomarančová koža nie je len estetický problém, ale aj zdravotný. Preto rozdeľujeme štyri stupne celulitídy.
Celulitída je postrach a jej odstránenie nie je jednoduché. Dá sa s ňou teda bojovať? Ak áno, ako teda možno odstráníť alebo aspoň zmierniť celulitídu?
Našťastie sa celulitídy vieme zbaviť, no nie je to také ľahké. Takisto si potom tento nový stav bez celulitídy treba vedieť aj udržať. V každom prípade však platí, že čím skôr ju budeme riešiť, tým rýchlejšie si s ňou poradíme.
Príznaky celulitídy vieme zmierniť pravidelným cvičením, nakoľko ním zvýšime prietok krvi v oblastiach, kde sa vyskytuje, čo prispieva k posilneniu spojivového tkaniva. Existuje pritom niekoľko účinných cvikov, s ktorými dosiahnete hladšiu a napnutejšiu pokožku bez celulitídy.
Vhodné je však cvičiť aspoň trikrát týždenne, v závislosti od stupňa celulitídy a aj toho, ako rýchlo sa jej chcete zbaviť. 🙂 Svoje výhody má aj cvičenie s vlastnou váhou v pohodlí vášho domova. Skúste napríklad tieto videá z youtube, v ktorých vám ukážu účinné cviky zamerané na zlepšenie príznakov celulitídy.
V tomto prípade treba poznamenať, že na trhu je naozaj množstvo rôznych prípravkov, no väčšina z nich vám nepomôže odstrániť pomarančovú kožu. Ženy pritom na takéto produkty míňajú aj stovky eur.
Keď si ale všimnete ich príbalové letáky či krabičky, zistíte, že vám okrem masírovania si tela odporúčajú aj pravidelný pohyb a zmenu stravovania. Hold, len krémiky vám, bohužiaľ, nepomôžu.
Počuli ste už o lymfodrenáži? Existuje strojová a ručná lymfodrenáž, pričom pri nej dochádza k uvoľneniu lymfatických ciest. Vďaka tomu sa vám škodlivé látky a toxíny ľahšie odvádzajú z tela a naštartuje sa takisto správna cirkulácia lymfy, čím dochádza k odstraňovaniu celulitídy. Celkovo aj rôzne masáže vám prispievajú k zmierneniu jej príznakov.
Ďalšou alternatívou sú rôzne metódy na báze podtlaku či dokonca laserové odstránenie. Nájsť sa dá všeličo, ale každá žena na tieto zákroky pôsobí individuálne, a preto je pre každú vhodný iný typ metódy.
Celulitída (pomarančová koža) na stehnách a zadku. Fotografia: Dmitrii Kotin | 123rf.com
S celulitídou môžete bojovať aj rôznymi zábalmi či peelingami. Samozrejme ale nezabúdajte na pravidelný pohyb a zdravé stravovanie. Skúsiť môžete napríklad obľúbený kávový peeling, masáž kokosovým alebo olivovým olejom či škoricový zábal.
Celulitída v tehotenstve budúcim matkám náladu nezlepší, objaví sa ako inak, v klasických rizikových partiách, najčastejšie na bokoch, bruchu, zadku alebo stehnách.
Prvé náznaky celulitídy sa môžu prejaviť už v počiatočných štádiách tehotenstva. Súvisí to s prirodzenými zmenami, ktoré sa odohrávajú v tele nastávajúcej matky.
Dôležitým faktorom, ktorý spôsobuje výskyt celulitídy počas tehotenstva, sú hormonálne zmeny, napríklad zvýšená hladina ženského pohlavného hormónu estrogénu. Ten má vplyv aj na zvýšenú konzumáciu potravín.
A tak, žene počas gravidity rastie chuť do jedla ale zároveň ubúda pohybovej aktivity. V tomto období je pre ženu čoraz náročnejšie nielen cvičiť ale vôbec normálne sa pohybovať. Tuk je v tejto chvíli považovaný za veľmi dôležitý zdroj energie pre matku aj dieťa a telo si ho začne vo zvýšenej miere ukladať v podkoží.
