4 recepty starej mamy na imunitný systém, Cibuľový sirup na kašeľ

Domáce ľudové recepty starej mamy na posilnenie imunity či na odstránenie rôznych neduhov, ktoré ohrozujú náš imunitný systém a vôbec všetky recepty na imunitu, ktoré vychádzajú z prírodných zdrojov sa tešia stále väčšej obľube. Pribúda ľudí, ktorí neutekajú hneď do lekárne, ale využijú prirodzené zdroje vitamínov, minerálov, antioxidantov a iných prospešných látok.

A práve recepty starých mám nám pomáhajú pri ľahších stupňoch prechladnutia, posilňujú imunitný systém, uľahčujú trávenie a detoxikujú orgány. Prinášame vám overené a účinné recepty ako si zlepšiť imunitu, ktorých príprava vás nevyčerpá a zvyčajne nepotrvá viac než pár minút.

Viete ako si zlepšiť imunitu a posilniť imunitný systém?

Ak vonku panuje nepohoda v kombinácii s každoročne sa opakujúcim chrípkovým obdobím, vedzte, že toto je ideálna doba pre plnenie kulinárskych snov aj na testovanie nových receptov. Žiaľ, nie všetky dni nakoniec strávime tak, ako by sme si priali. Plánov máme väčšinou veľa. Avšak zvlášť v tomto období býva vrcholom našej gastronómie horúci čaj s citrónom, cibuľový sirup a tvarohový zábal na zrazenie horúčky*, lebo… nám zlyhala imunita.

Pani smrká do vreckovky (asi zlyhal imunitný systém)

Ako pripraviť tvarohový zábal na zrazenie horúčky
*Tvaroh chladí, zmierňuje bolesť a opuchy, dokáže zmierniť zápal. Tvarohový zábal na zrazenie horúčky pripravíme nasledovným spôsobom:

babickinazahrada

Natrieme asi 500 gramov tvarohu na bavlnenú šatku v približne polcentimetrovej hrúbke a dobre zabalíme. Šatku s tvarohom nahrejeme na telesnú teplotu, priložíme na hrdlo ako zábal a ovinieme uterákom. Tvarohový zábal necháme pôsobiť pokiaľ sa tvaroh v ňom celkom nevysuší.

Zdroj: Babičkina záhrada

Zisťovali sme, čo je najlepšie na posilnenie imunity

Ako si zlepšiť imunitu? Spôsobov je hneď niekoľko. Zdravou a vyváženou stravou, pravidelným športom, pozitívnym prístupom a myslením, dostatočným spánkom a tiež spomínanými domácimi receptami pripravenými z prírodných a bežne dostupných ingrediencií. Už to ďalej nezdržujme a poďme rovno na vec.

Tu sú 4 ľudové recepty starej mamy na imunitný systém

1. Cibuľový sirup na kašeľ (recept)

Cibuľový sirup proti kašlu patrí medzi typické chute detstva. Niekto ho miloval, iný nenávidel. Pretože sladká šťava z cibule je veľmi účinná a bez škodlivých látok, teda vhodná aj pre malé deti. Obsahuje hlavne vitamíny B a C, ale aj zaujímavé množstvo vápnika, horčíka, sodíka a draslíka.

Domáci cibuľový sirup úspešne likviduje baktérie a rôzne infekcie, navyše je dobrý na posilnenie imunity, takže rýchlejšie a hlavne s menšími ťažkosťami prežívame ľubovoľné ochorenie, ktoré sprevádza kašeľ a tiež bolesť v krku.

Cibuľový sirup – recept

Recept starej mamy na cibuľový sirup je veľmi jednoduchý:

Dve veľké cibule olúpeme a nakrájame na kolieska, ktoré potom ukladáme do pohára striedavo s cukrom a alebo medom (med je ideálny, ale len od poctivého včelára). Každú vrstvu starostlivo pritlačíme a potom pohár zaviečkujeme a necháme cez noc odstáť, kým nám nevznikne liečivý sirup. Ten potom precedíme cez gázu, prípadne ešte zvyšnú cibuľu starostlivo postláčame, aby sme získali aj tú poslednú najmenšiu kvapku liečiva, ktoré potom odložíme na chladné miesto.

Cibuľový sirup s medom vydrží približne dva týždne. Pri chorobe dávkujeme dvakrát až trikrát denne jednu lyžičku.

2. Prírodný liek proti infekcii, prechladnutiu, artritíde, dne a bolesti kĺbov

Ide o super zdravý domáci liek na čisto prírodnej báze, inšpirovaný múdrosťou našich predkov. Poskytne mnoho zdravotných výhod, ktoré sú pre naše zdravie prospešné. Prírodný liek, ktorý je veľmi jednoduchý na prípravu, ľahko vyrobíte zo surovín, ktoré má človek bežne doma a ktoré nie sú vôbec drahé.

Med je antimikrobiálny a prináša do tela enzýmy, vitamíny a minerály. Cesnak je silný antioxidant a jablčný ocot zase bojuje proti diabetu a zlému tráveniu. Keď sa všetky tieto ingrediencie zmiešajú, majú pre človeka obrovský vplyv.  Ako vidíte, recepty starých materí pamätajú aj na prírodný liek, ktorý pomáha proti infekcii a prechladnutiu ale aj proti artritíde, dne a bolesti kĺbov.

