Potravinové alergény – Čo znamená “Výrobok môže obsahovať stopy”?

Vždy keď nájdem na etikete potravinového obalu informáciu “Výrobok môže obsahovať glutén, sezam, orechy a sóju”,  nabehne mi husia koža. Neviem, aké potravinové alergény vadia práve vám, ale priznám sa, že ja sóju neznesiem v žiadnej podobe ani množstve a “jedlám” z nej sa zďaleka vyhýbam. Som na sóju jednoducho alergický v zmysle “nemám ju rád”. Dal som jej viackrát šancu ale nechutilo mi ani len originálne tofu v krajine jeho pôvodu. Ale vy, ak čítate tieto riadky, pravdepodobne máte svoj skutočný zoznam alergénov a moje vtipkovanie vám nepríde ani trošku smiešne. Aby som si vás udobril, podelím sa s vami o informáciu, čo to znamená, keď je na potravinách varovanie, že výrobok môže obsahovať stopy alergénov. Treba takúto potravinu nemilosrdne vylúčiť z jedálnička?

Keď je na obale napísané: “Výrobok môže obsahovať stopy sóje…”

Asi už tušíte, že tu naozaj nejde o samotnú sóju. Vám možno pre zmenu vadí glutén alebo máte alergickú reakciu na orechy, dosaďte si do tej vety, čo len chcete. Áno presne tak, ide o tú inkriminovanú vetu, ktorá postaví do pozoru všetkých alergikov či intolerantných: “Pozor, alergény v potravinách!” Ale nebojte sa, nič sa neje také horúce… a tak je to aj v prípade tohoto nápisu.

“Preventívne značenie”, že výrobok môže obsahovať potravinové alergény

Ide totiž len o takzvané preventívne značenie, informácia o tom, že by sa mohli teoreticky nachádzať alergény v potravinách. Preventívne značenie má za cieľ upozorniť spotrebiteľov na riziko neúmyselnej kontaminácie potraviny alergénom. Je to dobrovoľná informácia, ktorú dostaneme vďaka zodpovednému prístupu výrobcu potravín. Takéto značenie sa používa len v prípade, keď alergénne látka nebola pri výrobe potraviny úmyselne použitá ale napriek tomu by potravina mohla obsahovať malé množstvo alergénu. Zoznam alergénov nájdete v závere článku.

Mandle, upozornenie na potravinové alergény na obale

Mandle paradoxne tiež patria medzi alergény…

Na etiketách balených potravinových produktov sa stretávame s rôznou formuláciou takéhoto varovania o prítomnosti potravinových alergénov v potravinách. Napríklad na produkte Mandle Farmland z eshopu Nativa sa píše: “Výrobok môže obsahovať glutén, sezam, orechy a sóju.” Aj keď správnejšie by asi malo byť na obale napísané: “Výrobok môže obsahovať stopové množstvá gluténu, sezamu atď.”

Naopak vetu „Vyrobené v závode, ktorý spracováva vajcia, arašídy, sezam“ nemožno považovat za informáciu, ktorá je dostatočne jasná a ktorá by spotrebiteľa s istotou a bez akýchkoľvek pochybností informovala o tom, že výrobok, ktorý si kupuje, môže obsahovať také množstvo alergénu, že môže byť pre alergikov nebezpečný.

Treba ešte dodať, že ani preventívne označenie nezbavuje prevádzkovateľa potravinárskeho podniku zodpovednosti za bezpečnosť potravín, pokiaľ ide o obsah alergénnej zložky.

Mohlo by vás zaujímať:  3 tipy na chutné potréningové jedlo do diéty

Ako sa môžu dostať potravinové alergény do balíčka s mandľami?

Jediný spôsob, ako sa potravinové alergény, prípadne stopové prvky alergénov môžu neúmyselne dostať do balíčka akéhokoľvek baleného potravinového produktu môže nastať pri manipulácii v baliarni. Baliarne totiž využíva množstvo firiem na ešte väčšie množstvo rôznych potravinárskych produktov. Jednoducho dnes balíme sezam, zajtra arašidy. Ak ste niekedy videli výrobnú linku na balenie potravín, asi uznáte, že aj pri najlepšej vôli vykonať jej zodpovedné čistenie sa tam tie stopové prvky zo zonamu alergénov aspoň v prvých baleniach objaviť môžu. Ale nemusia sa objaviť vôbec.

Lenže čo ak potravinové alergény neboli pridané ako zložka?

Predpokladajme teda, že potravinové alergény neboli do potraviny pridané ako zložka, v tom prípade by mal byť obsah pod hodnotou citlivosti. V takom prípade by malo byť na potravinu nazerané, ako keby alergén vôbec neobsahovala. Nuž ale povedzte to takému priemernému alergikovi.

Kde nájdem zoznam alergénov?

EÚ označila potravinové alergény a 14 z nich, ktoré sú najrizikovejšie sa stalo predmetom legislatívy o označovaní.