Táto energia (tuk) sa neskôr spotrebuje pri pôrode a počas dojčenia ale v tehotenstva sa prejaví ako nechcená pomarančová koža.
Celulitída v tehotenstve býva dočasná. Fotografia: Pixabay
Estrogén vo vysokom štádiu tehotenstva vplýva aj na kvalitu kolagénových vlákien a prispieva k ich uvoľňovaniu. To je totiž veľmi významný faktor uľahčujúcic proces pôrodu.
Na druhej strane nedostatok kolagénu negatívne ovplyvňuje kvalitu pokožky a má svoj podiel aj na vzniku celulitídy. Dodať telu kvalitný a čistý kolagén, to by mohol byť účinný spôsob ako bojovať s celulitídou, prípadne aspoň celulitídu a jej prejavy zmierniť. Žiaľ užívanie kolagénu počas tehotenstva sa vzhľadom k súčasnej európskej legislatíve neodporúča. Viac o užívaní kolagénu si prečítajte v našom článku Inca Collagen a užívanie v tehotenstve a po pôrode.
Celulitída v tehotenstve je “našťastie” len kozmetický problém a nemá negatívny vplyv na zdravie matky či plodu. Po narodení dieťaťa, keď sa telo zotaví, celulitída často zmizne bez stopy. Aj keď niektoré ženy sa „tehotenskej“ celulitídy nezbavia už nikdy, ale to už je celkom iná téma.
Inca Collagen je účinný kolagénový prípravok, ktorý má bohaté využitie. Mnoho ľudí si ho kupuje najmä kvôli jeho pozitívnym účinkom na pohybový aparát či kĺby, no má aj ďalšie výborné účinky. Sú nimi napríklad udržiavanie pružnosti a štruktúry pokožky či ochrana proti dehydratácii pokožky, vďaka čomu obmedzujú napríklad aj vznik celulitídy.
V recenziách môžete nájsť mnoho príkladov, kde ženy odporúčajú Inca Collagen práve preto, že im pomohol bojovať s celulitídou ako aj so striami. Ak už nie na odstránenie, tak aspoň na jej potlačenie v začiatočnom štádiu, keď celulitída ešte nebýva veľmi výrazná. Prečítajte si aj našu recenziu na tento obľúbený kolagén.
Boj s celulitídou síce netrvá krátko, no jej prejavy vieme postupne zmierňovať. Keď sa budete zdravo stravovať, dodržiavať pitný režim a žiť aktívne, určite si s ňou poradíte. Nesústreďte sa však iba na samotnú celulitídu. Pristupujte k svojmu telu zodpovedne, starajte sa oň a uvidíte, že výsledky sa určte dostavia.
Skĺbiť sedavú prácu so zdravým životným štýlom je niekedy naozaj drina. Popri písaní sa snažím nájsť si čas na rodinu, priateľov, cvičenie a samozrejme dobré jedlo.
vanekova.sk | dennikpozitivnehomyslenia.sk
Ja neviem ako vás, ale ak mňa v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to, že som vlastne…
Celý článokČo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…
Celý článokInca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…
Celý článokPotrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…
Celý článokToto sú 3 skupiny potravín, s ktorými môžete schudnúť ľahšie! V zimnom období je potrebné konzumovať potraviny, ktoré…
Celý článokHovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…
Celý článokČo je jablčný ocot, je účinný aj na chudnutie - ako ho užívať? Jablčný ocot sa vyrába kvasením…
Celý článokAko docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…
Celý článokPri svojom pátraní po kvalitných výživových doplnkoch sľubujúcich úbytok telesnej hmotnosti som narazil na tento nesporne zaujímavý…
Celý článokMnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…
Celý článokKto je Matej Leščinský? Fitness tréner a výživový poradca Matej Leščinský sa stal naším spolupracovníkom, z čoho…
Celý článokPodľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…
Celý článok