Ako si tento prírodný liek pripraviť? – Recept

 • 10 strúčikov cesnaku
 • 1 šálka jablčného octu
 • 1 šálka surového organického medu

Vezmite cesnak a roztlačte ho. Pridajte med, jablčný ocot a poriadne premiešajte. Výslednú zmes prelejte do pohára a uložte v chladničke, kde vydrží päť dní. Užívajte 2 lyžičky tohto sirupu a konzumujte ráno, na lačný žalúdok. Myslite na to, že chuť tohto lieku je veľmi silná, takže možno bude dobré, keď ho budete kombinovať s pohárom vody alebo čaju.

Dievča s levanduľou, foto k článku Recepty starej mamy

Recepty starých mám liečili našich predkov po celé tisícročia – Kam sa vytratilo všetko to poznanie? Čo si o tom myslia mladí ľudia?

3. Liek proti kašľu z banánu a vody

Aj keď liek z banánu medzi recepty starej mamy asi až tak celkom nepatrí (pokiaľ ovšem nepochádzate z juhovýchodnej Ázie), bolo by škoda nespomenúť ďalší výborný domáci liek, ktorý dokáže úspešne bojovať s dlhodobým kašľom, so zápalom hrdla i priedušiek. Na jeho prípravu vám stačí len voda a banány. Okrem svojej vysokej efektivity pri liečbe je tento liek proti kašľu navyše veľmi chutný a má aj blahodarný vplyv na žalúdok.

Banánový recept sa odporúča najmä pri ochoreniach u detí, ktoré často odmietajú iné domáce recepty proti kašľu. Cibuľa, cesnak či zázvor totiž nie sú ich najväčší kamaráti.

 • 2 stredne veľké zrelé banány (banány, ktoré začínajú mať čierne bodky sú najlepšie)
 • 400 ml vriacej vody
 • 2 polievkové lyžice medu

Olúpte banány a roztlačte ich vidličkou alebo lyžicou. Banánové pyré vložte do sklenenej alebo porcelánovej misky a zalejte ho vriacou vodou. Misku prekryte prikrývkou a nechajte odstáť 30 minút. Ak chcete, po vylúhovaní môžete zmes precediť (ale nemusíte). Pridajte med a dobre rozmiešajte. Banánový liek užívajte 4 krát denne po 100 ml. Ak ste banán po vylúhovaní nescedili, pred užitím nápoja ho dobre rozmiešajte lyžičkou.

4. Zázvorový likér ako najlepší domáci recept na imunitu

Zázvorový likér je lahodný nápoj, ktorý by ste si v tejto dobe mali z čas na čas dopriať, aby vás neskolila chrípka či nachladnutie. Na zázvorovú šťavu budete potrebovať kvalitný odšťavovač alebo dobrého známeho, ktorý vám ho rád požičia. Ale pozor! Prečítajte si dobre manuál, nie každý odšťavovač zázvor zvládne.

Likér nemusíte skladovať v chladničke. Doba trvanlivosti je minimálne 6 mesiacov. Usadený zázvorový kal nie je zlý. Užívajte s rozumom – jeden panáčik pri pocitoch, že na vás „niečo lezie“ alebo na chuť. Tento domáci recept na imunitu sa uplatní aj na cestách do krajín s obmedzenou hygienou, zázvorový likér na takýchto výpravách určite oceníte. V takom prípade užívajte ráno na lačný žalúdok. Odporúčaná denná dávka zázvoru sú 4 g.

Na 500 ml porciu zázvorového likéru potrebujete:

• koreň zázvoru 500 g
• 5 citrónov
• kvalitná vodka (napr. Finlandia alebo Absolut) 150 ml
• med 10 lyžíc

Olúpte zázvor, najlepšie vám to pôjde s lyžičkou. Okrájajte aj šupku citróna, potom odšťavte zázvor a citróny zvlášť do odlišných pohárov. Zázvorovú šťavu, citrónovú šťavu a vodku zmiešajte v pomere 1:1:1 a doslaďte medom. Med určite použite tekutý, aby sa lepšie a dobre rozmiešal. Ak máte len tuhý, nechajte si ho vopred v teplej vode rozohriať. Avšak pozor, nie vo vriacej vode, prišli by ste tak o jeho cenné látky, ktoré sa teplom zničia. Likér dobre premiešajte a nalejte do fľaštičky.

Recepty starej mamy a oslabená imunita: príznaky a prejavy

Oslabená imunita je príčinou mnohých ochorení. Ak je imunitný systém človeka oslabený, telo je náchylné na infekcie. Ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém sú oveľa náchylnejší na nákazu vírusmi, baktériami alebo patogénmi.

