Bylinky na chudnutie

15.2. 2019 Matej Leščinský 501x

Žihľava, zázvor a ženšen. Bylinky, ktoré vám môžu pomôcť na ceste za vysnívanou postavou. Tri bylinky na chudnutie – ale nie zámienka, aby ste tašku na cvičenie hodili do kúta!

Žihľava patrí medzi bylinky na chudnutie aj detoxikáciu

Žihľavu možno poznáte len ako burinu, ktorá vás ľahko popŕhli a spôsobí nepríjemné svrbenie a pálenie pokožky. Pre bylinkárov je to ale jedna z najviac prospešných byliniek a nielen na chudnutie.

Po stáročia sa využívala ako bylinný liek a výťažok zo žihľavy vo forme čaju alebo tinktúry sa dodnes používa na detoxikáciu. Rovnako ako káva, aj žihľava je diuretikum. Znamená to, že vás núti chodiť na toaletu – oveľa častejšie. Hlavnou funkciou diuretika, ak je použité správne, je vylúčiť z tela všetku nadbytočnú vodu.

Boli by ste prekvapení, koľko nadváh je spôsobených práve zadržiavaním vody. Žihľava však narozdiel od kávy nespôsobuje dehydratáciu! Pridanie žihľavy do vašej stravy, či už vo forme čaju, alebo použitím do varenia, môže pomôcť v procese vylučovania zbytočných tekutín z tela.

Bylinky na chudnutie - žihľava

Žihľava patrí medzi bylinky na chudnutie užitočné pri nadváhe spôsobenej zadržiavaním vody. Fotografia: Dusan Zidar | 123rf.com

Ako to súvisí s chudnutím a prečo sme zaradili žihľavu medzi bylinky na chudnutie?

Aj napriek tomu, že samotná žihľava nemá priamy vplyv na úbytok váhy, účinne zbaví telo nežiadúceho metabolického odpadu v pečeni, obličkách a žalúdku. Telo bude následne fungovať efektívnejšie a produktívnejšie. To znamená, že budete správne metabolizovať a budete mať viac energie.

Žihľava je navyše výborný doplnok stravy, ktorý vďaka obsahu minerálov a vitamínov poskytuje množstvo zdravotných výhod – podporuje imunitu a poradí si aj s tráviacimi ťažkosťami. Žihľava je aj dobrým zdrojom železa, pričom optimálne množstvo železa zabezpečuje lepšiu cirkuláciu krvi a zároveň zvyšuje fyzickú kondíciu.

Mohlo by vás zaujímať:  Inca Collagen - Recenzia na morský kolagén prémiovej kvality

Zázvor má termogénne účinky – pomáha spaľovať kalórie

Zázvor je oveľa viac, ako len koreň s typickou výraznou štipľavou chuťou. Ide o populárny prírodný liek na širokú škálu tráviacich porúch a pomáha aj v boji proti chrípke a kašľu.

Zázvor na chudnutie

Zázvor má termogénne účinky, čo znamená, že pomáha urýchliť proces spaľovania kalórií.  Fotografia: Joris Neyt | pexels.com

Ako zázvor pomáha pri chudnutí?

Ide o niekoľko benefitov, ktoré môžu v konečnom dôsledku pomôcť pri úbytku hmotnosti. Zázvor v prvom rade posilňuje a podporuje tráviaci systém. Šálka zázvorového čaju pomáha predchádzať nafukovaniu a stimuluje trávenie. Nápoj pripravený z čerstvého zázvoru môže telo nabiť aj chýbajúcou energiou. Čím vyššiu energiu budete mať, tým lepšia bude vaša nálada a chuť do cvičenia, ktorým v konečnom dôsledku spálite kalórie.

Odporúčame: Herbatica, e-shop s tradičnou východnou medicínou a prírodnou kozmetikou

Herbatica - logo

Obľúbená rodinná firma zaoberajúca sa predajom tradičnej ruskej medicíny a prírodnej kozmetiky. Zakladá si na poradenstve konečnému zákazníkov pri jeho chronických, alebo akútnych zdravotných problémoch.

Herbatica približuje východnú medicínu ľuďom na Slovensku. Značky: Natura Siberica, EOLab, Biobaza, Evalar, Specialist oleje.

 

Zázvor má tiež schopnosť zrýchliť metabolizmus, pretože má termogénne účinky, čo znamená, že zvyšuje teplotu tela a pomáha urýchliť proces spaľovania kalórií. Zázvor je tiež považovaný za prírodný potláčač chuti do jedla. Hoci zázvor nemôže pri chudnutí urobiť zázraky, môže byť použitý spolu s rozumnou stravou a správnym cvičením. Zázvor môžete použiť na dochutenie jedla, alebo si pripraviť čerstvý zázvorový čaj.

Ženšen pomáha zrýchliť metabolizmus, dodá vám aj energiu

Ženšen je možno menej známy ako žihľava alebo zázvor, ale rovnako prospešný! Koreň ženšenu je bylina, ktorá môže byť použitá na výrobu čaju s množstvom zdravotných benefitov. Kórejčania používajú ženšen na výrobu viacerých nápojov, vrátane ženšenového vína alebo ženšenového čaju, ktoré sú využívané najmä na zvýšenie vitality a posilnenie energie. Ženšen má skvelú úlohu pri urýchľovaní metabolizmu a podpore energie, ktorá zlepšuje fyzickú výkonnosť a spôsobuje, že sa počas dňa cítite vitálnejšie.

Ženšen je možno menej známy, ale rovnako užitočný. A nielen na chudnutie. Fotografia: thuantri_hoangde | pixabay.com

Ženšen môže byť prospešný aj pri zvládaní stresu

Ženšen je považovaný za prospešný aj pri schopnosti tela zvládnuť emocionálny a fyzický stres. Minimalizácia stresu v živote je mimoriadne dôležitá, pretože veľa ľudí zvykne počas stresového obdobia nabrať poriadne množstvo váhy. Pamätajte však, že ženšen nie je zázračná bylina na chudnutie. Spolu s ďalšími faktormi vám však môže pomôcť urýchliť proces chudnutia.

Mohlo by vás zaujímať:  3 tipy na chutné potréningové jedlo do diéty

 

Rozhodli ste sa zhodiť zopár kíl? Chudnutie môžete podporiť aj týmito bylinkami. S nimi vám to pôjde rýchlejšie. Nezabudnite vyskúšať!

 

Autor článku
Autor článku
Matej Leščinský

Matej Leščinský je skúsený tréner a výživový poradca. V oblasti cvičenia a zdravej životosprávy sa pohybuje už skoro 15 rokov. Venuje sa klientom online aj offline, a to so skvelými výsledkami. Vyskúšal si aj súťažné pódium.

Matej je autor mnohých publikácií a programov na chudnutie či naberanie svalstva a zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

akozhodiť.sk | skolaobjemu.eu

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom. 

Podporte tento projekt zdieľaním