Jablčný ocot na chudnutie – Keď všetkého veľa škodí

Čo je jablčný ocot, je účinný aj na chudnutie – ako ho užívať?

Jablčný ocot sa vyrába kvasením čerstvých, rozdrvených jabĺk v nádržiach – podobne ako je to pri výrobe alkoholu. Potom, čo sa cukry z jabĺk premenia na alkohol, pridajú sa do zmesi baktérie, ktoré skvasia alkohol na kyselinu octovú. Keďže je jablkový ocot vyrobený z jabĺk, bude mať automaticky vyšší obsah vitamínov ako iné typy octov. A nás bude okrem vitamínov zaujímať, či je jablčný ocot naozaj vhodný na chudnutie ale aj to, ako ho správne užívať.

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast

Jablčný ocot má pozitívne účinky na chudnutie a detoxikáciu

Detoxikačný plán s jablčným octom zahŕňa jedlá a nápoje, ktoré majú pomáhať podporovať proces prirodzenej detoxikácie tela a úbytok na váhe. Pri detoxikácii jablčným octom pijete detoxikačný nápoj pravidelne počas určitého časového obdobia – niekoľko dní až mesiac, niekedy aj dlhšie. Mnoho ľudí sa rozhodne konzumovať nápoj z jablčného octu až trikrát denne.

Jablčný ocot užívanie – Ako ho užívať na chudnutie a detox

Základný detoxikačný nápoj z jablčného octu obsahuje:

 • 2 polievkové lyžice neriedeného jablčného octu
 • približne 2-2,5 dcl vody
 • 1-2 polievkové lyžice sladidla – medu alebo javorového sirupu.

V podstate ide o kombináciu jablčného octu s rôznymi koreninami a šťavami. Existuje niekoľko variácií tohto nápoja, niektoré zahŕňajú aj citrónovú šťavu alebo kajenské korenie.
Hoci konzumácia menších množstiev jablčného octu môže byť prospešná, pretože jablčný ocot má niekoľko benefitov, konzumácia príliš veľkého množstva jablčného octu môže spôsobovať nepriaznivé účinky. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a v prípade jablčného octu to platí dvojnásobne. Človek má väčšiu pravdepodobnosť výskytu nežiaducich vedľajších účinkov, ak pravidelne konzumuje väčšie množstvá neriedeného jablčného octu.

Video: Jablčný ocot na chudnutie, Matej Leščinský

Nadmerná konzumácia jablčného octu môže mať nepriaznivé účinky

 • Oslabená zubná sklovina

Jablčný ocot, rovnako ako každý iný ocot, je kyslý a konzumácia príliš veľa kyslých potravín a nápojov môže časom oslabiť zubnú sklovinu, čo môže viesť až k vzniku zubného kazu. Spočiatku si ľudia nemusia uvedomovať, že ich zubná sklovina je poškodená. Keď sa ale poškodenie zhorší, zuby začnú byť bolestivé a stanú sa citlivé na sladké potraviny a na teplú alebo studenú teplotu. Riziko zubného kazu je najvyššie, keď človek pravidelne konzumuje neriedený jablkový ocot.

 • Nízke hladiny draslíka

Boli zaznamenané aj prípady, kedy jablčný ocot spôsobil nízke hladiny draslíka. Osoby s miernou hypokaliémiou (nízke hladiny draslíka) nemusia mať žiadne príznaky, avšak závažnejšia hypokaliémia môže spôsobovať napríklad svalovú slabosť.

 • Tráviace ťažkosti

Výskumy ukazujú, že jablčný ocot pomáha spomaliť rýchlosť akou potraviny opúšťajú žalúdok, čo môže potlačiť chuť do jedla, pretože človek bude dlhšie pociťovať pocity plnosti.

Jablčný ocot konzumujte v rozumných dávkach

Jablčný ocot a chudnutie – Pozor na vedľajšie účinky! People photo created by freepic.diller – www.freepik.com

Udržiavanie potravy v žalúdku však môže spôsobiť aj nežiaduce vedľajšie účinky. V dôsledku toho môže jablčný ocot spôsobovať pocity nevoľnosti a poruchy trávenia. Pitie neriedeného jablčného octu môže, v dôsledku kyslosti, zhoršiť príznaky u ľudí s tráviacimi problémami, napríklad reflux*.

