Top destinácie, kde si na dovolenke skvelo zabeháte

Pôvodne som chcel napísať niečo na tému beh a chudnutie. A tak som surfoval po internete a hľadal inšpiráciu pre svoj článok. Ale pochmúrne šero za oknami a denný stereotyp so všetkými tými obmedzeniami ma nakoniec zdolali a ja som podľahol driemotám. A mal som sen. Vďaka nemu som (pre mňa inak nekonečne nezáživné) chudnutie behom začal vnímať z tej krajšej a emotívnejšej stránky. Ak práve rozmýšľate ako začať behať a vydržať, čítajte ďalej!  

Mal som bláznivý sen, že svet je opäť normálny. V tom sne bežím nádhernou krajinou ako z rozprávky. Obrazy sa striedali – skalnaté bralá plynule prechádzali v les, preskočil som potok, už počujem hukot padajúcej vody. V hĺbke šumiace more a príboj sa rozbíjal o skaly. Nad hlavou mi krúžili vtáky a príjemný vánok ochladzoval námahou spotené čelo. Už ani neviem ako dlho som bežal, stratil som pojem o čase. Cítil som sa absolútne slobodný a očistený od všetkého balastu sveta. Na chudnutie som v tej chvíli ani nepomyslel. Kto nezažil, nepochopí…

Ultrabeh, bežec na vrcholku hôr
Môže byť ultrabeh vhodnou motiváciou pre chudnutie behom?

Na dovolenkové behanie toho nepotrebujete veľa

Ja viem, v podstate v tom sne o nič výnimočné nešlo. Jednoducho som si vybral zaujímavú destináciu kdekoľvek na Zemi a šiel. Vlastne letel. Celkom normálne, ako to bývalo u nás zvykom. Pravda, keďže som chcel zvýhodnenú letenku, musel som si to naplánovať nejaký čas dopredu. A potom som sa konečne vydal na cestu. Len tak naľahko. S platobnou kartou vo vrecku a malým batôžkom cez plece. Mať zopár drobností vždy poruke je fajn. A samozrejme, nezabudnúť doklady, telefón a cestovné poistenie. Však viete, na behanie toho veľa netreba.

Haló, budíček, malo to byť predsa na tému beh a chudnutie!

Veď vravím, bol to len taký bláznivý dovolenkový sen. Pravdupovediac, ja a beh sme až do tejto chvíle neboli veľký kamaráti. Ale vďaka tomu snu som pochopil, že asi je dôležité nielen čo, ale aj kedy, s kým a v tomto prípade najmä kde sa to robí. Ak to všetko zapadne do seba, potom získate na vec celkom iný uhol pohľadu. A možno vás prekvapí, že celkom bežná, pre niekoho azda nudná činnosť ako je beh, vás nakoniec dokáže očariť. Ale nepredbiehajme.

Bežiaca dvojica, beh a chudnutie behom
Vo dvojici sú beh a chudnutie behom oveľa príjemnejšie

Tento web je o chudnutí, športe a vôbec o aktívnom živote. Preto som považoval za svoju povinnosť pokryť aj túto tému a napísať čosi o vplyve behu na chudnutie. Ale akosi to nešlo zo mňa von. Preto, ak očakávate klasické hlášky: „Beh ako kardio tréning, tepová frekvencia, glykogén, glukóza, kalorické tabuľky, odborné štúdie vedcov potvrdili…”, asi vás sklamem.

Skrátim to:

Schudnúť behom sa dá, možno nie tak, ako by ste si predstavovali

 • Beh a chudnutie. Behanie je asi prvá činnosť, na ktorú si každý človek spomenie, keď sa rozhodne, že chce schudnúť.
  A tak začne behať, aby schudol. Chudnutie behom je dobrý nápad, kľudne začnite aj vy. Nazačiatok vám na chudnutie postačí aj rýchla chôdza.
 • Ak to po čase nevzdáte, behom s najväčšou pravdepodobnosťou schudnete – mimochodom, videli ste už tučného maratónca?
 • Určite ste si všimli, že typický bežec je všade rovnako chudý. To možno nechcete. Ale ak vám to nevadí a behanie vás navyše ešte aj baví, potom je pre vás beh ten najúžasnejší šport na svete.

A preto, čo najskôr:

Začnite behať pre radosť, užívajte si beh a chudnutie príde samé

Chceli by ste schudnúť? Už viete, že väčšina ľudí kvôli tomu začne behať. A behá často nasilu, s nechuťou, a preto aj čoskoro behať prestane. Vy to urobte presne naopak! Ak chcete vedieť ako, čítajte ďalej!