Oslabená imunita – príznaky:

 • Bolesť hlavy
 • Únava
 • Bolesť svalov a kĺbov
 • Zápaly vnútorných orgánov
 • Poruchy alebo abnormality krvi (anémia)
 • Zažívacie problémy, strata chuti do jedla (hnačky a kŕče v bruchu)
 • Autoimunitné poruchy

Podľa Cenra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) medzi najviac ohrozených ľudí patria v najväčšej miere tieto rizikové skupiny:

 • Pacienti s rakovinou
 • Pacienti po transplantácii
 • Ľudia s dedičnými chorobami
 • HIV/AIDS pacienti

Imunitný systém je najviac zaťažovaný najmä na jeseň a v zime, kedy kvôli vlhkému počasiu a nízkym teplotám stúpa počet prechladnutí a respiračných chorôb.

Oslabená imunita môže mať nasledovné prejavy:

 • Opakované herpesy (opary)
 • Afty v ústnej dutine
 • Mykózy – bakteriálne a kvasinkové choroby kože a slizníc
 • Opakujúce sa infekčné ochorenia (horné dýchacie cesty, močový a tráviaci trakt)
 • Chronický únavový syndróm
 • Až po komplexnú poruchu imunity

Recepty starej mamy nenahrádzajú lieky na imunitu na predpis

Je pravda, že oslabená imunita, jej príznaky a prvé prejavy choroby sa dajú vďaka takýmto ľudovým receptom podchytiť v samotných začiatkoch. Ale z dlhodobého hľadiska je lepšie zamerať sa na prevenciu a budovanie imunity. Hovorí sa, že naša kolektívna imunita je len tak silná ako je silný najslabší jedinec. Kolektívny imunitný systém môžeme podporiť správnou životosprávou, pohybom na čerstvom vzduchu, zdravou a vyváženou stravou a tí odvážnejší aj otužovaním.

Prosím nezabúdajte, že recepty starej mamy či takzvané babské recepty na imunitu nepredstavujú náhradu za lieky na imunitu na predpis, ktoré vám určí váš lekár. V prípade ťažkostí vždy vyhľadajte a navštívte svojho lekára a nechajte si poradiť vhodnú liečbu.

Tip na posilnenie imunitného systému z prírodnej online lekárne

Zmeny počasia, najmä na jar a na jeseň, sú priam ideálne na šírenie rôznych viróz, vďaka ktorým dospelý človek prechladne v priemerne tak 3 x za rok. Zvýšené nároky na imunitu by sme mali dlhodobo zohľadňovať, napríklad v aktívnom a zdravom spôsobe života. Ale predsavzatia je ľahšie vysloviť ako zrealizovať. Naštastie nám zvýšené nároky kladené na náš imunitný systém počas tohto náročného obdobia pomôžu prekonať výživové doplnky.

Predstavujeme vám výživový doplnok, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému.

Imunax – na podporu imunity

Imunax obsahuje 11 prírodných látok, ktoré podporujú imunitný systém: echinacea, hliva ustricová, reishi, ženšen, šišiak bajkalský, rakytník, laktobacily, vitamín C, vitamín B6, kyselina listová, zinok.

Imunax – účinky:

Imunax obsahuje prírodné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na:

 • Normálnu funkciu imunitného systému
 • Prirodzenú obranyschopnosť
 • Zdravie horných ciest dýchacích
 • Zníženie únavy a vyčerpania
 • Vitalitu a životnú energiu
 • Ochranu buniek pred oxidačným stresom

Imunax – Užívanie a dávkovanie

• 1 kapsula 1 – 3 x denne, dlhodobo 1 kaps. denne
• užívajte po jedle a dostatočne zapite

Upozornenie: Nevhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy a osoby s kardiovaskulárnymi chorobami. Neužívajte pri precitlivenosti na niektorú zo zložiek. Viac na stránke výrobcu.

Imunax pre imunitný systém, zľava - 30% (Foto k článku Recepty na imunitu)

Imunax je výživový doplnok, v ktorom sa recepty starej mamy pretavili do moderného prípravku, ktorý obsahuje prírodné látky na podporu imunity a obranyschopnosti vášho organizmu.

Imunax – cena: 11,99 € (Zľava 30%)

Pôvodne: 16,99 €
Doprava 1,99 €, pri 3 ks ZADARMO.
balenie 60 kapsúl

Ktoré recepty starej mamy na imunitu sa vám osvedčili najviac?

Zaujím nás váš názor. Čo je najlepšie na posilnenie imunity podľa vás? Prípadne, máte tip na iný domáci recept, ktorý by tu rozhodne nemal chýbať? Podeľte sa prosím o vaše recepty na imunitu nielen s nami, ale aj s ďalšími čitateľmi v komentári pod článkom alebo na našom Facebooku či Instagrame.

 

Fotografie, autorské práva: freepik.com, Advance Nutraceutics.

Podporte nás prosím zdieľaním tohoto článku

 

About Author /

Hľadám inšpirácie pre svoj aktívny život na vidieku. Verím, že popritom objavim efektívny spôsob ako schudnúť natrvalo. Nie som výživový guru a netvrdím, že som otestoval každý produkt. Rešpektujem názory odborníkov ale dôraz kladiem na reálne skúsenosti bežných ľudí.

6 komentárov

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search