Refluxná choroba pažeráka, odbornejšie gastroezofágová refluxová choroba. Základným prejavom refluxnej choroby pažeráka je „pálenie záhy“. Keďže ide o prechod kyslého obsahu žalúdka do pažeráka, objavuje sa najmä po jedle. Reflux spoznáte podľa pálivej bolesti za hrudnou kosťou, zväčša v jej dolných častiach. Táto bolesť môže prechádzať až do oblasti žalúdka. Trvá obvykle niekoľko minút, niekedy hodín, no niekedy aj dní. Viac sa o tejto chorobe dozviete na stránke združenia Slovenský pacient.
 • Reakcia s liekmi

Jablčný ocot môže ovplyvňovať a ľahko reagovať s niektorými liekmi. Vzhľadom na to, že jablčný ocot má priamy vplyv na hladinu inzulínu a hladinu cukru v krvi, môže byť jeho konzumácia riziková pri užívaní s liekmi na krvný tlak alebo liekmi na cukrovku.

Jablčný ocot a chudnutie

Jablkový ocot. Fotografia: 5second | 123rf.com

Záver: V prípade jablčného octu platí, že všetkého veľa škodí

Funguje jablčný ocot pri chudnutí?

Aj keď mnoho ľudí tvrdí, že konzumácia jablčného octu im pomohla schudnúť, určite by jablčný ocot nemal byť vnímaný ako zázračný prostriedok na chudnutie. Dieta s jablčným octom, to je téma, ktorá sa často rozoberá, príkladom je aj diskusia na webe Modrý koník.

Jablčný ocot funguje pri chudnutí rovnako, ako všetky nárazové diéty. Teda také diéty, kedy z jedálnička vylúčite alebo pridáte na určitý čas niektoré potraviny. Aj pri diéte s jablčným octom dosiahnete dočasný úbytok hmotnosti spôsobený väčšinou len znížením hmotnosti vody v tele.

Benu lekáreň - baner

Použitie: Ak teda vôbec, ako piť jablčný ocot správne?

Jablčný ocot na chudnutie – dávkovanie a užívanie:

Podstatné je vedieť, ako správne užívať jablčný ocot. Určite ho nevyhadzujte zo svojho jedálnička, ale ak chcete obmedziť možné vedľajšie účinky, znížte množstvo konzumovaného jablčného octu, prípadne rieďte jablkový ocot vodou. Vhodné je aj použitie v dresingoch, ktorými dochutíte šaláty.

Pokiaľ ide o jablčný ocot na chudnutie, niektoré zdroje uvádzajú nasledovné dávkovanie:

 • Po dobu 14 dní piť pohár vody s lyžicou jablčného octu, vždy pol hodinu pred jedlom, potom nasleduje 7 dňová prestávka.

Náš tip na nákup – kde kúpiť jablčný ocot

Nechceme vás nudiť bežnou fľaštičkou s jablčným octom, tých je len na Heureka toľko, že naozaj ťažko niektorý z nich vybrať. Ale nech sa páči, môžete sa presvedčiť.

 

Tak sme skúsili nájsť niečo zaujímavejšie. A našli sme pre vás tento zaujímavý produkt. Jablkový ocot v kombinácii s Fucus riasou je určená najmä na redukciu váhy. Okrem toho napomáha prečisteniu organizmu, zlepšeniu trávenia, zvýšeniu pocitu sýtosti a zlepšeniu funkcie štítnej žľazy.

Fukus riasa + jablčný ocot: Dobré na chudnutie

 • Účinné pri redukcii váhy 
 • Napomáha udržiavať stálu hmotnosť
 • Potláča chuť do jedla a zvyšuje pocit sýtosti
 • Zlepšuje mikroflóru tráviaceho traktu
 • Účinné pri nepravidelnej stolici
 • Detoxikuje organizmus
 • Podporuje a zlepšuje trávenie
 • Prispieva k normálnej funkcii trávenia
 • Napomáha znižovať a udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi
 • Účinná pri liečbe miernejších porúch štítnej žľazy
 • Znižuje riziko aterosklerózy

Jablčný ocot v tabletkách

Pravdepodobne ste už v ponuke lekární a eshopov so zdravou výživou zaregistrovali tabletky z jablkového octu, ktoré sľubujú chudnutie. Pokiaľ ide o jablčný ocot v tabletách, v zásade o jeho užívaní aj o chudnutí platí to isté ako pri klasickom jablkovom octe. Zaiste je pravdou to, že pre mnohých je príjemnejšie užiť tabletku ako užívať ocot po lyžiciach. Niekto chuť octu v ústach jednoducho neznesie a radšej zainvestuje do tabletiek z jablčného octu.

Výhodou však je, že jablčný ocot v tabletkách je dehydratovaný, takže vám nepodráždi pažerák. Ak ste však na žalúdok hákliví alebo máte problémy s trávením, môže byť pre vás dráždivý aj ocot vo forme tabliet.

Jablčný ocot v tabletkách dostanete kúpiť vo vybraných lekárňach.

Doplnené a upravené 3.10.2021

https://akozhodit.sk | https://skolaobjemu.eu

About Author /

Fitness tréner a výživový poradca. Autor programov na chudnutie, zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

Start typing and press Enter to search