Podľa čl. 36 odst. 3 písm. a) nariadenia (EU) č. 1169/2011 Európska komisia prijala vykonávací akt o uvádzaní informácií o možnom a nezámernom výskyte látok alebo produktov vyvolávajúcich alergie nebo neznášanlivosť v potravinách (ďalej len „alergény“).

Toto sú hlavné potravinové alergény – Zoznam alergénov

Látky alebo výrobky spôsobujúce alergie alebo neznášanlivosť:
(Podľa nariadenia EÚ 1169/2011)

 1. Obilniny obsahujúce glutén (lepok), konkrétne pšenica obyčajná, raž, jačmeň, ovos, pšenica špalda, cirok alebo ich hybridné odrody, a výrobky z nich okrem:
  1. glukózových sirupov na báze pšenice vrátane dextrózy;
  2. maltodextrínov na báze pšenice;
  3. glukózových sirupov na báze raže;
  4. obilnín použitých pri výrobe alkoholických destilátov vrátane etylalkoholu poľnohospodárskeho pôvodu.
 2. Kôrovce a výrobky z kôrovcov.
 3. Vajcia a výrobky z vajec.
 4. Ryby a výrobky z rýb okrem:
  1. rybacej želatíny používanej ako nosič vitamínov alebo karoténových prípravkov;
  2. rybacej želatíny alebo rybacieho gleja používaných ako prostriedky na čírenie piva a vína.
 5. Arašidy a výrobky z arašidov.
 6. Sójové bôby a výrobky zo sójových bôbov okrem:
  1. úplne rafinovaného sójového oleja a tuku;
  2. zmesí prírodných tokoferolov (E 306), prírodného D-alfa tokoferolu, prírodného D-alfa-tokoferolacetátu, prírodného D-alfa-tokoferolsukcinátu sójového pôvodu;
  3. rastlinných olejov vyrobených z fytosterolov a esterov fytosterolov zo sójových bôbov;
  4. rastlinného stanolesteru vyrobeného z rastlinných olejových sterolov zo sójových bôbov.
 7. Mlieko a mliečne výrobky (vrátane laktózy) okrem:
  1. srvátky použitej na výrobu alkoholických destilátov vrátane etylalkoholu poľnohospodárskeho pôvodu;
  2. laktitolu.
 8. Orechy, konkrétne mandle (Amygdalus communis L.), lieskové oriešky (Corylus avellana), vlašské orechy (Juglans regia), kešu oriešky (Anacardium occidentale), pekanové orechy [Carya illinoinensis (Wangenh.) Koch], brazílske orechy (Bertholletia excelsa), pistáciové oriešky (Pistacia vera), makadamové orechy a queenslandské orechy (Macadamia ternifolia) a výrobky z nich okrem orechov používaných na výrobu alkoholických destilátov vrátane etylalkoholu poľnohospodárskeho pôvodu.
 9. Zeler a výrobky zo zeleru.
 10. Horčica a výrobky z horčice.
 11. Sezamové semeno a výrobky zo sezamových semien.
 12. Oxid siričitý a siričitany v koncentráciách vyšších ako 10 mg/kg alebo 10 mg/l z hľadiska celkového obsahu SO2, ktoré sa majú počítať pri výrobkoch určených na priamu konzumáciu alebo po obnovení podľa pokynov výrobcov.
 13. Vlčí bôb a výrobky z vlčieho bôbu.
 14. Mäkkýše a výrobky z mäkkýšov.
Mohlo by vás zaujímať:  3 spoľahlivé tipy ako získať kvalitné zdravé potraviny bez obalu

Náš tip na eshop: Bioland – zdravé potraviny z prírody

Bioland - reklamaV ponuke eshopu Bioland nájdete Bio potraviny, slovenské aj zahraničné výrobky zo sortimentu zdravá výživa. Nechýbajú bezlepkové potraviny pre celiatikov či potraviny bez cukru pre diabetikov. Vegetariánske, vegánske a raw potraviny, výrobky bez mlieka a bezvaječné potraviny. Prírodná, bio kozmetika a drogéria.

Bioland je slovenská firma, ktorá prevádzkuje kamenné obchody v Pezinku a Bratislave. Prostredníctom svojho eshopu predáva tisícky zdravých produktov, kvalitné zdravé potraviny a samozrejme superpotraviny nevynímajúc, po celom Slovensku.

 

Navštívte eshop Bioland!

 

Zhrnutie – Čo z toho vyplýva pre alergikov alebo intolerantých?

