Práca a osobný život: ako dosiahnuť rovnováhu medzi nimi?

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi profesionálnym a osobným životom? Nežijeme len preto, aby sme pracovali. Máme svoje vášne, záujmy, priateľov a rodinu. Občas potrebujeme ísť do kina, na prechádzku, alebo si dlhšie pospať. Odborníci zdôrazňujú, že je dôležité mať čas na zábavu a relaxáciu. Vtedy nám nehrozí nuda v práci, alebo dokonca vyhorenie.

Nastav si čas na relaxáciu

Znie to celkom banálne, ale v praxi je to oveľa ťažšie urobiť. Tu šéf ukladá dodatočné povinnosti, tam by sme chceli dohnať zameškané po dovolenke… Nakoniec: predsa je víkend, vtedy si oddýchnem. Avšak tieto dva dni sa zdajú ubiehať veľmi rýchlo a zdá sa, že z nich nič nezískame. Stále sa cítime unavení. Čo bude dobrým riešením?

V práci dôležité stretnutia zapisuješ do kalendára. Rezervuješ si čas vopred, aby ťa nič nerušilo. Často si nastavíš pripomienku o blížiacom sa stretnutí s dôležitým klientom. Predstav si, že v otázke oddychu ty si dôležitým klientom. Rezervuj si termín, urč, čo vtedy budeš robiť a zapíš relax do kalendára. To je čas pre teba – nech ho nič nepretrháva!

Chcete objaviť tie dobré turistické miesta? Vstúp na stránku-> orlyturistiky.eu!

Po práci vypni telefón

Máš služobný telefón? Skvelé. Hneď po skončenej práci ho vypni alebo aspoň stíš upozornenia. Je to obzvlášť užitočné, keď v kancelárii máte nepravidelné pracovné hodiny alebo celá firma pracuje asynchrónne. Neustále bzučiace upozornenia z Telegramu, Slacku alebo e-mailovej schránky spôsobia, že budeš stále myslieť na prácu.

Ak nemáš služobný telefón, zaveď určité obmedzenia. Vo vybraných hodinách vypni zvukové upozornenia z telefónnych čísel alebo aplikácií, od ktorých nechceš dostávať notifikácie. Vtedy problémy súvisiace s prácou budeš riešiť len v pracovnom čase.

Používaj automatizácie

V práci veľa činností vykonávame dosť automaticky. Jednoducho musíme odpovedať na ďalší e-mail s otázkou o cene produktu, alebo zapísať stretnutie do kalendára. To sú najčastejšie práve tieto činnosti, ktoré spôsobujú, že nám práca prestáva byť príjemná alebo nám potom chýbajú zdroje na kreatívne myslenie. Našťastie existuje veľa aplikácií, ktoré také opakované činnosti môžu urobiť za nás. Stačí nastaviť automatizáciu a môžeme prestať starať sa o rutinné úlohy.

Pred prijatím zamestnania – skontroluj zamestnávateľa

Na trhu práce sa nájde mnoho firiem, v ktorých panujúca atmosféra sťažuje nájdenie zdravého balansu medzi prácou a súkromným životom. Zameranie na výsledok, nadmerné množstvo povinností, neustále nadčasy, „náhle požiare“ v firme. To všetko potom padá na plecia zamestnanca, ktorý sa nechá vtiahnuť do začarovaného kruhu plnenia ďalších úloh. Tu nie je šanca na oddych.

Z tohto dôvodu je dobré vyberať si prácu „rozumne“ a neriadiť sa len výškou výplaty. Zober do úvahy ľudský faktor. Skontroluj, čo o zamestnávateľovi hovoria zamestnanci – a vyber si múdro. Ako to urobiť?

Vstúp na stránku www.workornot.sk/, a do vyhľadávača služby zadaj názov firmy, do ktorej sa uchádzaš. Vyberajúc vizitku podniku, uvidíš, ako ho hodnotia zamestnanci. Každý z nich môže napísať svoj názor a zahrnúť do neho to, čo považuje za vhodné. Aj ty môžeš! Už teraz pomôž iným nájsť prácu snov a napíš, ako vnímaš svojho zamestnávateľa na Work or Not. Nech vedia, kde je dobre!

 

Partnerský článok na tému Práca a osobný život. Autorské práva k fotografiám (Unsplash) rieši partner.

About Author /

Schudni hravo je online projekt "O chudnutí a hľadaní zdravého spôsobu života". Z hľadania "zaručeného" spôsobu na chudnutie vznikol najskôr jednoduchý recenzný web o doplnkoch výživy, ktorý sa postupne mení na rozsiahly online projekt o aktívnom a zdravom živote

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search