Ten, kto ma už pozná, vie, že sa nikdy nehrám na odborníka. Ale priznám sa, že niektoré tie tzv. odborné články o chudnutí už ani nedokážem dočítať do konca. Zaujímavé, že všetci tí odborníci na chudnutie presne vedia ako to funguje a čo treba robiť. Ale už vám neporadia, ako to vydržať a nezblázniť sa pri tom. Akákoľvek alternatíva je samozrejme len na smiech, lebo vedecké štúdie… 

A výsledkom je to, že ľudia sú napriek všetkým tým vedou podloženým informáciám tuční

 • Nadváhu či obezitu má takmer 70% mužov v produktívnom veku a štvrtina našich mužov je vyslovene obézna.
 • Viac ako polovica slovenských žien má nadváhu alebo obezitu a štvrtina z nich je obézna. 

Zhrnutie: Každý štvrtý dospelý obyvateľ Slovenska je obézny

/Zdroj: Diabetologička Fábryová: Boj s obezitou je ako jazda po „Route 66“. O tom, že boj s obezitou je beh na dlhú trať. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., Lekárka, diabetologička, lipidologička, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie a Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti./

Kde sa stala chyba, v čom je problém? Prečo je nás toľko tučných, keď to vedci tak perfektne vybádali a odborníci nastavili? Nie je to azda preto, že ten ich spôsob chudnutia je z nás vynucovaný nasilu a proti ľudskej prirodzenosti? Neviem ako je to u vás ale moje telo sa akémukoľvek násiliu bráni. Možno stojí za zváženie aj to, čo je pre vás dôležitejšie – šťastie alebo nejaké to kilo navyše.

Hovorí sa, že ak chcete mladého psa naučiť poslúchať, môžete to urobiť na dva spôsoby. Môžete ho výcvikom zlomiť alebo vás bude poslúchať preto, že vás ľúbi a chce vám urobiť radosť.
Som presvedčený, že takto fungujú všetky živé stvorenia a tak je to aj s chudnutím, pokiaľ ide o ľudský organizmus.

Nezačínajte s behom len kvôli chudnutiu, dlho vám to nevydrží

Ak nemáte silnú motiváciu a skutočne pevnú vôľu, preavdepodobne nevydržíte behať či cvičiť ani dva týždne. Všetko, čo je robené nasilu, nemá dlhé trvanie.

Beh a chudnutie behom - Destinácia na behanie Island
Beh a chudnutie behom – dôležitá je motivácia

Začnite behať pre radosť a potešenie, nie len kvôli chudnutiu. Behajte preto, že beh a všetko to, čo vám dáva, jednoducho milujete. A preto, že vám táto športová aktivita bude prinášať nových priateľov a fantastické zážitky. Potom aj vaše telo bude spokojné a odvďačí sa vám tak, že kilá pôjdu dole.

Teraz si určite poviete, že čo také úžasné sa dá zažiť na bežeckom páse vo fitness, alebo na zanedbanom antukovom ovále na pustnúcom školskom ihrisku. Ale veď práve o to tu ide! 

Choďte si zabehať von do prírody, do parku, do polí, do blízkeho lesa

Pozorujte ako to tam všetko žije a mení sa vám denne pred očami. Vychutnávajte si vône, zvuky a najmä ten čerstvý vzduch. Inšpirujte sa prírodou, naplno si užívajte život a budete si potom užívať aj chudnutie a beh!

Ako začať behať, zamilovať si beh a už nikdy neprestať

Ten uletený zasnený úvod som nepísal len tak. Chcem totiž upozorniť na celkom inú dimenziu bežeckého športu. Keď som na internete hľadal materiál na tému chudnutie behom, videl som bežecké obrázky a videá z takých destinácií, až sa mi tajil dych. Nečudo, že oveľa viac ako stereotypné pohľady na chudnutie behom ma zaujal beh z pohľadu zážitkov a emócií.

Ako by sa vám páčilo zabehať si v takejto nádhernej surovej scenérii Južnej Afriky?

“Myslím, že keby som behal po ceste, nikdy sa nenakopnem k takým výkonom ako na trailoch, tie miesta mi dodávajú silu.”

To povedal Ryan Sandes. Juhoafrická bežecká legenda. Ako prvý vyhral ultramaratón na každom kontinente. Doslova celú planétu pobehal krížom krážom od tropických pralesov až po studené fjordy na severe.