 • Informácia o obsahu stopových prvkov alergénov na obaloch potravinárskych produktov spravidla vyplýva z toho, že sa v tom istom závode spracováva viacero potravinárskych plodín alebo produktov, z ktorých niektoré môžu byť (alebo obsahovať) potravinové alergény. Je tu teda možnosť, že by sa z dôvodu neúmyselnej kontaminácie výrobenj linky nejakou látkou – alergénom mohlo nepatrné množstvo dostať do potraviny, ktorá túto látku v zložení nemá.
 • Potravinám s označením “Môže obsahovat stopy…” a “Vyrobené v závode spracovávajúcom…” sa vyhýbat nemusíte, aj keby mal výrobca linku skutočne kontaminovanú, či už mliekom, sójou, gluténom, arašidmi alebo iným alergénom. Percento kontaminácie by bol tak nízke, že by vám nemohlo ublížiť a šanca, že by vám spôsobilo zdravotné ťažkosti je veľmi malá. Ide skôr o právnu ochranu výrobcu ako o reálne zdravotné riziko pre človeka s alergiou alebo intoleranciou.

Odborníci alergológovia v tom majú jasno. A vy máte zase svoj zoznam alergénov. Ale konkrétne rozhodnutie jesť – či nejesť je na každom z vás.

Verím, že tieto informácie boli pre vás aspoň trošku užitočné. Potravinové alergie a intolerancie sú stále veľmi aktuálnou témou a nikam sa nevytratili aj napriek tomu, že prednosť pred ostatnými zdravotnými problémami ľudí dostalo medializované koronašialenstvo. Preto, ak máte s alergénmi v potravinách skúseností viac, budem rád ak sa o ne podelíte s našimi čitateľmi. A ak nás chcete podporiť, zdieľajte nás!

Prečítajte si aj náš článok: Potravinová alergia a intolerancia – Život s potravinovými obmedzeniami

Zdroje informácií:

https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=C(2017)4864&lang=SK
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:52017XC1213(01)&from=PL
https://www.mpsr.sk/?navID=47&sID=111&navID2=862https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/81/
https://www.proalergiky.cz/poradna/

Foto: pixabay a schudnihravo.sk

Ako schudnúť z brucha

7 rád ako schudnúť z brucha a získať pekné ploché bruško

Ja neviem ako vás, ale ak mňa v živote niečo dlhodobo štvalo, tak to, že som vlastne…

Celý článok
Prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst - Chudnutie aj bez pohybu a zložitých diét?

Čo sa týka spaľovania tuku, existuje veľa stratégií stravovania sa. A čo tak napríklad nejesť vôbec? Môžete…

Celý článok
Rýchla chôdza, schudnúť chôdzou, ilustračné foto

Rýchla chôdza a chudnutie - Dá sa schudnúť aj obyčajnou chôdzou?

Potrebujem schudnúť a zlepšiť si kondičku. Fitko ma nebaví, behať sa mi nechce, ale mal/mala by som…

Celý článok
Inca collagen čistý morský kolagén

Inca Collagen, recenzia na morský kolagén prémiovej kvality

Inca Collagen recenzia: Jediný kolagén, ktorý budete kupovať z lásky Inca Collagen som minule zbadal na pulte…

Celý článok
Športová podprsenka - ako vybrať

Športové podprsenky - Poradíme vám, ako si správne vybrať

Ako docieliť, aby bola športová podprsenka funkčná a aj pohodlná? Ak chceme zdravo žiť, je k tomu…

Celý článok
Citrusy sú zimné superpotraviny s vplyvom aj na chudnutie

Zimné superpotraviny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

Niektoré potraviny sa oplatí pridať do jedálnička nielen ako sezónnu stravu na posilnenie imunity - lenže zimné…

Celý článok
Patrick Linhart, potravinový kritik

Nielen o testoch potravín a marketingových trikoch veľkých spoločností

Hovorí vám niečo meno Patrick Linhart? Mnohým určite áno. Ako potravinový kritik už cez tri roky odhaľuje…

Celý článok
Tabletky na chudnutie - recenzie

Garsin [recenzie]: Tabletky na chudnutie od Advance, skúsenosti a cena

Pri svojom pátraní po kvalitných výživových doplnkoch sľubujúcich úbytok telesnej hmotnosti som narazil na tento nesporne zaujímavý…

Celý článok
Jablčný ocot a chudnutie

Jablčný ocot na chudnutie - Keď všetkého veľa škodí

Čo je jablčný ocot, je účinný aj na chudnutie - ako ho užívať? Jablčný ocot sa vyrába kvasením…

Celý článok
tréner Matúš Špirko vie ako sa dá účinne schudnúť

Ako začať chudnúť a dosiahnuť tak svoje ciele - rozhovor s trénerom Matúšom Špirkom

Mnoho ľudí už zažilo ten pocit, že sa snažili schudnúť, no aj napriek tomu, že sa im…

Celý článok
Ako schudnúť po pôrode

Ako schudnúť po pôrode - Valéria má tri deti a postavu ako modelka

Mnoho mamičiek sa po pôrode a popri deťoch snaží schudnúť, no nedarí sa im. No existujú ľudia,…

Celý článok
Dáma s šálkou - banner

Káva má pozitívne účinky na chudnutie. Pravda alebo lož?

Podľa štatistík vypije priemerný kávičkár cez 3 šálky kávy denne. Čo presne ale robí káva s naším…

Celý článok
Komentáre

Nie je možné pridávať komentáre.