Kapustová diéta a jej škodlivé účinky na organizmus

25.4. 2019 Matej Leščinský 292x

Ak sa pokúšate schudnúť, kapustová diéta môže byť pre vás veľmi príťažlivá. Zástancovia tejto diéty tvrdia, že môžete schudnúť až približne 5 kg v priebehu jedného týždňa, a to jednoduchou zámenou bežného jedla za bohaté množstvo kapustovej polievky. Máte dovolené jesť aj menší výber iných potravín, vrátane niektorých druhov ovocia alebo zeleniny.

Kapustová diéta je nízkotučná diéta, ale s vysokým obsahom vlákniny. Rovnako ako ostatné diéty je však navrhnutá tak, aby poskytovala krátkodobé výsledky bez dlhodobého efektu. Je vhodná pre tých, ktorí sa snažia o rýchly úbytok hmotnosti s minimálnym úsilím.

Ak sa vám článok nechce čítať, môžete si ho vypočuť ako podcast.

Výhody a nevýhody kapustovej diéty

Kapustová diéta má dve hlavné výhody – je veľmi lacná a trvá iba sedem dní. Nevýhodou však je, že v skutočnosti strácate vodu skôr ako tuk. To môže viesť k tomu, že váhu získate veľmi rýchlo späť, akonáhle sa vrátite k normálnej strave. Teda ide iba o dočasné chudnutie a v dôsledku nízkeho príjmu kalórií a prakticky žiadneho proteínu budete zhadzovať vodu a svaly, nie telesný tuk.

Kapusta patrí medzi najzdravšiu zeleninu

Fotografia: freepik.com

A toto sú niektoré nevýhody kapustovej diéty

 • Spätné priberanie môže viesť až k strate motivácie a nechuti robiť ďalej niečo pre seba a svoje telo.
 • Nedostatok kalórií môže viesť aj k nedostatku energie, bolestiam hlavy a dokonca aj závratom. Intenzívne cvičenie je preto počas “diétovania” vylúčené.
 • Nedostatok energie môže tiež ovplyvniť výkonnosť a efektívnosť pri práci a pri ostatných každodenných aktivitách.
 • Kapustová polievka je ako jedlo nutrične nevyvážená. Dodržiavaním tejto diéty na dlhšiu dobu zbavujete telo dôležitých živín, ktoré potrebuje pre svoje fungovanie.
 • Pri nadmernej konzumácii kapusty dochádza aj k nafukovaniu a bolestiam brucha. U náchylnejších ľudí sa môžu príznaky prejaviť už pri menšom množstve kapusty.
 • Vo všeobecnosti nie je kapustová diéta v žiadnom prípade zdravou dlhodobou alternatívou a voľbou.
Mohlo by vás zaujímať:  Plavky, bikiny - zmeňte túto svoju nočnú moru na výzvu!

 

Surovú aj kyslú kapustu odborníci radia medzi najzdravšie potraviny

 • kapusta je bohatá na živiny
  Hoci má kapusta veľmi málo kalórií, má pôsobivý nutričný profil. Kapusta je jednou z najlepších potravín, ktoré môžete pridať do jedálnička. Obsahuje množstvo vlákniny, antioxidantov a mikronutrientov ako vitamín C, vitamín K, mangán a folát.
 • kapusta je zdrojom vlákniny
  Konzumáciou kapusty získate veľké množstvo vlákniny, ktorá podporuje sýtosť a trávenie. Je spojená aj s ďalšími výhodami, ako je kontrola hladín cukru v krvi a zníženie hladín cholesterolu.
 • kapusta posilňuje imunitu
  Vďaka prítomnosti viacerých antioxidantov je kapusta účinným posilňovačom imunitného systému.
 • kapusta prispieva ku zdraviu kostí
  Kapusta obsahuje viacero živín, vrátane vápnika, horčíka a vitamínu K, nevyhnutných pre zdravie kostí, a preto pomáha predchádzať úbytku kostnej hmoty.
 • kapusta zlepšuje zdravie vlasov, pokožky a nechtov
  Vitamín C, ktorý sa nachádza vo väčšom množstve v kapuste, je nevyhnutný pre syntézu kolagénu. Pravidelná konzumácia kapusty môže zvýšiť produkciu iného proteínu nazývaného keratín, ktorý sa nachádza najmä vo vlasoch a nechtoch.
 • kapusta prispieva k detoxikácii
  Kapusta pozitívne prispieva aj k zdraviu pečene – pomáha rozkladať a vylúčiť odpad z tela.
Kapustová diéta

Fotografia: U. Leone | pixabay.com

Záver: Kapusta je zdravá, kapustová diéta až tak nie

Aj napriek tomu, že neodporúčame nasledovať kapustovú diétu, kapustu do jedálnička určite zaraďte. Pri konzumácii v primeranom množstve má totiž viaceré zdravotné benefity. Surová aj kyslá kapusta obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Viac o kapuste nájdete tu.

Náš tip na nákup: Doplnky výživy Advance Nutraceutics

Zaiste, kapusta je úžasný všeliek a obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Ak vášmu organizmu niektoré z látok chýbajú, nezabudnite, že si ich môžete kedykoľvek a rýchlo doplniť vo forme kvalitných doplnkov výživy z vysokokvalitných prírodných surovín. Obľúbené výživové doplnky od overenej českej firmy Advance Nutraceutics odporúčame kúpiť priamo v e-shope firmy Advance. Portfólio ich produktov sa neustále rozrastá, toto je len malá ukážka z ich bohatej ponuky:

Produkty Advance Nutraceutics 1

Produkty Advance Nutraceutics 2

Produkty Advance Nutraceutics 3

 

Autor článku
Autor článku
Matej Leščinský

Matej Leščinský je skúsený tréner a výživový poradca. V oblasti cvičenia a zdravej životosprávy sa pohybuje už skoro 15 rokov. Venuje sa klientom online aj offline, a to so skvelými výsledkami. Vyskúšal si aj súťažné pódium.

Mohlo by vás zaujímať:  Pitný režim a chudnutie


Matej je autor mnohých publikácií a programov na chudnutie či naberanie svalstva a zakladateľ magazínu akozhodiť.sk o zdravom životnom štýle a vášnivý rybár.

akozhodiť.sk | skolaobjemu.eu

Prehlásenie
* Organizmus každého človeka je iný a reaguje inak. Jednotlivé výsledky sa môžu navzájom líšiť a nie je možné ich považovať za zaručené. Web schudnihravo.sk má informatívny charakter a v žiadnom prípade nemôže slúžiť ako medicínsky zdroj. Prevádzkovateľ stránky nepreberá zodpovednosť za nesprávnu interperáciu obsahu stránky, za kvalitu výrobkov a služieb, ani za odporúčania tretích strán týkajúce sa ich kúpy. Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách, žiadna z informácií uvedených na stránke www.schudnihravo.sk nie je a nesmie byť považovaná za výživové a zdravotné tvrdenie. Všetky informácie majú len informatívny charakter. Na tejto stránke sa nachádzajú komerčné odkazy.

Prípravky na chudnutie, ako aj všetky ostatné doplnky výživy nenahrádzajú lieky! V prípade akýchkoľvek pochybností alebo zdravotných problémov sa poraďte so svojim odborným lekárom.