Prečo tu spomínam Ryana Sandesa? Pretože si pre svoj beh vyberá tie najúžasnejšie miesta na planéte a sníva o ďalších a ďalších destináciách. A plní si svoje sny jeden za druhým. Veď si len pozrite obrázky z miest, kde tento chlapík absolvuja svoje neobyčajné dobrodružstvá.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa R Y A N S A N D E S (@ryansandes)

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa R Y A N S A N D E S (@ryansandes)

Čo? Ryan Sandes, beh a chudnutie? Ale veď on behá ultra trail!

Áno, Ryan Sandes je ultra-trailový bežec, vytrvalostný rekordman. Okrem iného zabehol aj najrýchlejší známy čas na Veľkej himalájskej ceste, vyhral všetky štyri podujatia 4Deserts a mnoho iných.

No a čo keď je ultrabežec, veď sa mu nemusíte vyrovnať. Celkom postačí, keď sa stane inšpiráciou pre vaše chudnutie behom.

Chcete povedať, že len preto, že nie ste ako Peťo Sagan, tak si nikdy nekúpite bicykel a nikdy sa nebudete bicyklovať? Poznám viacero cyklistických nadšencov, ktorí si individuálne prejdú napríklad Tour de France. Svojim vlastným tempom a s patričnými prestávkami. A náramne si to všetko, vrátane nádhernej krajiny užívajú.

Beh trail v horách
Thabana Ntlenyana, Drakensberg. Divoké a krásne drsné pohorie. Juhoafrická republika. Ryanova obľúbená lokalita.

Vy samozrejme nemusíte prebehnúť celú trasu nejakého ultramaratónu. Ale byť tam na mieste, len tak si zabehať v rámci vlastných síl a možností. A vnímať tú nádheru okolo seba…

Čo môžete urobiť, ak práve hľadáte motiváciu ako začať behať

Tieto šialené dni nebudú trvať večne. Motivujte sa a vyberte si svoje vysnívané dovolenkové miesta, ktoré by ste chceli navštíviť a s chuťou si tam zabehať. Dovtedy využite čas na tréning, hoci zatiaľ len na našom nádhernom Slovensku. A vždy keď na vás príde bežecká kríza, predstavte si všetku tú krásu, ktorú nikdy nezažijete ak práve teraz prestanete bežať.

Vytvorte si svoj zoznam dovolenkových bežeckých destinácií snov

Inšpirujte sa Ryanom Sandesom a vytvorte si svoj vlastný zoznam vytúžených dovolenkových bežeckých destinácií. Nechajte sa unášať fantáziou a objavujte čarovné miesta, na ktorých by ste chceli stráviť svoju dovolenku snov a skvelo si zabehať. Nasleduje niekoľko tipov.

Zaujímavé dovolenkové destinácie na Slovensku, kde si dobre zabeháte

 • Malé Karpaty

Aj keď sa dá pochybovať, či ide o plnohodnotnú bežeckú dovolenkovú destináciu, Malé Karpaty do tohoto zoznamu určite patria. Skalné útvary, doliny a krasové javy ich robia atraktívnymi pre každého milovníka behu v prírode či horskej turistiky. Bohatá sieť lesných cestičiek a chodníčkov v úzkom páse tohoto neveľkého pohoria ponúka trasy s nádhernými výhľadmi. A keď nebodaj „zablúdite“ alebo vás trasa omrzí, stačí zbehnúť dolu svahom a svoje malé dobrodružstvo môžete zakončiť pri dobrom vínku v niektorom z mestečiek na jeho úbočí. Malé Karpaty však netreba podceňovať, pretože ponúkajú fantastické terény pre trail running. Čo by ste povedali napríklad na ultrabeh v dĺžke 145 km zvaný „Stefanik trail“? Beží sa hrebeňom Malých Karpát a je to jeden z najnáročnejších pretekov na Slovensku.

 • Malá Fatra

Nádherný kút Slovenska, kde sa na malom priestore stretáva to najlepšie, čo potrebuje každý trailový bežec vidieť a prežiť, ak si chce schuti zabehať a získať množstvo nezabudnuteľných zážitkov. A k tomu ako bonus dostane dobre značené trasy a chaty poskytujúce oddych a občerstvenie. Zláka vás divoká a krásna príroda, horský hrebeň s trávnatými vrcholmi, lúky a lesy, plné vzácnych rastlín a živočíchov. Vápencové štíty aj očarujúce tiesňavy a čisté potôčiky a rieky s prekrásnymi vodopádmi. Po Malofatranskej magistrále vedie lesnými a horskými turistickými chodníkmi s viacerými výraznými stúpaniami a klesaniami trasa Malofatranskej stovky (MF100). Niektoré exponovanejšie úseky sú isté reťazami a rebríkmi.

