4 cviky, vďaka ktorým sa po sviatkoch radi postavíte na váhu

Sviatky pokoja a mieru sa vedia veľmi rýchlo zmeniť na sviatky prejedania sa a výčitiek. Nie je nič zlé na tom, keď si z času na čas doprajeme viac jedla, prípadne sladkosti. Dnes si prejdeme cviky, ktoré vás postavia z gauča. Okrem spálenia kalórií vám spravia dobrú náladu. Predstavte si ten skvelý pocit, keď sa po Vianociach postavíte na váhu a ona ukáže lepšie hodnoty ako 23. decembra.

Brušáky

Azda najzaúžívanejším cvikom na spevnenie brušného svalstva sú brušáky, niekedy označované ako sklápačky. Väčšina z nás, pokiaľ netrpíme vážnymi zdravotnými problémami, sa s nimi už stretla. Ak nie dobrovoľne, tak aspoň ako súčasť povinnej telesnej výchovy na školách. Učitelia sa nám síce snažili vštepiť lásku k športu a atletickému telu, no nie každý si k fyzickej drine vytvoril pozitívny vzťah.

Ak sa aj vy zaraďujete k ľuďom, ktorí uprednostňujú pohodlie pred námahou, možno ste si všimli, že vám v poslednom čase začali na bruchu naskakovať tukové záhyby. Čo s tým?

Jednou z ciest, ako sa zbaviť tukových vankúšikov, sú brušáky. Na cvičenie si vyhraďte čas a mäkkú podložku. Kvalitnú karimatku si môžete kúpiť v športovom kamennom obchode, alebo aj online. Ceny za podložky sa pohybujú od pár eur až do niekoľko desiatok eur. Jednou z možnosti, ako si vybrať tú najvhodnejšiu podložku na cvičenie, je porovnať si ich medzi sebou, ako to umožňuje oficiálna stránka Decathlonu. Vďaka porovnávaču ľahko zistíte plusy a mínusy daného produktu. Ak hľadáte k cvičeniu aj ďalšie pomôcky alebo oblečenie, taktiež si ich môžete medzi sebou porovnať. Navyše, výber najlepších sezónnych ponúk z Decathlonu nájdete aj tu.

Ak už máte tú správnu podložku doma, položte ju na zem, ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy a chodidlami sa zaprite do podlahy. Ruky si založte za hlavu a pri zdvíhaní sa používajte výhradne svaly brucha. Cvik môžete obmieňať, napríklad tak, že sa budete raz priťahovať k ľavému kolenu, a potom k pravému.

TIP: Pri cvičení brušákov si môžete chodidlá založiť pod niečo ťažké, aby sa vám pri zhybe neodlepovali od podlahy. 

Cviky na podložke

Zdvihy nôh

Ďalší jednoduchý cvik, ktorý zvládnete aj po vianočnej hostine, sú zdvihy nôh. Opäť naň budete potrebovať karimatku. Cvik vykonávajte v ľahu na chrbte. Ruky majte dlaňami dolu položené vedľa tela. Podstata cviku spočíva v dvíhaní nôh do zvislej polohy a ich opätovné vystieranie až na zem. Zeme sa vždy len jemne dotknite pätami a znovu ťahajte nohy do vertikálnej polohy. Vneste do cvičenia organizovanosť a ani sa nenazdáte, vaša vianočná váha sa opäť vráti k normálu.

Plávanie

Nemusíte si lámať hlavu, ako dostať na piate poschodie paneláku bazén. Na tento cvik žiaden bazén ani vodu potrebovať nebudete. Jediná voda, ktorá sa počas neho preleje, vytečie z vás. Neodporúčame robiť plávanie bezprostredne po výdatnej vianočnej večeri. Chudnutie počká. Nechajte žalúdok pokojne tráviť.

Keď sa budete cítiť pripravení, ľahnite si na brucho na mäkkú podložku, vystrite ruky aj nohy a čo najviac ich zdvihnite. Pokúste sa zaujať polohu luku, čo najväčšie prehnutie. Posilujete nielen brušné svaly, ale aj chrbát.

Doska

Nočná mora každého, komu zachutili vianočné medovníky, oblátky a kapustnica. Plank by sme mohli označiť za jeden z ťažších cvikov na zníženie hmotnosti a spevnenie brucha, keďže vyžaduje pomerne veľké úsilie a pevnú vôľu. Na druhej strane je veľmi jednoduchý a robiť ho môžete naozaj kdekoľvek.

Stačí sa postaviť do pozície, akoby ste išli robiť kliky, no nestojíte na dlaniach, ale na ohnutých lakťoch s dlaňami položenými na zemi. Vťahujte brucho a držte rovný chrbát, inak plank stráca účinnosť. Stopujte si čas, koľko vydržíte. Zároveň však dbajte na správnu techniku. Prvýkrát zrejme nevydržíte dlho. Ak budete plank cvičiť každý deň, po týždni dokážete pôvodný čas pokojne zdvojnásobiť.

Zhrnutie

Chceli by ste si zacvičiť iné cviky? Pokojne. Podstatné je, že sa každý deň na 30 minút postavíte z gauča a budete sa hýbať. Aby vás váha neprekvapila, nemusíte sa prejedať non stop. Iste, sú sviatky a vy si chcete užiť. Pokiaľ to bude v rozumnej miere, smelo do toho.

Partnerský článok
Zdroj fotografií: pixabay.com

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

5 komentárov

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search