 • Veľká Fatra

Patrí medzi najatraktívnejšie bežecké a turistické lokality na Slovensku. Trailovým bežcom ponúka nezabudnuteľný návrat do divočiny, ideálny profil trasy s horskými chatami a hustou sieťou dobre značených turistických trás. Hrebeň je tvorený širokou trávnatou hoľou, typickou mohutnými oblými chrbátmi, z ktorých sú úžasné panoramatické výhľady na krajinu. Rozsiahle horské lúky striedajú pôsobivé skalné scenérie s množstvom malebných zákutí a členitým terénom. Veľká Fatra sa pýši aj nádhernými dolinami a pôvodnými lesmi, ktoré sa zachovali na nedostupných strmých svahoch. Pohorie je bohaté na jedinečné prírodné krásy a výskyt krasových javov, skalných miest a veží, jaskýň a romantických vodopádov s bohatými zásobami čistej vody. Cez najvyššie vrcholy, horské lúky a skalnaté bradlá vedie trasa ultra trailového preteku Ultra Fatra, ktorý patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku.

 • Nízke Tatry

Na slovenské pomery mohutné pohorie s takmer 100 km dĺžkou. Úchvatné trasy s dobrým značením, vedúce divočinou Nízkych Tatier, sú ako stvorené pre horský trailový beh okorenený panoramatickými výhľadmi na nemenej očarujúce okolie. S takmer tisíckou km značkovaných turistických chodníkov, turistickými chatami a útulňami sa dostáva turistom aj bežcom kvality plnohodnotného vysokohorského dobrodružstva. Pohorie je bohaté na unikátne krasové javy a v jeho východnej časti sa nachádzajú zvyšky smrekového pralesa s množstvom zveri, samozrejme nechýbajú ani medvede. Hrebeňom Nízkych Tatier prebieha najstarší slovenský sto kilometrový ultra trailový pretek Nízkotatranská stíhačka. O extrémnej náročnosti týchto pretekov s celkovým stúpaním 5740 m svedčí aj to, že bol zaradený medzi kvalifikačné preteky pre svetoznámy Ultra Trail du Mont Blanc.

 • Vysoké Tatry

Krásne, prekrásne sú štíty tatranské…“. Naše najmenšie veľhory na svete určite netreba nikomu predstavovať. Typické ostré skalné končiare, suťové polia, hlboké doliny a priezračné tatranské plesá. Vysoké Tatry sú svojou krásou zrovnateľné s alpskými oblasťami. Ak na to máte dispozície, užijete si tu nekompromisné vysokohorské behanie pomerne exponovaným terénom. Miestami „obohatené“ o špecifikum tatranských chodníkov z žulových balvanov, uff, len nestratiť rytmus a nespadnúť! Strmé stúpania, kde už beh načisto stráca svoju silu striedajú dlhé a náročné klesavé pasáže. Nič pre trasorítky. Podceniť Tatry sa nevypláca. Ťažký vysokohorský terén a neočakávané zmeny počasia vás môžu nemilo prekvapiť. Za zhoršenej viditeľnosti tu ľahko stratia orientáciu aj skúsení alpinisti. Najznámejšie ultra závody – Tatranská Šelma Ultra a Tatranská Šelma Vertical. Beh v Tatrách je náročný na sily, koncentráciu aj kvalitné vybavenie ale zároveň je neopakovateľný na zážitky. Dotknete sa oblakov.

Tipy na fantastické dovolenkové destinácie na behanie vo svete

 • Chorvátske ostrovy z jachty

Buďme realisti a predpokladajme, že jedna z prvých zahraničných destinácií, kde sa nám opäť podarí vycestovať bude Chorvátsko. Kombináciou behu a jachtingu sa vám otvárajú netušené možnosti. Vďaka lodi sa dostanete na nádherné miesta, ktoré by inak ostali pre vás skryté. Ak vám pri behu vadia letné horúčavy nevadí. Vedzte, že na skutočné plachtenie sú v Chorvátsku aj tak najlepšie podmienky na jar alebo na jeseň. Na to, aby ste vyplávali na more za dobrodružstvom, nemusíte mať kapitánske skúšky. Môžete si jednoducho prenajať loď aj so skúseným kapitánom.


 • Údolie Chamonix, Francúzske Alpy

Skutočný raj pre bežcov. Podľa niektorých názorov neexistuje nič lepšie, pokiaľ ide o bežecké aktivity. V údolí Chamonix je celá spleť chodníkov, terén je veľmi pôsobivý a rozmanitý. Kilometre alpských trás striedajú horské chaty a tyrkysové jazerá v úžasnej horskej krajine pod masívom Mont Blancu, podľa ktorého je nazvaný aj rovnomenný svetoznámy Mont Blanc Maraton. Je tu dostatok možností na ubytovanie, niektoré chaty a hotely ponúkajú možnosť presunu autom, čo vám dáva ďalšie bežecké príležitosti, a to aj vtedy, ak nie ste zrovna ultramaratónec.

 • Dolomity, Taliansko

Rozprávková krajina z vápenca s bohatou sieťou trás s množstvom malebných horských hostincov, ktoré ponúkajú pohodlné ubytovanie, teplú sprchu a výbornú domácu kuchyňu. Ak máte dobrodružnú povahu, môžete tráviť svoju dovolenku tak, že budete behať z jednej horskej chaty na druhú. Svetoznámy horolezec Reinhold Messner považuje Dolomity za „najkrajšie hory sveta“. A nie je jediný, kto to tvrdí. Veď dve svetoznáme „Alta Vias“ patria medzi najkrajšie vysokohorské trasy na svete. Ak to ešte náhodou neviete, tak Dolomity právom patria do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

 • Škótsko

Ozajstná divočina. Drsný terén a náročné počasie vám v plnej miere vykompenzuje čistý horský vzduch a dramatické scenérie, ktoré tu vytvorila príroda doslova na každom kroku. Nájdete tu členité pobrežie s majestátnymi útesmi aj biele piesočnaté pláže lemované morom. Pobežíte cez lesné chodníky aj rozľahlé veterné rašeliniská. Budete prekonávať neobvyklé línie hrebeňov v divokých horách, ktoré ukrývajú čisté horské potoky a úchvatné jazerá. Trailové trasy v Škótsku ponúkajú skutočné výzvy pre skúsených a vytrvalých bežcov so zmyslom pre dobrodružstvo v divokej prírode.

 • Island

Popularita trailového behu na Islande z roka na rok rastie. Dramatické scenérie, množstvo trás a úchvatné výhľady robia z bežeckého športu na Islande nezabudnuteľné dobrodružstvo. Surová a nedotknutá príroda, hory, skaly a úchvatné vodopády. Fumaroly, termálne pramene, gejzíry a sírne ložiská. Zelené údolia, kamenisté cestičky, ľadovce a fjordy. Snehové polia aj polia lávového popola…Stačí? Island je niečo ako zábavný park pre outdoorových nadšencov. Veľkolepé bežecké príležitosti nájdete doslova na každom kroku. Pripravte sa však na rozmary počasia, ktoré je premenlivé ako sama príroda Islandu. V priebehu dňa na vás bude pršať, svietiť slnko, obklopí vás hmla alebo začne snežiť. Fotky s Islandu sa však budú vašim priateľom určite páčiť.

Beh a chudnutie: Motivácia by už bola, už len začať behať

Tak a teraz už len začať usilovne trénovať, tam kde sa momentálne dá a môžete pri tom snívať o rozprávkových destináciách, kde si na dovolenke skvelo zabeháte. Život sa raz vráti do normálu a vy si začnete plniť svoje bežecké sny. Verte mi, že keď príde čas a vy si budete vychutnávať beh vo svojej vytúženej dovolenkovej destinácii, budete v najlepšej kondícii. Nejaké tie kilá navyše, a vôbec chudnutie behom, vás už nebudú trápiť.

Na záver niečo ako epilóg

Raz dávno sa mi ktosi v spoločnosti pochválil s iskrou nadšenia v oku, že si ide zabehnúť hrebeňovku Nízkych Tatier. Tak som sa ho spýtal, že kedy plánuje zbehnúť aj hrebeň Vysokých Tatier. A pripadal som si náramne vtipný. Ale áno, smiali sa všetci, len bežec, nie. On vedel svoje. Nezažiješ, nepochopíš.

Ing. Ivan Chmelař | Schudni hravo | Sponzorovaný článok

Fotografie: freepik.com, Instagram Ryan Sandes

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

6 komentárov

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search